Jump to content

Faza scurta obligatorie si ziua.


andREI
 Share

Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?  

525 voturi

  1. 1. Ar fi util sa se reglementeze obligativitatea utilizarii fazei scurte si ziua?

    • Da, foarte utila, scade riscul accidentelor
      338
    • Da, poate fi utila uneori
      127
    • Mmmm... nu sunt sigur ca e utila
      16
    • Nu cred ca ajuta cu ceva
      24
    • E inutila... cred ca doar mareste consumul
      4
    • Ar fi groaznic!! Consum marit, uzura becuri etc.
      15


Postare recomandată

bogdan_wrc eu daca merg de la timisoara la piatra neamt( unde am rude), 100% regulametar, imi ia vreo 2 zile pe drum.

Daca ma duc in centru la o banca in timisoara, nu am unde parca masina, nici cu macar tichet tel-parc sau altceva e pur si simplu FULL, normal ca o sa o sui pe un trotuar unde pot si eu ca sa-mi fac treaba....la fel ca 99.9% din restul care vor sa-si faca treaba.

Cum adica nu sunt bani de drumuri. Tu ai idee cat din pretul motorinei/benzine se duc la drumuri ? Rovigneta la fel. Bani sunt, nu este bunavointa.

Eu am zis ca unele chestii sunt bune ca cu pietonii,sau faza scurta, dar o gramada sunt aiurea.

sorry pt moderatori, sunt si eu de parere ca ar trebui mutate ultimele posturi, intr-un alt topic

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 427
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    36

  • razdan

    27

  • Ice_2k

    26

  • Zorro Classic

    26

ok, pai atunci rog moderatorii sa mute discutiile acolo, si scuze de offtopic..

multumesc Mariuz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baieti, dar de nemernicii care circula si noaptea cu luminile stinse.. ce parere aveti? Aseara m-am ales cu un scuipat pe parbriz de la un tampit cu un Logan, care noaptea circula doar cu pozitiile aprinse!! Eram pe o strada cu o singura banda pe sens, destul de circulata de altfel, dar cu stalpi de iluminare care mergeau "perfect".. Aveam in fata o domnisoara incepatoare, care mergea cu vreo 30km/h.. am vrut s-o depasesc, am vazut ca in fata e cineva cu pozitii, dar pt. ca avea pozitiile m-am gandit ca sta pe loc.. si cum pana la respectivul era loc destul, am intrat in depasire.. abia atunci m-am prins ca defapt "smecherul" cu loganul, mergea, nu statea pe loc si atunci i-am facut 2 flashuri si pt. ca n-a aprins farurile i-am bagat faza lunga.. moment in care a aprins si el "xenoanele" luate din targ, a pus faza lunga (probabil cu gandul de "esti jmecher? las' ca-ti arat eu tie ce faruri bengoase am.. din pacate pt. el, vision plus-ul meu e mai tare decat xenoanele lui chinezesti, luate din targ, asa ca m-a durut undeva de "manevra" lui...) si cand am trecut pe langa el a deschis geamul si mi-a tras un scuipat pe parbriz si presupun ca si o injuratura... Eram prea grabit si oricum nu sunt un "razboinic" asa ca n-am mai stat la discutii cu el... Cine naiba le da carnetul unor astfel de specimene?? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine naiba le da carnetul unor astfel de specimene??  :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

Aia care nu-i amendeaza pe "amicii" de care ai pomenit.

Oricum, dimineata am asistat la un dialog ilar, chiar pe tema asta, la iesirea din pasajul Unirea. Militianul de acolo la atentionat pe unu' cu un Ticozaur (pe bune, asa scria pe masina), ca nu-i merge decat un far. Ala ia raspuns: Bai, nene, mai bine ati face ceva cu circulatia asta! Incredibil, dar politaiul a tacut! Parca era ala din "borcan" de la Barcanesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia care nu-i amendeaza pe "amicii" de care ai pomenit.

Oricum, dimineata am asistat la un dialog ilar, chiar pe tema asta, la iesirea din pasajul Unirea. Militianul de acolo la atentionat pe unu' cu un Ticozaur (pe bune, asa scria pe masina), ca nu-i merge decat un far. Ala ia raspuns: Bai, nene, mai bine ati face ceva cu circulatia asta! Incredibil, dar politaiul a tacut! Parca era ala din "borcan" de la Barcanesti!

<{POST_SNAPBACK}>

Zorro.. si eu m-am enervat pe un politai aseara, o situatie oarecum asemanatoare...

Ma duceam sa-mi iau prietena de la servici si la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti, era circulatia efectiv blocata.. era plin de masini.. si un nenea politai, in loc sa aiba grija de intersectie si sa o elibereze, statea si-i facea zile negre unui sofer care trecuse pe galben... Cand in intersectie erau nu stiu cati altii care trecusera si pe rosu si care inca mai treceau pe rosu si se bagau in "gramada" blocata in mijlocul intersectiei si care pana la urma au blocat de tot circulatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro.. si eu m-am enervat pe un politai aseara, o situatie oarecum asemanatoare...

Ma duceam sa-mi iau prietena de la servici si la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti, era circulatia efectiv blocata.. era plin de masini.. si un nenea politai, in loc sa aiba grija de intersectie si sa o elibereze, statea si-i facea zile negre unui sofer care trecuse pe galben... Cand in intersectie erau nu stiu cati altii care trecusera si pe rosu si care inca mai treceau pe rosu si se bagau in "gramada" blocata in mijlocul intersectiei si care pana la urma au blocat de tot circulatia...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu vreau sa deviez mult de la subiect, dar multi se "baga" pe rosu cu inima linistita ca nu-i amendeaza nimeni, merg fara lumini pentru ca il poate "lua tare" el pe politzist, merg cu 125 km/h pentru ca se negociaza amenda. Incearca sa "negociezi" cu un politzai german sau olandez! S-ar putea sa-ti agravezi muuult mai mult situatia!

Iar referitor la circulatia "efectiv blocata": 90% este vina soferilor, si nu a politzailor sau sistemului de semaforizare. Se zice ca rabdarea e o virtute care apartine oamenilor inteligenti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... off, asa e, Zorro Classic ...

Eu inca sper ca romanii vor deveni, pe zi ce trece, tot mai inteligenti... si rabdatori in circulatie, ca in rest vad ca sunt cam prea rabdatori. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90% este vina soferilor, si nu a politzailor sau sistemului de semaforizare. Se zice ca rabdarea e o virtute care apartine oamenilor inteligenti!

<{POST_SNAPBACK}>

Te contrazic, 90% e vina strazilor si a sistemului comunist in care au fost facute(fara minte).

Pur si simplu strazile noastre au fost facute sa suporte cam 25% din masinile care circula acum si nu mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baieti, dar de nemernicii care circula si noaptea cu luminile stinse.. ce parere aveti? Aseara m-am ales cu un scuipat pe parbriz de la un tampit cu un Logan, care noaptea circula doar cu pozitiile aprinse!! Eram pe o strada cu o singura banda pe sens, destul de circulata de altfel, dar cu stalpi de iluminare care mergeau "perfect".. Aveam in fata o domnisoara incepatoare, care mergea cu vreo 30km/h.. am vrut s-o depasesc, am vazut ca in fata e cineva cu pozitii, dar pt. ca avea pozitiile m-am gandit ca sta pe loc.. si cum pana la respectivul era loc destul, am intrat in depasire..

<{POST_SNAPBACK}>

Macar dobitocul respectiv mergea cu pozitiile si era in oras care e luminat cat de cat. Sa va povestesc eu altceva. Saptamana trecuta pe la ora 9 seara (deci intuneric bezna) veneam de la tg. mures spre bistrita. La un moment dat din sens opus apare o dacie din 1900 toamna, fara faruri, fara pozitii in afara oricarei localitati si pe un drum care nu era luminat deloc. Noroc ca fiind in afara mergeam cu faza lunga si l-am vazut din timp. Daca aveam in fata o caruta, biciclist, groapa si faceam o manevra brusca de evitare fara a avea cea mai mica idee ca din sens opus vine un tembel fara faruri? Astia chiar nu isi dau seama ca isi pun in pericol propria viata nu numai pe cea a celorlalti participanti la trafic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa postez si On topic: pe drumurile nationale si europene mi se pare o idee excelenta folosirea luminilor de intalnire si ziua. Cu atat mai mult cu cat vitezele cu care se circula sunt din ce in ce mai mari iar preponderenta masinilor cu culori mai putin vizibile (cum e si a mea) este tot mai mare.

De asemenea faza scurta (folosita de ceilalti) te ajuta si la aprecierea distantei la care este cel ce vine din sens opus si in a face diferenta intre o masina care stationeaza si una care circula.

Acestea fiind avantajele, dezavantajele folosirii fazei scurte ziua sunt practic inexistente.

Parerea mea ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai "grav" exemplu pe care il pot da...exact in accidentul meu, cel care a intrat pe DN1 din lateral la 1 noapte nu avea nici o lumina aprinsa...si eu care mergeam cu luminile de intalnire, ca mai venise cu cateva secunde din fata o masina, nu am avut timp sa-l vad decat cand era prea tarziu sa-l mai ocolesc, mai ales ca soferul vroia sa o ia exact in directia de unde veneam eu,...si fara lumini, si fara sa se asigura cand intra de pe un drum de tara pe unul european..si uite asa am ramas fara masina... ;)..asa ca sunt satul de astia!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai "grav" exemplu pe care il pot da...exact in accidentul meu, cel care a intrat pe DN1 din lateral la 1 noapte nu avea nici o lumina aprinsa...si eu care mergeam cu luminile de intalnire, ca mai venise cu cateva secunde din fata o masina, nu am avut timp sa-l vad decat cand era prea tarziu sa-l mai ocolesc, mai ales ca soferul vroia sa o ia exact in directia de unde veneam eu,...si fara lumini, si fara sa se asigura cand intra de pe un drum de tara pe unul european..si uite asa am ramas fara masina... ;)..asa ca sunt satul de astia!! ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Un caz in care vinovatul a murit. Nu ca neaparat merita sa moara toti care merg fara nici un fel de lumini dar nici prea multa mila nu poate sa imi fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andREI, stii cum e , ti-e mila de el, dar..crede-ma ca am ajuns foarte repede la vorba "mila imi e de tine, dar mai mila imi e de mine"! m-am obisnuit cu masina, si acum...trebuie tot timpul sa apelez la ai mei...

asa una din marile greseli ce se pot face pe drumurile noastre, care nici nu sunt semnalizate bine (nu stiu de ce, dar la noi asfaltul este mai negru ca fara, si s evede muuuult mai prost noaptea) este sa mergi cu farurile prost reglate, sau deloc... :) asta alaturi, de altele, cu sitemul de franare..etc!

nu degeaba cei de la politie/RAR iti opresc talonul pentru aceste defectiuni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va zic ce am observat ieri seara in oras cand s-a lasat intunericul

1)cam 10% din masini nu aveau faruri deloc aprinse

2)cam 20% din masini aveau doar pozitii, si nu ma refer masini calumea, la care pozitiile cat de cat sunt puternice, ma refer la dacii de prin 70-80, la care ori ca e pozitie ori ca nu e, tot una.

3)un destept cu laguna II, care m-a "urmarit" tot orasul, si-a aprins si farurile de ceata, probabil ca se credea tare smecher, nu ca zic ca nu puteam sa ma uit in oglinda retrovizoare ca ma orbea...

4)cam 20% din masini au faza scurta prost reglata, de la dacii la matizuri, te orbesc

5)am mers in spatele unei dacii, care avea pozitiile pe spate atat de puternice (contrar punctului 2), dar cand zic atat de puternice, zic ca nu puteam sa ma uit pe drum, cred ca si-a pus omu ceva after market ca si acuma parca vad rosu in fata ochilor..

6)stopurile de la dacii in general, pur si simplu NU SE VAD..adica cand pune ala frana nu se aprinde mai nimic fatza de pozitii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raz.ro, pe aici ... e chiar mai rau cand socotim. :D

Ma gandesc ca tot factorul coercitiv ar mai putea face "lumina" asa cum trebuie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot timpul merg cu proiectoarele de ceata aprinse. Efectu e vizibil...

<{POST_SNAPBACK}>

Ce efect ?...ca deranjezi extrem de mult pe restul conducatorilor din trafic ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

efectul asta il vezi peste tot ! dar mai bine asa decat de loc...:baghead:

dar macar daca ai fi citit ce tot am scris noi pe aici, ca nici asta cu farurile de ceata nu prea e agreata de soferi,..poate ai fi pus si un motiv cat de cat mai bun aici...sa te intelegem si noi de ce mergi asa!

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot timpul merg cu proiectoarele de ceata aprinse. Efectu e vizibil...

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca trebuie sa citesti mai bine acest topik. Poate tu nu-ti dai seama, dar este extrem de neplacut cand un istet are pozitiile + faruri de ceata. Este deranjant pentru ceilalti. Dar tu nu faci parte dintre ei, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot timpul merg cu proiectoarele de ceata aprinse. Efectu e vizibil...

<{POST_SNAPBACK}>

@Addnann, daca citesti atent ce scriu raz.ro, bogdan_wrc si Zorro Classic sper sa mai citesti si restul topicului si sa vezi tot ce e vizibil ... :D

... si mai fi si tu atent pe drum la efectul pe care il au "proiectoarele de ceata aprinse" ale celor ce-ti vin din sens opus ...

P.S. ... poate renunti ... si mergi "doar" cu faza scurta. E mai bine si mai ... legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai colegi forumisti, ce ne facem ca fac naveta zilnic pe DN1 si ma ingrozesc in fiecare zi!! in anii trecuti parca nu dadeam asa multa atentie, dar acum, dupa cele intamplate, si dupa acest topic, am ajuns sa ma uit in fiecare dimineata dupa inconstienti !! azi dimineata, pe o ploaie marunta, combinata cu ceata, pe o distanta de 30 km, pe DN1 am numarat peste 15 masini pe pozitie si vreo 8 FARA LUMINI!! asa ceva e imposibil! parca platesc lumina la RENEL astia!! si in diferite intersectii pe DN1 (adica pe la Baicoi) pe ceata asta vrei sa o iei la stanga/dreapta si vezi DECAT un semnalizator ca vine din fata, si ca vrea sa vireze, parca iti vine sa te dai jos la ala si sa il "tragi de urechi"-ca sa vb frumos!

deci, ce ne facem cu astia? situatia mi s epare extrem de grava si enervanta! cel putin pt mine..simt ca ma urc pe pereti! -sentimentul asta il am dupa ce mi s-a intamplat- si nu mai vreau sa treaca nimeni prin asta! LUMINILE SUNT OBLIGATORII PE ASA O VREME, NU?? eu asa imi amintesc..sa faca politia ceva!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai colegi forumisti, ce ne facem ca fac naveta zilnic pe DN1 si ma ingrozesc in fiecare zi!! in anii trecuti parca nu dadeam asa multa atentie, dar acum, dupa cele intamplate, si dupa acest topic, am ajuns sa ma uit in fiecare dimineata dupa inconstienti !! azi dimineata, pe o ploaie marunta, combinata cu ceata, pe o distanta de 30 km, pe DN1 am numarat peste 15 masini pe pozitie si vreo 8 FARA LUMINI!! asa ceva e imposibil! parca platesc lumina la RENEL astia!! si in diferite intersectii pe DN1 (adica pe la Baicoi) pe ceata asta vrei sa o iei la stanga/dreapta si vezi DECAT un semnalizator ca vine din fata, si ca vrea sa vireze, parca iti vine sa te dai jos la ala si sa il "tragi de urechi"-ca sa vb frumos!

deci, ce ne facem cu astia?  situatia mi s epare extrem de grava si enervanta! cel putin pt mine..simt ca ma urc pe pereti! -sentimentul asta il am dupa ce mi s-a intamplat- si nu mai vreau sa treaca nimeni prin asta! LUMINILE SUNT OBLIGATORII PE ASA O VREME, NU?? eu asa imi amintesc..sa faca  politia ceva!!

<{POST_SNAPBACK}>

Eu de la o vreme deja nu ma mai enervez... stiu ca nu e frumos, dar pe acesti inconstienti (ca sa vb frumos.. :banghead: ) ii "taxez" cu o faza lunga in ochi pana aprind si ei farurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vad frecvent pe aici astfel de inconstienti.

Incerc sa fiu cat mai vigilent ... ;) ; nu ma mai enervez nici eu cum nu se enerveaza nici shkoda, dar noi nu am trecut prin ce a trecut bogdan_wrc ...

Premizele fiind altele inteleg il foarte bine si ii dau dreptate.

... iar cu cei in cauza ma intreb si eu ce ar tebui facut ... dar ce ne facem cu cei care ar trebui sa intervina legal ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca noul cod rutier sa produca "declickul" in a schimba ceva. Poate in 2-5 ani va fi si la noi o bucatica de civilizatie macar la modul de a circula pe drumurile publice astfel incit sa te faci vazut. Oricum de la obligativitatea fazei scurte si pina la a gasi 9 din 10 masini cu farurile reglate corespunzator si cu instalatia electrica pe partea de lumini nemodificata sunt convins ca va mai trece un cincinal.

Am o propunere, poate cu ajutorul colegilor juristi, putem "creiona" o propunere legislativa exclusiv cu privire la regimul luminilor pe drumurile publice, care promovata atit pe internet cit si pe alte cai sa fie luata in seama. Sunt totusi prea multi soferi inconstienti care circula fie fara lumini cu toate ca ele ar fi necesare, fie cu instalatii modificate, dereglate, fie cu ele defecte (exclud evident becul ars pe drum), cit si drumuri, lucrari, etc., nesemnalizate pe timp de noapte (nu are rost sa descriu cum am reactionat pe un drum national la ora 23 la "intilnirea" cu o combina care circula fara nici macar o bricheta aprinsa) incit sunt convins ca daca raminem doar la pareri, fara a incerca ceva (ma gindesc chiar la un material care sa fie macar predat politiei din parte forumului) sigur evenimentele rutiere datorate acestor "luminite de la capatul tunelului" nu vor fi date uitarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e super buna! dar sunt sigur ca nu ne vor baga in seama! ar trebui sa ne unim mai multe forumuri, si poate dupa asta sa facem ceva. ar fi o initiativa demna de luat in seama. incercam sa apelam la cei care mai au conturi si pe alte forumuri sa deschida si ei o idee de acest gen? sau e doar un vis si nu se va intampla asa ceva...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!