Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Pozele sunt prea mari pt forum ..am sa le fac un resize si revin cu ele !

 

Pozele :  post-123392-0-03607700-1381316333_thumb.  post-123392-0-15149500-1381316442_thumb.  

Modificat de lucicutza88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spune si Cosmin, daca nu ai certitudinea ca a fost schimbata, mai bine o schimbi .Din ce se vede in poza asta eu spun ca ar fi cazul (dintii aia nu ma conving, poate e doar din calitatea sau unghiul pozei) .

post-104305-0-46067900-1381318776_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , sunt constient ca trebuie schimbata si asa o voi face pt ca stiu ca nu e un lucru care trebuie omis ! Daca tot sunt la capitolul asta , imi poate recomanda si mie niste kituri de distributie ( raport calitate/pret ) si pompe de apa . Cum credeti sa le cumpar , pe bucati sau tot kitul . Eu nu prea mha pricep asa  bine , am tot citit pe forum si mi-am facut o idee , dar vreau sa vad si parerea altora  ! O zi buna ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic toti producatorii AM trebuie sa dea garantie cat originalul .eu folosesc kituri bosch si dayco, pompe KWP si nu am avut nici o reclamatie, vad ca pe aici (forum) sunt alte "trend"-uri ,contitech ,gates ,hepu ,etc ...  .sunt si useri dealeri , vezi si tu ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi asa cum zici tu d.c. toate serviceurile recomanda schimbarea mai devreme a curelelor AM- chiar cu 50%  mai repede decat cea originala!

Off topic: cum ai caracteriza masina germana nemuritoare in comparatie cu japonezele ieftine, ca vad ca ai 2 in semnatura? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti producatorii AM (sau cel putin toti cei cu renume, continental, bosch, gates, dayco, ...) dau aceeasi garantie la curele ca si OM-ul.

toate serviceurile recomanda schimbarea mai devreme a curelelor AM- chiar cu 50%  mai repede decat cea originala! dar cati dintre ei au citit o fisa tehnica a unui produs ? sau folosesc piese cu provenienta incerta !

Off topic: caracterizare la germane ???... mai bine antifonate, poate cu interioare mai atragatoare (depinde de gusturi), mai scumpe la intretinere,... pentru "celelalte" pareri da-mi PM  :D

In opinia mea nemtii au terminat de facut MASINI cu modelele de prin 2000, tot ce e facut dupa sunt foloseste (atat cat e in garantie) si arunca, ca telefoanele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata jale cureaua, mai ales dintii, schimb-o ieri. Aia trebuie sa calce perfect, sa "umple" dintele, nu sa ramana un loc, oricat de mic.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat cureaua, pompa si rolele motorului meu la 117.xxx km. La cati km mai trebuie sa o schimb?

Motorul este BKD, MY 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

 

nu demult am schimbat axa si tachetii si pentru asta a trebuit sa dea jos cureaua de distributie.

 

dupa cateva sute de km a inceput sa se auda un zgomot venind  din zona curelei de distributie.

 

m am intors la service si mecanicul a zis ca este prea stransa cureaua de distributie.

 

a slabit o putin si zgomotul a disparut.

 

intrebare:

 

este posibi din cauza tensiunii create de catre cureaua de distributie rolele/ intinzator sa fi suferit ceva defectiuni?

sa ma astept la ceva probleme intr un viitor apropiat?

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,daca ,curea este noua si intinsa corect.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, imi mai trebuie decat pompa de apa pt schimb distributie si nu stiu ce marca sa iau ,am citit pe aici ca hepu au fost cu probleme in ultimul timp, spuneti-mi ce sa iau ca nu ma pot decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airtex,Skf...in functie de bugetul tau.

Valeo ambaleaza pompe Airtex(spre exemplu).Nu am auzit niciodata sa aiba cineva probleme cu Airtex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toti colegii.

Am si eu o intrebare legata de distrbutie: masina mea 1.9TDI BXE MY2008 este luata de noua si are 80k km pana in prezent. In cartea service scrie ca distributia trebuie schimbata la 150k km. Masina o folosesc numai la drumuri lungi in afara orasului. Exista o limita de timp la care trebuie schimbata distributia? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie oficial in nici un manual al producatorului ca trebuie schimbata la 5 ani,numai  romanii recomanda.Doar ca peste 100k se verifica la fiecare  20.000 km.A mea este la fel are 55.000km si arata perfect.La revizia din vara o mai inspectez odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca inainte sa se rupa dintii ,cureaua are franjuri pe margini ??? Nu te baza pe controlul vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma intriga cel mai mult este faptul ca nu se precizeaza dupa cat timp se schimba in cartea de service asa cum zice la ulei 15k km sau 1 an... :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reprodus exact ce scrie in cartea tehnica a constructorului,restul e Can-Can.Oricum distributia suporta mult mai multi km,ceea ce nu este cazul tau.Asa ca inainte de a lua o decizie fa o verificare la un mecanic bun ,oricum ceea ce vei pune oricat at fi de origine nu are calitatea celei OEM.( Si daca kitu-l nou a stat in depozit vreo 2-3 ani cum vi se pare,nu este cam acelasi lucru ? )

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine nici daca sta 2-3 ani in depozit dar nu e acelasi lucru cum ar sta pe masina tensionata la tempeturile exterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce forte lucreaza,asta este ultima ei problema,este gandita si facuta f.bine.Eu frecventez forumul de ceva ani dar nu am citit caz de rupere de curea la TDI din cauza vechimii,doar din greseli de montaj,pe cand lanturi la TSI si spart motoare sunt o gramada si inca in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac cum a spus Calin.g, adica la urmatoarea revizie, care va fi peste maxim 3 luni, o sa fac si o verificare a curelei. Faza nostima este ca cei de la reprezentanta Skoda de unde mi-am luat masina imi spuneau de inca acum 2 ani ca trebuie sa schimb distributia (evident pentru a mi lua banii si nu pentru ca era necesar) si acum nu prea stiu unde sa ma duc la cineva care sa fie de incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!