Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

nu este indicat sa folosesti silicon pentru bord, incerca servetelele care se gasesc prin benzinarii, sunt foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta am citit si eu acum in celelalte pagini..o sa renunt si eu la el.

mersi de sfat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc spray Sonax Extreme + laveta microfibre - bordul ramane mat, curata f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am sters bordul cu o laveta de microfibra si Pronto.De o saptamana am luat niste servetele umede din Carrefour si sunt foarte multumit de ele...sterg foarte bine,nu raman urme.Pachetul are 32 buc.(maxim 2 folosesc o data)si a costat 25 lei!

post-20522-1257081503_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si eu servetelele de bord in Carrefour, spray cu silicon nu mai folosesc! mai mult aduce praful decat sa luceasca bordul.

Am o pata pe bord... nu stiu din ce material e si nu stiu cum sa o inlatur. Daca incerc sa-o cojesc... mi-e frica sa nu zgarii bordul. Am impresia ca e de la o prostie de aia de lipit ...

post-54436-1257143656_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare aici, sper sa fiu On Topic.

Problema e ca geamurile farurilor arata ca sediul CC al PCR dupa revolutie & cladirile din zona Pietei Revolutiei. Gaurele peste gaurele de la "teroristii" de pe sosea, micile pietricele zburatoare cu viteze incredibile.

Plus, din cauza varstei, plasticul a inceput sa ingalbeneasca la suprafata.

Am gasit pe tdiforum o "solutie"... un tip a frecat 6 ore (3 de fiecare far) cu un kit special cumparat, un fel de piatra abraziva de rugozitati variate. Ce-i drept, a facut farul brici, ca nou.

In Ro se poate face asa ceva sau cunoasteti vreo solutie la problema respectiva ?

Nu ma deranjeaza neaparat aspectul cat proasta luminozitate datorata acestor ciupituri, ele umplanduse cu praf si noroi de la drum. Instalatia de spalat faruri e neputincioasa la asemenea probleama. Asa am ajuns ca sa am faruri curate doar daca spal masina sau daca torn o caldare cu apa peste far.

Merci.

Solutia este polisharea farurilor. Am fost la niste baieti, de prin zona Fundeni, la o clinica de reparatii auto rapide Car Spa.

Am fost foarte multumita, farurile recapatandu-si claritatea originala.

Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este polisharea farurilor. Am fost la niste baieti, de prin zona Fundeni, la o clinica de reparatii auto rapide Car Spa.

Am fost foarte multumita, farurile recapatandu-si claritatea originala.

Multa bafta

Salutare! Cat a costat la Car Spa? Si la mine s-au matuit farurile si vreau sa incerc polish inainte sa le inlocuiesc. Suprafata lor e rugoasa, parca ar fi pus cineva super glue si s-a intarit acolo. Si lumina se chinuie sa razbata.

Multumesc!

Modificat de cosminbej
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si eu servetelele de bord in Carrefour, spray cu silicon nu mai folosesc! mai mult aduce praful decat sa luceasca bordul.

Am o pata pe bord... nu stiu din ce material e si nu stiu cum sa o inlatur. Daca incerc sa-o cojesc... mi-e frica sa nu zgarii bordul. Am impresia ca e de la o prostie de aia de lipit ...

Cu unghia incearca ! Ce se vede acolo nu`i mare lucru si ar trebui sa o iei foarte usor ! bordul nu se va zgaria, in schimb, va ramane lipicios, pana vei spala bordul bine de cateva ori, sa se duca tot lipiciul ala..spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca as avea unghii de titan ....

e foarte solida chestia aia de acolo ... am incercat cu o surubelnita subtire si nu vrea deloc ... mi-a sugerat cineva cu apa si detergent ...dar ma gandesc sa nu afectez bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si eu servetelele de bord in Carrefour, spray cu silicon nu mai folosesc! mai mult aduce praful decat sa luceasca bordul.

Am o pata pe bord... nu stiu din ce material e si nu stiu cum sa o inlatur. Daca incerc sa-o cojesc... mi-e frica sa nu zgarii bordul. Am impresia ca e de la o prostie de aia de lipit ...

ai pistol care sufla aer cald? eu asi incerca cu unu .. numai sa nul ti prea aproape sa topeasca bordu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu folosesc un spray de curatat de la Mafra care miroasa super si isi face si treaba bine. Nu reflecta bordul in geam il am de asta vara si inca mai am jumate din el si nu este scump recomand

post-19020-1261315350_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si eu servetelele de bord in Carrefour, spray cu silicon nu mai folosesc! mai mult aduce praful decat sa luceasca bordul.

Am o pata pe bord... nu stiu din ce material e si nu stiu cum sa o inlatur. Daca incerc sa-o cojesc... mi-e frica sa nu zgarii bordul. Am impresia ca e de la o prostie de aia de lipit ...

incearca sa speli cu apa calda cu dero si freci bine bine... poti folosi si spalator de ala de sarma de la bucatarie, insa cu grija...freci doar pe suprafata petei...fara sa o depasesti, ca sa eviti ulterioarele neplacute zgarieturi. succes

Modificat de LordGhost
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat la indemnarea unui prieten dintr-un magazin care e cam specializat in cosmetica auto un spray lichid (tip pulverizator), incolor si relativ inodor care curata impecabil de bine ORICE plastic si dadea un luciu (nu ca si de silicon ci mai degraba ca si de curat) la plastic. Am sters bordul cu o carpa alba si cu substanta asta si am ramas uimit cat de bine dizolva mizeria si cat de intinerite par plasticurile. Nu stiu exact cum se numeste ca l-am terminat demult si am aruncat ambalajul (nu e cine stie ce firma mai degraba un no-name si a costat si 12 Ron). Dar cand iau revin cu un poast...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe incercari cu tot felul de produse de curatat, eu am ramas la servetelele umede de la Carrefour (Prevent). Ocazional pe la imbinarile din plastic, am un tub cu silicon cu miros de brad (ceva no-name) de la Carrefour. Pentru gurile de ventilatie, betisoare de urechi imbibate cu silicon din tub sau cu apa depinde de gravitatea problemei si de caz.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul il curat (daca e nevoie) cu einszett Plastik Reiniger - e un detergent de plastic foarte bun, iar pentru un efect mat si antistatic folosesc tot de la einszett Cockpit premium. Pretul e ok si amandoua lasa un parfum discret si placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc solutii de la WURTH sau Nigrin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum se gasesc tot felul de chestii de cosmetica, insa nu toate isi justifica pretul.

Personal prefer solutia cea mai eficienta si cea mai ieftina:laveta din microfibre sau servetele umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar daca toti folositit servetele umede sau nu stiu ce solutii.. feriti-va de cele pe baza de alcool.

incep sa se albeasca plasticele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi si caut Rivex pentru parchet. e ff bun , ieftin, nu lasa urme , bordul ramane natural(aspru), nu-l incarca cu grasime si nu-l face lucios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dupa ce sterg/suflu praful de pe bord .... il hidratez cu crema de maini... gasesc mereu pe la sor`mea creme pe care nu le mai foloseste...pe langa ca miroase frumos este si moka :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il sterg cu spray antistatic care este de fapt pentru calculatoare monitoare ,,,sunt multumit

Modificat de Aditu
linie dubla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar daca toti folositit servetele umede sau nu stiu ce solutii.. feriti-va de cele pe baza de alcool.

incep sa se albeasca plasticele

Nu toate solutiile care au alcool in compozitie sunt daunatoare pt plastice. Eu am folosit cu succes 1Z Cockpit Premium care contine intre 5% - 15% alcool si nu am avut nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,1Z cockpit premium este destul de buna,o solutie pe baza de alcool si apa,miros de citrice.Bordul are un aspect mat,ca de nou...nu luceste ca siliconul.Si e destul de ieftina tinand cont ca are 500 ml.Recomand!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intr-o zi cand eram la spalatorie ... a venit un tip sa faca reclama la niste spray-uri speciale pt plasticuri gen bord ...praguri laterale inauntru bandouri plastic(nevopsite) etc doar ca vindea in cantitati mari...dar s-a intamplat sa aibe si cateva spray-uri ... si mi-am luat cu 15 ron e formidabil imi fac treaba cu el sterge totul pana la zgarietura.e o firma greceasca nu stiu cum se numeste dar solutie e super... daca t int iti dau un nr de tel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a sfatuit un prieten sa folosesc apa cu Vanish si Ariel. Prima data mi s-a parut o prostie, dar capitonajul se curata foarte usor si repede. Cand mi s-a schimbat parbrizul, tipul de la service a pus mana plina de vaselina pe capitonaj :tuktuk: si am vazut abea a doua zi. Dupa multe solutii am incercat si varianta de care v-am zis, deja ma dispera ca nu se curata bine (mai rau se intindea) si a mers.

Pentru bord folosesc servetele umede (fara alcool). Am in schimb un pamatuf de praf pe care il folosesc mai des. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!