Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

hangyouridols

Am folosit mult timp servetele de baby si am fost multumit;am cumparat de curiozitate 1Z cockpit premium si de atunci numai asa ceva folosesc: avantujul e ca-i antistatic,praful se pune mai greu,pastreaza naturaletea plasticelor,se poate folosi pe navigatie si ceasurilor din bord,si cica are protectie UV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la mine merge foarte bine cu spray silicon, da un luciu de iti ia ochii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o piele sintetica putin umeda sau o laveta din microfibra speciala pt bord si o data la 2-3 spalari mai dau cu Pulimax de la ma-fra si bordul ramane ca nou.nu lucios,nu alunecos.

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am cumparat si eu laveta cu microfibre din Auchan, dar sunt profund dezamagit de ea. Pe bord mi-a lasat scame, pe geamuri si caroserie urme urate (parca ramane umed cumva). O fi laveta de rahat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat una foarte ietina si proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beton. Tre sa ma ghidez mai mult dupa principiul lu' soacra-mea: sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine. E interesant, in linkul pus de colegul GL-17-SEP laveta e 8 lei, iar eu am dat pe ea 7 lei in Auchan, deci pretul nu e bun de orientat. Aveti vreo sugestie de firma dupa care sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi place siliconul e prea lucios.

Altceva nu exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beton. Tre sa ma ghidez mai mult dupa principiul lu' soacra-mea: sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine. E interesant, in linkul pus de colegul GL-17-SEP laveta e 8 lei, iar eu am dat pe ea 7 lei in Auchan, deci pretul nu e bun de orientat. Aveti vreo sugestie de firma dupa care sa ma uit?

daca te-ai uita prin toata oferta ma-fra ai vedea ca este laveta din microfibra speciala pentru bord,speciala pentru geamuri,speciala pt exterior.

Exterior

Geamuri

Interior

nu stiu cat de bine isi fac treaba cea de geamuri si cea de exterior,momentan am numai pentru interior si mi se pare ca face o treaba foarte buna.

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial foloseam servetele umede. Am incercat apoi solutie de bord de la Turtle wax, care m-a dezamagit. Am revenit la servetelele umede. Parerea mea este ca-s cele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat lucrul asta, dar abia dupa ce cumparasem carpa aia. O sa ma orientez pe la magazinele cu piese si accesorii auto. Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetelele umede sunt bune doar ca sa indeparteze praful,nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

atentie la acest tip de ulei http://www.selectroprod.bizoo.ro/vanzare/60103/Ulei-siliconic-curatare-bord-auto-SK---parfumat

Nu dati pe chedere cu el sau pe componente din cauciuc. Le afecteaza in timp si spun asta din propria experienta. Pe bord sau ori ce suprafata de plastic e ok si luceste foarte bine dar pe cauciuc nu prea e indicat.Cauciucul capata un aspect foarte invechit ca si cum ar fi stat in soare foarte mult timp.

Dar totusi cum a zis un coleg .. luceste prea tare in parbriz cand bate soarele pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai am un mitsubishi pajero pe care l-am vopsit recent .. Idiotii aia nu au acoperit cum trebuie parbrizul si bordul si acum am bordul putin rosu :)) daca frec mai tare cu degetul se curata . Ce solutie imi recomandati in afara de diluant ca sa sterg cat mai repede/usor/sigur bordul ? Aceeasi intrebare si cu parbrizul , acolo pot sa curat cu diluant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de Pronto Clasic ce parere aveti!Merge pentru bord!Curat canapeaua din piele cu el de 2 ani si pielea e intacta moale fara crapaturi si curata!banuiesc ca si borul masini se poate curata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic totusi sa incerci mai bine cu Pronto Multisuprafete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Microfibra inmuitata usor in apa. Se sterge bordul fara a apasa, masina fiind parcata la umbra si, ideal, cand este racoare.

Fara solutii antistatice/siliconate/impotriva acarienilor sau alte bazaconii inventate si promovate pt a te convinge sa dai banii aiurea. Eventual sa mai si depozitezi diversele spray-uri prin masina, la 40 de grade.

Zona ceasurilor, grilele gurilor de ventilatie, butoanele (mai ales, spatiile dintrea aceste), inclusiv cele pt actionarea gemurilor si comenzile de pe pe volan - cu o pensula fina retractabila pentru curatarea lentilei DSRL-ului, evident, special cumparata pt asta (50-70 lei).

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu ca multe produse contin substante care deterioreaza bordul,sunt facute sa-ti "ia ochii" prin stralucire dar la protectie dauneaza mai ales in combinatie cu soarele!!!!dar si apa crapa plasticul in timp si este un lucru atestat!!ma tot uit cu ce sa-l curat bordul dar nimic nu ma multumeste,ma gandeam la Pronto Clasic dar mi-e frica ,si cum a zis un coleg mai sus sa incerc Pronto Multisuperficii!sper sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat acest produs de la Dedeman, zilele trecute, l-am folosit si vi-l recomand.

http://www.dedeman.ro/ro/sano-plast-car-spray-silicon-4469/C-211-215-14320/produs.html

Vreau sa va spun ca si eu sunt impotriva siliconului de bord, pentru ca este uleios si pentru materialul de pe bord-ul Fabiei nu este deloc recomandat siliconul.

Ei bine, acesta nu este uleios, ca cele din alte recipiente, este spray, se pulverizeaza de la 20-30cm distanta si se luctruieste cu o laveta moale si care nu lasa scame.

Este chiar super, nu ramane uleios, curata striatiile din bord si da un aspect de nou.

L-am folosit chiar si la bandouri, chedere, care pareau invechite si acum arata superb.

Am sters chiar si navigatia cu el.

Incercati-l, am vazut ca erau 3 arome, eu am luat de portocale, si improspateaza si mirosul din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Am sters chiar si navigatia cu el.

Incercati-l, am vazut ca erau 3 arome, eu am luat de portocale, si improspateaza si mirosul din masina.

Sper ca nu l-ai folosit si pe display-ul "navigatiei": mirosul placut de porto. sigur nu va compensa cosmarul de a curata siliconulul ala aderent.

Referitor la acest aspect: solutiile pt curatarea LCD nu se aplica direct pe aceste suprafete, ci se pulverizează pe microfibra. Asta numai dupa ce ecranul s-a racit iar temperatura ambientala nu este mai mare de 25 de grade (max.).

PS: Pentru colegii care sunt interesati, pensula retractabila nu a costat 50 lei (cat imi aminteam), ci... 19 lei. Aceasta este:

http://www.f64.ro/giottos-cl1310-pensula-retractabila.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am sters si display-ul din moment ce pe produs scrie ca se foloseste pe suprafete din plastic sau cauciuc, am sters doar rama dar si butoanele.

Pentru display folosesc un produs marca STANGER, Schaum-Reiniger (spuma de curatare)pe care il utilizez si la ecranul TV, telefon mobil, laptop, etc, nu stiu daca se gaseste in comert, il am de la cineva care foloseste la job asa ceva pentru curatat display-uri in special.

Este antistatic si nu lasa amprente daca este folosit pe touchscreen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o mica nelamurire... recent mi-au aparut niste zgarieturi pe plasticul de pe interiorul usii soferului... cu ce solutie as putea sa le indepartez. Plasticul este negru iar zgarieturile destul de usoare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai cu o solutie pentru plastice mafra platique 3 in 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca te referi la solutia asta , nu stiu daca o sa scoata zgarieturile.

am cumparat-o si eu ieri...inca nu am dat pe masina dar o sa o fac cat de curand si va spun impresii.

pana acum foloseam asta de care am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratilor am o mica problema si as dori recomandari.

Dupa ce am fost la o spalatorie (la aia nu ma mai duc in veci !) au dat cu ceva pe bord si parca mi-au aparut ceva pete albe.Tot citind pe aici prin forum am decis ca sa iau servetele umede pt baby.Am dat pe bord dar parca petele albe s-au inmultit.Dupa cum spuneau si antevorbitorii mei nu vreau sa folosesc silicon din cauza luciului (conduc mai mult noaptea masina din semnatura si poza) care se reflecta in geam si ma deranjeaza.Acum as dori un sfat de la experti cum sa fac sa mai dispara din petele de pe bord cu ce sa remediez problema adica cu ce sa dau pe bord ? un produs care-si face treaba bine,nu-i vorba de cat costa ca doar no fi o avere.

@Muale de unde cumperi Sonax-ul

Stau pe-aproape. :Computer: :coffee_lol:

Modificat de costi71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa completez postul meu din 10 mai: solutia nu scoate zgarieturi,nu le acopera. este doar un dressing pt plastice cu efect antistatic. adica ceva de sters bordul,pe romaneste.

costi, in cazul tau (nu stiu ce leac babesc au dat aia pe bord; eu la interior le spun DOAR sa aspire) incearca sa cureti bordul cu un plastic cleaner (de la 1z sau chemical guys - se gasesc mai greu la noi dar se organizeaza lunar group buy din UK) apoi sa folosesti un dressing satinat.

sonax l-am luat de la DaciaSHop. tot de la ei am luat si MaFra 3in1 Plastiche si sunt multumit cum se prezinta bordul dupa aplicare.

ambele mi se par ok. sonax-ul il am de aprox 2 ani si inca mai am 1/4 din flacon; este foarte economic.

daca erai in zona puteam sa facem un test sa te poti decide care-ti place.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!