Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

alcoolul in general rigidizeaza si "imbatraneste" suprafetele din plastic, acum depinde si de kimicalele care se intalnesc in suprafata "victima" si in solutie - pot rezulta reactii diferite - imbatranirea se maniefesta prin craparea suprafetei, scorojire,etc .

La ochelari si la ecrane riscati sa spalati straturile de protectie (anti glare, anti reflex, anti... mai-stiu-eu-ce)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bord folosesc servetele umede, fara silicon. Le cumpar de la raionul cu produse de curatat computerele. Foarte eficiente si nu lasa urme, iar alchoolul izopropilic continut de ele, curata bine grasime de pe volan si schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum il stergeam cu silicon, dar am zis hai sa incerc si eu cu servetele umede. Sunt foarteee multumit, arata mult mai bine, in plus nici nu mai raman urme de degete la torpedou si pe mijlocul volanului unde e claxonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

servetele umede folosesc si eu miros si foarte bine(nu toate)si ii da si un luciu aparte bordului cei drept am folosit si silicon insa nu aveam rezultatele facute de servetele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de cateva luni sunt fericitul posesor al unui golf 4 adus din Germania. in portiera dreapta era un pamatuf gen Pronto pamatuf pe care l-am folosit sa sterg praful de pe bord. M-a impresionat eficienta, luciul si mai ales efectul antistatic, cred ca a trecut o luna pana la folosirea urmatoare. il recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pont: multe din produsele OEM VAG sunt facute de Nigrin. Multe din produsele OEM BMW sunt facute de Sonax. Si diverse combinatii intre astea doua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am descoperit niste servtele umede de la firma Castrol. Super bune...nu usuca si nu lasa urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am descoperit niste servtele umede de la firma Castrol. Super bune...nu usuca si nu lasa urme.

eu folosesc de ceva vreme un spray de la sano ..)))) facut ptr ingrijirea palsticelor e super mai ales pe cauciuc, bord etc si e in jur de 9 ron un tub ,iar ptr a curata scaunele din material textil am o solutie profi facuta de :concept" se numeste hd fabric .. o folosesti diluata atat ca trebuie sa ai rabdare dar curata super

eu folosesc de ceva vreme un spray de la sano ..)))) facut ptr ingrijirea palsticelor e super mai ales pe cauciuc, bord etc si e in jur de 9 ron un tub ,iar ptr a curata scaunele din material textil am o solutie profi facuta de :concept" se numeste hd fabric .. o folosesti diluata atat ca trebuie sa ai rabdare dar curata super

ah plus ca mai au o cara de culaore ..roz... o minunatie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu curat bordul si toate alea cu silicon industrial si un burete moale.

siliconul e din acela folosit in industria usoara. rezultatul e foarte bun si nici miros urat nu lasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea cea mai simpla si eficienta solutie pt. curatarea bordului este o laveta cu microfibra care se inmoaie in apa curata, se stoarce bine iar apoi se sterg toate suprafetele cu ea. Eu am ramas uimit de rezultat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea cea mai simpla si eficienta solutie pt. curatarea bordului este o laveta cu microfibra care se inmoaie in apa curata, se stoarce bine iar apoi se sterg toate suprafetele cu ea. Eu am ramas uimit de rezultat. :D

:D sa stii ca miai dat o idee excelenta

sa stii ca am sa incerc si eu acest lucru asta maine

mersi de pont

drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o sa ma credeti haihui da am folosit un ulei tip sprei de la Balistol utilizat pentru curatat pistoale

Am pulverizat pe bord, a avut o reactie efervescenta si am curatat cu o carpa de bumbac, bordul a iesit f. curat si mat(semi)

sorry da nu mai pot face edit Spray BALISTOL made in Germany nu balostol sau cum am scris anterior

Modificat de costi0075
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc pielea de caprioara (sub forma de laveta),clatita bine in apa,stoarsa f bine si rezultatul e f bun.si asta la toate masinile avute pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum avem o carpa cu microfibre, rezultate destul de mutumitoare daca operatia era repetata la 2 zile, saptamana trecuta ne avand alta carpa la indemana am folosit si eu pielea de caprioara, cu rezultate muuuult mai bune :D

:) pielea de caprioara e cea mai buna "carpa" din masina, asta e concluzia mea, chiar daca e ceva mai scumpa isi merita banutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce simpla solutie s a gasit pentru a sterge bordul! ce atatea solutii, spray, sticlute si alte alea.si s au scris 14 pagini :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc niste servetele umede speciale pentru bord , mi-au fost aduse din Italia , si presupun ca au si ceva silicon pt ca se pune repejor praful si imi raman in unele locuri pete mai stralucitoare . Cred ca voi trece si eu pe servetele umede :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai zis un pic mai sus incearca cu o carpa de piele, fara silicon, ramane culoare bordului asa cum l-a facut mama lui :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am mai zis un pic mai sus incearca cu o carpa de piele, fara silicon, ramane culoare bordului asa cum l-a facut mama lui :(

Asa imi doresc sa arate si bordul meu ... ca de la mama lui ! Voi cauta o carpa de piele sa-mi fac bordul ca nou :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Dedeman servetele pentru sters bordul si pana acum am fost foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in ultima perioada am luat de la Mr. Bricolage niste servetele speciale pt. bord si vreau sa spun ca sunt foarte bune.Nu stiu exact cum se numesc dar au acolo un stand special cu servetele umede,iar respectivele servetele au pe pachet bordul unei masini si pachetul daca nu ma insel este albastru cu alb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carpa de piele gasesti cam prin toate supermarket-urile, pretul unei bucati e undeva in jur de 30 ron, atentie insa sa fie 1005naturala, mai sunt tot felul de imitatii. In Auchan am vazut saptamana trecuta laveta din piele naturala facuta din bucati, adica bucatele mici din piele cusute una de alta, la un pret derizoriu, ma gandesc ca aceasta ar fi buna de sters pragurile si alte parti ale masinii. Azi am sa dau o fuga sa-mi iau una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat servetele speciale pentru bord din strainatate, dar nu prea mi-a placut cum lasau bordul, mai ales ca ramaneau si mici scame din servetel. I le-am dat tatalui meu sa le foloseasca la Opel :banghead: si eu mi-am cumparat o solutie cu care ma impac foarte bine (dar nu mai stiu cum se numeste), e luata dintr-un magazin/service auto si se vindea in niste recipiente simple de plastic, solutia are culoarea mov si a fost o recomandare.

Modificat de psebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit produsele din imagine si sunt ff multumit. Pot fi gasite in Practiker !

Lasa bordul curat si uscat ... Producul din sticla lata e pt curatarea murdariei, iar cel din tub este pt intretinere. Dai pe un burete dupa care intinzi pe bord ..si lasi sa se usuce. Va iesi ff bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!