Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti de traseul acesta? http://goo.gl/maps/gvpBr (pentru la anul pe uscat bineinteles)

 

Se poate face intr-un weekend? Ce sectiuni sunt bune ce sectiuni sunt proaste, pe care nu este recomandat de intrat cu masina cu garda joasa?

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la Intorsura stiam ca e destul de prost..ca si eu as fi vrut sa-l fac. in rest...nu cred ca s-a mai lucrat la Transalpina..si stiu ca erau niste hartoape mari. per total..e f ok. 

da 2 zile linistite sunt de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De DN10 intreb, pentru ca restul traseului e batut in cuie, nu am mai fost pe traseul Ramnicu Valcea - Sebes (Transalpina), daca DN10 e prost o iau pe DN1-DN1B pentru ca DN1A e foarte lent, am fost deja anul asta. Merci!

 

LE: am uitat sa precizez, sensul este in sensul acelor de ceasornic, deci in prima zi Transalpina, cazare Sibiu si a doua zi intoarcere prin Buzau

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de okey traseul. Ti-as sugera ca sa eviti portiunea cu gropi de pe transalpina sa faci dreapta spre voineasa cand treci de ranca. Buzau-Brasov e chiar Ok drumul. Ici colo cate o peticire. Cand iesi din judetul Buzau e perfect. Bafta. 

 

 

 

 

 

 

p.s. Lasa-mi mailul tau pe pm sa iti trimit o harta.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e portiunea cu gropi pe Transalpina? Sa fac mai putin de jumate din total pana la Sebes?

 

Deci pe Buzau-Brasov (DN10) se poate merge cu 60kmph medie?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Sebes incepe portiunea cu gropi (cel putin acum 2 ani asa era). Intre buzau si brasov e foarte bun drumul lipsit de gropi. Nu e perfect.  Pun inca o data o harta interesanta si de luat in calcul.

post-72374-0-86413000-1386767935_thumb.j

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Gropile" sant de la Obarsie spre Sebes...nici spre Brezoi nu e stralucit dar e mai scurt :)

De la Brezoi la deal spre Fagaras era ok acum 1an...

RV-Ranca e ~ decent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti de starea drumului intre Deva si Arad? Cum e DN7? Merita sa fac un ocol prin Logoj pentru autostrada Tm-Arad + A1-A6 la Lugoj daca se va deschide pe 19 dec o data cu celelalte segmente?

 

Diferenta data de Google este de vreo 13 min si 33 km in plus prin Timisoara. Daca se deschide si A1+A6 diferenta de timp se va anula si as prefera aceasta varianta dar nu stiu cum este DN68A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vii din Bucuresti la Arad, iti propun sa o iei pe ruta Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova - Severin - Caransebes - Lugoj - Timisoara - Arad. Este cea mai ok ca si drum si timp.

 

Arad - Deva este foarte aglomerat si plin de gropi. Daca te hotarasti sa o iei pe ruta asta, ai grija in curbe, acolo sunt cele mai multe gropi.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ruta propusa de tine am tot circulat in ultimii 2 ani si a fost super OK, in special dupa ce s-au terminat lucrarile de pe la Strehaia. Ma gandeam ca daca se deschid noi segmente de autostrata (Sibiu-Soimus, fara lot 3 + ceva pe la Lugoj) ar fi mai avantajos dpdv al timpului.

 

Intre Soimus si Lugoj cum e? Dincolo de Lugoj era mai mult decat OK in august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in urma cu 2 luni (maxim) pe ruta Arad - Deva - Sebes - Sibiu - Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti. Singura portiune placuta de pe traseu a fost de la Brasov la Ploiesti :D

 

In rest, cam pana la Brasov, am injurat intruna gropile si drumul de 2 lei. Am si mers pe noapte si gropile nu le vedeam chiar din timp.

 

Sambata vin iar spre Bucuresti, dar o voi lua pe Craiova in mod cert. Este mult mai lejer (ca si trafic), mult mai bun, si la fel de rapid. Ai centuri la toate orasele prin care treci, iar satele nu sunt asa multe si lungi ca pe valea Muresului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost de 2 ori pe Craiova si a fost liber, doar cu radare in zona Turnu-Severin. 

dar ruta Pl-BV-Sb este mega buna dpdv al asfaltului. si detsul de libera (exceptand vineri si duminica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-a asfaltat partial si drumul de iesire din tara pe la Cenad. Erau portiuni bune pe acolo fata de anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva recent pe Craiova-Calafat? Cum se mai prezinta drumul? Plec dimineata spre Kopaonik si nu stiu daca sa ies pe la Vidin sau PF1 (Turnu-Severin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de ajuns maine pana la Sibiu, prin Tg Mures

1.cum mai e drumul pe la Tarnveni ? sau mai bine sa ocolesc pe la Medias ?

2.daca ramane Medias, cum arata la ora actuala drumurile prin zona, stiind ca se lucreaza la reabilitarea lor ?

 

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sighisoara - medias se lucra asta vara cand am trecut eu ultima oara prin zona, nu stiu daca au terminat, dar se lucra de zor

eu am facut atunci tg.mures - balauseri - pe langa sighisoara - medias - sibiu, si in rest era bun drumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa in mod special Ungheni-Tarnaveni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e rau, prezinta asfalt mai proaspat si asfalt mai vechi, dar fara gropi.

Prinacipala problema o reprezinta denivelarile.

Se poate rula cu 70-80km/h si pe alocuri chiar mai mult.

Nerecomandat celor cu suspensii tari.

Ocolul pe la Sighisoara ar fi 50-60 km.

Nu stiu cum ar fi pe la Balauseri, dar o parte din drum e acelasi cu cel prin Tarnaveni.

Mediasul, praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti de starea drumului intre Deva si Arad? Cum e DN7? Merita sa fac un ocol prin Logoj pentru autostrada Tm-Arad + A1-A6 la Lugoj daca se va deschide pe 19 dec o data cu celelalte segmente?

 

Diferenta data de Google este de vreo 13 min si 33 km in plus prin Timisoara. Daca se deschide si A1+A6 diferenta de timp se va anula si as prefera aceasta varianta dar nu stiu cum este DN68A.

Revin cu feedback:

- la plecare am fost pe Pitesti-Craiova-Drobeta-Lugoj-Arad - ceata crunta, drum destul de aglomerat dar de ajutor pe ceata aia (te orientai usor dupa stopurile din fata), asfalt bun dupa cum stiam

- la intoarcere am venit pe Arad-Deva-Sebes-Sibiu-Pitesti - asfalt acceptabil cu ceva portiuni cu plombe insa nu foarte prost cum m-as fi asteptat. La fel, ceata crunta pe portiunile de autostrada unde mai mult de 110-120 kmh nu puteai risca.

Noile sectiuni de autostrada ajuta foarte mult tranzitul dar sunt prost semnalizate si ai toate sansele sa le ratezi daca mergi putin mai tare. Daca n-as urâ asa de mult sectiunea Pitesti-Rm Valcea-Calimanesti cred ca as alege fara ezitare acest traseu, insa pana data viitoare ma mai gandesc :).

 

Ambele trasee au fost parcurse noaptea pe o ceata densa si foarte densa.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 90% din cazuri am prins aglomeratie intre Craiova si Pitesti, restul drumului fiind relativ liber. Cred ca de maxim 2 ori am prins foarte aglomerat tot drumul, in cei 4 ani de cand fac Arad-Bucuresti-Arad.

 

Ceata am prins si eu de la Pitesti la Craiova si a fost aiurea rau. Depasirile se puteau face doar pe urcarile cu 2 benzi, in rest nu vedeai nimic. Se mergea in coloana cu 70-80 km/h. Dupa Craiova a fost ok. Nici ceata, nici trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mai, am facut praf un cauciuc intre Arad si Deva, din cauza drumurilor. Acum trebuie sa-l fac iar, si tot noaptea. Cum se mai prezinta.

Pentru cei ce au iesit recent din tara, tot asa urata e vremea de la unguri in colo? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ocolesti pe la Timisoara si dupa pe autostrada pana la Arad, daca nu te grabesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un ocol de 30 km, daca drumul e liber si bun, nici nu il simti. Multumesc pentru idee, ramane de vazut.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce daca? O iei dupa spre Sibiu, intri pe bucatile de autostrada noi si de la Deva te duci spre Lugoj - Timisoara si intri din nou pe A1 pana la Arad :) Timpul e acelasi, distanta mai lunga cu 39 de km dar macar eviti cea mai naspa portiune din drumul asta de iesit din tara.

 

post-34458-0-26880500-1389216713_thumb.p

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mai, am facut praf un cauciuc intre Arad si Deva, din cauza drumurilor. Acum trebuie sa-l fac iar, si tot noaptea. Cum se mai prezinta.

Tocmai ce am spus eu: este rezonabil, fara probleme deosebite. Tot noaptea si pe ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!