Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc servetele WIZZ Satinato ( nu lasa grasime sau ulei pe bord si dau un aspect de nou). Cu 1 servetel eu imi rezolv toata masina. Cred ca are 15 si este aprox. 20RON nu mai stiu exact. Se gaseste la OMV, Petrom V si daca nu ma insel si la Carrefour :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei-ovidiu

Pe volan cu ce dati? Pe volan in partea stanga au aparut niste urme de uzura(volanul meu este din piele) si as vrea sa le indepartez sau sa reconditionez in vreun fel acea parte...ce-mi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca einszett leather care este grozav pe volan, si protejeaza de minune pielea in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
andrei-ovidiu

Ma indrumi de unde pot sa iau produsul asta colin? Mersi anticipat... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zgarieturile de pe plasticuri cred ca ar fi potrivita un fel de ceara de aceeasi culoare care sa le umple ....

Referitor la zgarieturi pe plastic, eu am pe stalpul din stanga al usii, culoarea este gri. Stie cineva de unde pot gasi ceara gri? Sau cum pot repara zgarieturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe volan cu ce dati? Pe volan in partea stanga au aparut niste urme de uzura(volanul meu este din piele) si as vrea sa le indepartez sau sa reconditionez in vreun fel acea parte...ce-mi recomandati?

Cel care mi-a imbracat volanul cu piele, mi-a spus sa dau de 2 ori pe an cu KIWI incolor.

Am dat doar o data pe an si e suficient ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sterg bordul cu armorall dashboard,,,,pentru mine este destul de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

salut, sunt nou pe forum, si am o nelamurire, am cumparat din omv servetele pt bord wizzy, dar am luat shine finish, am fost la spalatorie si mi au sters cu ea, dar am observat ca pe partea din dreapta au ramas niste urme. apoi am cumparat armaroll matt finish, am sters eu bordul si elemetele din plastic, totul a iesti bine,dar acolo tot asa a ramas urme. ce as putea face ca sa le scot. in rest sunt multumit, bordul arata bine, nu s a pus praf pe el. si acum ma gandeam sa imi iau sonax sau 1z, voi ce imi recomandati pt bord si elemente din plastic pt un golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa le stergi cu Einszett Plastic Deep Cleaner inainte, pentru a inlatura bine mizeria si petele peristente, dupa care pentru a i restaurat aspectul de nou, si pentru protectie antistatica, trebuie sa apelezi la Einszett Cockpit Premium.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

revin cu o intrebare si imi cer scuze daca e stupida, dar bordul la golf 4 din ce material e facut, plastic sau vinilyn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am dat si eu cu un spray de la TURTLE WAX special pentru bord fara silicon si sincer am fost foarte multumit pentru ca nu s-a mai depus praful pe o perioada mai mare A fost luat din carrefoure 12 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu ce se poate indeparta o pata de picatura de pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce se poate indeparta o pata de picatura de pe bord?

Cred ca Einszett Plastic Deep Cleaner ar trebuie sa te ajute sau daca vrei un produs mai complet: Einszett Universal Cleaner.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc produsele de la berner si sunt foarte multumit. recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vreau sa arate mai bine interiorul ii rog pe baietii de la spalatorie sa`mi dea bordul si plasticele cu silicon si dupa sterg eu cu servetele umede ... si sunt multumit de rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

armor all dashboard si dupa ce se usuca cu spray cu silicon + burete

la praful din Bucuresti rezista cam 2-3 saptamini :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siliconul nu este bun pe plastice, nu face decat sa iti luceasca bordul si sa iti distraga atentia la volan, praful se aseaza infinit mai rapid decat daca sa zicem ai folosi Einszett Cockpit Premium care iti lasa bordul perfect mat(ca nou) si are si efect antistatic.

bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca are doar praf , il sterg cu pronto pamatuf , la fel si alte elemente de plastic care sunt doar prafuite . Daca sunt murdare , folosesc einszett cockpit premium . Il folosesc de asemenea si pe volan (odata la 2 saptamani sau la luna ) si nu vreti sa stiti ce mizerie iese din el :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Silicon spray" folosesc de aproape 2 ani,anti-static+air freshner,scrie pe el.Cineva zicea mai sus ca nu e bun deoarece produce acel luciu care-ti distrage atentia,nu este chiar asa,cel putin pe mine nu ma deranjeaza,e adevarat ca nici nu dau cu un sprei intreg odata ci moderat,si trebuie si sters IMEDIAT dupa ce dai,cu o carpa moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siliconul nu are ce cauta pe plastice, le imbatraneste prematur, plus ca nu mi se pare ok sentimentul acela unsuros pe care il lasa in urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La Petrom gasiti un spray cu burete, galben, Joker. Incredibil de ieftin si de bun. Neaparat aplicati cu buretele, nu dati direct pe plastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Omv o chestie, "Back to black" parca se numea. Era o sticla cu pulverizator, ca solutiile acelea pentru curatat geamuri. Era 24-25 de lei parca, nu mai stiu exact pentru ca am zarit-o pe fuga si deja alimentasem de toti banii care imi mai ramasesera. A folosit careva asa ceva?

Pe sticla am vazut ca scria ca e pentru plastice si vinilin. Bordul meu daca nu-l dau cu ceva o data la ceva timp se albeste. Adica daca il sterg doar cu laveta cu apa, isi pierde culoarea, se albeste, pare imbatranit.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un spray - spuma de la Nigrin. Nu are silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu overseas.Este foarte bun spray-ul Joker.Face plasticele ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Omv o chestie, "Back to black" parca se numea. Era o sticla cu pulverizator, ca solutiile acelea pentru curatat geamuri. Era 24-25 de lei parca, nu mai stiu exact pentru ca am zarit-o pe fuga si deja alimentasem de toti banii care imi mai ramasesera. A folosit careva asa ceva?

Pe sticla am vazut ca scria ca e pentru plastice si vinilin. Bordul meu daca nu-l dau cu ceva o data la ceva timp se albeste. Adica daca il sterg doar cu laveta cu apa, isi pierde culoarea, se albeste, pare imbatranit.

Multumesc!

Tu ai nevoie sa iti cureti foarte bine bordul, neaparat chiar, ai ceva contaminanti care ii cauzeaza, iti recomand Einszett Cockpit Premium si ceva "Elbow Grease" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!