Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Si cum se poate verifica?

Se poate masura puterea motorului?

In caz ca e scazuta.... se mai poate regla distributia?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia nu se regleaza. Se verifica sa fie la semn pinionul de pe arbore si cel de pe axa cu came.

Daca e ok, problema e in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum se poate verifica?

Se poate masura puterea motorului?

In caz ca e scazuta.... se mai poate regla distributia?

Va multumesc!

Daca e vorba de masina din semnatura, se poate vedea punerea la punct cu ajutorul Vagcom, in blocul de masuri pe motor, canalul 4, syncro angle, si trebuie sa fie cat mai aproape de 0. In caz ca nu e ok, se poate regla usor din suruburile de pe fulia axa came. Se mai poate verifica vizual, pozitia indicatorului de pe spatele rolei de tensionare, pt a vedea daca strangerea curelei e corespunzatoare.

O alta cauza care ar putea da lipsa putere dupa schimbarea distributiei ar fi montarea necorespunzatoare a furtunelor de admisie aer, astfel pierzi presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar consumul de motorina poate sa creasca dupa schimbarea distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autoemocion57

am un leon 2.0 TDI BKD, 92.050 km. am inteles ca trebuie sa ii schimb distributia urgent, si am inceput sa caut piese.

am primit o oferta pentru urmatoarele :

- curea distributie contitech

- rola ghidare ina

- rola intinzatoare ina

- pompa apa hepu

- curea transmisie caneluri contitech

- intinzator curea (rola, cu tot cu mecanism) febi

total 1288 RON. la manopera sper sa scap mai usor, apelez la un mecanic...

1. vroiam sa stiu daca am uitat ceva in aceasta lista, chestii care ar merita schimbate odata cu distributia, ca sa nu mai fie necesare interventii pana la urmatoarea distributie. masina intentionez sa o tin macar inca 3 ani, deci nu vreau sa ma calicesc la piese schimbate...

2. cat de urgenta este schimbarea distributiei ? era planuita o plimbare pe transfagarasan in weekend, si vroiam sa stiu daca risc ceva daca ma duc cu masina, pentru ca sigur nu apuc sa schimb distributia pana atunci...

Modificat de gamer555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta despre schimbul distributiei am si eu o intrebare. La masina din semnatura a fost schimbata distributia cand a fost adusa masina din germania , mai exact in 2006 la sfarsit si de atunci masina a facut in jur de 35-40.000km, omul care a a vut masina a ingrijit-o, am facturile de la ce a mai schimbat la masina.

L-am intrebat clar daca a fost schimbata distributia si daca sa o schimb acum sau mai merge si mi-a zis ca pot sa fac linistit cu ea 10-15.000km, acum nu ca nu mi-as permite sa o schimb acum,dar daca e sa fie intr-adevar cum a zis el as mai lasa anul asta distributia asta ca nu ma dau banii afara din casa.

Voi ce parere aveti, la cati ani se schimba o distributie daca nu s-au facut cu ea 60.000km?

Inca o intrebare ar fi daca riscul de a se rupe mai repede cureaua este influentat de stilul de condus al unei masini, mai exact ma intereseaza daca merg tare cu ea exista riscul sa cedeze mai repede cureaua, aceasta fiind mai solicitata la un stil de mers mai sportiv sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gamer555,

Cam astea sunt toate piesele.. Depinde cum se comporta masina o verificare amanuntita nu strica daca vrei te pot ajuta eu. Poti merge cu ea si inca 8mii de km.

Bafta!

Modificat de C o s m i n
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand stiu cand sa schimb distributia , am schimbat motorul recent si ma bate gandul sa schimb distributia.precizez ca nu stiu cand a fost schimbata si nici cati kilometri are motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu detii informatii despre vechimea distributiei, mai bine schimb-o sa nu ajungi sa pui alt motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce parere aveti, la cati ani se schimba o distributie daca nu s-au facut cu ea 60.000km?

Distributia se schimba la 4 ani sau la un anumit nr de kilometri (specificati in cartea masinii), in cazul tau la 90.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

La motor AXR dupa aproape 3.5 ani si 60 000 km s-a schimbat distributia cu urmatoarele constatari:

-cureau (bosch) era pe duca, dar nu prezenta crapaturi.Mecanicul mi-a zis ca atunci cand la cure pe parte opusa canelurilor se vad capetele de la caneluri e clar ca e pe duca, cauciucul si-a pierdut din proprietati.

-rolele una era relativ mai bine dar ambele aveau semne de oboseala, se auzea un mic suierat la rotire in gol.

-rola intinzatoare avea indicatorul de intindere cu circa un centimetru decalat, adica cureau era intinsa.

-pomp de apa avea un mic, insesizabil suierat si se misca mai greu.

-antigelul era maroniu fata de culoarea roz.

Exploatarea s-a facut in conditii grele preponderent oras.Deci va dau acelasi sfat care l-am primit si eu la soferi de taxi, chiar daca uni merg pe logan: respectati termenul de schimb al distributiei. , iar la o utilizare in regim heavy a masini schimbati mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor,

Detin si yo o jetta 1.9 TDI cu DPF 105 CP cod motor: BLS din 2007 am adus-o deafara la 22.000 Km si acum am 90.000 Km ......ma poate ajuta sa imi spuna cineva la cati Km se schimba distributia...am intrabat la 3 service-uri si fiecare mi-a zis altceva.... din cartea care o am la masina in limba germana reiese asa:

la 150.000 cureaua si la 240.000 KM curea,role,etc......se poate asa ceva??? sau nu mi-sa tradus bine

Va multumesc!

Modificat de DMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pentru siguranta ta, eu iti recomanda sa o scimbi cat mai repede.Nu poti avea 100% garantia ca sunt kilometri reali.Aceasta situatie am patit eu si se pare ca am facut foarte bine cand am schimbat distributia.Cureaua era no-name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbo acuma daca ai bani,daca nu vreo 10 mii de km mai merge,si eu trebuie sa o schimb ca am trecut de 4 ani de cand am puso si am depasit si kilometrii cu vreo 5 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KM sunt reali 100 % am verficat-o si la un prieten cu vag-com si la reprezentanta cand am luat-o.

Cei de la reprezentanta mi-au zis ca pana la 120.000 nici sa nu ma gandesc sa ma ating de distributie!

Ms pt sfaturi baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 120.000 pentru motorul tau. Mai mergi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DMV, detin acelasi model ca si tine. Am cumparat-o anul trecut la 73000 km reali si acum am 85000 km, merge foarte bine nu am nici un repros, insa mecanicul mi-a recomandat sa o schimb pentru a putea dormi linistit. Numai ce am venit, am fost sa fac o programare si sa dau comanda de kit (original) + pompa de apa + curea alternator + lichid de racire, toate acestea ajungand la 1600 cu tot cu manopera. La toate acestea primesc factura fiscala si garantie 60000 Km. Cum vi se pare pretul, e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Oricum service-urile din Romania nu ofera mai mult de 60.000 de km garantie.

De-asta e de preferat (pentru cine poate) sa-si schimbe distributia in Germania, unde beneficiezi de garantia intreaga si manopera de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOrian

Mie mi se pare cam repede sa schimbi la 85.000km, daca zici ca sunt reali. Poate mecanicul vrea sa castige si el niste bani. Si eu am motor 1.9 TDI, BXE si in cartea masinii scrie ca la 120.000 km se inspecteaza distributia si daca e nevoie, se schimba.

Poti afla cu VCDS daca km sunt reali, are o functie care aproximeaza in functie de nr. orelor de functionare a masinii (daca nu ma insel) km parcursi. Daca da o valoare ce difera cu mai mult de 5% fata de valoarea din bord, km afisati sunt cu semnul intrebarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km sunt reali !!!....miercuri plec pana in Belgia ,trec prin Germania si opresc 100% la o reprezentanta VW si intreb acolo...duc cartea service cu mine si ma lamureste ei!

In carte zice ceva de genul ca la 150.000 cureaua...sau mai bine zis se verifica distributia si se schimba la 240.000 scrie de role,pompa apa,curea...etc

Cand revin inapoi in tara (sambata)va anunt ce mi-a zis neamtu!

PS:...apropo de pret la Oradea mi-a cerut 1200 ron cu tot cu manopera si garantie 60.000 Km ( la service-ul unde merg deobicei)

Modificat de DMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

back....neamtu mi-a zis clar !!!....garantat se poate merge 120.000 KM sau la 4 ani daca este cea originala adica nu sa mai schimbat niciodata!!!

la 120.000 Km se schimba tot kitu de distributie..pompa apa,role,curea...etc

PS: pt kitu de distributie, costul la reprezentanta VW din Berlin 510 euro si garantie 90.000 KM sau 4 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt kitu de distributie, costul la reprezentanta VW din Berlin 510 euro si garantie 90.000 KM sau 4 ani

Poate fara pompa de apa si manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrebat cat costa la ei schimbul de distributie si mi-a zis asa neamtu:cost final cu manopera si garantie 510 euro.Eu stiam ca se schimba si aia,nu mi-a zis nmk de pompa de apa.

PS:oricum nu am degand sa plec pana acolo...mai degraba dau o fuga pana la Debrecen ( Ungaria) care e la 70 km de Oradea, decat sa merg la "javrele" astea de la reprezentanta din Oradea

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primavara am cerut cateva oferte pentru reviza de 120.000 + schimb distributie + pompa de apa, de la service-uri din Germania mai aproape de Bruxelles iar preturile au fost de 950/990/1000 Euro.

Pentru distributie ar fi fost intre 650-700 Euro, asa ca am preferat sa fac tot in Romania (tot la reprezentanta) cu 1800 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!