Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Red, ai dreptate, dar colegului i-a intrat pe langa butoane si pe acolo e practic imposibil de bagat o laveta umeda. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni, din cati au folosit si recomandat pe acest forum ce compozitie are spray-ul de la VW? Are silicon, sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am aceeasi problema...sunt locuri unde nu intra carpa de nici o culoare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc un sray antistatic folosit la pc. nu lasa urme nu are miros si mi se pare destul de bun...pentru spatiile mici multa rbdare si cu betisoare de urechi se curata destul de bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am testat pana acum 2 lucruri despre care as vrea sa-mi spun parerea:

1. Spray cu silicon pentru bord (nu stiu exact ce marca e dar e cu capac verde si cu miros de pin - dimensiunea tubului este cat a unui spray de tantari Killtox). Am fost foarte multumit de acest produs, in tandem cu o laveta de microfibre. Singura nemultumire e ca straluceste bordul dupa aplicare. In rest curata bine si ramane curata si nepatata suprafata bordului. NU STIU cum se comporta pe bordurile din materiale noi (ca la Passat B6 de exemplu) care sunt diferite decat ceea ce intra in componenta bordului masinii mele.

2. Lavete umede "Prevent" - parerea mea e ca sunt foarte proaste fiindca lasa pete pe bord (nu se curata uniform). In rest e ok fiindca pot ajunge si la murdaria la care nu as avea acces in mod normal cu un spray.

Am mai citit pe aici prin topic dar mi-e greu sa aleg o alta solutie de curatare fiindca nu suport mirosurile dulci sau de lamaie -- mirosuri cu care sunt inzestrate mai toate produsele de curatat auto.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lavetele umede nu lasa urme....trebuie curatat pana se usuca solutia cu care e imbibat,si astfel carpa aproape uscata va sterge toate urmele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am stiut ca asa se procedeaza cu lavetele umede. E prima data cand incerc lavetele umede la sfatul celor de pe forum, pe acest topic. Inainte foloseam Pronto sau spray-ul cu silicon.

Am sa incerc sa fac cum ai spus.

Multumesc pentru sfat,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in locurile unde nu se ajunge cu carpa sau cu alt obiect cu care se sterge bordul, elementele de plastic puteti folosi " o pensula de vopsit " cu perii foarte fini.

in acest fel, perii pensulei, ajung in acele locuri unde carpa nu ajunge :D

eu, am una si aceasi fata care imi spala masina si face curat in ea; de fiecare data cand imi sterge bordul si alte elemente, foloseste o carpa umeda. sunt foarte multumit si nu lasa urme.

am folositi tot felul de solutii de curat bordul si pana la urma, am ramas la o laveta umeda " cu apa de la robinet "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde "nu ajunge" servetelul umed special pentru curatat bordul (le-am gasit in Carrefour) folosesc betisoarele de urechi inmuiate in apa cu putin detergent. De obicei le utilizez pentru curatatul grilelor de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am incercat sa sterg cu politour sau polituto nu stiu exact cum ii zice e o solutie galbena si se sterge f bine pe usi si pe praguri si miroase si frumos intradevar e mai scumpa da face banii.sa nu dati pe bord ca bordul are material diferit si iese urat tare pentru bord trebuie dat cu ulei siliconic de mai multe ori si o sa iasa iar bine.e aiurea materialu de pe bord cred ca e ceva insertie de piele dar cu ulei siliconic iese eu am dat cu o gramada de solutii pana a iesit ceva bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am avut curaj sa risc si nu am dat cu nimic pe bord decat cu carpa uscata si chiar si cu betisoare de urechi dar tot asa uscate. Doar sa inlatur praful pentru ca nu vreau sa miroasa in masina si nici nu doresc urme neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La masina mea O2 bordul il curat doar cu pamatuf , de la pronto pentru a inlatura praful , plasticele , laveta de masini umeda , atentie , curata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bord folosesc un pamatuf pentru rigletele de la aer si o solutie pentru intretinere piele, un ulei albicios nu prea vascos, imi scapa numele acuma da pe cine intereseaza ma uit si va spun. Inainte de aplicare dau cu o solutie de curatare grasimi luata de la o spalatorie ecologica, zice ei, dupa care dau cu lichidul respectiv. Il folosesc si la volan, radio, usi. Este destul de bun garantat 4-5 zile nu se pune praful, depinde si de conditia interiorului masinii. Nu raman pete. Sunt multumit. A uitasem sa va spun, am folosit pe un bord negru si unul gri, OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc un spray ci silicon de bord mat . este foarte ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din prieteni si din auzite, cele mai bune sunt servetelele , eu sterg cu ceva de la prevent!

foarte bune si miroase si f frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ceva vreme citeam in acest topic ca spray-urile anistatice ar fi bune pentru bord...intr-adevar e 3 luni folosesc Pronto antistatic cumiros de levanda...mirosul e foarte placut...discret si 3 zile nu se pune praful pe bord....pentru volan, consola centrala si celelalte plasticuri mai ''mici'' folosesc servetelele umede...de care sunt destul de multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

inainte am dat bordul cu un silicon (nu mai stu ce marca) si am observat ca s-a patat alb intre acele mici nervuri dupa ceva vreme. acum sterg bordul de praf cu o carpa de microfibra umeda. o folosesc si la sters masina dupa ce o spal, la bord si alte plasticuri din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, am si eu o intrebare : cu ce solutie sa dau pe partea inferioara a bordului deoarece imi raman urme de la degete daca ating.De exemplu pe usita de la torpedou daca o ating ramane amprenta de la deget, si daca atinge mai multa lume ce urca la mine in masina se vede de parca a fost locul unei sprgeri plina de amprente.Ceva solutie ce sa intareasca sau sa revigoreze suprafata.Am folosit si de la sonax aproape orice produs de curatat bordul dar tot asa ramane.Aveti ceva pareri sau ceva solutii de rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o intrebare : cu ce solutie sa dau pe partea inferioara a bordului deoarece imi raman urme de la degete daca ating.De exemplu pe usita de la torpedou daca o ating ramane amprenta de la deget, si daca atinge mai multa lume ce urca la mine in masina se vede de parca a fost locul unei sprgeri plina de amprente.Ceva solutie ce sa intareasca sau sa revigoreze suprafata.Am folosit si de la sonax aproape orice produs de curatat bordul dar tot asa ramane.Aveti ceva pareri sau ceva solutii de rezolvare?

Eu folosesc o solutie pentru curatare intretinere piele care este foarte buna, cel putin pentru mine. Suprafata ramane putin mai lucioasa si nu raman urme sau praf pentru aproape o saptamana. Daca te intereseaza ma uit cum se numeste si iti spun, nu-mi aduc acum aminte cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un passat cc si am o mare problema. cand imi bate soarele in fata, se reflecta foarte urat bordul in parbriz... ca si cum ar luci. nu l-am dat niciodata cu spary cu silicon, il sterg doar cu o carpa umeda de piele ( galbena - cum au baietii pe la spalatorii ).

bordul are un fel de bordura pe la mijloc si e umbra acolo, si nu se reflecta lumina...

ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel patesc si eu, m-ar interesa si pe mine o solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sevetelele din spalatorii bune, eu am patit acelasi lucru, legat de reflectarea soarelui in bord :rolleyes: , luasem 1 tub de spray cica fara silicon de la M* fra, si cand am mers la spalatorie ala ma intrebase, dar ce de-a silicon ai pus pe bord, si i-am zis fara silicon :) ...si dau cu niste servetele, Prevent se numesc, luate din hypermaket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu optez pt carpa cu microfibre - foarte eficienta daca e spalata si stoarsa bine. E si foarte ieftina si mai buna decat cea de piele la acest capitol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca depinde tare mult de culoarea bordului si de cum este pozitionat geamul fata de bord sau invers. Asa ca nu prea se pot face tare multe. Cel mai bine sa intrebati pe la spalatorii ca astia stiu mai bine, imi place sa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu folosesc spray cu silicon cu aroma de vanilie, nu stiu ce marca cert e ca scrie in germana peste tot, curata bine, nu lasa un luciu urat dar nu tine praful deloc departe,dimpotriva parca il atrage. :)) acum tind sa ma inclin spre altceva, cred ca un spray antistatic dar mai astept sa vad si recomandarile voastre. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!