Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

@marius1982.11 la Peugeot 307 HDI RHS distributia se face la fiecare 160.000 km / 10 ani.E normal ca ceei de la reprezentanta sa spuna ca se face la 20.000km :lol: ,pt ca in ritmul schimbarii la 10 ani sau 160.000...mai fac bani cand intineresc eu.O cunostinta a mea are 407 si a intrebat la reprezentanta la eurial,colegii de acolo au dat din colt in colt si nu au vrut sa spuna ce si cum,au specificat ca trebuie facuta ca masina are 6 ani :lol: .Masina respectiva are in jur de 130.oookm.Si eu am ramas surprins de longevitatea servisari curelei HDI dar.....Datele furnizate de mine sunt din programul de original de Peugeot,si in autodata..tot perioada respectiva apare.Imi cer scuze colegilor de :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doom_I_86 pt BSE,se recomanda ca la 90.000 sa se verifice distributia si daca e cazul sa se schimbe.Masina ta are peste 5 ani si e cazul ca schimbarea sa se faca.Codul distributiei pe original este 06A198119(in jur de 120 euro) sau Continental CT 908 K1 (245lei),pompa de apa original 06B121011L(110euro) sau cu varianta predarii pompei de apa vechi 06B121011LX(65 euro),pompa de apa af Airtex 1588(140 lei)si Hepu P572(in jur de 230lei).Marcile pomenite de mine sunt premium-daca alegi varianta AF...Conti +Hepu sunt super.Mai e varianta Continental setul lung pachet distributie cu pompa de apa CT 908 WP1 (470lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am programele necesare sa iti spun ce vrei....Oricum Colegul zice bine ca marci ceea ce iti recomanda....si eu iti recomand aceleasi produse...

uite preturile mele pt piesele care ti le-a recomandat colegul :

Continental CT 908 K1 = 220 RON

Hepu P572 =215 RON

setul lung CT 908 WP1 = 450 RON

DACA vrei alte detalii sau doresti piesele , 0727182883 sau efixteam@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Sunt posesorul unui golf 4 1.9TDI 115 cp, 6+1 trepte, an fabricatie 2000.

Va rog sa-mi spuneti la ce interval trebuie sa schimb distributia? 60.000/90.000 si niste preturi pt piesele aferente.

VIN: WVWZZZ1JZYW733792

SERIE MOTOR: 187711

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te sfatuiesc daca nu ai schimbat-o pana akm sa o schimbi.....din 2000....e destul oricati km ar fi .... in principiu 90k prima data si 60 k in 60 k dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

set complet CONTITECH pt masina ta : CT 1028 K2 : 704 RON

daca a fost schimbata akm 49k e bine...mai merge inca 10-15k , pompa de apa ai schimbat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rokos,masina ta are ca data de fabricatie 18.04.2000 (An 2000), Cod motor AJM;Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2001, Motor AJM toate 90.000 km; până la 2000- Motor AJM toate 60.000 km).Se incadreaza in grupa de 60.000km.Sa ai grija cu amortizorul de vibratii de la cureaua de distributie.Trage un ochi la postul meu,ai multe informatii acolo.#1082.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din cate stiu eu distributia se schimba din 80 000 km in 80 000 km. Cand schimbi curelele automat schimbi si rolele , asa este cel mai indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am o skoda octavia 1.9 tdi PD, AXR din 2007 si am aproape 90k km. Ma intereseaza daca e sau nu nevoie sa schimb acum distributia, avand in vedere ca in cartea service a masinii scrie ca distributia la motoare pompe duse se schimba la 120k km. De asemenea vreau sa fac si revizia si nu stiu exact pe ce firma sa merg. pan'acum am folosit castrol edge 5w-40 si filterle MANN. Exista mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva la tine scrie 150k km? eu recomand sa o faci la 120000km sau 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru distributie iti recomand sa o faci in jur de 90 000 - 95 000 km , desi in cartea service scrie ca merge mult mai mult. E mai bine asa decat sa apara probleme neprevazute care sa coste ulterior mult mai mult.CU atat mai mult daca masina a mers mai mult prin bucuresti sau prin oras.Pt distributie iti recomand sa iei Contitech cureaua, pompa apa HEPU si rolele INA . Daca schimbi si cureaua de accesorii mergi tot pe contitech. Este cea mai buna firma si combinatie posibila de role + curele + pompa apa.

Daca vrei preturi iti pot oferi preturi avantajoase cu mare placere pe ce producator vrei tu sau pe ce ti-am zis eu.Detin programul de identificare asa ca este usor cu datele masinii sa vedem de ce ai nevoie.

Legat de filtre , sa stii ca Mann nu sunt asa de calitative.Ele nu sunt filtre de top, desi au un pret piperat.

Iti recomand cu mare incredere taticul filtrelor adevarate si anume MAHLE.de asemenea iti pot face oferta buna pe Mahle sau chiar si pe Mann daca vrei tu sau orice alta marca.

Nu exita sa ma contactezi daca ai nevoie de orice informatie sau piesa.

Cu stima ,

SC EFIX TEAM SRL

ALEX 0727182883

efixteam@yahoo.com

www.efixpieseauto.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sAndreiutz filtrele MANN sunt foarte bune, recomandate pentru masinile VAG

castrol de asemenea, recomand sa continui cu el.

Nu schimba distributia acum. asteapta cei 120k, eventual daca mergi mai sportiv cu ea schimba la 110 - 115k

Nu are rost acum ca arunci bani pe fereastra (si nu e chiar ieftina o distributie mai ales daca o cumperi de la service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare este vreo diferenta calitativa intre distributia schimbata la reprezentanta cu piese originale si distributia sa zicem Conti,Ina,Hepu? Daca este originala se face schimbul cum scrie in carte iar daca nu mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rolele INA sunt folosite de foarte multi constructori de masini in echiparea originala (OE)

Daca in descrierea unei piese scrie VW sau skoda original asta nu inseamna neaparat ca o fac ei in uzina.

Da sunt unele chestii facute doar de constructor insa in majoritatea cazurilor apeleaza la independenti pe baza de patent si contract de exclusivitate. Primii 2 ani fac doar pentru VW de exemplu apoi au voie sa scoata si ei piesele sub numele companiei lor

Acesta este cazul cu INA si Conti.

Parerea mea personala este ca indiferent ca iei componente de distributie "originale" fie ca iei aftermarket (premium) distributia se schimba la cat scrie in cartea masinii. Toti constructorii de piese respecta acest lucru insa in cei cu nume greu avem incredere.

Oricum distrib nu se duce la fix 120k in cazul celei cu lant ci tine minim 150k in conditii normale de rulaj.

in final este alegerea soferului, da o suma mare pe o piesa originala (care de cele mai multe ori e facuta de producatori independenti apoi branded ca OE) sau una aftermarket premium (pretul mai mic, calitate similara fiind acelasi producator care in primii 2 ani de viata a unei masini noi a produs exclusiv pentru acea marca)

La filtre va rugam, pentru binele masinii nu echipati altceva decat MANN si MAHLE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKODAOCTAVIA (1U2) 1.9 TDI Cod motor AXR

Curea de distribuţie - înlocuire (toate 120.000 km)

@cipri4tech nu uita de UFI..acum vin echipare de prim montaj la sistemele de alimentare si ds si bz,si de FILTRON(polonia)care se folosesc ca serviceare la filtre de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

setul Continental CT 908 K1 = 220 RON contine curea + role sa inteleg + pompa apa 215 Ron formeaza distributia completa sa inteleg? nu de alta da mi se pare ieftina. Salexutz cred ca la sfarsitul lunii ianuarie am sa comand piesele. Multumesc pentru raspun dl Gabi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de info cipri4tech. O sa schimb acum si distributia. eu merg mai sportiv si am si chip la ea de la 45 mii km. acum am 90mii. avand in vedere ca merg zilnic la munca cu ea si e distantza mai scurta cred ca mai bine fac acum sch de ditrb decat sa ma trezesc cu suprize mai incolo. oricum nu cred ca apuc cu ea urmatorul schimb, probabil tata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. m-am hotarat sa schimb si eu distributia dupa 90k nu 60k cum mi-a zis mecanicul, consider ca e destul. intrebarea mea este ce stiti pana acum despre pompa de apa: AIRTEX? e calitate sau... ? role ruville, curea dayco insertie metalica 120k, pret = 680.

tot ce ma sperie e pompa.

deci pareri cei care au folosit-o!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AIRTEX nu iti recomand...deloc....e slaba si cam fffff slaba...

role ruville...sunt bunicele....

curea dayco nu iti recomand.....cu toata insertia aia a ei...

Pretul cam mare....pt niste piese mediocre calitativ...

Daca vrei contacteaza-ma si iti fac o oferta de pret..... pt ce vrei tu....sau ce iti recomand eu (CONTITECH + ROLE INA + POMPA APA HEPU) ..

Iti pot face un pret la ce vrei tu

efixteam@yahoo.com

0727182883

cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La Passat , 1.9 TDI , 105 cp , bluemotion , cod motor BLS , 2008 , la cat se schimba prima data distributia ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150.000km daca nu ma insel, dar eu zic s-o schimbi inca de acum daca nu a fost schimbata niciodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de distribuţie - înlocuire de la an fabricatie 2007 toate 150.000 km; până la an fabricatie 2006 toate 120.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic sa o schimbi daca nu a fost schimbata niciodata pe la 90 k sau 100 k , e cel mai sigur asa pt viitorul masinii tale ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!