Jump to content

Faza scurta obligatorie si ziua.


andREI
 Share

Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?  

525 voturi

  1. 1. Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?

    • Da, foarte utila, scade riscul accidentelor
      338
    • Da, poate fi utila uneori
      127
    • Mmmm... nu sunt sigur ca e utila
      16
    • Nu cred ca ajuta cu ceva
      24
    • E inutila... cred ca doar mareste consumul
      4
    • Ar fi groaznic!! Consum marit, uzura becuri etc.
      15


Postare recomandată

razdan...vezi si avatarul lu ice..si are poze, dar nu mai stiu unde...mai vezi in profilul sau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    36

  • razdan

    27

  • Ice_2k

    26

  • Zorro Classic

    26

Thnx bogdan_wrc :D , acum vad poza din profil. Arata bine intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite-te la "Angel Eyes" din "Tuning si alte modificari" si la "Intalnirea saptamanala", cateva pagini mai in urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thnx Ice_2k, arata intr-adevar f. bine masina !

Si in definitiv daca arata asa bine cu pozitiile, vizibilitatea e asigurata si chiar nu vad ce nevoie ar mai fi sa aprinzi faza scurta ziua. :D

Keep the course.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat: "Faza scurta, foarte utila.", intrucat daca pe mine poate nu ma ajuta cand e lumina afara, macar sunt mai vizibil in trafic. (La mine nu se aplica, dar pt. cei ce au optat pt. culoarea GRI la masina cred ca e foarte util ca sa-i distingi de culoarea carosabilului - mai ales pe in afara localitatilor in curbe si in varf de panta!)

PS: Si unde mai pui ca imi place sa imi vad bordul foarte colorat/luminat. (Pe soare puternic ma ajuta f. mult.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Si eu am masina argintie, deci se distinge mai bine pe asfalt de la distanta mare. Si iluminatul bordului e un aspect pe care trebuie sa il avem in vedere. Inca un argument pentru ... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeasi parere cu a lui Ice:

- in oras aprind faza scurta doar seara / noapte, ceata, vizibilitate scazuta

- in afara orasului tot timpul;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) :P bai frate m-am minunat azi dimneata!! pe DN1, intre Pl si Baicoi, pe o ceata foarte densa, de nu vedeai mai mult de...100m sa zic, mai mult de un sfert de masini mergeau cu pozitie, si cam 20%...FARA LUMINI!! asta nu mai e inconstienta, ci direct prostie!! plus ca mai am vazut si vreo 3-4 pietoni care traversau in fuga DN1..(sa nu va ganditi ca in localitati)-cand vad asa ceva mi s epune pata neagra pe creier si imi vine sa opresc masina sa ii iau la bataie.., mai ales ca unu a trecut in fuga, si la 50 m era pasarela pusa!! :)

culmea e ca am vazut si multe din grupul "nostru"-vreo 3 skode, 4 passaturi si cateva golfuri IV...chiar nu le place deloc cum se aprinde lumina aia la bord?? ar trebui sa stea un echipaj de politie pe DN1 sa vezi cum si-ar face planul pe luna asta fara sa mai puna radarul!! :P

sunt total enervat de aceasta situatie! :P

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeasi parere cu a lui Ice:

- in oras aprind faza scurta doar seara / noapte, ceata, vizibilitate scazuta

problema este cu definirea vizibilitatii scazute... acum 3 ani eram in Ungaria si am prins o ceatza super nashpa in drum spre Arad si desi era zi nu vedeai la 15-20m in fatza... chiar cand treceam prin sate nu vedeai nimic si totusi erau prea multi romani pe acolo care nu aveau farurile aprinse, in plus continuand drumul in jud. Arad la fel... asa ca termenul asta de vizibilitate scazuta sau ceata e relativ la prea multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu circul cu faza scurta aprinsa, la drum lung de cand ma stiu (de prin '97, de cand am luat BMW-ul), iar in oras ziua tot timpul cand e lumina slaba (toamna, iarna).

In Germania pana si trenurile merg cu farurile aprinse ziua.

E mai sigur (mai ales vara, cand mergi cu soarele din spate), mai practic si chiar elegant: o masina arata mai bine cu farurile aprinse (ca o femeie cu ochii stralucitori, nu?)

Modificat de Camil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

relativa..relativa..dar cand e ceata sau seara..ce relativa sa mai fie...? deja cred ca unele chestii despre minimum folosirii farurilor sunt scrise si in regulament,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu intru totul afirmatiilor lui bogdan_wrc.

... si cred ca politia ar tebui sa fie mai severa cu cei care circula fara lumini (sau cu pozitii) pe ceata.

De nenumarate ori au trecut pe langa mine "la mustata" astfel de inconstienti. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mai simplu sa obligi pe toata lumea sa aiba farurile aprinse si gata.. nu mai poti lasa loc de interpretare! singurul lucru care ramane discutabil este cu obligativitatea farurilor aprinse in oras pe timp de zi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mai simplu sa obligi pe toata lumea sa aiba farurile aprinse si gata.. nu mai poti lasa loc de interpretare! singurul lucru care ramane discutabil este cu obligativitatea farurilor aprinse in oras pe timp de zi...

<{POST_SNAPBACK}>

Da thheo, eu pentru asta militez de cand am intrat pe forum, pentru legiferare care, la randul ei poate prevedea si inasprirea amenzilor pentru farurile incorect reglate... si asta ar putea rezolva si problema farurilor pe timp de zi in localitati.

Ma explic inca o data, farurile corect reglate nu mi se pare ca deranjeaza ziua. Iar in ceea ce priveste farurile de ceata ar trebui nu numai interzisa (ci si pedepsita) foarte clar folosirea lor (in afara situatiilor cand exista ceata desigur :lol: ) pentru ca au un fascicol mai dispersat care de cele mai multe ori deranjeaza ...

P.S. ... fara suparare pt. cei carora le place sa mearga ziua numai cu farurile de ceata ... :lol:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu! Amenzi mari si retinerea talonului pt faruri nereglate. Nu mai spun de cei cu defectiuni la "lumini".

Bine-nteles si faza scurta obligatorie :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu farurile este singurul lucru bun din noul regulament....nu stiu e un topic nou pe tema asta pe vwforum ?

Ca am vazut pe forumul dacia si m-am ingrozit... e de 2 ori mai comunist ca vechiul regulament, treci pe rosu iti ia carnetul imedaiat si trebuie sa faci scoala inca odata, nu dai prioritate la pietoni la fel, carnetul imediat, daca depasesti 30km/h iti ia carnetul....

deci...o sa fie ca pe vremuri, o sa stea politaiul dupa boscheti sa ia spaga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

eu nu am auzit asa ceva!! nu cred ca poate fi asa ceva adevarat..totusi tre sa fie in concordanta cu EU..si la ei nu exista asa ceva.. deci pare greu de crezut! oricum unele dintre lucrurile noi sunt bune, dar nici chiar asa!! pai intr-un an ori ramanem fara soferi si e strada goala, ori mergem toti perfect...si ambele variante sunt greu de crezut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fac scoala iar?! pt c-am trecut pe rosu? ar fi grav, sa vezi ce spagi dam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e vreun proiect de lege , ceva...dar oricum pare mai bland decat ce ai zis in primul topic...gata ti-a luat carnetul, faci scoala..

dar nu spune ca "faci scoala din nou"- ci Legea prevede un test de verificare a cuno

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci da sunt mai multe lucruri bune ca si cel cu pietonii dar asta stiam cu totii ca o sa intre in vigoare de asta nu am mai pomenit-o :)

Chestia cu scoala, ai dreptate, dai doar un test, dar stii ce inseamana asta ? Cateva zile pierdute cand dai testul, inghesuiala, frig, emotii si asa mai departe, daca ar merge ca pe roate totul ar fi OK, dar cum e la romani....

Cu viteza da, am confundat eu.

Oricum e comunist regulamentul, pentru ca da putere mare de tot politailor, or sa stea iarasi sa ne ia carnetele din cauza pietonilor care se hotarasc sau nu sa traverseze, sau daca fortezi culoarea galbena la semafor (cum pur si simplu nu ai ce face intr-un oras ca timisoara)...si asa mai departe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum dupa ce am citit tot articolu, chiar zic ca e binevenit!!!!!

asta asteptam eu sa vina...si vine prea tarziu...:Pietonul e vinovat

Pietonii accidenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai putin....sunt cateva lucruri bune, dar nu vezi partea proasta ? o sa parchezi de 2-3 ori neregulamentar, si mai depasesti si viteza cu vreo 20km/h si gata adio permis din cauza punctelor.

Ai un accident usor, o tamponare ceva, si iti iau astia carnetul imediat (neacordare de prioritate).

Daca i se puna pata unui politai ca nu ai dat cedeaza unui pieton, adio carnet.

Daca tot voiau sa puna chestii frumoase, de ce nu au pus infractiune daca un drum e cu gropi si-ti rupi masina in ea. Sau de ce nu ne fac autostrazi sa nu mai mergi cu 50 prin sat, pasaje subetarane pentru pietoni in orase, locuri de parcare suficiente si asa mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca ai un accident ca mine?? (vezi topicul aferent..)

nu iti doresti un regulament ca asta??

si nu imi spune mie ca acum mergi perfect conform noului regulament...parchezi neregulamentar (de ce?????) si ai mai mare grija la radar...asta e!! vrei carnet...mergi conform...nu...poate reuseti ceva cu "sapatul in portofel"..

iar faza cu intrebarile legate de drum..fi serios...NU SUNT BANII! se fura asa mult si din drumurile actuale...dar sa mai faca autostrazi..si drumuri noi...in sute de ani...tu nu vezi ca se chinuie sa faca UNA autostrada in toata tara...?

oricum suntem putin offtopic...

si sa-ti mai pun o intrebare? ai mers in Ungaria? (nu vb de alte tari unde se poate sa mai treci nerespectand..totul) eu da..si crede-ma ca ma obisnuisem asa bine cu 50 in Localitati si 90 in fara, cu faruri, cu corectitudine ..dar cum am trecut inapoi...mi-am dat seama ca aici daca mergi asa poti provoca accident...serios!

rog moderatorii daca e considera ca cazul sa mute ultimele topic-uri intr-un topic nou cu privire la noul regulament! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cred ca e un topic deschis special pentru noul cod rutier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!