Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

eu am gasit in carefour 111,un produs de curatat masina fara apa.

cum am bordul vopsit ,e ideal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand sa nu dati cu spray cu silicon direct pe bord, mai bine dati cu spray pe un buretel (cat mai fin, eventual din ala mic de vase) dupa care stergeti bordul cu buretele imbibat. Se aseaza siliconul mult mai uniform. Sprayul pateaza.

Eu folosesc un produs turcesc (!) excelent, un spray mic galben JOKER, care are un buretel inclus. Nu costa mult dar e excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il sterg cu o carpa umeda din PVA(imitatie de piele de caprioara din aia).Ramane bordul curat,fara praf si nici nu se imbaxeste cu diferite solutii.

Recomad sa incercati si voi,e si ieftin(costa ~8lei o laveta din aia).

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aduna mult praf iese foarte bine cu Vanish si cu o perie. Dupa uscare Pronto antistatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo pt cine are scaunele "patate" eu unu folosesc biocarpet se gaseste in kaufland , DAR daca folositi perie ... UNA FOARTE FINA ca iese din material "ata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un mic accident si s-au spart niste oua pe bancheta din spate.Oare cu ce se curata?

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu are nimeni nici o idee.Ms

Modificat de camadacj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai avut huse,le scoti si le bagi in masina de spalat la 30 de grade cu putin venish si ies ca noi.

daca e direct pe tapiserie,cu un burete si cu fairy/pur.

numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mafra Pulimax sau Meguiars APC sau Biocarpet sau Vanish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu dupa multe cautari am descoperit ca buretii cu silicon pentru incaltaminte sunt extraordinari. De la porcaria de spray cu silicon se albise bordul in une locuri si nu reuseam nici cum sa-l inegresc, incercasem si cu servetele umede si cu tot felul pana am descoperit aceasta solutie. L-am cumparat din Auchan cu 4 ron. Da un efect foarte proaspat putin lucios in functie de cantitatea de silicon dozata. Puteti incerca pe o zona mai ferita si daca nu va convine e util pentru incaltamintea din piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zgarieturile de pe plasticuri cred ca ar fi potrivita un fel de ceara de aceeasi culoare care sa le umple ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu crema de pantofi a incercat cineva? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pfff, cred ca s-ar lasa cu dureri de cap si maini/haine inegrite... (crema la care ma gandesc eu, e cea cu ceara si miros de petrol :) restul mi se par degeaba...)

Deci asa ceva nici in gluma nu are ce cauta pe bordul masinii - glumeai sper :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e bord de plastic se sterge doar cu o laveta umeda.... Siliconul distruge plasticul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar ieri am dau cu asa ceva pe manerele de plastic de la usi si putin pe bord.

Avea un amic in masina solutia respectiva, a zis ca a luat-o din Auchan, dar mai ieftin decat scrie pe site, ceva pe la 18lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt amatori de curatenie: am citit la colegii de pe forumul din germania ca la VW este o solutie pt bord care nu lasa urme si nu face bordul lucios, ramane frumos mat, pe deasupra mai si miroase a "plastic nou"...inca nu am vazut dar sunt curios si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este facuta de Einszett se numeste Einszet Cockpit Premium si este vanduta sub eticheta privata catre vw, porsche si de fapt tot grupul VAG.

O gasiti si in Romania, doar trebuie sa dati un search pe google sau sa ma intrebati pe privat.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg cu servetele umede cumparate din magazinele Plus (ieftine si bune).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce efect au servetelele umede?

Cum protejeaza bordul? Ce aspect iti ofera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miros placut,antistatic,prefer sa nu dau cu silicoane!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbeam de antistatic, sunt multe alte solutii mult mai bune, ideea este exact ce ai spus tu:

Sa fie antistatic si sa protejeze bordul, si cel mai important sa il si curete.

Eu de exemplu folosesc Einszett Cockpit Premium, face exact ce am spus mai sus, ba mai mult sterge cu succes navigatia, cadranele de bord sau chiar geamurile de la interior.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Mi-am cumparat recent Einszett Cockpit Premium(l-am cumparat mai mult datorita a ceea ce am citit pe diferite forumuri),dar inca nu am avut timp sa-l folosesc;pana acum am folosit servetele umede pt baby.Promit sa revin cu impresii dupa folosire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax 383041 Solutie Sonax pt curatarea suprafetelor plastic mat. este si link mai sus cateva posturi. din auchan am luat si eu. sunt total impotriva siliconului din cauza luciului si unsorii ramase,face bordul ca fundul de gay! :)) asta de la sonax e f buna,numai ca trebuie incercat sa se aplice cat mai uniform pt a nu se vedea diferente. am dat pe tot ce e plastic in masina,de la bord,consola pana la plasticul din portbagaj.

mai folosesc pt chedere si cauciuc (inclusiv burduful de cablu de la usi) un spray care le "revigoreaza" si cica pe timp de iarna previne lipirea usilor la inghet. este tot sonax. (merge si pe buza anvelopei ca sa arate mai frumos,negru.

in general sonax si ma-fra sunt destul de bune in/pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la clean clean solutie de curatat.il face foarte bine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siliconul pe bord poate ca il face sa arate lucios insa daca il comparam cu o solutie de tip einszett cockpit premium atunci o sa observam cat de mult praf se pune pe bordul tratat cu silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!