Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

din cate stiu la AJM sunt 2 feluri de distributie.Ambele contin accel intinzator hidraulic si singura diferenta la seturile de distributie cinsta in faptul ca sa schimbat forma intinzatorului hidraulic si a rolei pe care accesta o intinde.Restul componentelor,curea si rola conductoare sunt identice.Montare SET NUMARUL 1 de la nr.mot.: 185 671,Montare SET NUMARUL 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asa o stiu si eu, dar ceea ce nu stiu este daca masina mea se incadreza la an 2000 sau 2001, fiind facuta dupa 01.07.2000 , apare ca 2001 dupa VIN...deci teoretic ar fi la 90.000km.

Doresc sa aflu cu certitudine care este "spilu"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt....pana in 2000 - se schimba la 60.000km...si cele din 2001, care se schimba la 90.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pâna la nr.mot.: 185 670.

Tu ai a doua serie de motorizare a carui distributie se schimba la interval mai mare.Am totusi senzatia ca intervalul de schimbare e mult mai mare..la prima serie de motorizari la 90.000km si la seria a doua la 120.000km.

Erweitern Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2001, Motor AJM toate 90.000 km; Motor AUY toate 90.000 km; până la 2000, Motor AJM toate 60.000 km).....GATA AM GASIT CE ERA DE GASIT... :icon_cheesygrin:

post-64586-0-36232400-1316543643_thumb.j

post-64586-0-76191700-1316543657_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa tata....m-am speriat cand am vazut 120k ka AJM. Lasa, sa vezi ce scap eu de intinzatorul ala hidraulic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI interval fabricatie 12.98 - 06.01 85KW 115 CP 1896 AJM, AUY,posibil ca si constructorul pe parcurs sa isi dea seama ca intervalul de schimbare a distributiei e foarte mic si sa faci la o motorizare distributia o data pe an e mare tampenie.Banuiesc ca sunt destule masini care in Germania fac 60.000km pe an lejer.Cred ca asta e si cauza care a dus la schimbarea sistemului de intindere si marirea perioadei de schimbare a distributiei.FLORIN..trebuie gandita bine treaba si trebuie vazute ce alternativa ai..ce distributie sa se potriveasca ca sa inlocuiesti actualul sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II schimb capacul de plastic de pe motor, de la distributie. Sper sa mearga de AVB....sau restul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua de distributie e cam universala merge la multe motorizari diesel 1.9tdi..2.0tdi..1.4tdi..problema mai nasoala este cum o sa fie sistemul de intindere a ei..intinzatorul ei.Practic trebuie gasita o rola intinzatoare sistem criket .

post-64586-0-82385800-1316548003_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti rola conducatoare la cele doua tipuri de rola intinzatoare nu sunt identice. La intinzatorul hidraulic rola conductoare e mai mica la diametru exterior, si la rola cu intinzator prin frecare, rola conductoare e ceva mai mare in diametru exterior.

E un chaos total la VW cu intervalul de schimb al curelei deaceea la punctul acesta nu spun nimic .

Eu am un AUY 1.9 tdi pd Sharan din 5/2001 si intervalul este sigur 60000 km

Modificat de tengola
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt AUY

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2004 toate 90.000 km; până la 2003 toate 60.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu distributia e clar intervalul,dar amortizorul curelei de distributie(a nu se confunda cu intinzatorul curea transmisie) la ce interval se schimba(VW Sharan,an 2001,motor AUY) ?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic trebuie gasita o rola intinzatoare sistem criket .

Si nu merge aia de la distributiile dupa 2003 - Passat AVB, AVF,AWX?

Cosmin, cand ai un pic de timp, poate te uiti pe blocul tau de ATJ, daca merge facuta smecheria de care zic. Multumesc !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge merge. Am studiat si eu problema. Pacat ca plasticul ala de pe blocul meu nu e ce ai tu nevoie, ca mi-a ramas de cand am vandut blocul.

In ce priveste rola, merge aia de la distributii 2003+. Am si eu una schimbata acasa, o pot masura daca vrei. Dar daca iti faci rost de o serie de sasiu ce are distributia noua, cumperi de la magazin fara batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrusel;Rolă(role) de întindere - curea de distribuţie - înlocuire (de la 2004 toate 180.000 km; până la 2003 toate 60.000 km)Rola ..se refera la sistemul de intindere a curelei rola +intinzator.Sunt 2 seturi de distributie livrabile ;1 setul de distributie lung cu tot cu intinzatorul hidraulic;2 setul de distributie scurt fara intinzator hidraulic.Multi mecanici monteaza setul scurt si intinzatorul il schimba daca e nevoie.Asa cum spunea si colegul de forum e bine sa schimbi si intinzatorul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge merge. Am studiat si eu problema. Pacat ca plasticul ala de pe blocul meu nu e ce ai tu nevoie, ca mi-a ramas de cand am vandut blocul.

In ce priveste rola, merge aia de la distributii 2003+. Am si eu una schimbata acasa, o pot masura daca vrei. Dar daca iti faci rost de o serie de sasiu ce are distributia noua, cumperi de la magazin fara batai de cap.

Merci !

Te rog. In rest, la prindere intra direct pe bloc, in locul intinzatorului hidraulic, nu ?

Capacul de pe bloc nici nu ma mai chinui sa-l caut pe SH...ca e 70 lei nou - OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata setul de distributie pt AVB dupa 05/2002.Cureaua e identica si rolele la dimensiuni asemeni ..rola mare 72/35.Ramane de vazut unde prinzi in bloc siguranta crichetului de la rola de intindere model nou.

post-64586-0-05303500-1316591168_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai ciocul ala agata in noul suport de plastic ce urmeaza sa-l cumperi. Si agata doar acolo pentru ca dupa strangerea rolei nu mai e nici un stres asupra lui.

Iar in locul amortizorului hidraulic se prinde doar acel capac mic de plastic din lateralul distributiei.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 akl are intinzator hidraulic? Daca da trebuie schimbat odata cu distributia? Cat ma duce un kit bun de distributie(contitech sau alta firma buna)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CT 908 K1 lei 250 Continental, INA 530 0171 10 lei 250.Daca pui una din astea 2 este mai mult decat ok. :icon_thumleft:

post-64586-0-68019700-1316768178_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La akl trebuie sa dia jos suportul de la motor, vasul de expansiune, rampa de injectoare si admisia, cureaua de la accesorii, capacele de la distributie, ca sa pui cureaua si rola. Deci daca schimbi ceva atunci e momentul pentru ca manopera e scumpa as aca schimbi si pompa de apa. Undeva la 6-7 milioane cred ca or sa fie piesele.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AIRTEX pompa de apa e 140 lei ..deci in total;390 lei cu piese premiumConti-Airtex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva unde pot comanda si cat costa o curea de distributie model VW 038 109 119 P (120 dinti) ? de unde pot sa o comand? e produsa de Contitech din cate am auzit, daca va ajuta informatia asta cu ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CT 1028 este codul de Conti a curelei tale,te costa 150 lei si o poti gasii la magazinele auto.Doar specifici;vreau pe Continental..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!