Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Cu toate ca deviem de la subiect,cauta o distributie de Toyota pe INA ..o sa vezi ca gesesti in ea role,intinzatoare,si amortizoare de vibratii japoneze.Ina e doar ambalator pt alte marci,in anumite cazuri.In cazut Toyotei piesele de original erau NTN care se fac si la noi in tara pe la Sibiu.In cazul Schaeffler,iti garantez ca daca detineau Litens-ul,iti aparea peste tot si adaugau sigla la grupul Schaeffler.E concurenta prea mare in domeniul auto ca sa nu se speculeze toate treburile ;)

@lama,"Kit de accesori?!?!!? 178Ron +84Ron" cureaua si intinzatorul de auxiliare.

Multumesc de explicatie-eu chiar nu ma pricep si sunt nou in zona mecanica auto/auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa vorbesti cu mecanicul sa iti puna Continental.Ina si pompa de apa Hepu.Iti poti lua si tu piesele de la magazin,ai preturile postate pe aici.Iesi mult mai bine la bani.Daca vrei coduri imi lasi o serie de caroserie si iti las codurile de baza cu ceva preturi ca sa stii cum sa te incadrezi sa fie bine. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat in decembrie kit distributie cu rola intinzatoare 038 109 243 M si scrie LITENS Canada si pe rola si pe cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce kit de distributie era?Pe original?Sau pe ce producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original,vin toate intr-o cutie mare ce scrie pe ea audi,vw si inauntru impachetate toate in cutii mai mici,dar toate piesele au inscriptionat audi vw,inclusiv cureaua,nu stiu cat de bune sant dar la pret,cumparat, montat nu merita,550 euro,o data viitoare nu o sa mai existe la reprezentanta(Italia),in Romania poate e mai ieftin,nu stiu

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prefer sa ma abtin ...cand mai imi pica in mana iti fac poza si iti arat....

TOti vor sa se uneasca sa aiba costuri mai mici....nu trebuie sa inscriptioneze insemnele firmei ca sa ii coste bani.

cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambalajul Litens ma intereseaza in mod special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambalaj INA , cu rola inauntru LITENS .... sigilat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai inteles gresit,eu am sustinut ca LITENS nu distribuie piese,si ca toata productia lor pleaca pe primul montaj pe original sau la diferiti ambalatori:INA,RUVILLE,HUTCINSON,CONTI,GATES..etc.Nu ma intereseaza ambalatorii,si mai precis ca cineva sa imi arate o rola LITENS in ambalaj LITENS ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ...,set Conti made in Mexic,curea made in mexic,intinzator Litens made in canada si rulmentul intinzatorului made in china.

post-64586-0-11795100-1331908221_thumb.j

post-64586-0-55868500-1331908231_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanici de care am avut eu noroc se comporta de parca opereaza pe creier, de parca iti fac un favor(nu ca isi cistiga piinea de zi cu zi). Ghinionul meu.

@lama,pt 1.6 16 valve AUS ai asa;CONTINENTAL CT957K1(480lei) sau CONTINENTAL cu pompa de apa in set CT957WP2(720lei),sau separat pompa apa AIRTEX 1682 (140 lei)sau HEPU P558(210lei).Manopera pt astfel de lucrare 300-400lei deci cu 1000lei ai scapat si cu piese de calitate si cu manopera.

Salut.

Am primit o alta oferta mai umana in aparenta:

Pompa de apa Rouville 163Ron

Kit distributie Gates 612Ron

Kit de accesori?!?!!? 178Ron +84Ron

deci ajung la 1038Ron

Cu 430Ron manopera.

Deci ajung pe la 1500Ron

In final nu a fost asa de rau cum parea.

Am ajuns la 1553Ron DAR include si montarea unu Spring Kit Weitec pe fata si pe spate-care a ajuns la vreo 300Ron , din cauza ca trebuia demontat multe pe la roti). Asa ca asta e. Alti bani alta distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am vazut ca nu s-a discutat(sau nu am vazut eu) despre motoarele de 2.5 V6 TDI - in cazul meu AKE

Puteti da informatii despre distributie, interval de schimbare cat si kiturile folosite.

Am in plan schimbare distributiei si as dori o parere profi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înlocuire curea de distribuţie - sistemul de comandă a motorului şi pompa de injecţie Diesel/pinion de întindere pompă de injecţie Diesel (toate 120.000 km).

Din pacate nu iti pot da fisierul tehnic cu schimbarea distributiei,dar am postat in aria audi fisierul cu schimbarea la motorul de 3 litri ds.Oricum distributia trebuie schimbata la cineva care are cale de bocaj pe distributie,daca nu folosesti cale ...muncesti degeaba.Deci nu merge facuta ''la bordura'' sau in garaj.Piese bune,Continental cu role si intinzatoare Ina.

post-64586-0-60990000-1332324278_thumb.j

post-64586-0-61659400-1332324285_thumb.j

post-64586-0-58147700-1332324292_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service au trecut schimbarea distributiei la 60000km sau 3 ani.Anul asta fac trei ani,insa nu am facut decat 30000km,nu prea inteleg de ce trebuie schimbata distributia dupa trei ani?Am curea Continental,nu vad de ce nu ar merge mai mult?Ce ziceti sa schimb distributia anul asta sau sa merg linistit pana ce fac 60000km cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa profil ai AHF sau ASV.

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2002 toate 120.000 km; de la 2003 toate 150.000 km; până la 2001 toate 90.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ASV,dar ma intereseaza daca timpul(anii) afecteaza cureua sau pot circula linistit macar pana ajung la 60000km cu ea(asta ar insemna 5-6 ani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te macar cum arata cureaua daca vrei sa o ti 5 ani. Daca vezi niste fisuri schimb-o.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge lejer 5 ani.La 30km cat tu cu ea acum...nu ai de ce sa iti faci griji.Oricum nu strica sa-i faci o verificare sa stai linistit.Ai montat Conti pe masina din cate am inteles,si e foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salve,

Ma gandesc sa fac si eu saptamana viitoare schimbul de distributie, curele accesorii complet la un 2,5 TDI BDG (cu tot cu termostat, pompa apa, amortizor vibratii, etc.).

Am acum 95000 km si 5 ani, am inspectat cartea de service si nu am vazut referire la interval de ani, ci doar 120000 km, dar la cata panica am vazut pe majoritatea forumurilor de specialitate referitor la numarul de ani, m-am hotarat sa dorm linistit noaptea pe urmatorii 20000 km...desi simt ca ma precipit cu acest schimb costisitor...

M-ar interesa si pe mine daca in urma schimbului de distributie la motorul mentionat este necesar sa se refaca avansul si/sau daca mai sunt necesare operatii cu VAG-COM-ul.

Totodata, ce recomandati, Conti+Ina sau Gates+Ina? Inca nu am primit oferta de pret, probabil va conta si asta, dar nu cred sa fie mare diferenta intre ele ca bani...

Multam anticipat si toate cele bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

oricare din ele sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont+ , cu pompa de apa hepu , daca te intereseaza un pret da-mi un msg cu seria de caroserie....

cu respect...

avansul la masinile diesel nu se regleaza....el se regleaza automat de catre ECU ... si separat mecanic din montarea distributiei.... Teoretic un mecanic adevarat dupa schimbarea distributiei, va verifica distributia si avansul sa fie montate corect urmarind parametrii din vag com.

cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de raspunsuri.

Piesele le iau ca de obicei de la Alex (volksman), dar multumesc de sprijinul oferit. Pana la urma care din cele 2 este echipare de fabrica a masinii?

Tot ce sper e sa nu am surprize dupa schimb referitor la mersul motorului (consum, demaraj, etc.).

Nu sunt foarte convins ca fac bine ca schimb inainte de intervalul de km (120000), dar se pare ca functioneaza marketingul si recomandarile tuturor de a schimba la 4 - 5 ani, cu toate ca nu este scris nicaieri in cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Razvan_Razvann

dupa cate am vazut multi recomanda:

-pompa apa Hepu-195 Ron

-Role INA-291 Ron

-Curea CONTITECH 156 Ron

+ manopera(aici chiar m-ar interesa sa aflu cat au dat cei care au schimbat distributia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

900 Ron cu manopera si garantie 2 ani la opel rucom craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auziti,la 2,0 tdi cr 140 cai, care este termenul de timp?ca de km parca e in carte 180000,dar anii?4?5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!