Jump to content

Faza scurta obligatorie si ziua.


andREI
 Share

Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?  

525 voturi

  1. 1. Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?

    • Da, foarte utila, scade riscul accidentelor
      338
    • Da, poate fi utila uneori
      127
    • Mmmm... nu sunt sigur ca e utila
      16
    • Nu cred ca ajuta cu ceva
      24
    • E inutila... cred ca doar mareste consumul
      4
    • Ar fi groaznic!! Consum marit, uzura becuri etc.
      15


Postare recomandată

Nu doresc sa ma angajez intr-o polemica, nu ma refer la aspectul estetic, la gust, sau la legalitate, dar vreau sa subliniez ca exact acolo unde ai nevoie mai mare sa fii vazut un pic mai devreme (depresiuni, varfuri de deal, etc) proiectoarele ajuta mai tarziu (datorita pozitiei lor mai joase)... si vorbesc dintr-o lunga experienta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    36

  • razdan

    27

  • Ice_2k

    26

  • Zorro Classic

    26

1. la G4 sunt in far deci le vezi mai repede :(

2. Nu era vorba de cat ajuta, ci daca deranjeaza sa mergem mereu cu ele aprinse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2a. De multe ori m-au deranjat la masini la care nu erau reglate si bateau in sus sau prea lateral. Am impresia ca la unele modele nici nu se regleaza.

Deci, Ice_2k, nu ma deranjeaza atata timp cat sunt corect reglate si nu-mi bat in ochi.

2b. Totusi rostul luminilor aprinse pe timp de zi ar fi sa ajute cred eu, nu sa nu deranjeze. :(

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand e ilegal sa pui masina in circulatie cu luminile de pozitie aprinse. Un autovehicul in mers va folosi lumina de intalnire sau cea de drum, pozitiile sunt pt masinile oprite.

... Nici macar nu pot fi reglate farurile de ceata, asta ar trebui sa va dea de gandit.

Sunt PENTRU faza scurta pe timpul zilei, si impotriva mersului doar cu pozitiile. Sunt unii care merg pe inserat si mai ales pe ceata doar cu pozitiile, si acelea de obicei murdare... pericol public.

La unele modele se regleaza farurile de ceata, din exterior cu o simpla surubelnita stea - ex. Audi A4 model 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma repet: PENTRU! Eu mor pe meseriasii cu Loganuri sau Solenza care merg cu pozitiile... zici ca's doua lumanari in far care nici macar nu sunt de folos.

Pozitia este DOAR pentru stationare... nu stiu de ce nu inteleg romanii acest lucru!!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, nu se merge noaptea doar cu pozitiile (oricum nu-i inteleg pe cei care pot face asta, nu vezi gropi, nimic). Dar pana la urma e cineva impotriva folosirii pozitiilor ziua mereu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu m-am intrebata sta, ca am vazut ca au votat 4 contra..sunt curios cine...sa vina sa ne combata la ce am scris pana acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, nu se merge noaptea doar cu pozitiile (oricum nu-i inteleg pe cei care pot face asta, nu vezi gropi, nimic). Dar pana la urma e cineva impotriva folosirii pozitiilor ziua mereu?

<{POST_SNAPBACK}>

repet: Pozitiile sunt pentru stationare!!! In alte tari primesti o mare amenda pentru acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu mi-ai raspuns... te deranjeaza ca am pozitiile aprinse ziua? Sper ca n-ai de gand sa-mi zici si tu ca daca vezi o masina cu pozitiile o sa crezi ca sta pe loc ca atunci chiar nu mai stiu cum separi masinile care merg ziua cu luminile stinse de cele parcate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu mi-ai raspuns... te deranjeaza ca am pozitiile aprinse  ziua? Sper ca n-ai de gand sa-mi zici si tu ca daca vezi o masina cu pozitiile o sa crezi ca sta pe loc ca atunci chiar nu mai stiu cum separi masinile care merg ziua cu luminile stinse de cele parcate...

<{POST_SNAPBACK}>

Scuze dar nu am inteles intrebarea. Nu ma deranjeaza deloc, dar ti-as raspunde cu o intrebare. Crezi ca pozitiile te ajuta cu ceva ziua? Faza scurta e altceva decat pozitia... e chiar vizibila in unele momente.

E totusi parerea mea... si cred ca e o idiotenie sa mergi cu pozitiile ziua. Imi cer scuze anticipat daca am jicnit pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar mai trebui facuta o diferenta intre oras si drum public, utilitatea farurilor ziua mi se pare mai putin importanta prin aglomeratia din oras decat pe un drum public unde faci depasiri si vezi altfel masina care vine din fata.

Nu de putine ori m-am trezit cu cate o masina din contrasens care parca iesise din pamant, si nu sunt chior

edit; bineinteles ca si orasul e drum public...dar cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun:)

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ice, pozitiile ziua nu deranjeaza, personal nu am nimic impotriva lor. cand m-am referit ca poti sa nu iti dai seama daca o masina cu pozitii sta sau merge vorbeam de conditii de vizibilitate scazute, adica noaptea, ceta, ploaie, etc. sincer, daca nu ai faruri cu angel eyes, sau ceva interesant la ele, nu inteleg de ce sa mergi cu ele aprinse ziua, ca nu au nici un efect- nici negativ, nici pozitiv (cand e vreme frumoasa-) asa ca nu au cum sa deranjeze. noi oricum nu vorbim aici de situatii speciale cand, daca as fi in locul tau, si eu as merge cu pozitiile aprinse muuuuult mai mult, exceptie seara sau cand nu sunt vazut bine. asa ca stai linistit, ti-am mai zis eu, pozitiile tale atrag priviri, mai ales in oras. asa ca tu nu le folosesti doar sa vezi sau sa fii vazut ci si ca arata bine masina..si ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest cotext subscriu opiniei lui bogdan_wrc fata de problema lui Ice_2k.

Deci daca arata bine, go for it, dar aprinde si faza scurta la drum lung, pentru ca am vazut cu ochii mei cum un BMW cu niste pozitii foarte ochioase caruia tocmai ii aratasem cat de bine se vad pneurile mele late din spate :D , a fost oprit de o patrula rutiera tocmai pentru acele pozitii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis ca-i discutabil in oras, dar n-am argumentat. Mea culpa.

Cind am afirmat chestia asta, ma gindeam la faptul ca foarte multi nu au inca farurile reglate sau in regula - am vazut chiar unii cu un singur far - bec ars probabil !

In oras stam mult la semafoare, cozi interminabile. Din citeva zeci de masini din coloana, se pare ca-i obligatoriu ca unul sa nu aiba farurile reglate corect. Si e suficient.

Si mai obligatoriu e se pare ca respectivul "sa-si puna" lumina exact in retrovizoarele tale ( daca-i in spate ), sau in ochii tai ( daca-i din fata ). Astfel incit esti obligat sa stai practic cu o lanterna-n ochi citeva minute.

Si daca mai e vorba si de un jeep ( sau orice alta masina mai inalta ) eventual cu xenoane simti cum ajunge ceva "ascutit" direct pe creier...

Deci n-am nimic against faza scurta ziua in oras, dar numai cind toti le vor avea reglate. E valabil si pentru proiectoare, cu aceeasi conditie.

A propos care-i lungimea maxima a spotului admisa de lege ? Eu stiu de 30m. A ramas la fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate Viorel C.

Eu spuneam "Totusi ... ma intreb de ce ar fi discutabil in localitati daca farurile sunt reglate corect si nu deranjeaza pe ceilalti?"

Deci de fapt nu ne contrazicem deloc.

Asa cum spui, "numai cind toti le vor avea reglate"; e OK !

Imi pare rau dar la ultima intrebare nu stiu sa raspund :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Evident ca nu voi merge noaptea sau pe ceata doar cu pozitiile pt ca "arata cool", voi aprinde si faza scurta, normal.

2. @Mariuz din nou, nu vorbim de necesitate, presupunem ca e in mijlocul zilei si nu am nevoie de nici un far. dar eu vreau sa merg cu pozitiile aprinse, in primul rand pt ca arata bine si-n al doilea rand pentru ca-mi place sa am bordul luminat... cat despre afirmatia ta "este o idiotenie sa mergi doar cu pozitia aprinsa" venita chiar dupa ce eu ti-am zis ca asa merg.... no comment :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ice probabil nu stie motivul tau de mers cu pozitile aprinse ziua... :D

sau cel putin nu il stia cand a scris aia..

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Evident ca nu voi merge noaptea sau pe ceata doar cu pozitiile pt ca "arata cool", voi aprinde si faza scurta, normal.

2. @Mariuz din nou, nu vorbim de necesitate, presupunem ca e in mijlocul zilei si nu am nevoie de nici un far. dar eu vreau sa merg cu pozitiile aprinse, in primul rand pt ca arata bine si-n al doilea rand pentru ca-mi place sa am bordul luminat... cat despre afirmatia ta "este o idiotenie sa mergi doar cu pozitia aprinsa" venita chiar dupa ce eu ti-am zis ca asa merg.... no comment :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Mda... scuze dar am uitat de modificarea ta... Oricum sa stii ca am vb la general si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si util pentru noi, sper, nu doar ca reclama.

Deci:

See and be seen – driving with daytime running lights effectively protects you against accidents

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si util pentru noi, sper, nu doar ca reclama.

Deci:

See and be seen – driving with daytime running lights effectively protects you against accidents. ;)

Europe-wide introduction probable

In view of these definite results of all studies and the experience made in other EU countries, the EU consider obliging car manufacturers to install automatic daytime running lights in new cars. The first manufacturers have already announced plans

to offer some of their models with automatic daytime running lights as a standard equipment.

P.S. Scuze pentru postare repetata; am crezut ca apas preview ;) si acum constat ca nu stiu cum sa sterg un post gresit ... ;)

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acum constat ca nu stiu cum sa sterg un post gresit ... ;)

nimeni nu stie pen' ca nu se poate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am inteles, mea culpa pt pus degetul alaturi ;) .

Dar ca sa fiu si on-topic ;) mergem ziua cu faza scurta cu totii ?

Dar raspundeti pe rand va rog, sa nu se aglomereze serverul sau d.o.s., doamne fereste ... ;)

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu merg cu faza scurta in oras ca nu mai am cand sa merg doar cu pozitia :D

serios acum, eu bag faza scurta in oras cand e nevoie (putin inserat, ceata, etc) si in afara orasului always.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu merg cu faza scurta in oras ca nu mai am cand sa merg doar cu pozitia :D

<{POST_SNAPBACK}>

:D

OK, Ice_2k pentru cazul tau (pe care mi-ar placea sa-l vad intr-o poza macar :D ) pana si "intransigentul" :D din mine poate face o exceptie ...

Sa vedem ce mai zic si ceilalti despre topicul nostru.

p.s. ai postate poze undeva? da-mi un link :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!