Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Am facut un mic tur, Odorheiul Secuiesc - Cristurul Secuiesc - Vanatori - Sighisoara - Agnita - Voila - Cartisoara- Transfagarasan- Curtea de Arges - Campulung - defileul Rucar Bran - Brasov - Intorsura Buzaului. Daca sunt intrebari referitoare la traseu, sunati aici.

Fac mentiunea ca rar mi-a fost dat sa vad un drum mai rau decat Curtea de Arges - Campulung, in special de la jumatatea drumului...nici Sighisoara Voila nu e grozav.

Daca intereseaza pe cineva, consumul total a fost 6,1%, decent as spune la drumurile facute, basca poze pe Transfagarasan cu masina mergand, datorita celor 4-5 grade. :D

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reghin - bistrita cum e ? miercuri trebuie sa ajung in bistrita la filiala firmei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe zi ce trece mai bun, dar inca nu e gata.

De la Tg Mures la Reghin e un semafor, iar de la Reghin la Bistrita sunt zone care sambata erau pregatite pentru asfaltare. IN rest, ok.

Sa ai de grija ca au pus la intrare si iesire din sate niste "insule de calmare",m-a luat una prin surprindere in timpul unei depasiri, ca sa zic asa.

:)

Ah.mai exista diferente intre straturile de asfalt pe ici pe colo. Octombrie e deadline-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e mai lejer decat prin vatra dornei, e jale de la coada lacului pana la bistrita, multam miercuri sunt prin bistrita

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cunoscatori: cea mai buna ruta de la Focsani la Slobozia (linga Bucuresti)

Pe Goagal as avea 3 variante:

-pe langa Braila

-de la Buzau -Pogoanele

-Urziceni si stanga spre destinatie

Sau alta daca stiti o varianta mai buna.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e urziceni - slobozia.. n-am fost niciodata pe acolo, cel mai rapid e pe E85, focsani - urziceni, si apoi pe E60 pana la slobozia

 

focsani - braila - slobozia e bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea tarziu soila... :)

Revin cu impresii :

-la dus Buzau-"orasul" Pogoanele Slobozia... drum fara gauri dar bun de testat suspensia...e in valuri la greu v medie 50-60km/h max...

-la intors Urziceni-Buzau...mai lung cu ~20km dar v mediu se duce spre 80 drum super ok comparativ cu primul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si drumul Iasi-Botosani e ok, mai putin partea cu dealul mare. Mare atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi,

 

Ce varianta imi recomandati pentru ruta Petrosani - Baile Felix, astfel incat sa nu imi rup masina, dar nici sa nu ocolesc prea mult? Stiti cumva cum se prezinta Brad - Beius -Oradea? 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De pe feisbuc.  Nu stiu daca se actualizeaza.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo sansa sa ajung din Piatra Neamt in Maramures pe un drum decent? Voiam sa ajung pe la Cascada Cailor (Borsa), mocanita care pleaca din Viseu de Sus, Sighetu Marmatiei si cateva manastiri. Am inteles ca drumul Campulung - Sighetu Marmatiei este cam impracticabil, asa e? Planuiam de ceva timp sa ajung in Maramures, dar se pare ca nu se poate din cauza drumurilor.

 

Ca alternativa ma gandesc sa vizitez Cernauti. Cred ca drumul este bun. A fost cineva anul asta in Ucraina? Este vreun pericol dupa ce se trece granita? trebuie date spagi pe undeva si daca da, in ce moneda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iacobeni -Borsa e rupt, ai ~60km pe care ii faci in ~3h , mai degraba ocolesti prin Bistrita. Ai 60km in plus dar cica ar fi mai bun drumul pe partea asta...

Si mai departe spre Sighet e nasol drumul dar scoti o medie ceva mai buna decat pina in Borsa...Cica de vreo 3-4 ani se chinuie sa repare tronsonul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, cred ca o las pe anul urmator sau pe cand o sa merg cu alta masina decat a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Ce variante de drum ati recomanda pt ruta roman-baile felix?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piatra - gheorghieni - praid - sovata - balauseri - inainte de ceausu de campie faci stanga si ocolesti tg.mures, iesi undeva dupa ungheni

 

apoi intri pe autostrada si ocolesti turda si clujul.. iesi la gilau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult soila...oare in perioada 9-12 octombrie ar fi nevoie de cauciucuri de iarna pt traseul asta?sper sa-si revina vremea oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ripi daca ai de gand sa treci muntii te sfatui sa treci la cauciucuri de iarna...La altitudine, temperaturile sant scazute, potential polei, gheata, nu neaparat zapada...

E deajuns o portiune de 1/2km sa-ti blestemi zilele ca nu ai luat jucariile de iarna...mai ales ca ai de urcat/coborat o caruta de pante...

Eu astept 2 cauciucuri de iarna si trec la ele...pe la sf lunii ma duc si eu spre munte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur o sa ma incalt de iarna ca sa merg linistit...drumuri bune sa aveti!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai sa revin cu un update al situatiei pe defileul Jiului, ca tot am ajuns pe-acasa. 

Parca au mai avansat lucrarile, in sensul ca au pus balize prin unele locuri, dar cam atat. Pe unde au bagat canalele alea de scurgere pe sub sosea(si unde sunt semafoarele, de obicei) s-a facut o carpeala romaneasca de te zguduie serios, chiar daca am venit cu autocarul.

Semafoarele n-am stat sa le numar, dar aproximez ca sunt undeva la 10-12. Statul la semafor e optional, din cate am vazut. :)) Bine, am si prins fix atunci cand s-a deschis, pe la 18 si ceva si banuiesc ca toata lumea era nerabdatoare.

Ca un sfat, daca trebuie sa traversati defileul in zilele cand e inchis pana la ora 18, faceti in asa fel incat sa ajungeti la intrarea lui dupa ora 19, ca sa treaca primul val de entuziasmati. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior
 

Culmea e ca e destul de buna...de unde e? Se actualizeaza ?

 

Salutare oameni buni.

Eu am mai scris pe aici de harta respectiva, dar imi mai fac incaodata datoria de coleg de forum si trafic ;)

Harta este de pe forumul Skyscrapercity . Sper sa nu se considere reclama, dar dupa mintea mea, cu cat mai multe lume ajunge sa scrie/citeasca pe/de pe astfel de forumuri, cu atat vom fi mai informati si poate se vor simti vreodata (extrem de greu de crezut) si poiliticienii astia de pe la noi sa faca ceva. Nu vanati doar update-urile hartii ci incercati sa urmariti si posturile din acelasi topic pentru ca sigur veti gasi informatii utile  :icon_thumleft:

 

 

... Ca alternativa ma gandesc sa vizitez Cernauti. Cred ca drumul este bun. A fost cineva anul asta in Ucraina? Este vreun pericol dupa ce se trece granita? trebuie date spagi pe undeva si daca da, in ce moneda?

 

Eu merg cam de 2 sau 3 ori pe an in Ucraina, dar nu in partea de nord ci aici in sud la vreo 70 de km de Galati. Din 2008 de cand tot trec dincolo n-am avut nicio problema sau pericol. Pe aici pana anul asta n-am prea avut ocazia sa merg pe drumuri ci mai degreaba pe ceva zona circulata, ca altfel nu puteam s-o numesc. Anul trecut au fost alegeri si la ei si s-a mai miscat cateceva. Spaga nu prea mai e chiar la moda nici pe la ei, desi sunt cu destul in urma noastra. Daca totusi se nimereste "ceva" atunci sfatul meu este sa ai ori dolari ori grivni (moneda lor).

 

Sanatate si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia m-am intors dintr-o vacanta petrecuta la Borsa, evitati cu orice pret portiunea de 70 km din DN18, intre Iacobeni si Borsa, este pur si simplu sub orice critica, iti rupi masina, ala nu e drum, sunt niste cratere care iti lasa impresia ca mergi pe luna. Nu stiu la ce naibii mai platim taxa de drum...

Modificat de djpedros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!