Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

cristianionut

La motor identic cu al tau, respectiv axr, eu am facut schimbul distributiei cu 300 de euro, dar nu la reprezentanta.Piesele zic eu au fost de buna calitate, kit gates, pompa airtex si antigel rheinol. :beerchug:

Dupa cateva sute de km masina merge perfect.Revizia a fost 75 de euro.Ulei rheinol + filtre mann + manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

kitul de distributie INA (role+curea, cod 530 0082 10) cit e programat sa reziste, avind in vedere ca si cureaua e INA U.K. ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș, logic ar fi să aibe 4 ani garanție, sau 90 k km (parcă la 90 k km se schimbă distribuția la 1.9 TDI non PD)

Am schimbat și eu distribuția săptăm

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare...vreau sa-mi fac schimbul de distributie si nu stiu la care dintre cele doua kituri sa ma hotarasc:

1)kit contitech+pompa de apa hepu

2)kit rouville+pompa de apa dayco

rog sugestii,eventula lamuriri cu privire la calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)kit contitech+pompa de apa hepu

Lamuriri in privinta calitatii o sa gasesti citind topicul. Important e ca asta e varianta cea mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms :icon_thumright:

si inca o intrebare...pe capacul distributiei este un abtibild...ALH 253 593 ce anume semnifica?

Modificat de norocosul3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..dar kitul de distributie trebuie sa tina cont in vreun fel si de nr de fabricare,sau doar de codul motorului?

Butonul replyi.jpg sau multiquote.jpg - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butonul addreplyk.jpg!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....de ambele.

....ce parere aveti de pompele graf????

....au palete metalice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...astazi am cumparat kit de distributie contitech cu dispozitiv antivibratie pentru passat din 2000 motor ajm de 85 kw, serie motor pana la 185.670.

....pompa apa hepu.

....miercuri sunt programat la mecanic sa-l schimb.

post-74361-0-85824600-1289225874_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce pret?

Butonul replyi.jpg sau multiquote.jpg - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butonul addreplyk.jpg!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Skoda Fabia Elite, prima inmatriculare 12.2006, km 37.000 (reali si verificati atat cu VAG-COM cat si la reprezentanta), motor 1.4 TDI-PD 51 kW-70 CP trebuie sa fac distributia? Pt ca in decembrie 2010 ar avea 4 ani. Normal se face la 120.000 km sau 90.000 km? Multumesc anticipat

Modificat de Diaconu Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

819 distributia contitech cu antivibrator.

230 pompa de apa hepu.

....la acestea am primit bonus 3L antigel concentrat si 4L apa distilata.

Butonul replyi.jpg sau multiquote.jpg - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butonul addreplyk.jpg!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce consta acel antivibrator si ce face practic? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt este amortizor de vibratii al curelei de distributie (incercuit in imagine). Dupa cum ii spune si numele, are rolul de a amortiza micile vibratii ale curelei.

Practic e o piesa inutila (si scumpa), drept urmare s-a si renuntat la ea dupa anul 2003. Asadar la motorul tau nu exista.

post-8441-0-54893400-1289455100_thumb.jp

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul motorului si seria lui ca sa stii ce tip de curea sa alegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,

Multam ptr explicatiile in privinta acelui amortizor de vibratii! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Bora 1.9D, 96kw, cod motor ASZ

Nr. km.: 271.650

Locatie: Craiova

Procurat kit distributie si altele:

KIT Contitech 444lei (contine [asa cum stiti] 1 curea Contitech, 1 rola Ina (France) si 1 rola Litens (Canada)

Curea alternator Contitech 96lei (dublu canelata)

Pompa apa Airtex 140lei

Pret manopera 200lei (in service cu deviz de instalare si garantie 60.000km - restul pe "barba mea")

TOTAL 880 LEI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rugamintea sa ma jutati cu cateva informatii. cum vi se pare kit curea distributi pentru masina din profil. Firma SKF. Am gasit la 150 ron. curea+cele 2 role. cum e firma ? mie nu-mi prea zice multe mie unul. voua? Si inca ceva imi puteti spune va rog ce nr. de motor am ca am vazut pe net ca distributia e in functie de nr. asta pana si dupa un anumit nr.. WVWZZZ1HZSB035284. Si mai sunt si alte aspecte dupa care ar trebui sa ma uit? pompa de apa e pe cureaua de distributie la mine? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKF e printre cei mai buni producatori (daca nu chiar cel mai bun) de rulmenti din lume. Deci produse proaste SIGUR nu au (daca sunt originale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un golf iv, 2003, model ASZ, 191.000km. daca imi aduc aminte corect, ultimul schimb al distributiei l-am facut la 140.000km. In urma rasfoirii acestui topic am observat ca este recomandat schimbarea distributiei la 4 ani sau un anumit nr de km. Din fericire pentru mine perioada de 4 ani nu a fost inca implinita, insa tot din rasfoirea acestui topic am observat ca numarul de km la care e recomandat schimbul distributiei variaza si anume, ori 60.000km ori 90.000km. Intrebarea mea e care din cele 2 variante este corecta (60k sau 90k). Din nefericire pentru mine sunt pe aproape de a ii face pe cei 60k de km, lipsindu-mi doar 9.000 de km. O sa imi fac si o programare pentru o inspectie a distributiei pentru linistea mea si a masinii:).

multumesc,

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai kit OEM pe motor, poti merge linistit pana la 90.000 sau un maxim... 5 ani.

Piesele ce le vei monta din Romania, oricum sunt net inferioare calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai linistit mai ai pana la 90k la mine s-a schimbat distributia la 92k si acuma am 179 k si acuma vreau sa o schimb si eu si n-am avut probleme .Daca te dau banii din casa schimb-o si gata dar parerea mea e putin 60k km .

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura unei curele nu apare doar in urma unei utilizari indelungate ci si in urma trecerii timpului. Pentru ASZ cureaua de distributie se schimba la 90 de mii. Verifica si cureaua de accesorii; daca tot se demonteaza cureaua de distributie eu zic ca nu strica sa o inlocuiesti cu una noua chiar daca tie ti se pare ca nu da semne de imbatranire. Una noua costa in jur de 125RON. Daca n-o schimbi si cedeaza cand ti-e lumea mai draga, risti sa platesti mai mult pentru service.

Asadar la tine cred ca se aplica acel interval de 4 ani, nu limita de km. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

vreau sa cer parerea acelora dintre voi cu experienta in masini (cum se zice) In multe parti am auzit de procedura ridicarii sau coborarii ansamblului motor cutie prin demontarea unui singur suport motor/cutie lateral, cel care ramane prins avand rol de balama.

Spre ex: la golf 4 pt schimb distributie, demontezi suportul dr fata , ridici motorul din dr fata si balanseaza pe suportul cutiei (st fata)

Dupa mintea mea (eu nefiind mecanic de profesie) nu e bine deloc pt acel tampon fortat, il slabeste.

Ce parere aveti. Intreb deoarece in curand o sa am nevoie de distributie si vreau sa stiu cat de tare sa ma feresc de schema asta, e chiar atat de decisiv pt viata tamponului respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!