Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

La BMP Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2007 toate 150.000 km; până la 2006 toate 120.000 km)

La BKP, CBAB Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2010, Motor CBAB toate 210.000 km; de la 2007, Motor BKP toate 150.000 km; până la 2006, Motor BKP toate 120.000 km; până la 2009, Motor CBAB toate 180.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am tot incercat sa aflu si eu, dar se pare ca este mare ceata...

Am gasit raspunsuri in ceea ce priveste factorul timp, plecand de la 4 ani (briskoda.net si dealerii VW din UK) si ajungand la 6-7 ani (pe cambelters.co.uk).

Un lucru este clar: te poate tine 2 ani sau 8 ani depinzand de noroc, stil de condus, etc. Se recomanda totusi inspectia vizuala pe la 4 ani (desi nu este 100% edificatoare) sau la 60000 km si daca se observa crapaturi se recomanda inlocuirea imediata.

La mine datorita motorului, inspectie vizuala sau schimbat era acelasi lucru dpdv manopera, asa ca am decis sa fac operatiunea de schimb. La motoarele in 4 cilindri operatiunea este mult mai simpla si mai putin costisitoare, asa ca pentru linistea fiecaruia, poate fi facuta la un interval de timp recomandat (de regula in jurul a 5 ani) sau in cazul km, depinzand de motorul fiecaruia.

Referitor la costul manoperei, sa raspund la o intrebare de mai sus, in cazul meu a fost 350 RON, dar la cata munca implica (vreo 5-6 ore montat-demontat botul masinii numai pentru a avea acces la piese) mi se pare mai mult decat onorabil. Am schimbat cam tot ce se putea pe acolo (kit complet distributie, pompa apa, termostat, transmisie - curele accesorii, toate rolele, amortizor vibratii, intinzator, etc. mergand pe varianta Conti+Hepu+Ina+Febi) si pot spune ca sunt multumit ca nu a survenit nici o modificare in mersul motorului/consum, etc. mecanicul s-a priceput sa puna la punct cum trebuie...

Iata si cateva poze cu masina despuiata in service...

post-23121-0-32861900-1335338337_thumb.j post-23121-0-35769000-1335338847_thumb.j post-23121-0-94445500-1335338858_thumb.j post-23121-0-28835500-1335338873_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5 ani si daca masina are km putini in perioada asta se poate merge pana la 6 ani.Oficial nu apare nicaieri un numar de ani,si imi pare normal ca reprezentantele sa iti dea un termen de 4 ani..vorba aia sa te agate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, asta era si mare discutie pe forumurile din UK cum ca stealerii au bagat din 2009 schimbarea ditributiei la 4 ani si cand erau intrebati unde (in ce document oficial) apare acest termen dadeau din colt in colt.

Mai mult, postase cineva pe un forum din UK 2 raspunsuri oficiale ce se bateau cap in cap pe acest subiect, unul primit de la stealer - 4 ani si unul primit de la producator in care se recomanda inspectia vizuala.

Si la noi e balba, am intrebat la Porsche Bucuresti Nord - recomandare 4 ani, la Avia - 5 ani, dar astea sunt recomandari, asa cum spune si Gabi sus, poti merge linistit pana la 6 ani, eu chiar stiu pe cineva care a facut distributia la 8 ani (49000 km), dar asta depinde de stil de condus, nr. de km efectuati si nu in ultimul rand, de cat de bine stai cu nervii sau nepasarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 5, 1.9 tdi, cod BLS la ce interval se recomanda schimbarea distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Valentin,

La 120,000km in principiu, conform manualului la 150,000km la cele dupa 2007..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2007 toate 150.000 km; până la 2006 toate 120.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, ma poti ajuta cu un pret pentru un kit complet Conti + pompa apa Hepu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am skimbat recent cureaua la 60000km si 6 ani si precizez ca cureaua era ok linistit mai mergea inca pe atat, dar RECOMADARILE priviind intervalul,anii de schimb m au determinat sa o schimb , oricum n am schimbat numai cureaua ca era de "guma" rolele si pompa le am lasat ca riscam sa pun altele noi mai proaste..ACum fiecare face cum crede.. dar legat bde ANII de schimb nu e nici un doc. scris!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg a pus aici la un moment dat documentul tehnic din ELSA, ar trebui facut sticky !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am distributie pe lant. La cati km trebuie sa o schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista termen de serviceare pt distributiile pe lant.Singura problema este ca schimburile de ulei sa se faca corect si la timp.Pe sistemul de intindere a lantului e un intinzator hidraulic care functioneaza cu uleiul din motor.Daca se infunda orificiile care il alimenteaza,lantul incepe sa zornaie.La bmw si opel exista un pachet de service pt astfel de sisteme de distributie,cuprinde:lant,intinzator,chidaje lant.Stai linistit,nici nu trebuie sa iti faci griji in privinta asta,lucrezi acolo doar cand incep sa apara zgomote suspecte..de regula dupa 200-300.000km daca ai ghinion :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma depaseste cum poate sa existe o asemenea scapare in cartile masinilor,si fix la distributie.

scrie la ulei,la licchid de frana,la ce vrei,la curea DOAR KM!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pentru cunoscatori. Pentru un Golf IV, 2002, ALH, WVWZZZ1JZ2W468736, la care am schimbat distributia in 2007, la 160.000 km, acum avand 220.000km, cand trebuie sa fac urmatoarea schimbare? Am vazut ca parerile sunt impartite, unii zic 60.000 altii 90.000, altii 120.000km. Am cercetat vizual cureaua si nu are absolut nici un semn de uzura. Este Contitech cu role INA. Nu am schimbat in 2007 pompa de apa si vad ca pana acum nu am avut nici un fel de probleme. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2002 toate 120.000 km; de la 2003 toate 150.000 km; până la 2001 toate 90.000 km)

Masina ta este: Data fabricatie 12.12.2001 deci intra in grupa de 90.000km.Ai in momentul de fata 60.000km si 4 ani.Mai poti merge lejer cu ea 30.000km ;)

Sa schimbi si pompa de apa,ca masura de precautie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am un Seat Ibiza 1.4 16V 75 CP benzina,cod motor BBY.Masina a fost adusa in tara la 69.000 km in 2008.Pentru siguranta i-am schimbat distributia : curele Contitech,role INA si pompa apa Hepu.Acum in 2012 masina are 93.000 km si 4 ani de cand i-am schimbat distributia.In manualul de service nu e specificat un interval de schimbare al distributiei (ani sau km) e trecut doar ca se verifica la 30.000km distributia si se schimba doar in cazul in care cureaua prezinta crapaturi,urme de ulei/antigel.Intrebarea e,mai pot merge fara sa schimb distributia (dupa 24.000 km) sau dupa 4 ani trebuie schimbata neaparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorizarea ta se dau urmatoarele valori:verificare la 90.000km si daca e cazul se schimba.Se poate lungii perioada de schimbare la 6 ani daca nu se fac km multi in perioada respectiva.Din ce vad eu ai 24.000km cu distributia actuala si 4 ani,este foarte putin.Mai poti merge inca 2 ani lejer si posibil atunci sa ai cu distributia actuala in jur de 40.000-50.000km.Cand distributia face 5 ani,te duci la un mecanic sa-i faca curelei o verificare,pe care o poti face si tu...pt ca e foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce gasesc scris aici...dar totodata ma lasa in ceata.

Eu am schimbat distributia, inclusiv pompa de apa, imediat ce am intrat in posesia masinii (130.000km).

Nu am pus pe original, desigur. Pentru asta mi s-a spus ca am garantie 60.000km, dupa care trebuie sa o schimb, nefiind originala.

Deja am 201.000 km si deci am depasit cei 60.000km (si 4 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, ce imi recomandati pentru schimbarea distributiei la un polo 1.4 tdi, 80 cp si cat timp ti se acorda garantie la distributie daca nu e schimbata la reprezentanta?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde de service la care faci operatia.In mod normal ei iti dau garantia.Ca piese bune alege CONTINENTAL si daca e nevoie de pompa de apa HEPU sau AIRTEX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a zis ca imi da garantie 12 luni, iar continental este mai bun ca bosch

normal nu ar tb sa se dea 60.000km garantie, pan ala urmatoare schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal cureaua se schimba asa:Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2007 toate 150.000 km; până la 2006 toate 120.000 km).E destul de mic intervalul de 60.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PENTRU O CERERE DE OFERTA : efixteam@yahoo.com , oferte INA - CONTITECH - HEPU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am 88200 km si la 90000 vreau sa o schimb, iar referitor de 60000 era vb daca ar tb atat sa fie garantia dupe ce o schimb, mie mi s-a oferit la service daca o schimb la ei 12 luni garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!