Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

In mod normal, "rabatarea" motorului nu afecteaza tamponul de la cutie (fiind singurul pe care s-ar putea sprijini). Celalalt e obligatoriu sa-l demontezi.

Dar sincer, daca ar fi masina mea, l-as slabi si celalalt cat sa-mi permita sa rabatez motorul destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat de elastic este acel tampon nu se intampla nimic cu el, mai degraba mi-as face griji de cel dintre cutie ci partea inferioara a caroseriei, acea bieleta anticuplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desface din suruburile de pe baie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat nu s-a schimbat pompa de apa la schimbul anterior de distributie, inclin sa schimb distributia mai repede de 90000 (atat am inteles ca e la motoarele PD). Am gasit pe internet niste preturi destul de bune:

Kit distributie complet INA cu pompa de apa GK la 452 ron

Kit distributie Contitech complet plus pompa de apa GK la 517 ron

De Contitech si INA am auzit (dupa pret e mai scump Conti decat INA, o fi si mai bun ?). Pompa de apa e la fel la ambele modele, dar nu stiu nimic despre marca asta. E OK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , o sa dorm linistit deacuma deoarece astazi am reusit sa-mi schimb distributia am 179080km schimbata prima data la 92030 km nu stiu daca m-a ajuns ieftin sau scump astea sunt preturile voi decideti:

kit distributie contitech ( curea + doua role INA ) 395 ron

pompa apa HEPU 180 ron

manopera 200 + spaga 30 ron (initial mi-a cerut 200 ron dar mi-a dat bonus vreun litru jumate de antigel )

Total 805 ron toata nebunia de aprox 4 ore.

Modificat de bayerische
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ma poate lamuri si pe mine cineva ce curea de distributie sa aleg pt un ALH:contitech sau gates,care e mai buna ?role o sa iau ina si pompa de apa hepu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce-ai vrea sa auzi? Diferenta e... dupa noroc. Oricare e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, te refereai la mine ? :)... deci curea o pot alege pe oricare din ele zici, depinde de noroc. Dar pompa de apa GK, e OK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ii raspundeam colegului jimmmy.

In ce priveste intrebarea ta, da, poti lege oricare din cele 2. La o distributie, veriga slaba e pompa de apa.

Nu stiu nimic despre GK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,ma poate lamuri si pe mine cineva ce curea de distributie sa aleg pt un ALH:contitech sau gates,care e mai buna ?role o sa iau ina si pompa de apa hepu

eu am motor tot ca al tau si mi-au pus contitech (nu ca gates nu ar fi buna!!). doar vroiam sa-ti spun ca, la motoarele noastre avem in plus si acea rola intinzatoare...care din pacate costa o carca de bani. per total, cu tot cu manopera, cred ca pe mine m-a dus undeva la 1500-1600 lei (nu mai stiu exact...ca tot atunci mi-am schimbat si placutele de frana) dar, tinand cont ca nu schimbi distributia ca uleiul sa zicem, eu zic ca ar trebui sa faci un efort si sa schimbi tot ce se poate schimba (ca sa fii linistit pana la urmatorul schimb ca totul e nou).

Modificat de adimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la contitech ma gandeam si eu,pana la urma ce conteaza daca pe original vine tot asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca la motoarele noastre sunt 4 role + pompa de apa. Rolele sunt: una intinzatoare, una principala si 2 micute de ghidaj si pompa de apa, care e foarte important sa o schimbi; asta se blocheaza prima, mai ales daca sunt depuneri de calamina, cum am gasit eu din cauza ca vechiul proprietar, prin preamarita sa inteligenta si binevointa, a pus apa de la chiuveta in loc de apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Acum 20.000 km am schimat distributia cu tot ce trebuie, role curea si pompa apa, la service mi-au spus ca este curea de 90.000 km, a auzit cineva de varianta asta? Oricum fac app 20.000 km pe an deci la 4 ani intra iar la inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garanteaza ei 90.000km?

Curelele duc linistit atata. Pompele de apa nu prea, decat cele originale.

In Romania nu se garanteaza peste 60.000 de km atat datorita calitatii inferioare a pieselor si manoperei cat si din comoditatea neasumarii raspunderii.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa schimb distributia,am pus kit cintitech si pompa hepu,dar am gasit deviat pinionul de la axul cu came deviat cu 1/2 dinte pt ca nu are pana si se stringe doar pe con.acum avansul si-a mai revenit fara sa mai umblu la pompa de injectie

o sa pun poze cu graficul

asa arata

ce zice-ti :sa mai umblu la pompa?

post-49925-0-24586800-1295194039_thumb.j

Modificat de jimmmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cerut o oferta de piese pt distributie la Avia.

iata cum arata ea,cu piese originale,pt ca aftermarket cica,iese la jumatate:

-set distributie:767 ron'

-pompa apa:279 ron(+500 ron daca nu am originala pe masina..deci 779 ron!!!)

-curea alternator:96 ron

-rola alternator:215 ron

-amortizor sup rola(asta chiar se schimba?):643 ron

-suport rola alt:300 ron

fratilor,ia trageti linie,ca eu cred ca visez si la ora asta tre sa ma cam trezesc,ca nu mi place visul asta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca exisa o curea(distributie) cu armatura de kevlar care e garantata cam 150 000km.E adevarat?Ce stiti de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, astea sunt piesele OEM. Insa isi cam merita pretul.

Acel amortizor de vibratii se schimba, pentru a avea garantie deplina.

Ambivalent, la ce te ajuta cureaua daca pompa de apa si rolele nu rezista atatia km?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o pompa de apa hepu de 300 roni ce are?

tot a dai jos la 60 mii,nu?

in plus,s a intamplat cuiva sa faca distributia cu aftermarket si sa aiba probleme?

e prea mult cosmine,mult prea mult..:(:(:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca povestea asta vorbeste de la sine. ;)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma sfatuiesti sa ma arunc deci la ACESTE scoruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru motorul 1.9 TDI de pe Octavia II am dat la reprezentanta 22-23 de mil pentru distributie+manopera+revizie. Dar la distributie am mai putine componente ca tine adica am schimbat 2 curele (de la distributie + de acesorii), 2 role, pompa de apa (cu cea de pe masina la schimb), un intinzator de la cureaua de acesorii (asta e singurul), si fulia de la alternator. La tine vad ca sunt mai multe componente si destul de scumpe. Oricum pompa de apa nu are rost sa o schimbi la reprezentata la pretul ala mai bine o iei AM, de la un producator serios cu impeller (paletii) din metal si nu plastic, e mult prea scumpa daca nu o dai pe cealalta la schimb :vaidecapulmeu:. Eu am schimbat distributia la ceva peste 120 000 km si toate componentele aratau impecabil si nu aveau jocuri, mai mergeau sigur destul de multi km ...

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,ma documentez si eu,nu stiu cat tine o pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la A3(motor BMM, DSG)s-a schimbat distributia in Germania la 150000km. La cati km ar trebui sa fac schimbul urmator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...din cate am inteles eu...distributia se schimba l un nr de km sau o perioada de timp...

intrebarea mea este urmatoarea...o schimb la 4 ani chiar daca am facut numai 30000km?

ar cam fi paguba mea nu?k nu am facut acei 60000km cat trebuia in aceasta perioada de timp nu?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!