Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Există vreo pompă de apă cu paleţi de metal? OEM este cu pale de plastic?

Nu săriţi: sînt conştient că le fac din material plastic pe considerente de solicitări mecanice, şi chimice.

Citind topicul am înţeles că cele mai ok piese pentru distibuţie ar fi:

1. pompa apă: HEPU

Observ cp mulţi aţi optat pentru Airtex. DE CE? Pentru că e cea mai ieftină? ... într-adevăr HEPU e aproape dublu ca preţ.

2. curea: Dayco sau Gates ? <-- Aici întreb PE CARE AŢI ALEGE? Motive? Experienţe anterioare neplăcute?

Am exclus Conti din "patriotism".

3. Întinzător: Litens

4. Role: INA.

***La kit-ul complet DAYCO (curea+role+întinzător+pompa apă), ce pompă de apă, role şi întinzător primeşti?

Dar la cel HEPU? Ce curea? Ce role? Ce întinzător?

Kit-ul Gates vine doar fără pompa apă.

În cazul curelei de transmisie aţi schimbat şi rolele de ghidare şi rola întinzătoare (aceea cu pistonaş) sau doar cureaua?

Numai bine!

Later Edit: Motorul în cauză este un ASV, 81kW/110cp, pompa rotativă (nonPD)

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut eu am comandat de la un magazin din tulcea online kit de distributie Ina acesta include rolele si cureaua este contitech 1044 cu 540 lei,pompa de apa ma mai gandesc daca o schimb deoarece este cea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AIRTEX e o firma spaniola foarte buna,eu am vandut sute de pompe de apa si nu am avut niciodata probleme cu ele,chiar am clienti care au mai facut distributia inca o data si au schimbat pompa de apa airtex si era intacta.Daca vrei distributie buna opteaza pe CONTINENTAL.SEAT LEON 1.9 TDI 11/99 - 06/06 81/110CP1896 AHF,- ASV; CONTINENTAL CT 1044 K1,665 LEI CONTINENTAL CU POMPA APA INCLUSA IN SET CT 1044 WP1 ,1040 LEI,POMPA APA AIRTEX AIR 9378, 125 LEI SI HEPU STII PRETUL DEJA.Eu as opta pt conti fara discutie,pe original 90%din distributiile vag sunt conti insa sa intamplat de cateva ori sa vad set de om distributii gates.Rolele intinzatoare si de ghidaj care fac parte din seturile continental sunt INA si am mai vazut de cateva ori intinzatoare LITENS cu preponderenta la seturile de distributie CONTI pt opel.Cureaua de auxiliare nu se schimba o data cu distributia,se schimba cand se considera ca e uzata fizic,asemeni si intinzatorul si rolele de ghidaj.Sunt cazuri cand intinzatorul propriuzis este bun si se schimba decat rola lui de plastic..dar asta se face numai de cineva care stie ;) si de regula scutesti minim 100 lei.Deci in consecinta CONTINENTAL-HEPU ceea mai buna varianta posibila.Si inca o chestie pe care nu o stie multa lume;la reprezentanta cand te duci cu pompa de apa veche iti face o reducere la pompa de apa noua,deci pompele de apa se reconditioneaza.Multi prefera sa ia o pompa de apa noua(gen airtex,sil,ruville,graf,dolz)decat o pompa de apa hepu reconditionata ;)

Oricum sa iti iasa din cap ca curelele de distributie CONTI sunt facute in romania,se fac la noi numai curele de auxiliare.Curelele de distributie sunt facute in germania,si la modelele mai vechi de masini sunt facute in mexic si zilele trecute am mai vazut o curea conti pt un ford din 95 facuta tot prin o tara mai ;deosebita;nu imi mai aduc aminte sigur :(

krumel,bun pret pt ina ;) sa nu te sperii daca cureaua din setul ina nu mai e continental,de 1 an de zile vad ca in seturile de distributii ina nu mai vin curele continental ci curele ina.Sunt foarte bune si multi monteaza seturi ina pt ca sunt mai ieftine decat conti.Chiar te rog sa imi dai si mie un pm cu ce curea ti-a venit in setul ina..sunt foarte curios :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi salut.Nu pot sa ti dau pm nu stiu din ce cauza.Pe cureaua din setul InA SCRIE CONTITECH CT 1044.Rolele sunt facute in Franta si Canada,cel putin asa scrie pe ele.Oare ma tine pompa de apa de pe masina originala pana la urmatoarea distributie?

Apropo de pret prima data am cerut kitul de la conti care avea acelasi pret ca si cel de la Ina,dar nemaifiind pe stoc l am luat pe asta. :)

Modificat de krumel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e perfect daca scrie conti,ai luat accelasi lucru daca ai fi luat kit distributie pe conti ;) ,asta ma mira ca in ultima perioada la kitul de distributie ina nu am mai vazut curea continental.Treaba cu pompa de apa ;poate sa te tina fara probleme sau poate sa cedeze..cand desface distributia mecanicul trebuie sa isi dea cu parerea si el trebuie sa iti spuna daca o sa mai tina.De regula se schimba si pompa de apa sa scapi de-o grija ca in caz daca te lasa platesti acceasi manopera la schimbarea ei ca si la schimbarea distributiei,nu mai spun sa se blocheze si sa iti faca motorul varza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am si eu o intrebare si problema enervanta in acelasi timp.

Am un zgomot de metalic care se aude peste zgomotul motorului cam in jur de 2400 de rpm. E ca o vibratie asa.

Citind pe forum eram sigur ca este sau intinzatorul de la cureaua de accesorii sau rola de la alternator.

Ei bine am schimbat intinzatorul si parca dupa ce l-am schimbat se aude mai accentuat. Am schimbat si rola de la alternator si tot se aude.

Cel mai bine se aude cand o accelerez pana pe la 2600 si apoi las turatia sa scada in frana de motor pana pe la 2000.

Avand in vedere ca s-a accentuat cand am pus intinzator nou, e posibil sa fie de la distributie acest zgomot sa fie vreo rola uzata?

Ma gandeam sa schimb distributia desi ar mai trebui sa mai am vreo 20000 km pana sa fac si 60000 de la ultimul schimb...

Daca scot cureaua de accesorii si merg fara ea si nu mai apare zgomotul pot fi sigur 100% ca nu este de la distributie zgomotul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e perfect daca scrie conti,ai luat accelasi lucru daca ai fi luat kit distributie pe conti ;) ,asta ma mira ca in ultima perioada la kitul de distributie ina nu am mai vazut curea continental.Treaba cu pompa de apa ;poate sa te tina fara probleme sau poate sa cedeze..cand desface distributia mecanicul trebuie sa isi dea cu parerea si el trebuie sa iti spuna daca o sa mai tina.De regula se schimba si pompa de apa sa scapi de-o grija ca in caz daca te lasa platesti acceasi manopera la schimbarea ei ca si la schimbarea distributiei,nu mai spun sa se blocheze si sa iti faca motorul varza.

Salut gabi.Poti sa mi spui te rog daca airtex este o firma destul de buna raportata la calitate pret pentru ca am gasit cu 127 lei.Are paleti metalici pompa respectiva,provenienta spania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airtex nu are paleti metalici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare va rog, poate cineva stie sa ma sfatuiasca ce sa fac: am schimbat distributia la masina din semnatura (G4, 1.9 TDI, AHF, 2000) la 85000 km. Cand o mai schimb acum? Dupa 60000 km sau dupa 90000 km? Au trecut 4 ani de atunci, am 122000 km si nu stiu daca sa o schimb la 145ooo km sau 175ooo km?

Poate stie cineva...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

la 4 ani sau 90000km, in romania se da garantie doar la 60000km. Dar normal este la 4 ani sau 90000, atat scrie la mine in cartea masini, am acelasi motor ca al tau tot din 2000 si eu asa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Gresit !

La 60.000 sau 4 ani.

post-8441-0-28070800-1305886158_thumb.pn

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Corect colegu! :icon_thumright:

Batranetea asta bat-o vina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incet, incet, se ajunge la rezultatul corect. O mila terestra este 1,6 Km, asa ca 60.000 mile fac 96.000 Km. Deci la motorul cu codul respectiv, schimbarea se face la 96.000, hai 90.000 Km sa fii sigur.

Acum la mine care am motor de 1,4 cod AXP cureaua de distributie a fost schimbata in Germania la 120.000 Km si au lipit o eticheta pe care scrie "Zahnriemen muss bei 240.000 Km gewechselt werden!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentino_xro

Am cumparat de curand un Passat 1.9 TDI 101 cai din 2001 si pe bord avea 186.000.Nici nu m-au interesat daca sunt reali, am schimbat distributia imediat dupa cum am luat-o si prin distributie ma refer la curea, role, pompa de apa si amortizorul de la curea(stiu ca nu toate au dar daca l-a avut l-am schimbat.).Acum pot sa merg linistit cu masina.Si daca tot am schimbat distributia am schimbat si cureaua de accesorii.Masina cum o intretii si o inveti asa o ai, ca si femeia :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Valentino dar noteaza inca ceva masina trebuie fecundata inainte de a incepe ea sa te fecundeze exact ca o femeie, scuze pentru postarea mea dezechilibrata , ca sa o mai echilibrez putin prezint un video clip care poate ajuta la schimbarea distributiei la 1.9 TDI PD AUY :http://www.youtube.com/watch?v=PwZGG4VXxf0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva la ce interval de km se schimba distributia la o BORA 2003, 1.6 16V, cod motor AZD si ce costuri implica acum in 2011? Ce componente trebuie

mai exact? La ce trebuie avut grija la acest tip de motor la schimbarea corecta a distributiei?

Am achizitionat de curand o BORA "pe benzina" in 92.000 km reali, verificati la reprezentanta, dar in History din pacate nu apare ca proprietarul german sa fi facut si schimbarea distributiei. Avand pana acum TDI-PD nu prea cunosc amanunte despre motoarele pe benzina a grupului VAG.

Modificat de GOLF_GOLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set distributie si pompa apa,eventual cureaua de auxiliare daca e nevoie.Se verifica la 90.000km cu atentie si daca e nevoie se schimba.Ideeal e la 90.000 sau la 5 ani.Maxim se poate merge cu ea 110.000.Costuri estimative set distributie CT957K1 500lei,pompa de apa de la 150 la 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos GABIVVX pentru promptitudinea raspunsului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAI este ceva la care trebuie sa am grija sporita la acest tip de motor BCB, in cazul schimbarii distributiei? este nevoie de schimbarea suruburilor suport motor, ca in cazul unor modele de motoare TDI ? dupa schimbarea distributiei la 1.6.16V BCB va trebui sa fie reglat avansul cu computer/soft ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit si eu o oferta la masina mea... curea conti, role INA si pompa apa Graf. Cureaua si rolele banuiesc ca sunt OK, dar pompa apa? Eu n-am auzit de Graf pana azi... toate astea la 560 RON (doar piesele, fara manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

560 RON cu tot cu pompa de apa cureaua si role ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate. Curea + role + pompa = 560 ron

Pretul zic eu ca e acceptabil, dar nu mi-e clar pompa asta de apa .. daca o fi buna de ceva :blink:

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai eu zic ca e OK acuma sa vedem si parerea altora eu la golful meu la ALH doar cureaua si rolele m-au costat 520RON fara pompa de apa .

PS: Stiu ca la ALH e putin mai scumpa , fata de cele cu PD .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni nimic despre Graf? N-a montat/avut montat nimeni asa ceva? Maine as vrea sa iau piesele si nu stiu ce sa fac cu pompa de apa .. s-o iau pe asta, Graf ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!