Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Eu folosesc si va recomand si voua Hydra de la labocosmetica si de la meguiar natural shine care este mat ,are un miros foarte placut .

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Cristian said:

Am aceeasi problema, dupa ce am sters bordul cu Xtreme Cokipt Cleaner au aparut niste zgomote noi, nu am facut pana acum legatura cu solutia asta, insa daca si tu patesti la fel... cred ca o sa trec pe altceva. eventual Meguairs.

se poate, daca produsul ajunge in imbinari face plasticele sa "scartaie" probabil, cand torsioneaza caroseria.

de aia e bine sa dai pe laveta si apoi pe bord, nu sa pulverizezi direct pe bord (plus ca eviti sa stropesti parbrizul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde sa atinga piele pe plastic la rotire? volanul nu atinge nimic, zgomotul e de la ax sau de la spira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca a mai mentiontionat cineva, ProX protectant, mi se pare excelent raportat la pret. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ 1 pentru proX. Face aceeasi treaba precum PEARL de la CarPro iar pretul este extrem de mic. 15 lei parca. Trebuie aplicat cu un burete ceva, foarte putin si intins bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera compozitia.

Perl (nu Pearl) este un dressing pe baza de apa, cu oxizi de siliciu. se poate aplica direct (foarte economic) sau se poate dilua (destul de mult, chiar 1:5) in functie de preferintele fiecaruia.

ProX Protectant este o emulsie siliconica.

ca si pret, Perl este 120 lei / litru (diluat 1:1 -60 lei/l 1:2- 40 lei/l  1:3-30 lei/l) si Protectant este 30 lei/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut ! Am si eu un Audi Q2 care are pe usi o suprafata de plastic dar este un fel de plastic care retine scame si se vad imediat urmele de murdarie. Cu ce as putea sa il sterg/curat ? Am incercat cu niste servetele umede speciale pentru bord de la benzinarie si cu o carpa cu microfibra.. insa de la servetele si carpa raman mici scame prinse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La masinile mai noi e altfel bordul, fetele de usi, e altfel de plastic ... Cu cam orice l-ai dat nu ramane lucios ... 

De curatat sunt n solutii de curatat plastic, cea mai la indemana fiind apa si sapun lichid, pulverizat pe suprafata si " frecat " cu microfibra sau haine din bumbac prefarabil albe, pe care nu le mai folositi. 

Dupa incercati un ulei siliconic, eu am gasit cea mai ieftina metoda fiind buretele cu silicon pentru pantofi, are exact acceasi componenta ca cel auto, e la fel la fel, doar marketing la mijloc :D Pe plastice daca nu mergeti cu masina prin praf puteti cumpara ulei pentru mecanisme fine, este incolor. Hidrateaza plasticul oarecum, dar depinde si de plastic, pe unele tipuri il poate absorbi pe altele se sterge ... Se poate da si pe bord .... 

Nu stiu daca e bun si pentru cauciucuri, gen chedere, uleiul pentru mecanisme fine ... Se gaseste de regula la masinile de cusut, la Dedeman vad ca au de cumparat. E bun si pentru yale de uns :D 

Revenind la juliturile ce se fac la pragul usilor si nu numai, poate sunt si vanzatori de masini pe aici si poate nu stiu ... Dar o suflanta cu aer cald, cea care se foloseste la montajul foliei pe geamuri, aplicata caldura degajata de acea suflanta topeste plasticul si zgarieturile dispar ( gasiti pe youtube mostre si tutoriale ). E buna si pentru protectiile laterale, cele negre de pe usi ( bandouri ). 

Cam toate produsele ce contin silicon protejeaza si hidrateaza oarecum plasticul. Dar conteaza si ce fel de plastic e ... Luasem un spray mai de mult si la mine la Bora cand am dat ziceai ca e noua masina, la un prieten nu a avut nici un efect wow ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

 

O întrebare!

 

Ce folosiți pentru curățarea bordului? În afară de silicon pe care îl exclud din start de pe bord.

 

Am observat o diferență de material între bordul O3 și O4. Cel de la O4 este mai poros și mai striat ceea ce îngreunează oarecum curățarea acestuia cu cârpa uscată sau umedă. Probabil este fabricat special așa pentru a elimina efectul de oglindă, reflexia acestuia în parbriz, și diminuarea vizibilității când e soare.

 

Am achiziționat de la Skoda o soluție de curățare a plasticului, dar parcă nu aș da cu ea pe bord pentru a nu deveni lucios în timp.

 

 

Producătorul din ce știu eu recomandă curățarea cu o cârpa umedă (cu apă și săpun) dar am văzut că din cauza texturii plasticului acesta rămâne plin de scame după ștergere.

 

Și o altă întrebare. 

 

Ce folosiți pentru curățarea geamurilor?

 

Soluție și lavete?

 

Am încercat toate variantele posibile. Lavete din microfibră, bumbac, soluție specială de geamuri, spirt, șervețele speciale, șervețele rolă... DEGEABA!

Geamurile rămân murdare și în soare se văd urmele de cârpa deși la umbră ai senzația că sunt din cristal și curate lacrimă. 

 

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 4 ani curat bordul si fetele de usa la Leon cu NEXTZETT COCKPIT PREMIUM sau daca e o zona mai murdara cu Koch chemie green star diluat 1:15-20. Nu am probleme cu scamele si suprafata e ca atunci cand a iesit masina din fabrica, ambele produse nu contin silicon. Pulverizat pe laveta, nu direct pe suprafete ca sa nu contaminezi zonele adiacente.
Probabil ai nevoie de o laveta mai buna daca iti raman scame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc tot NEXTZETT COCKPIT PREMIUM pentru bord , miroase foarte frumos si aplicat pe laveta de calitate nu lasa urme

Dar ce intreba colegul , ptr geamuri , cu orice hartie raman scame , doar cu laveta curat

- laveta = Laveta Microfibre Profesionala Curatare Sticla si Inox speckLESS reVISION, 300 GSM, 35x35cm - utilizez 4-5 la o curatare completa geamuri parbriz luneta interior exterior reVISION_3-1000x1000.jpg.webp

- solutie = Solutie-Curatare-Geamuri-Sonax-Xtreme-Gl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!