Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Da dar este mult mai bun decat orice solutie de sters bordul care se gasesc prin comert, pe masini cu mult plastic arata chiar bine (skoda octavia) daca vreti ceva pentru a curata praful recomand 1z deep plastic cleaner.

Aici aveti un review

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le spuneam doar sa aspire inauntru dar la cat de des se schimba cei care fac lucrari de acest gen pe la spalatorii....deh salarul si patronii...plus ca eram afara din spalatorie la o tigara.Dar m-am lecuit de-acum stau cu ochii pe ei ca pe butelie,sau mai bine zis interiorul am sa mi-l fac singur.Sper ca Sonax-ul sa-si faca treaba si sa imi scoata din petele albe sau sa aduca macar bordul la o culoare inchisa si nelucioasa ca daca nu am sa rog pe cineva sa-mi aduca din Germania 1z pe la sfarsitul lunii viitoare.Totusi sper sa nu trebuiasca. :ceuameni: :slap:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se gaseste si pe la noi 1z, costa cam 35 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ?

Magazine ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colindetailing cauta pe google

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Z are si site in Ro, 1z deep plastic cleaner nush unde il gasesti ca eu nu lam mai gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma uitam dupa deep plastic cleaner :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratilor am o mica problema si as dori recomandari.

Dupa ce am fost la o spalatorie (la aia nu ma mai duc in veci !) au dat cu ceva pe bord si parca mi-au aparut ceva pete albe.Tot citind pe aici prin forum am decis ca sa iau servetele umede pt baby.Am dat pe bord dar parca petele albe s-au inmultit.

Si eu am incercat mai multe natii de servetele umede pt copii; cele mai bune mi se par cele de la Happy, pachet portocaliu. Nu lasa urme sau pete, au fost chiar ok ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc 3.1 pt plastic de la MAFRA si e foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti!

Vin cu o intrebare si sper sa primesc niste raspunsuri.

Eu sterg bordul, consola centrala, panourile de la usi cu silicon. Am observat ca la panoul de la sofer deasupra, langa geam, este o micuta umflatura pe panou si daca apas este mult mai moale decat este in mod normal panourile de la usi.

O fi de vina siliconul? A mai patit cineva asta? Mi-e frica sa nu se rupa materialul acela cum am vazut pe cateva Passat-uri b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai folosi silicon, nu face bine la plastice, se gasesc in comert destule produse speciale pt bord fara silicon, eu recomand spray-ul de la sonax, lasa un aspect mat, nu lucios ca la silicon miroase bine si eu am folosit un tub care costa in jur de 20 de lei aproape 2 ani, si stergeam bordul tot la 2 sapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu folosesc silicon,doar ca nu il dau direct pe bord ci il dau pe carpa si dupaia sterg bordul.As folosi si altceva care nu e pe baza de silicon,dar parca la golf 3 arata mai bine daca luceste un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de le Kent automotive un tub de spuma universal cu care sterg tapiteria, bordul, geamurile...aproape tot interiorul.

Cotiera avea o urma de pata, iar dupa aplicarea spumei si sters cu o carpa pata a iesit.

Acum vreau sa iau tot de la ei un spray pentru plastice, plastic dresing, ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

MERGE SI CU VOPSEA DE PLASTIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg cu o solutie de la NIGRIN ..foarte buna ;) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg bordul cu servetele umede de la Dalin.Cu doua servetele sterg tot bordul.Banuiesc ca daca poate fi folosit pentru copii/bebelusi nu cred ca ataca bordul.Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu raman urme de la acele servetele?

Eu mi-am cumparat ceva servetele de la supermarket profi si sunt destul de multumit de ele. Bordul nu il dau cu silicon nici o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramane nici o urma,perfect curat.Este exact modelul de mai jos.

post-95513-0-77276300-1344408536_thumb.j

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetelele umede sunt foarte bune pentru sters pe maini. Pentru a sterge insa bordul nu le recomand.

Solutiile de bord sunt concepute pentru plasticele din interiorul masinii, astfel ca spre deosebire de un servetel umed, ele resping praful, lasa un aspect placut si curata in profunzime(majoritatea).

Din experienta practica, pot la fel de bine sa sterg bordul cu o carpa umeda, obtin acelasi rezultat fara sa mai pierd banii pe servetele :).

Bafta la sters

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Se gasesc servetele umede special pt borduri auto. De exemplu cele de la Prevent. Eu sunt foarte multumit de ele.

Sent from my E15i using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interiorul meu este alb si panza aia cu care este captusit capacul interior de la portiera s-a cam innegrit (asta s-a intamplat cu toate portierele)...cu ce sa o curat?...Cineva mi-a zis sa incerc cu o periuta si cu biocarpet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am curatat cu o periuta si Biocarpet si sa stii ca iese super bine. Sau mai poti incerca o solutie de curatare care este la tub si are o periuta in capatul tubului iar cand apesi iese spuma activa si poti curata in acelasi timp cu periuta din varf. Eu prin Cora si carefour am gasit asa dar tot mai bine a iesit cu Biocarpet

Sent from my iPhone using Tapatalk

Imi cer mii de scuze acuma am observat mai bine.Iertare domnilor era prea de dimineata pentru mine :).

Rog sa se stearga postul meu. Multumesc.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!