Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Clar ... ala macar e carpit ...si mai scurt parca...Pe la Petrosani-Obarsie mergi cu 1-2 ...

Plus ca e iarna inca pe sus...

Daca te duci cu 4x4 ar fi interesant... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu (mai) e asa ceva la dispozitie :D

venind din wild west ma gindeam ca o scurtez putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva recent pana la Domeniul schiabil Voineasa-Vidra-Transalpina?

 

Ma intereseaza portiunea de drum dinspre Valea Oltului pe DN7A(Brezoi-malaia-Voineasa-Vidra)...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pe la inceputul lunii ianuarie.exceptand cateva scurte portiuni mai proaste am mers fara probleme si eram cu o masina cu jante pe 19". Era zapada multa pe acolo:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Blacka

 

Mersi! Daca nu se topeste zapada(pe partii) pana sambata o sa fac un drum pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica se merge cu 50-60 lejer.

eu o sa ma informez totusi la cei care administreaza domeniul schiabil, ca au un soi de callcenter/hotline :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brezoi-Voineasa-Obarsie era peticit ... se putea merge cu 40-60km/h ...a mai trecut o iarna peste ele de atunci...

Cam ca in link-ul de mai jos...

Obarsie-Petrosani, pe alocuri m-am oprit sa fac traseu de ocolire a gropilor ...

Uite aici...pe la min 22 e zona de cacao...

Si pina in Brezoi interesati-va cum e...era in reparatii pe multe portiuni...

Apropo de schiat... mai este Straja...vreo 12 partii bune toate cu tele-ceva, iar pina sus s-a dat drumul la telegondola...asta pt cei care nu au tupeu sau masina sa urce pana sus pe 4 roti... asfaltul era aproape bun...gaurit pe alocuri...

Cazare destul de buna...si destula...cine mai vrea info, PM...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era peticit dar fara probleme, jante pe 19 cu talon de 40 si nu am avut nici o emotie. E adevarat ca a mai trecut un episod de zapada din ianuarie pana acum, dar in general portiunea pana in partie am observat ca este intretinuta. De la obarsie inspre petrosani in schimb era destul de rupt drumul, dar cu grija se merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc.

 

De la partia de schi(Vidra-Transalpina) pana la Petrosani, am fost weekend ul asta, sunt cam 40 km si drumul e partial ok. Am dat si de gropane si trebuie sa fii atent. Am facut cam 1 h si un pic pana la Petrosani.

 

La Straja nu era zapada! La vidra era peste acceptabil pentru ski, doar pe partia mare de 2,2 km erau portiuni consistente de gheata.

 

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorobantumary74

Ma gandesc la o mini vacanta in Paltinis-Sibiu. Sunt din Tg-jiu si nu stiu cum sunt urmatoarele trasee:  Tg-jiu_Petrosani _Petrila_Paltinis sau Tg-jiu_Novaci_Ranca_Paltinis. Nu stiu situatia drumurilor din muntii  Cindrel. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Novaci-Ranca-Obarsia Lotrului = Transalpina ...cauta pe net eventual...cica Novaci-Ranca il mentin deschis tot timpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am ajuns prin ianuarie transalpina era inchis, de la obarsie si inspre ranca si inspre sebes nu se circula, nu era deszapezit deloc.poate acum ca s a mai topit zapada cine stie, intereseaza te din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imposibil sa mergi iarna intre Obarsie si Ranca, este practicabil doar vara, nu uitati insa ca nici vara nu este oficial deschis, este drum in lucru, fiecare pe barba lui. Obarsie Petrosani e altceva, nu e Transalpina dar putini se incumetau vara din cauza drumului prost...

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorobantumary74

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! M-am hotarat sa merg de Paste la Paltinis,poate am noroc sa fie Transalpina deschisa. Daca nu alta sansa nu am decat sa merg pe Valea Oltului. Insa mai este ceva timp pana atunci si om mai vedea. Salutari tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa ajunga la Iasi din Bucuresti pe Barlad? Oare au facut drumul? E mai rapid decat pe e85?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e de la Bucuresti la Barlad, dar de la Barlad pana la Iasi (prin Vaslui) e foarte bun drumul. Am fost eu alaltaieri. :icon_thumleft:

 

PS: Stiu ca si de la Barlad pana la Tecuci e perfect, daca vii pe acolo.

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rapid decat E85 nu este, chiar daca e mai scurt prin barlad cu 30km

tisita-tecuci-barlad-albita e drum european, a fost refacut complet acum vreo 10 ani de catre CCCF, cei care au facut si E85-ul

E85 este aglomerat pana pe la focsani, apoi pana la roman e liber, se aglomereaza iar intre tg.frumos si iasi

statie sa ai, colegi gasesti multi

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vaslui - buhaiest-iasi e foarte bun cel putin buhaiesti - iasi e palma...l-au facut anul trecut....eu merg lunar (parintii mei stau langa buhaiest)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare !
A fost cineva pe DN 71, Sinaia - Targoviste, cum se prezinta drumul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre Targu-Jiu a mai fost cineva? cum e de la Valcea? Era bunicel dar dupa iarna si atatea ploi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie careva cum e drumul Cluj-N - Targu Mures varianta de trecere prin  Mociu - Camarasu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt FANEX, Sinaia - Targoviste e cam praf drumul, personal i-as da un 6 (din 10).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bujulache.......din 100 km, 50 km cat sunt in jud. Cluj asfaltul e ok (mici denivelari pe ici pe colo, fara gropi); restul de 50 km....cam invers(denivelari, gropi) nu e dezastru, se poate merge in conditii decente cu 50-60 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu daca ati aflat(sau cat de mult va intereseaza :lol: ), dar defilelui Jiului se inchide 6 zile din 7: link.

Am venit vineri seara de la Timisoara si-am numarat vreo 15 semafoare. N-am vazut lucrari de amploare, ci aceleasi carpeli pe 20-50 de metri.  :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost la stiri, lucreaza mai mult la stabilizarea reliefului contra alunecarilor, nu la drum

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!