Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

CT 1028 este codul de Conti a curelei tale,te costa 150 lei si o poti gasii la magazinele auto.Doar specifici;vreau pe Continental..

aha ... ms :D intrebam ca am si eu una si vreau sa o dau, dar nu asa oricui doar ca sa scap de ea, ci cuiva care chiar are nevoie de ea ! e noua noutza, de contitech, originala, cod ct1028 ... exact ca cea descrisa de tine :D

am uitat sa intreb ... caror modele se potriveste? in afara de Golf 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce inseamna motorizare VAG 1.9 TDI,2.0 TDI,1.4 TDI..VW,SKODA,SEAT,AUDI,FORD GALAXY..incepand cu an de fabricatie 2000.Nu pot afisaa lista cu masini pt ca imi trebuie 5 pagini de forum :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat si eu kitul de distributie Conti si pompa de apa Hepu pentru schimb. Am o intrebare mai... de necunoscator. Din ce am vazut in imagini, una dintre role are ca un fel de cheita bagata in ea. La ce foloseste acea cheita ?. La kitul cumparat de mine am observat ca e scoasa si pusa separat. Nu trebuia sa fie bagata in rola ?... se mai poate pune inapoi ?

Merci anticipat !

post-12023-0-98883300-1318573079_thumb.j

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 70k km facuti cu actuala distributie. Mecanicul mi-a spus la vremea respectiva ca pompa de apa nu trebuie schimbata, deci are acum... destui km. Cum am si softul modificat, mi-am zis sa nu risc si sa schimb acum. Oricum, nici acum nu stiu care e intervalul de schimb distributie la AXR 2002/2003. 60k sau 90k ?

Va rog sa-mi raspundeti si la postarea de mai sus, vreau sa ma duc in weekend sau luni sa schimb distributia si nu stiu daca e in regula sau nu rola aia... deja ma stresez... daca o fi stricata ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i stricata.....

la 90.000 km, se schimba distributia la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci asa vine cheita aia, separat ? O baga mecanicul in rola ? La ce foloseste totusi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa vina in rola,dar nu e problema o pune mecanicul si apoi o scoate iar la montarea distributiei.O poti baga si tu ,e simplu..doar trebuie tensionata rola putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt eu mai ghinionist asa, sau ce ? :mellow:

Am facut pana la urma schimbul de distributie, si au aparut probleme :(

Ce am schimbat ? role si curea distributie conti (stantata), pompa apa Hepu, si pe langa ele: ulei Aral 431 si filtru ulei, filtru aer, filtru combustibil (filtre Mann), lichid de frana (Ferodo parca). Ce am constatat:

-consum (probabil) crescut cu 1,5 %, de la 6,25 la 7,75. Fac consumul la pompa pentru ca nu am BC, si cand am luat masina de la mecanic kilometrajul "mic" era 0. Nu sunt 100% sigur de km facuti de la ultima resetare (ce corespunde cu ultima alimentare, eu retin ca vreo 40km) pana cand am dus masina la mecanic, din cauza asta am zis "probabil" Nu stiu, o fi scos bateria ? trebuie scoasa bateria/bornele pentru schimb distributie ? sau a altor chestii enumerate de mine mai sus ? Zilele trecute am facut iar plinul si o sa vad de data asta consumul real, dar nu cred sa difere mult de valoarea data mai sus

-motor mai zgomotos (cu toate ca am facut si schimbul de ulei cu ulei Aral pe care l-am mai avut in motor si motorul e foarte silentios cu el in comparatie cu altele)

-un zgomot ciudat in momentul eliberarii ambreiajului la plecarea de pe loc, nu stiu cum sa-l descriu, dar 99% nu are legatura cu ambreiajul si e prea mare coincidenta ca toate astea sa fi aparut dupa schimbarea distributiei si sa nu aiba legatura cu acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vezi cum stai cu avansul(sa fie cat mai aproape de valoarea 0) ,ia-le prin eliminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Verifica cu VCDS-ul, pe Engine - meas. block. 004, cauta a 4a. Dupa aia verifica si consumul la relati, tot cu VCDS-ul. In functie de valorile afisate, iti putem spune cum sa treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 2

Multam fain.

Am schimbat deja cureaua de distributie si pot spune ca sunt muuuuuult mai linistit. Am "rezolvat-o" intr-un service recomandat.

Despre complicatiile ulterioare, sper sa nu am parte de ele. Ce nu am inteles, este faptul ca cei de la service au spus cam asa: pompa dumitale de injectie este electronica si nu se poate regla nici un avans. Cica se regleaza singur ??!! Am tacut, am dat banu' si am plecat. Aveam o banuiala referitoare la avans. Uneori cam agata la turatie peste 2500.

Motorul merge ca inainte, adica cu aceeasi problema: pe la 2500 rot/min cam "agatza" . Parca ia un nod si apoi isi da drumu'.

MULTUMESC pentru sfat !

... le astept si pe urmatoarele.

Aceeasi problema o am si eu, skoda octavia 2 din 2007, 52000 km si face acest lucru numai cand e cald motorul si cald afara.

Ai depistat de unde vine aceasta problema?

Masina are 52.000 de km si 4 ani si 6 luni. De la Nurvil Rm.Valcea (dealer autorizat VAG) mi s-a spus ca distributia se schimba la 120.000 si 5 ani, acum vad ca aici ca la 4 ani?

Trebuie sa ma duc sa schimb distributia sau pot trece iarna asta cu ea?

Multumesc mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Si eu am42000km si aproape 4 ani si in cartea mea service scrie ca se shimba la 150000km nu la" X" ani,asa spune neamtul,dar ce spune romanul de la Valcea este marketing,trebuie sa faca si ei bani!iCel mai bine o verifici vizual cu un mecanic cand faci revizia.Asta este o parere personala,daca nu iti prisosesc niste bani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 2

Tocmai de aceea nu vreau sa o schimb, ca nu ma dau banii afara din casa si in plus, fac pariu, ca iti pun niste ciurucuri pe masina, fie ele si originale, dar state o gramada de timp pe nu stiu ce rafturi!

Le-am zis ca daca ma duc sa o schimb la ei vreau sa vad amabalajul original si data pe care producatorul o recomanda pentru montarea ei pe masina.

Mi-au raspuns ca nu au de unde sa-mi arate asa ceva. Pai si atunci am venit cu o intrebare logica, de unde sa stiu eu ca acea curea nu a stat pe raft sau intr-o magazie de servis plina de praf vreo 4 ani, termen recomandat de ei pentru schimbare.

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre si treaba pe care o faceti aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai postat si in alt topic.Ieri am fost la un training Continental.Reprezentantul Conti ne-a spus;uitativa la data fabricatiei setului de distributie.Conti are recomandarea ca setul sa se monteze la maxim 5 ani de la data fabricatiei.Am tras un ochi acul sa 2 seturi distributie INA si la un set RENAULT pe original.Singura care are termen de valabilitate e Conti :lol: .Reproduc textual ce a afirmat reprezentantul Conti;daca termenul de valabilitate nu se incadreaza in data de 5 ani si daca este depasit aveti dreptul sa refuzati marfa..comanda.La setul original de distributie(care in proportie de 90%este Conti,dar am mai vazut si Gates si am vazut postul unui coleg de forum care a specificat ca a gasit curea Dayco in set)cureaua Continental are data fabricatiei ambutisata pe ea.

...

post-64586-0-74331700-1320394742_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost discutia asta cu ANII si nimeni nu a postat un doc. oficial sa confirme..TOATA LUMEA RECOMANDA asa ca concluzionam!

Salutare! Si eu am42000km si aproape 4 ani si in cartea mea service scrie ca se shimba la 150000km nu la" X" ani,asa spune neamtul,dar ce spune romanul de la Valcea este marketing,trebuie sa faca si ei bani!iCel mai bine o verifici vizual cu un mecanic cand faci revizia.Asta este o parere personala,daca nu iti prisosesc niste bani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua!

imi poate spune cineva ce producatori sunt la reperele dintr-un kit de distributie oem (AXR 2006) si daca la achizitionarea acestora separat, gasesc o calitate superioara (daca da, ce producatori?).

va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 feluri de distributie la AXR,Difera de anul de fabricatie si de seria de caroserie.1 distributia cu intinzator hidraulic 2 distributia fara intinzator hidraulic.La primul model de distributie se poate achizitiona distributia completa FIG 1 Continental CT 1028 K2 (750lei)-sau setul de distributie scurt fara intinzator Continental FIG2 CT 1028 K4(460lei)...ASTA RAMANE LA APRECIEREA MECANICULUI CARE FACE DISTRIBUTIA DACA TREBUIE ACHIZITIONAT SI INTINZARORUL. Setul de distributie fara intinzator care a venit montat pe masini de la o anumita serie de caroserie si dupa anul 2002 FIG 3 Continental CT 1028 K3 (450 lei).Piese componente Cutea CONTINENTAL,rola intinzatoare LITENS(este ambalat de INA ),intinzarot hidraulic INA.Este acelasi lucru si pe oem si pe af.

post-64586-0-31108600-1320654280_thumb.j

post-64586-0-83384300-1320654287_thumb.j

post-64586-0-52120000-1320654295_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina kitul din fig.3. Piesa mai mare din fig.1 care e in plus fata de fig.2 nu e amortizor vibratii distributie ? Acea piesa are si rol de intinzator ?

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizor vibratii sau pe unele programe mai apare ca intinzator curea ,tu ai fig 3 pe masina pt ca e fabricatie 2003 sau 2002 dupa luna 7.Dupa perioada respectiva sa schimbat sistemul de intindere al curelei si sa montat rola cu autointindere crichet.Oricum vechiul sistem era cam tampit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florine ce distruibutie imi trebuie pentru avf si daca trebuie schimbat acel intinzator hidraulic(daca are!)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce an e masina ta ? dupa 2003 nu s-a mai montat acel intinzator. Acum, cum vrei - il schimbi chiar daca nu pare a avea probleme, nu-l schimbi...... sau renunti la el (daca il ai). Deja procedura a fost executata, deci se poate. E plug and play

Cumperi capacul de plastic al distributiei de pe motor si kit de distributie pt motoare din 2003 - fara intinzator hidraulic. Astfel, iesi mai ieftin - si acum si la fiecare schimbare.

Gabi te poate ajuta - coduri, costuri, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am distributia schimbata de vreo 20k km si am obs niste scurgeri de ulei,am dat jos capacul de la distributie si e improscat cu ulei pe acolo.

cred ca e vorba de niste semeringuri! oare trebuie sa schimb si cureaua de distributie din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cureaua e patata de ulei sau umeda de ulei...schimboooo fara sa stai pe ganduri.E destul de scumpa ,in jur de 150 lei,dar mai bine dai un ban si stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, puteti sa ma indumati cu un link ceva legat de conversia de la kit distributie cu amortizor vibratii hidraulic la cel fara amortiuzor, un diy ceva, cu poze , sa vad ce anume trebuie sa schimb

eu am golf 4 , ajm, motor care este pus pe a4 ,passat. Pe a4 se da la 90.000 schimbul dstributiei , pe golf la 60.000

Multumesc

ca o completare, am cautat la furnizorii de piese aftermarket (ATotal SI A**Net) si toate coduri din distributie pt golf 4 ajm din 2000 (role,curea,amortizor vibr,pompa apa) sunt identice cu cele de pe A4 AJM 2000.

In autodata, ELSA A4 e dat cu 90.000 , golful cu 60.000

Vreo explicatie?

Modificat de Alexandru P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe A4 AJM-ul sa montat foarte putin,in jur de 9 luni la sfarsitul seriei de fabricatie 1995-2000.Toate au fost echipate cu sistemul amortizor vibratii intinzator hidraulic.E posibil sa fie montat sistemul cu schimbare la 90.000in devans la audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!