Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

uleiul nu l schimbi la 1 an,chiar daca ai facut 1000 km?

da,schimbi distributia si la 30000 km daca au trecut 4 ani,la fel de bine cum o schimbi la 60000 km chiar daca a trecut 1 an jumate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa dau sfaturi, insa cred ca am mai spus-o undeva pe-aici pe forum, am pe cineva in familie care are un Golf 4 de 1.6i cumparat de nou de la VW in anul 2000 si care a facut pana acum in jur de 40.000 de km.fara a schimba nici macar cureaua de distributie in acesti 10 ani!!!Masina merge extraordinar, in sensul ca, nici macar la asemenea temperaturi cum sunt cele de astazi, nu are nicio chitzaiala la curele sau role.Iar eu care am schimbat in urma cu 10 luni (17.000 de km de atunci)absolut totul la distributie, inclusiv rola intizatoare cu amortizor, am in diminetile astea foarte reci un fel de scartz la aceasta rola intinzatoare, evident in primele 2-3 minute de functionare.Nu se aude din interior si nici de afara decat daca ai ureche si cunosti sunetele masinii.E adevarat ca rola aceasta de la cureaua de accesorii am schimbat-o de curand si poate trebuie sa se mai lase putin.Dar ideea este ca, dupa parerea mea, nu are ce sa se uzeze in acesti 30.000 de km. chiar daca au trecut 4 ani.Nici cureaua nu cred ca imbatraneste in 4 ani.Insa este un stres si mergi tot timpul stresat si cu gandul la distributia ... expirata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim intelesi: Perioadele / numarul de km in discutie sunt GARANTATE de producator. Daca le depasesti, te bazezi pe noroc.

In plus, sa luam in considerare diferenta de calitate a pieselor de acum 10 ani fata de cele actuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbarea distributiei. Este suficient sa se faca schimbul doar a curelei si a celor 2 role sau e necesar sa se inlocuiasca si celelalte role si curele.

Intreb deoarece am vazut pe la magazine si un kit de la conti e cam 5 mil. Ceea ce nu ar fi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia=curea+2 role...

Restul=accesorii(alternator,ac,etc)...asta nu e obligatorie(nu tine viata motorului de asta) dar e recomandata,mai ales pt cine nu are scut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

A venit vremea sa fac si eu schimbul de distributie. Puteti sa ma ajutati si pe mine cu unele sfaturi?

1) Ce trebuie schimbat la ditributie ?

2) Voi la ce pret ati cumparat tot setul pt distributie si de unde ?

3) Unde la-ti schimbat , la ce service ? si cat v-a costat manopera?

P.s am un Golf 5 Plus 1.9TDI 105CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci revizia la reprezentatna citeste si tu primul post de pe pagina asta. Obligatoriu trebuie schimbate cele doua curele + 2 role + pompa de apa, recomandat mai e sa schimbi fulia de la alternator (mai are tendinta sa cedeze) si intizatorul de la cureaua de acesorii (ultimele doua + una din curele (cea de accesorii) nu sunt obligatorii si nu afecteaza atat de grav motorul precum cureaua de distributie, daca cedeaza vei pierde climatizarea (AC) adica nu mai merge compresoul si alternatorul nu va mai incarca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi adrian001

Mai revin cu o intrebare , Ce service bun imi recomandati din Bucuresti ? in afara de reprezentata ca ma usuca la bani.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael Wittmann

O parere va rog:

Sondand piata in vederea schimbarii distributiei, am gasit la un magazin destul de serios un kit de distributie (fara pompa de apa) marca Contitech la pretul de 395 lei. Mi se pare cam mic in comparatie cu ce am citit pana acum pe topic. Ce parere aveti? Sa fie ceva "fake"? Nu vreau sa ma zgarcesc si sa imi bat joc tocmai de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CONTITECH e o marca buna, eu am curea distributie si cureaua de la alternator tot CONTITECH(Made in romania). Cand am adus masina din germania si i-am schimbat distributia la ea acuma 2 ani avea aceeasi marca la curea si role plus ca scria la fel pe curea: Made in Romania. Acum ramane la decizia ta.Apropo am primit garantie la distributie 90.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael Wittmann

Stiu si eu ca e marca buna. Intrebarea mea era: e asa ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am o dilema si nu stiu cum sa fac sa o rezolv asa ca am intrat pe acest topic. Am schimbat cureaua de distributie la PBV1cam acum 2 ani cu un mecanic de incredere maxima. Am facut aproape 75.000km si cum niciodata nu m-am apropiat de cei 90.000 care sunt dati ce PBV ca si garantie am intrebat mecanicu daca sa schimb cureaua. El mi-a zis ca nu e cazu ptr ca nu imi apare la diagnoza avansu decalat (erau niste limite acolo de -3 si +3 eu avand 0 ). Ce sfat imi dati? Pe geru asta nici o problema de gen zgomote sau alte alea dar stiti cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o gogoasa ce numai un roman (pe deasupra si mecanic) o putea debita.

Tine minte 2 lucruri:

1. Cand o sa vada el acolo diferente din cauza uzurii curelei, deja se poate rupe in orice moment.

2. DISTRIBUTIE nu inseamna doar curea. Inseamna si role si mai ales componenta care cedeaza prima - pompa de apa.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine la distributie scrie ca se schimba la 120.000... exista kit de distributie care sa tina atatia km? sa am incredere in asa ceva si sa o tin 120.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg un lucru. Crezi ca atatea zeci de pagini contin doar

tampenii? Te asigur ca nu. Sunt doar lucruri utile, printre care si raspunsul la intrebarea ta.

Spor la citit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Maine am sa ma duc la PBV sa cer o oferta de piese ca sa ma pregatesc pentru schimbat. Oricum sunt linistit un pic pentru ca nu imi scade deloc nivelu de la antigel iar in toamna cand am schimbat ambreiaju am aruncat o privire la curea si nu se vedea nimic de la pompa ( desi cele vechi cumparate nu de la PBV s-au stricat cam la 40k). Daca stie cineva care sunt producatorii pentru piesele de prim motaj sa incerc o oferta de pe piata va rog sa imi spuneti pentru ca dupa ce am petrecut cam 3 ore sa citesc tot ce s-a scris pe forum ma simt mai nelinistit ca pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de distributie Continental, role Ina si pompa de apa Hepu. Acestia sunt in general cei doi producatori* folositi de VAG pentru astfel de piese.

Referitor la Porsche RO, majoritatea ii viziteaza doar in garantie si cam atat; din diverse motive. Daca vrei un totusi un dealer, cauta in aria Feedback service/dealer detalii despre Elcargid, Metrotehnica sau alti dealeri din reteaua Volkswagen. Sunt pareri si pareri dar le poti face o vizita ca sa-ti faci o idee.

Succes!

__

* INA a preluat Continental AG acum ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit mai sus am inteles ca la schimbarea distributiei este obligatorie si schimbarea pompei de apa.Este asa sau se poate schimba la doua distributii(sfaturi primite de la diversi)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 115000 km , distributia schimbata la 105.000 (inclusiv pompa de apa).

Atunci cand am schimbat-o la reprezentanta SKODA, cel de acolo mi-a spus ca ar trebui sa schimb si ce tine legat de accesorii (banuiesc ca curea+ rola+ intinzator).Ma intreb cum si-a dat seama, a ascultat-o??? mi-a spus ca mai pot merge asa pana la urmatoarea revizie (118.000) dar ca atunci tre sa o schimb. Ce ma sfatuiti? si daca da, cam la cat ar ajunge costurile, merita sa o fac tot la reprezentanta??? . Ca simptome eu nu simt nimic, in afara de faptul ca la temperaturi scazute daca dau ventilatia pe turatie mica incepe sa scartaie ceva in partea dreapta cum stau la volan....adica inspre partea AC si restul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine schimb si eu distributia...pana la urma dupa mai multe service-uri vizitate "amenda e 1350 ron cu garantie 120.000km sau 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pompa OEM rezista si 2 distributii. Daca e aftermarket, NU.

Rolele si intinzatoarele de la accesorii se schimba odata cu distributia pentru ca nu prea rezista 2 distributii si majoritatea evita problemele ulterioare in acest fel. In plus, la multe motoare e foarte greu de ajuns la ele daca nu e desfacut totul in zona, ca pentru un schimb de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine au rezistat intinzator, rola si curea pina la a 2a distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 4, 1.4, 75, an 2001. Are 125000 de km. Nu imi face nici un zgomot dar vreau sa schimb dristributia, masina am luat-o din Germania si a intrat in tara cu 123000 km. Niste magazine unde sa ma uit dupa un kit de distributie (role, curea, pompa de apa)Un prex aproximativ cat ma costa manopera (am auzit 2-3 mil). Dupa ce marci de piese sa ma uit? Banuiesc ca distributia a fost schimbata deja pe la 60000 de km de neamt. Din cat in cat se schimba distributia (60k, 120k, 180k km)?

Modificat de Anubis22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi cei din grupul Vag, schimbam kit-urile de distributie la 4-5 ani si un anumit nr. de km. Dar vi stiti la cat se schimba distributia la hdi-urile de la Peugeot? Am vazut eu cartea de intretinere de la un 308 nou, 1,6 hdi 90 cp... la 10 ani sau 180.000 km!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nu mi-a venit sa cred. Si nu numai la acest motor, ci la toate celelalte cat si toate benzinarele. :blink:

Cum vine treaba asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e numai la Peugeot, si la modelele noi AUDI si VW din cate stiu eu la fel este. Treburile au evoluat intre timp ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!