Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

treaba cu nr de km. e scrisa in planul service in cazul meu 150000 iar de ani, nu scrie niciunde... daca are cineva un doc :icon_thumright: oficial sa ma contrazica! ar fi trebuit sa scrie...undeva

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e numai la Peugeot, si la modelele noi AUDI si VW din cate stiu eu la fel este. Treburile au evoluat intre timp ;)

Cred ca va trebui sa te contrazic... nr. de km da se apropie, dar la nr. de ani , nu , este la fel cum am spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... vi stiti la cat se schimba distributia la hdi-urile de la Peugeot? Am vazut eu cartea de intretinere de la un 308 nou, 1,6 hdi 90 cp... la 10 ani sau 180.000 km!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cum vine treaba asta???

HDI este Common Rail. Cureaua de distributie si axa cu came sunt MULT mai putin solicitate decat la PD.

De aici si noile intervale la motoarele VAG (care mai nou sunt tot CR). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la intervalele de inlocuire a distributiei la motoarele CR de la VAG, nu le stiu.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci oficial scrie undeva de perioada de schimb a distributiei referitor la ani?Daca poseda cineva un astfel de doc. rog sa posteze, ar fi de pref. de la Skoda!Daca nu ramanem in ceata... :blink:

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun pdf-ul, dar nu este complet si mai ales motoarele noi nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa imi schimb si eu distributia ca am depasit deja 5 ani.tot am cautat pe net si am vazut pe un site urmatoarele preturi:

curea distributie contitech,176 lei

pompa apa hepu,187lei

set role inna,290 lei

total 653 lei.

Am mai vazut tot pe acest sait inca o piesa,amortizor vibratii chit distributie 266 lei...trebuie comandata si piesa aceasta? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun pdf-ul, dar nu este complet si mai ales motoarele noi nu sunt.

Da, era pt emilvef - o sa caut unul complet.

Trebuie sa imi schimb si eu distributia ca am depasit deja 5 ani.tot am cautat pe net si am vazut pe un site urmatoarele preturi:

curea distributie contitech,176 lei

pompa apa hepu,187lei

set role inna,290 lei

total 653 lei.

Am mai vazut tot pe acest sait inca o piesa,amortizor vibratii chit distributie 266 lei...trebuie comandata si piesa aceasta? :Driver:

Eu o voi schimba si pe asta. Acum, daca ai citit posturile de mai sus, si daca amortizorul nu prezinta scugeri evidente, ramane la latitudinea ta daca il schimbi sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai....ca nu scrie. Exista multe recomandari, pe tema asta...dar eu nu am gasit scris ceva oficial, de la VAG.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de ce se vehiculeaza schimbul distributiei la 4 ,5 ani?daca nu sa facut nr de Km.. poate ne lamureste cineva OFICIAL...daca are cineva un asemenea document rog sa posteze..

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca este mai mult vorba de frica...eu sincer...an doar 30000 in 4 ani...si o voi schimba..pentru ca nu miar place sa schimb si altceva inafara de dstributie daca e sa crape ca nu mia zis cineva oficial ca tine mai mult de 4 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emilvef: Industria auto e un domeniu destul de complex. Ceea ce doresti tu exista si e mentionat mereu, printr-o hartie oficiala numita ghid de service.

Toate informatiile referitoare la o piesa sunt date prin prisma unor tolerante minime si maxime. Exemplu: distributia pentru motoarele X, Y, Z se schimba la 90 de mii sau 4 ani / schimbul de ulei pentru motoarele A, B, C se face la 15 de mii de km sau 1 an de utilizare. Acel sau arata aceasi toleranta maxima, exprimata prin doua unitati de masura diferite echivalente la momentul T0.

Modificat de robert03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbul de ulei scrie in planul service de 15km sau 1 AN ,care intervine prima , dar la distributie NU scrie nimic inafara de nr km , nici la suplimentar la2,4 sau 10 ani!!DECI DACA AVETI UN ASEMENEA DOC. ROG POSTATI L !!! DE dat cu parerea din auzite da toata lumea.

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai am observat ca s-a scurs intinzatorul. Are un mic burduf, iar acela a sarit de pe corpul intinzatorului; probabil de aceea vad ulei scurs pe langa.

Trebuie inlocuit intinzatorul in conditiile astea, care ar fi efectele acestei scursuri, sigur e de la acel burduf?

Multumesc,

Ionut

post-31877-0-55901900-1298735309_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E telescopul intinzator de la cureaua de accesorii n are treaba cu distributia :offtopic: ! daca nu mai amortizeaza trebuie schimbat.

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul simptom ca urmare a defectarii acelui intinzator e scartaitul curelei de accesorii cand virezi pe loc la rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu discutia referitoare la schimbul distributiei in functie de ani sa tragem CONCLUZIA ca nu este nici o recomandare SCRISA de producator??? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu discutia referitoare la schimbul distributiei in functie de ani sa tragem CONCLUZIA ca nu este nici o recomandare SCRISA de producator??? :blink:

Salut

Eu am lipit un stiker la usa soferului cu data cand a fost schimbata(la Midocar) distributia si cand va trebui schimabta anume 180.000km si dedesubt scrie 5 sau 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scris de mana? 5 ani? Eu vroiam un document oficial al producatorului! Nu recomandarile service lor care nu stiu cum sa te cheme mai des si sa si asume cat mai putina raspundere ..

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi distributia,preturile au fost urmatoarele, daca intereseaza pe ceva colegi...

chit distributie(pompa de apa Hepu plus rola plus curea conti),655 de lei,pret bunicel,

dar a mai trebuit sa schimb si intinzatoru ala de la alternator care a fost 380 de lei plus cureaua de la alternator inca 500 de mii :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costin_silviu

Salut

am schimbat si eu cureaua dintata si tot ce e pe acolo si suna cam asa finalu: curea contitech,rola intinzatoare,rola ghidaj, pompa apa hepu, antigel 3L,amortizor hidraulic,apa distilata 3l, manopera = 1600 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O gramada de bani ai dat si tu :( pe mine m-a costat in total 12 milioane 850 de mii cu tot cu manopera,manopera a fost 2 milioane.drumuri bune!

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!