Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Oferte kit-uri distributii pe contitech , gates , ina si pompe de apa hepu sau gk pana la 31 mai 2012 .

Pentru detalii :

YM : efixteam

0721815880

efixteam@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Help!

Am schimbat de curand distributia la 1.9 AXR 101hp si se pare ca a crescut consumul odata cu "stralucita" operatiune....

Nu am reusit inca sa-l determin plin-plin, dar mergand pe autostrada cu 110-120 in treapta V scade indicatorul cu o jumatate de gradatie la fiecare 30km. Pana acum nu se intampla acest lucru, desi mergeam mai agresiv cu ea...

Poate au montat "meseriasii" cureaua gresit si ar putea fi decalata cu un dinte? Ar fi fost evident in functionare un asemenea dereglaj?

S-ar putea verifica sincronizarea crank\cam prin diagnoza sau trebuie desfacut totul din nou?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Ch33sus!

Asadar, se poate citi avansul cam-ului in:

01 Engine-> Meas.Blocks-08 -> Grup 004 -> Torsion value >>> plaja maxima acceptata este de +/- 0.5°KW .

Direct la diagnoza merg cu ea! :)

Modificat de Hertz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit o oferta de distributie curele gates undeva la 200 de lei si pompa de apa Valeo-130 de lei cum vi se par ca marci? de gates am auzit dar de valeo la pompa de apa nu prea. astept opini multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gates sunt buni pe distributii,ca parere personala dupa Continental sunt nr 2.Valeo iar sunt producatori premium de piese.Daca ai sansa orienteaza-te pe Conti/Hepu...pt cativa bani in +nu merita..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cativa zeci de lei in plus chiar nu conteaza mai ales ca nu umblu la distributie in fiecare an de asta tot intreb si cer pareri la cei ce se pricep cu adevarat. Multumesc Dl gabi inca o data si acum astept oferte pe Continental + pompa apa hepu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti 250 lei si pompa apa Hepu 250lei sau Airtex140lei.Sau varianta Continental cu pompa de apa inclusa in pachet la 470 lei iar este ok.Oricum imi par suspicioase preturile tale de 200 si 130 lei...sunt foarte mici..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am o Skoda Octavia 2, 1.9 TDI, cod motor BKC si as vrea sa schimb distributia la ea.

Am cerut oferte de la 2 service-uri independente din Cluj pt kit distributie Conti + pompa de apa Hepu + manopera si iese in jur de 1050 RON.

La reprezentanta Skoda din Cluj un schimb de distributie + pompa de apa iese la aprox. 1210 - 1250 RON, cu pompa de apa originala dar reconditionata, daca dau pompa mea veche la schimb.

Cei de la reprezentanta dau garantie 120.000 km pe cand la service-uri ce lucreaza cu piese after market se da garantie numai 60.000 km. La piese toti dau 2 ani garantie.

Ce parere aveti? Merita sa dau 200 de ron in plus ca sa le schimb la reprezentanta? Pot sa am incredere in aceasta pompa de apa reconditionata? Ei zic ca rezista cat una noua, ca se pastreaza numai carcasa de la cea veche si dau 2 ani garantie la ea, tot ca si la una noua. Daca vreau pompa originala noua iese cu 300 ron mai scump.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, DA si DA (la toate nedumeririle tale)! :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original setul de distributie pt BKC te costa 680 lei,pompa de apa cu piesa la schimb 260 lei=940 lei.Din ce spui tu manopera este 310 lei.Din punctul meu de vedere e mai avantajos ca ai garantia extinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 7 ani si 73700 km. Cei de la reprezentanta zic ca producatorul nu da un nr de km pentru schimbul pompei de apa si ca nu este neaparat nevoie sa schimb si pompa de apa. Ce parere aveti? Sa o schimb sau nu ?

Pretul actualizat pentru schimb de distributie + pompa de apa la reprezentanta este de 1277 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun ca 77.000km daca sunt 100%reali,nu e nevoie de schimbarea pompei de apa.Vezi ce spun mecanici de la reprezentanta,e posibil sa nu iti dea garantie daca nu schimbi pompa de apa.La fata locului rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pompa de apa a rezistat 250.000km pe T5 pana s-a dus garnitura si a inceput sa intre apa in baia de ulei :))

dar aici e alta problema.. fiind distributie pe pinioane... nu te doare capul decat atunci cand te lovesti de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a tinut la fel. Dupa 250.000 de km a inceput sa curga putin... Fara joc, fara galagie.

Deci daca vrei, o mai poti duce un schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa schimb totusi si pompa de apa, ca sa stau linistit 5 ani pe urma.

Inca sunt in dubiu cu pompa asta de apa originala reconditionata. Pe un alt forum am primit numai sfaturi ca sa nu folosesc o asemenea pompa. Ati folosit careva o pompa din asta originala reconditionata? Cati km v-a tinut?

Azi am sunat din nou la reprezentanta Skoda din Cluj si consilierul de service nu a vrut sa recunoasca ca pompele de apa sunt reconditionate. Au zis ca atata este pretul cu pompa mea de apa la schimb si ca daca nu vreau sa dau pompa mea la schimb atunci pretul este cu vreo 300 ron mai mare. Au zis ca pompa mea se trimite inapoi la fabrica, dar de la fabrica vin piese noi. Mai demult am discutat cu cineva de la piese si am intrebat daca sunt pompe reconditionate si a recunoscut ca asa sunt. Probabil si daca nu as da pompa mea la schimb tot o pompa reconditionata as primi.

Ar fi mai ok sa folosesc o pompa noua Hepu? Asta rezista 120.000 km?

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,pompa (componentele ei de baza)lucreaza in mediu umed.Se uzeaza la kilometri nu la nr de ani.Practic sunt 2 semeringuri si un rulment de baza,daca semeringurile(presetupa) cedeaza iti curge,daca rulmentul se blocheaza iti blocheaza distributia si este foarte nasol,daca turbina pompei se decapsuleaza de pe ax iti fierbe motorul.Oricum vezi ce zic la fata locului,cu toate ca ei au tot interesul sa bage si pompa de apa la schimbat sa castige bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx, am editat postul anterior in timp ce postai tu cred ca. Dupa cum am zis, cred ca o sa schimb totusi si pompa de apa, ca sa stau linistit 5 ani pe urma. Nu costa o avere aceasta pompa de apa.

Daca te rog, poti sa-mi raspunzi si la celelalte dileme ale mele din postul anterior? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se reconditioneaza ca la carte.Se sableaza si se schimba componentele ei.Personal am vazut pompe originale reconditionate.Oricum daca vrei sa schimbi si pompa mergi pe mana lor..ai garantie la lucrare si daca se intampla ceva ei sunt direct raspunzatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx, deci poti confirma ca 100% aceasta pompa originala reconditionata tine 120.000 km? Nu de alta dar s-ar putea ca in 5, 6 ani pana o sa schimb din nou distributia chiar sa fac acesti 120.000 km si nu as vrea sa am batai de cap cu pompa de apa in acest timp.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti face griji, se reconditioneaza cu piese de calitate, ca si cele noi originale. Tin mult mai mult decat cele aftermarket.

Si-n Germania la reprezentante se practica acelasi program.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat din nou la reprezentanta si kitul de distributie original este tot Contitech. Difera cu ceva un kit de distributie Contitech facut pentru Skoda fata de un kit Contitech vandut after-market? Nu prea cred. In cazul asta am impresia ca platesc numai adaosul reprezentantei si defapt ma aleg cu aceleasi piese. Probabil pompa de apa originala sa fie mai buna decat cea Hepu afer-market... Pe forum am citit ca au fost si cazuri cand kitul de distributie original era produc de Dayco, care e si mai slab decat Contitech.

Si garantia de 120.000 de km la reprezentanta este cu cantec, pentru ca garantia comerciala este defapt de 2 ani. Daca in 2 ani fac 50.000 km si in al 3-lea an se rupe cureaua ei nu isi asuma nici o raspundere.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ..exact ce iti spunea mandea referitor la garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx, scuze, dar nu am gasit postul colegului mandea pe acest topic, si am cautat de la ultima pagina pana pe la pagina 30. Ce anume zicea, ca sunt curios :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am postat in alt popic treaba cu garantia.Pe scurt:ai grija cu garantia pt ca este cu dus si intors.In cazul tau ai 2 valori:120.000km sau 2 ani.Pai pana la urma urmei ce garantie se ofera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!