Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

dupa multe incercari si multe produse cumparate (F1, Sonax, 2 + 2 etc.) am ramas fidel spray-ului Pronto albastru....nu are silicon, da un aspect placut, miroase frumos...si cel mai important, nu pateaza

Salutare!

Poti sa mi dai si mie mai multe detalii despre acest spray Pronto albastru: pret si unde pot sa l gasesc.

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasesti in orice supermarket, e un spray pentru electrocasnice, e electrostatic si are culoarea albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai folosesc silicon spray pt bord. Mie imi lasa pete pt ca nu poti pulveriza uniform. Am luat de la un magazin din Valcea un silicon lichid turcesc la flacon galben de plastic cu un burete separat si iese bordul super. La inceput n-am vrut sa iau ca era turcesc :P dar vanzatoarea mi-a recomandat f. tare si a avut dreptate. Caut numele produsului sa vi-l postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..dupa ce am citit topicu' asta m-am hotarat sa sterg bordu' cu niste servetele umede..pe care le-am gasit la mol..sunt italiene (nu le mai tin minte denumirea )..15 servetele 10,9 ron ..nu lasa luciu si iau praful klumea de pe plasticu' cu striatii de la g5..pot sa spun ca sunt multumit de rezultat ;)

Salutare!

Tocmai am cumparat azi servetelele Wizz de la OMV pret 10.9 lei. Pot sa spun ca pe Seat-ul meu Ibiza am incercat prima data bordul. L-a curatat ok inafara de suprafata de bord care este deasupra ceasurilor de bord si se continua inconjurul gurilor de aer din consola centrala. Aici mi s-a parut ca a lasat niste dare destul de vizibile si a trebuit sa dau cu o carpa moale sa le fac sa dispara. De asemenea am observat ca lasa si multe scame la folosire excesiva. De aceea va recomanda sa nu va zgarciti:P ca sa zic asa si sa folositi cat va trebuie fara sa apasati prea tare pe suprafete. Chestia e ca de abia am dat si nu am avut timp sa vad cum arata la dupa ceva timp dar am sa revin cu amanunte.

in rest a mai utilizat cineva ELF CC recent sa ne zica cum e?

PS: Mi s-au parut totusi foarte putin uleioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat vreo 4 feluri de servetele umede. De la cele speciale pentru curatarea bordului "Heavy Duty ..." la cele mai ieftine. Toate au acelasi efect: o curatare decenta a bordului si, dupa cum zice si colegul Romulus, raman scame daca le folosesti prea viguros.

Mi-am cumparat eu Elf MultiClean, in principal pentru tapiterie, desi se poate folosi si pentru plastic sau sticla, dar nu am apucat sa il folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Revin cu amanunte legate de servetelele Wizz... Pot spune ca sunt multumit de rezultat. Nu foarte multumit totusi. Ce pot spune e ca le as recomanda mai degraba pt praguri si elementele din plastic pe care nu sunt atinse cu mana. Bordul de exemplu era putin uleios la atingere la inceput dar dupa cateva zile deja nu se mai simte. Oricum praful am observat ca se depune mai greu. De abia acum am observat ca au inceput sa apara ceva firicele dupa aprox 5 zile. Oricum am cumparat o carpa antistatica si acum doar steg cu ea si e ok.

Vad ca despre ELF nu am primit nimic nu i prob mai asteptam:)

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul il sterg cu tub de silicon si o carpa ... este foarte lucios :lol: si nu se mai pune praful 2-3 zile... si daca se pune am dat cu o carpa si este la fel de lucios:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate incerca si acest produs

este undeva in jur de 13 ron

post-24386-1213813084_thumb.jpg

Modificat de florina7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cu pronto pamatuf. curate excelent scamele si praful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate incerca si acest produs

este undeva in jur de 13 ron

acest produs lasa bordul lucios? mie nu imi place deloc sa luceasca bordul, doar sa fie curat si fara praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest produs lasa bordul lucios? mie nu imi place deloc sa luceasca bordul, doar sa fie curat si fara praf

pentru adi.........nu lasa bordul lucios este facut special pentru astfel de borduri: eu l-am folosit de vreo doua ori si te ASIGUR ca nu lasa luciu mai ales ca cei de la care am luat masina mi-au si spus sa nu folosesc siliconul pe bord; acest produs findu-mi recomandat de catre un angajat de la Brady unde il si gasiti de asemeni!!! Numai de bine. :unsure:

Modificat de florina7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bord puteti incerca si cu solutie de mobila !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul folosesc pt bord silicon amestecat cu solutie de cauciucuri , stiu ca poate parea ciudat dar ramane lucios si nu se pune cu siguranta praful zile bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

servetelele umede rulzz! Asta daca ai folosit de la inceput asa ceva...eu doar cu sevetele umede am sters bordul de cand am laut masina de la dealer- rezultatul: bordul este ca in prima zi, curat si mat...praf oricum se pune in cateva zile, ca deh: suntem in Ro, strazi curate nu o sa vezi niciodata!

Bafta,

Irinel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu folosesc si pentru bord si pentru toate elementele din plastic AREXONS pentru plastic(recipientul albastru). L-am luat de la OMV parca si costa 15 lei. Deocamdata sunt multumit. Intr-adevar este mai incomod de folosit decat servetelele. :(

Nu am o poza la indemana acum :)

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu foto :

post-12725-1215426458_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iete! mi-ai raspuns de ziua mea(reply cu foto ^_^)

P.S Eu raman la servetelele mele! le tin in torpedou, daca am chef scot unu si dau pe bord, panouri usi..si se curata de minune, fara sa luceasca si sa te deranjeze cand bate soarele..Bordul lucios chiar ma enerveaza, se relecata in geam si te oboseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de curand solutia de curatat/intretinere bord de la VW (de la reprezentanta) plus o carpa care nu lasa scame.

Solutia se numeste ceva de genul Cockpit Cleaner si se poate folosi la toate elementele de plastic. Doar sa nu dai pe volan...nu stiu de ce.

Poate daca e din piele.

Oricum, se curata excelent, praful se pune mult mai greu (l-am curatat de 3 zile si inca nu da semne vizibile de praf) si, cel mai important, lasa bordul mat ^_^

Nici eu nu suport bordul lucios...si sa mai fie si asa putin unsuros pe deasupra... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva o solutie mai buna pentru zgarieturile de pe plasticul pragurilor?

Am cumparat Sonax "SO305000 - Crema pentru inlaturarea zgarieturilor" pe o portiune ascunsa si ramane albicios (chiar dupa ce incerc sa inlatur cu laveta umeda sau cu "SO 283200 Spray curatat bord Xtreme -efect mat") asa ca nu l-am mai folosit.

Daca exista un topic mai potrivit pentru zgarieturile de pe praguri rog sa fie mutat comentariul. Eu nu am gasit. Multumesc.

Modificat de dr.flawless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea solutie cred ca este buna doar pentru suprafete de plexiglass (cum ar fi cea care acopera ceasurile de bord) sau imitatii de lemn din masina.

Pentru praguri nu cred ca exista solutii, decat sa cureti zgarieturile de mizerie si atat. Am citit ca ar merge cu crema de pantofi :rolleyes: dar n-am incercat (decat sa le acoperi putin, bineinteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc servetele cu silicon pentru bord, sunt intr-un plastic verde. totusi nu lasa la skoda bordul lucios(adica putin se vede) dar asta o fac rar sau mai sterg pragurile masinii(in general ca sa nu lucesc bordul). in general folosesc cu spor servetelele umede de la KFC care curata bine nu dau luciu si nici nu lasa urme. le mai folosesc si la indepartarea excrementelor de pasari de pe masina pentru ca le sterge super usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

romulus: de unde ti-i luat carpa aceea cu efect antistatic??? servetele, folosesc la munca sunt destul de bune, am cumpart si din carrefour si am dat tot pachetul si nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vreti ca bordul sa fie lucios cea mai eficienta este folosirea lavetelor din microfibre, inlatura praful foarte bine si nu lasa urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

romulus: de unde ti-i luat carpa aceea cu efect antistatic??? servetele, folosesc la munca sunt destul de bune, am cumpart si din carrefour si am dat tot pachetul si nimic....

Salutare!

Carpa am luat-o din Carrefour Orhideea este de culoare galbena (nu mai retin numele exact) si pot sa spun ca am folosit o cu succes pana acum la inlaturarea prafului de pe materialele plastice. Plus ca este si lavabila.

O gasesti la sectiunea de articole pt masini unde sunt odorizantele si toate cele.

Sper sa o gasesti!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi carpa o folosesc si eu, tot din Carrefour e luata.

Sterge super, eu sunt foarte multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!