Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Buna ziua,

Am o jetta din 04.2009 1.9 tdi bxe 70.000 km

Trebuie schimbata distributia sau mai pot merge cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o verificare vizuala la mecanic si vezi cum prezinta.A mea are 54.000 km este din 2008 acelasi motor si nu am de gand sa o schimb curand ca arata f.bine,totusi se schimba la 150k eventual am sa schimb doar cureaua peste 1-2 ani restul mai tin o tura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns

In cartea de service nu scrie nimic de ani, doar de km

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! La un passat b6 3C CR BlueTDI 105kw ,an 2010, cu serie de motor CBAC la cat se schimba ptr prima data distributia??? Mentionez ca acuma are 182.000 km

 

 

 Mc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este dupa 2010 - la 210.000km

 

Daca masina este sf. lui 2009 - si pe carte e 2010 - la 180.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

 

2008 vw polo 1.4 tdi 70CP BNM. sunt al 2-lea proprietar. masina are 116000km. daca nu ma insel, in carte e trecut ceva de verificarea curelei la 120000 km la polo cu motor tdi cu 4 cilindri fara DPF, dar motorul 1.4 tdi are 3 cilindri din ce am inteles. la 150000 km scrie: "inlocuirea curelei dintate a arborelui cu came - numai polo 3 cil. tdi si 4 cil. tdi cu DPF montat din fabricatie".

nu stiu daca se refera doar la modelele cu filtru de particule sau la toate modelele cu 3 cilindri. nu stiu daca masina mea are filtru de particule. sunt in aer :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, acelasi motor il am pe Fabia, cureaua se schimba la max 90000. Daca o inlocuiesti cu Contitech urmatoare schimbare se face La 60000 daca circuli preponderent in oras sau 90000 in afara la drum intins. Daca inlocuiesti cu Dayco, intervalele sunt 90000 km in oras si 120000 la drum intins.

Bafta!

Modificat de pain_killer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Psi scrie ca nu ii doare mana. Daca e masina ta schina mai devreme.

Psi scrie ca nu ii doare mana. Daca e masina ta schina mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu 60000 in oras si 90000 afara nu am citit-o nicaieri.

Si pentru mixt la 75000 ? :)

Si nici partea cu dayco la 60 000 iar continental la 90 000 nu am vazut pe nicaieri.

uite ce spune autodata.

post-572-0-90317000-1379187420_thumb.jpg

masina pana in 2000 la fiecare 60000 fabricatie dupa 2001 la fiecare 90 000.

normal ar trebui sa te iei dupa ce scrie in cartea de service a masinii.

Iar la 1.4 bmn din 2008 spune asa

post-572-0-96938900-1379187893_thumb.jpg

Deci 150 000 este ok

Cartea service a masinii este sfanta :)

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Acum 8 ani la masina mea a fost schimbata distributia prima data la 121.000 Km. Eu am schimbat-o saptamana asta dupa inca 91.000 Km, adica la 212.000 Km si 8 ani. Arata foarte bine. Ce este interesant, pompa de apa era originala si inca cu palete de plastic care cica nu este buna. Rolele la fel, originale. Se vedeau ca au stantat anul '00 si masina este din 2001. Pompa de apa era perfecta, rolele cam fara vaselina. Ce vreau eu sa zic este ca piesele puse de fabrica sunt cele mai bune si macar pana la prima schimbare respectati cartea. Apoi schimbati mai repede decat in carte pentru ca nu stim calitatea pieselor. In cartea masinii nu se specifica nici un numar de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc robert. singura problema ar fi vechimea curelei, ca alfel, as tine'o pana la 140000km cel putin. cred ca trebuie sa ma duc undeva sa se uite la ea.

apropo, cum se acceseaza autodata? trebuie abonament?

 

Asta cu 60000 in oras si 90000 afara nu am citit-o nicaieri.

Si pentru mixt la 75000 ? :)

Si nici partea cu dayco la 60 000 iar continental la 90 000 nu am vazut pe nicaieri.

uite ce spune autodata.

attachicon.gifdistributie 14.JPG

masina pana in 2000 la fiecare 60000 fabricatie dupa 2001 la fiecare 90 000.

normal ar trebui sa te iei dupa ce scrie in cartea de service a masinii.

Iar la 1.4 bmn din 2008 spune asa

attachicon.gif14 bmn.JPG

Deci 150 000 este ok

Cartea service a masinii este sfanta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sa megem dupa Autodata. Personal schimb cureau la 60000/90000 in functie de tipul rulajului. Vb de un motor din 2008 cu 130000 km, vreau sa ma bucur de masina fara interventii majore la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Acum 8 ani la masina mea a fost schimbata distributia prima data la 121.000 Km. Eu am schimbat-o saptamana asta dupa inca 91.000 Km, adica la 212.000 Km si 8 ani. Arata foarte bine. Ce este interesant, pompa de apa era originala si inca cu palete de plastic care cica nu este buna. Rolele la fel, originale. Se vedeau ca au stantat anul '00 si masina este din 2001. Pompa de apa era perfecta, rolele cam fara vaselina. Ce vreau eu sa zic este ca piesele puse de fabrica sunt cele mai bune si macar pana la prima schimbare respectati cartea. Apoi schimbati mai repede decat in carte pentru ca nu stim calitatea pieselor. In cartea masinii nu se specifica nici un numar de ani.

 

Exact asa si eu, la 171k. Insa pompa cam scapa, in poza arata tragic, dar cu toate astea eu nu a trebuit sa adaug antigel niciodata in 4 ani. La prima schimbare s-a inlocuit doar cureaua si intinzatorul.

post-34985-0-04508900-1379431707_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ti-l completa cineva fara sa stii  :lol:

pentru cat costa o pompa ,nu mai bine se schimba la fiecare schimb de distributie si stai linistit pana la data viitoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce ziceti  de pompa de apa Magneti Mareli ? Am gasit un  kit bun la pret(Conti-ina-magneti mareli) la aprox 600 de lei.

Aici pe la noi  cam toti  comercializeaza Airtex si nu  Hepu si  zic ei  ca e la fel  de buna :dry: neavand probleme pana acuma cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca MM sa fie doar ambalator de pompa de apa asa cum Valeo mai ambaleaza in unele cazuri Airtex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in teorie e posibil sa iau un airtex sau  ceva de genu, oricum  furnizorul asta a meu sustine ca dayco varianta noua, teflonata e mai buna decat  Conti, doar  ca mecanicii  astia de moda veche s-au invatat  cu conti :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Conti/Airtex si o sa fie ok.

Multi au renuntat la Hepu dupa ce au inceput sa aiba probleme cu ele.

Si Dayco sunt ok,dar ca parere personala Gates sunt peste Dayco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa informatiile primite azi de prin  magazine,  Contitech e fabricata in Romania, nu  stiu  daca ar trebui sa mi  dea asta un motiv de razgandire :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar anumite curele de distributie si de transmisie sunt facute la noi.

Eu inca nu am vazut curele de distributie de vag facute la noi.

Una peste alta nici nu trebuie sa iei in consideratie aspectul asta pentru ca nu sunt facute de nea pandele in garaj sau nu sunt facaturi ordinare sau fura nea gica de la turnatorie si fura cauciuc sau ate si iese cureaua de pe banda mai proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat eu ieri la o Arosa 1.0 kit bosch si cureaua era "made in romania" 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pe majoritatea curelelor scrie made in UE, asta poate insemna orice tara, deobicei Turcia sau Rom. sau etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara , se poate o parere asupra curelei de distributie , am cumparat-o de curand cu o carte service "aranjata" din care nu imi reiese ultimul schimb de distributie ! Am pe bord 164000 dar masina are mai mult 230000 km pe putin ..asta afland mai tarziu ! Eu am rulat 4000 km cu ea de cand am cumparat-o , stiu ca trebuie sa fac schimbul dar momentan nu dispun de bani necesari pt asta ! Am pus si eu cateva poze cu "inculpata" poate stie cineva sa vada cat de uzata este ! Am vazut ca nu este crapata sau alte fisuri ..scrisul e disparut , cam asta am observat eu ! Golf 4 1.4 16v AXP

http://fisierulmeu.ro/57DVQZXE2EVU/image-jpg.html

http://fisierulmeu.ro/57ZPY8W9WBT0/image-jpg.html

http://fisierulmeu.ro/57OT6JFIX6RW/image-jpg.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua pare ok. Dar nu poti spune cati km are. poate avea 50.000 sau 150.000.

In principiu nu gasesti crapaturi pe curelele de distributie.

Inlocuirea ei va trebui sa devina o prioritate in perioada imediat urmatoare, avand in vedere ca nu esti sigur de istoricul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!