Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Daca citeai vreo 2 pagini in urma ai fi evitat drumul ala :)

Iacobeni - Borsa de kkt, dar si mai departe spre Sighetul Marmatiei...si chiar mai departe spre Satu Mare...

Dar prima portune e de tot rasul...mai ales cand vezi restrictiile de viteza la 50-60 parca, iar tu te tarai cu 20-30 ca altfel iti rupi masina literalmente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, Targu Jiu spre Lupeni cum o fi? E in lucru? Poate iarna asta merge un ski la Straja. Spuneti si voi cum se prezinta drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut era circulabil decent...Am stat 1 saptamana prin Straja si imprejurimi...

Dar in Ro 1an de zile pare un secol in zona drumurilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sus am zis de defileu, adica Sadu - Petrosani. Targu-Jiu - Sadu(Bumbesti Jiu) e oficial in lucru, dar practic se lucreaza la 2 poduri in partea dinspre Sadu. Drumul e practicabil, in marea majoritate fiind bucati peticite de cateva zeci/sute de metri, printre care sunt inserate bucati mai mici de drum cu gropi si crapaturi. 

Nu stiu in ce stadiu o sa fie la iarna defileul, ca teoretic pana la 1 noiembrie ar trebui sa se termine oarece lucrari, dar la stadiul in care am vazut ca se prezinta zilele trecute, mi-e greu sa cred ca in 2 saptamani vor reusi sa termine ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci baieiti.

Trista treaba deocamdata. Roboltelu, sa ne faci un update mai spre iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegii bucuresteni,

 

s-a facut acel pod pe str. Doamna Ghica ?

 

adica cand intru in bucuresti prin colentina si fac stanga pe dna. ghica, pot ajunge direct in soseaua Pantelimon ?

 

ultima oara cand am fost prin zona, se facea un pod peste calea ferata, si m-am invartit pe acolo inutil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. De la Gaesti spre Campina ce ruta imi recomandati ? Se lucreaza pe vreun tronson, merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Targoviste - Ploiesti este excelent.

Centura Ploiestului are o portiune de cam 1km in lucru si se circula pe o banda, dar de regula se merge bine.

Ploiesti - Campina este DN1 si nu sunt probleme.

Singura portiune de care nu stiu nimic este Gaesti - Targoviste, poate cineva din zona aceea iti poate spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaesti- Targoviste e f bun. Nici o groapa de la un cap la altul. As zice ca e chiar mai bun ca Targoviste-Ploiesti care mai are ceva valuri si denivelari. Au reparat chiar si zona de tranzit din Gaesti. In Targoviste in schimb nu stiu, dar nu e prea grozav.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci baieti.

Trista treaba deocamdata. Robotelu, sa ne faci un update mai spre iarna :)

 

Am venit azi iar pe-acasa si parca au mai avansat lucrarile. Nu mai sunt decat vreo 4 semafoare, insa am vazut ca au inceput sa puna plasa pe versanti, asa ca va mai dirijeaza prin 2-3 locuri si baietii cu palete.

Se mai "barbiereste" din munte prin unele locuri, in general in curbele mai stranse si cu vizibilitate redusa(la Carligu' Intors, pentru cine stie, au spart vreo 4-5 metri).

Calitativ insa, defileul e mai prost ca inainte sa se apuce de lucrari. Sunt vreo 35-40 de scurgeri pentru apa in forma de |__| intors si astupate romaneste(majoritatea cu asfalt, unele cu pietris). Daca tii la masina, le cam treci cu a 2-a si rar a 3-a.

Sper doar ca din aia 40-50 de milioane de euro sa ramana ceva si pentru o asfaltare cat de cat.

Ca o concluzie, se poate circula, dar cu grija.

Am vazut ca sunt ceva lucrari si pe tronsonul Bumbesti-Jiu - Tg-Jiu, Tg-Jiu - Rovinari(aici deja e 1 semafor si vreo 2-3 locuri cu circulatie pe un singur sens dirijata cu indicatoare de prioritate). Ar fi bine daca ar reusi sa toarne asfalt macar pe bucata Rovinari - Tg-Jiu(ca sa nu-mi mai rup eu masina :)) ) pentru ca par un pic mai avansati cu lucrarile decat pe tronsonul Tg-Jiu - Bumbesti-Jiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Robotelu, daca nu asfalteaza degeaba. Si nu stiu daca mai au timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, de dimineata plec spre Constanta din Sibiu,iar in lipsa de necunoastere in zona as dori niste informatii in legatura cu starea drumului, radare fixe operationale (daca exista), locatiile capcana a mcv-urilor,taxe pod,orice ar trebui de stiut pe ruta.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri,o seara linistita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa aproape 2 ani...Reghin-Bistrita e finalizat, marcat. Tg Mures-Reghin idem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care 2 ani...cel putin 1 an au masurat.

:D

 

P.S. Atentie la insulele de calmare de la intrarea/iesirea din sate.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci acum se poate merge Tg. Mures - Toplita - Tg. Neamt ok si Tg. Mures - Bistrita - Suceava ok ? Stiu ca bucata aia de la Reghin la Bistrita reprezenta o problema in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au asfaltat si gheorghieni - lacu rosu, nu e cine stie ce lucrare, au asfaltat pe ploaie, dar oricum se merge mult mai bine daca treci prin cheile bicazului

 

la fel s-a asfaltat si piatra-neamt - roman pentru cine n-a mai fost prin zona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si acum cate ore se fac de la Suceava la Tg Mures cu noul drum asfaltat ? Pe unde ar fi mai rapid prin Bistrita sau prin Toplita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bistrita - Tg Mures zic eu ca merge 1 ora si 30 minute la modul cel mai lejer.

Functie de zi si ora, timpul poate scadea cu 15 minute. Zona mai aglomerata e Reghin - Tg Mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suceava-Campulung-1h 10'

Campulung-Bistrita-1h 45'

Bistrita-Tg Mures-1h 15'(eu am scos sambata 1h 10')

Cred ca poti socoti 4 ore daca  asfaltul e curat.

 

Suceava-Tg Mures via Toplita este cu 2km mai lung(285 km vs 287 km/via Michelin) , timpi comparabili(5h 09' vs 5h 25').

Parerea mea- eu as alege ruta prin Bistrita; de fapt joi chiar parcurg acest traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept un update ptr ruta prin Bistrita.

Daca este cineva care merge recent sau va merge pe ruta Budapesta-Satu Mare-Baia Mare-Bistrita-Suceava sunt interesat cum e drumul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gura Humorului SatuM era bun in primavara.

Nu cred ca s a stricat pina acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suceava-Campulung-Bistrita-Cluj-Satu Mare drum de nota 9.

Ieri cam viscolea pe Tihuta, insa drumarii erau la datorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura Buc intre Militari si autostrada Buc-Ploiesti cum se prezinta? pana in soseaua Buc-Ploiesti cam stiu, dar mai departe pana la intrarea pe autostrada cum este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aglomearata la orele de varf, si de la intersectia cu drumul spre TGV are 4 benzi pana la otopeni. daca ai de gand sa o traversezi la ore de varf (cand circula multe TIRuri), mai bine ia-o prin oras. ziua..intre 10-15, de exemplu, e mai rapid prin oras.

asfaltul este 90% ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!