Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

M-ai cam speriat, Colin. Unde se gasesc produsele Einszett? presupun ca "Elbow Grease" este ceea ce inteleg eu cand traduc din engleza in romana, nu? chiar o sa fie nevoie si de asta:P

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D "Elbow Grease" este o expresie. Inseamna multa multa munca...

Eu nu eram adeptul siliconului spray de bord deoarece ima lasa urme albe pe bord dupa uscare. Am renuntat la sprayul de silicon acum 2 ani si de atunci curat bordul doar cu o laveta de microfibra usor umezita. Acum 4 luni am comandat consumabilele petntru un service de la o firma din Cluj am primit bonus si o sticluta cu un ulei siliconic parfumat.

Fiind sceptic cu siliconul ieri l-am folosit cu frica. Mi se pare OK pana acuma... Bordul a capatat o culoare neagra mai intensa si nu s-a albit ca pana acuma. In nici un caz nu e luciosul acela unsuros. L-am folosit pe: bord, volan, chedere, placticurile de pe interiorul usilor, schimbator de viteze/masnon, maneta frana de mana si plasticulrile dintre scaune. In plus are si un miros placut interiorul.

Am gasit si o descriere : Ulei siliconic SK -parfumat. La pretul de 3 lei nu e de mirare ca l-am primit cadou de la ei la consumabile de peste 700 de lei. :sbine:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soso verifica linkul din semnatura te rog.

Desi siliconul este continut in produsele care ingrijesc cauciucul, nu este tocmai practic deoarece in produsele bune pentru ingrijirea cauciucurilor acesta este un derivat al siliconului ce se gaseste in produsele ieftine de ingrijire a bordului.

Practic ce incerc eu sa va explic, este ca bordul trebuie sa ramana mat, si orice produs ati folosi acesta trebuie sa curete in profunzime, pana la urma bordul si interioul masinii in general trebuie sa fie cat mai curat cu putinta. Vorba aia: Sanatatea e pe primul loc!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat eu cu un spray cu silicon, numai eu stiu ce am patit cand batea soarele in parbriz.

Nu-mi mai trebuie silicon in veci:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am comandat o solutie pentru curatat bordul si alte piese din plastic de la Sano. Saptamana asta vine. Dupa ce fac un test va anunt cum merge. A fost extrem de laudata.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva e acelasi sano: Silicon de bord?

Si firma e cumva aceeasi care face si detergenti de vase?

Stii cumva ce finish are?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu. Am comandat PNV. Un prieten extrem de pretentios mi-a spus de aceasta solutie si l-am rugat sa imi comande si mie. Mi-a fost promisa pe miercuri (1 sept) cel tarziu. Cred ca e vorba de aceiasi firma care produce detergentii de vase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata . L-am primit azi pe la ora 16. Se numeste Sano-Plast. E un spray pentru suprafete din plastic, piele sintetica. Pare bun. Nu da o stralucire nemaipomenita dar curata intr-un mod impresionant. M-am crucit cand am vazut in ce hal arata laveta cu care am sters. Si sterg bordul tot la 2-3 zile. Deci : curata, nu da stralucire care sa iti ia ochii cand e soare. Sper sa nu afecteze suprafetele pe care l-am aplicat. In rest miroase destul de bine. Si...daca va luati..nu il lasati in masina. Scrie pe flacon ca nu trebuie expus la temperaturi mai mari de 45 de grade. Are cam 500 de ml. deci va poate lasa fara parbriz in caz de explozie.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Colescu Sebastian

Pentru cei care aveti probleme cu urmele pe usita de la torpedo de la golf 4.Solutia este ca in timpul curatarii cand ajungeti acolo frecati bine.Aceea este murdaria.Nu stiu daca mai este postat pe undeva insa am vazut la mai multe golf 4 aceasta problema si am avut-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc servetele umede speciale pentru bord ,la cealalta masina(un passat B6 2007) foloseam un spray

special pentru bord cu silicon.Nu spun a fost o mare prostie pentru in timp ca mi-a imbacsit bordul :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si cu servetele umede normale,de copii,nu conteaza,ramane foarte frumos,curat,si fara sa fie unsuros

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE! Asta pentru ca eu am patit-o si ca sa nu mai sa se intample si altuia. Am sters cu servetele umede pentru maini si mi s-a curatat de pe maneta de la semnalizare zona imprimata cu alb. Asa ca aveti grija ce si unde folositi servetele umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un spray de la o reprezentanta VW, cockpit cleaner sau asa ceva scrie pe el, pret vreo 25 ron, isi face treaba foarte foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt servetele umede speciale pentru bord,nu mai stiu parca din carfour(cu asta dau acum si sunt bunicele) ,spray (luat din benzinarie)am folosit si

am imbagsit bordul cand aveam passatul,s-ar putea ca sprayul de la reprezentanta vw sa fie bun ,o sa caut si eu sa cumpar

si eu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE! Asta pentru ca eu am patit-o si ca sa nu mai sa se intample si altuia. Am sters cu servetele umede pentru maini si mi s-a curatat de pe maneta de la semnalizare zona imprimata cu alb. Asa ca aveti grija ce si unde folositi servetele umede.

Eu folosesc de ~3 ani servetele umede do copii, nu s-a decojit nimic!!! Daca ti s-a curatat doar de pe o maneta, nu crezi ca e defect de fabricatie? ori se cojeau toate, daca era de vina solutia, ori nu se cojea niciuna.

Eu, personal sun ANTI silicon, solutie siliconica OK inca nu am gasit(nici nu am cautat, de cand folosesc servetele umede. Treaba sta asa: daca sterg curul cpilului care ar trebui sa fie f sensibil, pot sterge si un material sintetic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ~3 ani servetele umede do copii, nu s-a decojit nimic!!! Daca ti s-a curatat doar de pe o maneta, nu crezi ca e defect de fabricatie? ori se cojeau toate, daca era de vina solutia, ori nu se cojea niciuna.

Eu, personal sun ANTI silicon, solutie siliconica OK inca nu am gasit(nici nu am cautat, de cand folosesc servetele umede. Treaba sta asa: daca sterg curul cpilului care ar trebui sa fie f sensibil, pot sterge si un material sintetic)

Pai dupa ce am vazut ca se curata vopseaua de pe maneta m-am oprit.

Nu folosesc nici o solutie siliconica, folosesc o solutie pentri tratare piele pentru bord. Ramane f putin lucios si nu mai am treaba cu praful cateva zile. Treaba e ca am bordul gri inchis. Daca e negru bordul nu stiu cum se va comporta solutia dar eu la mine sunt tare multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte multumit de produsul 1z cockpit premium, sterge bordul si tot ce e din plastic din masina il face frumos, plus ca praful nu se pune asa usor, cel putin unde s a pus mai mult a fost la geam la mine, dar si acolo mult mai putin fata de cand stergeam cu amorall. Pe viitor am sa dau comanda si de 1z plastic cleaner.

si faza cu exfoliatu, un prieten de al meu are un ceed nou si cand m am suit la ea la volan am vazut asa exfoliat si el mereu zicea ca le sterge cu servetele umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu un bidonas de cockpit premium si-l dau baiatului de la spalatorie sa-l foloseasca in loc de solutia lui.Prima concluzie a baietasului:"e jmechera asta,e de degresat?cat ai dat?"(in gandul meu...ohoo,nu esti prost degeaba :lol: )

Seful spalatoriei foloseste Ma-fra dar baietii mi-au spus ca le dilueaza la greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt Anti Silicon. Acest silicon,dupa 2-3 zile atrage praful la greu.Inainte de masinuta asta,am mai avut inca 2,si la toate am sters bordul si il sterg in continuare ,ba cu o carpa umeda,ba cu servetele umede,si sunt foarte multumit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in trecut foloseam si eu pe masinile care le-am avut tot felul de silicoane ,este adevarat dau o stralucire bordului volanului etc. dar vara daca deschizi putin geamurile tot praful se aduna acolo si se face ca vaselina.ma-m interesat si eu la prieteni si majoritatea multi dintre ei soferi ,sa-u patroni de taxi care vorba aceea au facut la greu km multi.si mi-au zis sa incerc servetele umede.zis si facut am incercat cu Nivea nu sant asa scumpe si am inteles ca nu contin alcool sa-u alte substante care sa dauneze .acum dupa 2 ani bordul este ca si nou mat frumos, curat si nici urma de ceva pacolo care sa nu-i placa masinii...asa ca sigur cu asta o sa continui... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am cumparat niste servetele umede pt bord din cora si sunt chiar foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut zilele trecute la Penny, acest produs: STARK V12

Am luat unul pentru indepartarea resturilor de insecte, si ma bate gandul sa iau si unul pentru bord, daca or mai fi. A mai folosit cineva ? E OK ?

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buretele cu silicon e cel mai bun(pus cu masura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.....sunt nou aici si am vazut ca o mare parte folositi servetele umede wizzy ,de la omw, pentru curatarea bordului,asa ca azi am fost si eu sa imi iau.....

Da as vrea sa stiu cei cu masina ca a mea(golf 6) sau cu bordu moale....ce folositi????sau ce recomandati????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!