Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Nu rămâne lucios , lasă un aspect între mat şi lucios :) are si o pelicula de dressing din ce am observat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul zice ca nu. Trebuie sa il lasi sa se usuce complet ca sa vezi adevaratul aspect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comparat 2 suprafeţe , am dat pe jumătate din bord cu Sonax Profiline şi o parte am lăsat-o necurăţată, partea cu Sonax are un aspect mai lucios - curat , fără praf ( în comparatie cu celalată parte), pe când partea necurăţata are un aspect mat - prăfuit . Într-adevăr are proprietăţi de respingere a prafului  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa ramana lucios. Produsul acesta doar curata. Nu ofera aspect mat sau lucios. Scrie si in poza este plastic cleaner

 

Da. Am citit printre randuri eticheta :)) . Am vazut doar silicone, nu silicone free 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Care imi poate oferi o solutie si mie pentru a reface bordul ca nou , problema mea este ca se decojeste bordul , daca frec cu mana se ia vopseaua , raman amprente albe unde pun mana , cel putin la torpedou e dezastru :( , e vreo solutie anume si pentru asa ceva sau merge o revopsire ceva ?

Modificat de Fantoma07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iti cauti altele la dezmembrari. Nu exista solutii minune pentru ce ai tu si nici bataia de cap cu vopsitul nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce produs recomandati pentru volan si luciu bord de la sonax?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax Spray bord acela îl cauți

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista vre o solutie sa indepartam odorizantul lichid cazut pe bord?? Exista ceva solutii speciale??

Nu merge cu detergent si apa bineinteles :icon_cry:

 

Multumesc

post-136115-0-32119900-1399791133_thumb.

post-136115-0-26919600-1399791134_thumb.

post-136115-0-07567400-1399791135_thumb.

post-136115-0-88214000-1399791135_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat nu e ars cu o periuta de dinti si un produs de curatat plastice merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti indica un producator de incredere/testat pt asa ceva (pe privat eventual).

Iar daca e ars sa inteleg ca nu se mai poate face nimic?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1z plastic cleaner. Sau pulimax.

Daca e topit plasticul nu mai ai ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum eu nu stiu ce inseamna sa fie topit/ars plasticul. La mine se vede ca si cum peste bord ar mai fi o pelicula de ceva de 1 mm, deci nu e "mâncat" din bord, ci s-a adaugat substanta respectiva. Se simte la unghie cand dau ca e un strat in plus.

Dar voi incerca cu substantele indicate de voi (sper sa le si gasesc prin Cluj pe undeva) si asa voi afla cel mai sigur probabil :P

Multumesc ;)

Modificat de cuibusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le gasesti pe net de cumparat.

De obicei lichidul ala reactioneaza urat cu plasticul interior si nu prea mai ai ce salva.

De aia e bine sa nu agati sticlute la oglinda sau sa bagi in grilele de ventilatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un golf iv si bordu este negru mat ce solutie sau spray pot folosi pentru intretinerea si curatarea lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate e un pic tarziu,poti folosi orice produs de curatat bord fara silicon (produsele Sonax foarte ok ex.Sonax extreme cockpit)

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

eu folosesc Mafra 3 in 1 plastic tratament, sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu imi curat interiorul masinilor singur si anume,prima data cu o carpa umeda sterg praful si apoi cu alta carpa si solutie de geamuri curat foarte bine.In felul acesta interiorul s a pastrat in stare noua ani la rand.Pentru mocheta am un aspirator la 12v ca isi face treaba cu brio pentru ce-mi trebuie mie.

Pentru volanul de piele si piele in general frecarea cu periuta de dinti este benefica pentru scoaterea mizeriei,urmata apoi de aplicarea unui produs pentru piele.

Modificat de akon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia de geamuri (poate) avea alcool, amoniac. chestii care nu e ok sa le pui pe bordul din plastic/spuma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta nu are nimic,acum fiecare face ce vrea si-si imbacseste interiorul cu fel de fel de solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc pentru interior VW Cockpit Care cod oem 000096307B 

post-34129-0-07941900-1431106573_thumb.j

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta va spun ca nu e bine sa stergeti bordul cu solutii care nu sunt special destinate acestuia, am observat ca pe parbriz s-a depus un strat de grasime, probabil din cauza evaporarii substantelor continute de solutia cu care am sters bordul, o solutie pentru mai multe suprafete. Acum trebuie sa curat temeinic bordul si parbrizul pe interior si apoi sa vad cu ce sa sterg bordul, as incerca Diamantplast de la Mafra: http://www.mafra.ro/spray-de-bord-fara-silicon-diamantplast-satin-produs-fara-silicon-pentru-inviorarea-bordurilor-p-82.html?osCsid=b9858a53c92eae1c08c1a4ed0890296b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu folosesc ''Plastic Care 3 in 1'' de la Mafra, fata de spray-uri de prin benzinarii este incomparabil, curata in textura bordului si mentine aprox 1 saptamana aspectul de curat si semilucios.

....zic cei de la Mafra ca ar contine ceara de albine si polimeri protectori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Din experienta va spun ca nu e bine sa stergeti bordul cu solutii care nu sunt special destinate acestuia, am observat ca pe parbriz s-a depus un strat de grasime, probabil din cauza evaporarii substantelor continute de solutia cu care am sters bordul, o solutie pentru mai multe suprafete. Acum trebuie sa curat temeinic bordul si parbrizul pe interior si apoi sa vad cu ce sa sterg bordul, as incerca Diamantplast de la Mafra: http://www.mafra.ro/spray-de-bord-fara-silicon-diamantplast-satin-produs-fara-silicon-pentru-inviorarea-bordurilor-p-82.html?osCsid=b9858a53c92eae1c08c1a4ed0890296b

 

Stratul de grasime se datoreaza respiratiei sau mai degrava voporilor din respiratie. Eu folosesc 1 Zet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laveta cu apa calduta si un glasator(ce mi da sotia), "nu iubesc"luciul de silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!