Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Blocul motor este identic la ambele sisteme de distributie...daca avea o gaura in + sai - aveau si coduri diferite de piesa.

Stiu ca multi modifica sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se poate

              golf 4 motor AJM serie sasiu wvwzzz1jz1w514661 are amortizor vibratii la distributie sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,poate cineva sa-mi spuna pozitia distributiei la 2,0tdi bkp 16v.La mine daca aduc unghiul de torsiune la 0.00 merge foarte prost,tremura motorul si este galagios dar trage foarte bine,daca il duc la -1.00 se aude mai fin dar nu mai trage la fel de bine.Zilele trecute am pus testerul pe masina unui prieten care tocmai a schimbat distributia in reprezentanta si avea unghiul de torsiune la -1.90 si din cand in cand sarea de -2.Nu stiu ce sa fac,ma gandeam sa pun din nou la punct cu cala si sa o las asa,valorile la injectoare nu sar de 0.35...stie cineva ce pot sa fac la acest tip de motor,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,dar in imagine arata in mare cum se face reglajul,eu as vrea sa aflu ce valoare e mai buna in vcds grup 004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0 e cea mai buna !

Vezi cat ai si motorina injectata la valoarea ce o ai acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un VW Caddy Kombi 1.9 TDI 55 Kw cod motor BSU, an de fabricatie 2007, la ce interval se schimba distributia.Multumesc anticipat pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120K km sau 4 ani (conform autodata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva la golf 4 model 2002 serie sasiu wvwzzz1jz2w460001 ce serie de motor are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce tip de motor este? AXR, ARL??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina AXP

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Gabi! In curand o sa schimb distributia si as vrea sa aflu daca masina mea are intinzator hidraulic sau mecanic la sistemul de distributie. VIN: WVWZZZ3BZ2E386674. Ce cod pe original are kitt-ul de distributie si ce cod are pompa de apa? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

038198119 set curea distributie

045109479B amortizor vibratii

038121011CX pompa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sa inteleg ca e cel hidraulic amortizorul? El e separat de setul curelei de distributie sau intra in acel kit 038198119?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am formulat gresit. Vroiam sa intreb - care este prima serie de motor tip AXR pus pe golf 4 de la seria sasiu wvwzzz1jz2w460001?

multumesc! si scuzati insistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CT1028K2 pe Continental,este setul care are si amortizorul inclus.



Am formulat gresit. Vroiam sa intreb - care este prima serie de motor tip AXR pus pe golf 4 de la seria sasiu wvwzzz1jz2w460001?

multumesc! si scuzati insistenta.

M-ai bagat in ceata total...mi-ai dat o serie de benzinar si tu pomeneste de 2 motorizari diesel.

Nu inteleg ce doresti sa aflii. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria primului motor AXR montat pe golf 4 cu seria de sasiu mai mare ca seria wvwzzz1jz2w460001.  (poate fi dau un exemplu  motor AXR SERIA ?????? montat pe sasiu wvwzzz1j2w460123  care este o serie mai mare ca  wvwzzz1jz2w460001) sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush de ce iti place tie sa complici lucrurile si sa te faci de neinteles.

Nimeni nu iti poate da tie o asemenea informatie.

Seria de motor este formata din 6 caractere/seria de caroserie este formata din 17 caractere.

La AXR(daca te intereseaza sistemul de distributie)pana la numarul de motor 010000 are intinzator hidraulic(pana la an fabricatie 2002),de la numarul de motor 010001 + nu mai are intinzator hidraulic(de la an fabricatie 2002).Numerotarea motoarelor este vizibila numai prin citirea lor de pe blocul motor si nu are nici un fel de legatura cu seria de caroserie.

Vorbesc exclusiv despre AXR si despre sistemul de identificarea motorului,restul motoarelor ies din discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeam ca se poate afla seria de motor dupa seria caroseriei. Oricum multumesc pentru efort.

Vroiam sa verific daca tipul de ECU  influenteaza distibutia (daca au vreo legatura) deoarece intre motoarele  axr 2002 - 2003 difera doar kitul de distributie (peste serie motor 10000 este fara amortizor) si tipul de ECU (peste serie sasiu wvwzzz1jz2w460000 este montat alt ECU).  In schimb celelalte piese angrenate in sistem sunt identice (bloc motor, Fulie axa came etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Se poate, dar aia ar insemna sa incerci toate seriile la rand...cam lung procesul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul distributiei fara amortizor vibratii cine preia vibratiile curelei zimtate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca la motorul 2.0 TSI CAWB se inlocuieste distributia? Din cate stiu este pe lant dar de exemplu pompa de apa ar trebuii inlocuita sau alte chestii?

 

wvwzzz13z9v032665

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de apa si cureaua ei de antrenare,dar la peste 200.000km.

 

post-64586-0-86880000-1372414608_thumb.j

post-64586-0-60117400-1372414611_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!