Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

modchip-guru

:Driver: 2 saptamani ????trebuie sa astept 2 saptamani acolo ? damn ! pai o sa ma coste hotelul o gramada ;)

mie mi-au spus altii ca e chestie de cateva ore si totul se ia de la vama . ;)

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Atata mi-a luat mie. Era o functionara cam idioata acolo. Probabil ca in mod normal dureaza mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

Ok acum o ultima rugaminte , o lista completa cu actele necesare cand ajung la vama in romania

Plecarea este duminica si la intoarcere o sa va anunt ce am facut.

eventual cu un ghid detaliat al " aventurii " in Germania :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

Brief-ul masinii.-cartea de identitate a masinii(masina sa fie radiata de catre neamt)

numerele de export cu rosu(zoll)- 30 de zile contractul de vanzare-cumparare(eventual si factura-dar fiind privat,nu-ti elibereaza).

formular E1.

asigurare internationala-odata cu numerele.

certificat TUV.

dar cel mai bine pentru tine,contra unei sume de 200-250 euro,mergi la un handler si te rezolva cu actele.in maxim 2 zile(o singura noapte pierduta).altfel....ai sa ametesti si ai sa cheltui mai mult.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

pai daca ma duc la handler nu trebuie sa platesc si TVA ?

e cineva pe aici care stie EXACT cum se face in cazul cumpararii de la o persoana privata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

te duci la handler sa te ajute cu actele,contra a 200-250 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vreo sansa sa iau un golf IV TDI 90 cp din 99-00 limousine fara dotari prea multe (fara climatronik etc..) cu 4500E? sau sunt tzepe anunturile de pe mobile.de care au preturi de 4100,4200......4500E?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele dintre ele sunt tepe, altele, mai rare, nu

am remarcat ca anunturile care sunt clar tepe, adica masina aproape nou, motor mare, TDI, full, cu pret mic, sunt vandte de privat, de obicei doar cu tel sau mail.

cand ii scrii, iti spune ca tocmai s-a mutat in anglia, ca volanul e invers, etc, si ca tre sa o vand a ieftin

si sa trimiti bani de transport, etc.

este de preferat sa iei de la handler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Aceeasi treaba vreau si eu sa o fac am maxim 10k de E din care vreau sa achit si un casco macar pe jumatate de an .

Dar vreau passat sa nu fie variant si cu ceva dotari nu mai vechi de 2002 credeti ca gasesc?

Daca tot am gasit acest topic si nu gasesc cu search ca nu merge si nu stiu de ce as avea o intrebare referitoare la taxe :

Cat sunt taxele pt 1.9tdi daca are tva recuperabil sau fara tva recuperabil? exista criterii ceva dupa care se fac aceste taxe sau sunt numai pe motoare ?

Multumesc!

Later edit: ca tot am gasit ceva cu search vreau sa stiu daca e bun acest calculator : http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca este bun.

arunca o privire aici: http://www.mfinante.ro/contribuabili/faq/i....jsp?selected=3

http://auto-transilvania.com/inc/taxeVama.inc.php

accizele se calculeaza la capacitate motor, tva-ul la valoarea de catalog din vama (nu conteaza cit dai pe masina); TVA-ul tre' sa il recuperezi daca cumnperi de la firma (autohouse)

Cel putin asa stiu eu / in 2005 am trecut prin cele de mai sus

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la ce imi da acolo la o valoare de 1.9 tdi se plateste in jur de 700 de euro iar la astea se mai adauga un tva de 1700 de euro fara tva recuperabil dar daca are tva recuperavil imi iau 1700 inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- se recupereaza TVA-ul german (16%), dar numai daca e luata de la autohaus, nu si de la persoana fizica; trebuie verificat inainte

- se plateste TVA romanesc (19%) la valoarea de vama (care este fixa, conform unui tabel) + accize

De ex, sa zicem ca o masina costa in DE 10.000 (cu TVA recuperabil) si are o valoare in vama de 5.000 (cf. vechimii si capacitatii cilindrice, vezi tabelele publicate de MFP) si accize de 500 (cf. capacitatii si combustibilului, vezi tabelele publicate de MFP). Tu platesti:

- 10.000E minus 16% plus eventual o garantie (pe care o recuperezi ulterior) = 8400E pret de export DE (plus eventuala garantie recuperabila ulterior iesirii din spatiul UE)

- 8400E plus 19% din 5000E (valoarea de vama) plus accize = 8400 + 950 + 500 = 9.850E (valoarea finala in RO)

- taxe de inmatriculare (cateva milioane ROL)

- cheltuieli de transport

Sper ca te-am lamurit cam cum se calculeaza.

De la anul se schimba treaba (teoretic iese TVA din discutie, intra taxa de poluare), dar asta e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei, daca vrea cineva sa-i recomand o persoana care se ocupa de transportul de masini din DE, ii stau la dispozitie (dar cu o oarece filtrare - din respect pentru persoana cu pricina nu postez date de contact pe net si nici nu le dau persoanelor pe care nu le cunosc ca serioase).

Ce pot sa spun este ca a fost relativ scump si relativ dificil (ca personalitate si mod de comunicare, cel putin in relatia cu mine), DAR a facut treaba destul de eficient si, cel mai important, a cumparat si transportat masina pe banii lui, doar cu un avans de la mine. Nu de alta, dar mai nou "moda" este sa se ceara toti banii in avans, ceea ce reprezinta o "mica" problema. Asa, eu am platit doar cand am depus actele la Udriste pe numele meu, iar pana atunci riscul a fost in intregime al lui (ceea ce merita cu prisosinta costurile asociate, in opinia mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taxa vamala corecta.format excel .aveti accize . tva etc. succes

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio
Salutare! Aceeasi treaba vreau si eu sa o fac am maxim 10k de E din care vreau sa achit si un casco macar pe jumatate de an .

Dar vreau passat sa nu fie variant si cu ceva dotari nu mai vechi de 2002 credeti ca gasesc?

Daca tot am gasit acest topic si nu gasesc cu search ca nu merge si nu stiu de ce as avea o intrebare referitoare la taxe :

Cat sunt taxele pt 1.9tdi daca are tva recuperabil sau fara tva recuperabil? exista criterii ceva dupa care se fac aceste taxe sau sunt numai pe motoare ?

Multumesc!

Later edit: ca tot am gasit ceva cu search vreau sa stiu daca e bun acest calculator : http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

la 10000 euro nu-ti iei passat berlina.o berlina buna ,nu panarami,ajunge la cel putin 9000 euro acolo.la asta adauga o cautiune de 500-600-700 euro.200 euro actele.400 euro drumul,cazare,etc.1800 euro tranzit vamal,accize,tva.cautiunea ti-o recuperezi,sa zicem cu 100 euro(poate si 50).daca te duci cu cineva care cunoaste mersurile iti mai ia in afara de transport 200-300 euro.la cat se ajunge?asta in cazul unei masini pentru tine.pentru vanzare,cumpara panarami...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[offtopic]

"pentru vanzare, cumpara panarami..."

Si se mai mira lumea de ce se iau tepe cu masinile din tara, cu asemenea atitudine nici nu mai e de mirare de ce lumea nu mai cumpara masini din targuri.

Pana nu de mult si eu m-am ocupat cu adus masini SH din Belgia. Masini cu km exponentiali mai mici decat in Germania, masini intretinute, luate de la firme de leasing. Preturile au fost relativ bune, dar in Romania ceea ce puteam eu aduce, era aproape la pretul cu care ieseam eu cu toate cheltuielile mele, dar masinile de aici nu erau cu :

a.)Verificarea tehnica (TUV) facuta in ziua in care achizitionam masina.

b.)Carte service la zi (Service-uri facute doar in cele acreditate de VW si de Firmele de leasing)

c.)Starea tehnica total diferita

d.)Numar km "trucati"

e.)Extras de la reprezentanta din .Ro a service-urilor masinii (te duci cu VIN al masinii platesti aprox 10Euro si iti dau un extras al masinii cu toate serviceurile)

f.)Mergeam la toate testele pe care omul vroia sa le faca masinii

g.)Experienta tatalui meu de peste 30 ani in masini si a mea de cativa buni :(

h.)Garantie 6luni in schimbul a 1000Euro in plus

Acum doar duc persoane interesate la firme de leasing pentru achizitionarea de masini direct nu a "intermediarilor".

[/offtopic]

Taxele vamale se calculeaza in felul urmator la un motor diesel:

Valoarea de catalog in vama * 4,5% (accize) = Valoare accize

(Valoarea de catalog in vama + Valoarea accize) * 19% (TVA) = Taxele platite de tine

Cheltuieli la aducere masina in tara ar fi urmatoarele:

- Pretul masinii (la firmele de leasing este inclus si TVA-ul din pacate dar se recupereaza cu un fax cu stampila de la vama maghiara a hartiei de export si transferul TVA-ului se face prin Western Union in general)

- 90E Numere plus asigurare(Valabile 5Zile)

[sunt si mai scumpe pe 15zile si 30Zile dar nu merita daca iei masina pentru tine]

[la masinile aduse din belgia poti sa vii si cu numerele pe care le da firma de leasing dar mai trebuie sa iti faci o placuta care costa maxim 7E dar nu e recomandabil]

- motorina (~150E) acum depinde de stilul tau de condus:)

- cazare 16E pe noapte la un motel acceptabil, 1 camera 1 pat 1 baie + Televizor

- mancare ~ nu iti pot spune un pret exact dar in belgia este mai ieftina deoarece TVA-ul la alimente este de doar 4% la fel si in Olanda

- 20E la vames cand intrii in tara sa iti puna stampila [OPTIONAL: daca nu vrei sa astepti in vama pana la schimbul urmator :) ]

- 800mii tranzit vamal

- 100E cheltuieli inmatriculare

Cam astea ar fi in mare cheltuielile, AVETI mare grija cu cine mergeti si ce parcuri vizitati acolo. Sa nu cumparati masini de la Turci, Arabi, Sarbi ca sigur o sa aveti vreo surpriza. Din proprie experienta va spun :)

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

am fost in germania si am cumparat masina din semnatura pentru mine.am dat pe ea 8800 euro+200 actele.cautine 700 euro.am vazut ce masini sunt si ce preturi au.

cel putin in galati,vin baietii cu passat la 10000-10500 euro,la vanzare!de unde le iau?si au numa' 100000-150000 km.toate.n-ai vazut asa ceva.din 2001,2002,2003.chiar asa?am vazut passat din 2005 februarie cu 172000 km! passat-uri la pret real in romania sub 12000 sunt(cost+transport+accize+tva+rar autentificare+....) cred ca sunt subpassat-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ceva ce te ingrozesti. Passat exact ca al tau la 570.000km "trucat" la 200.000km. Si inca mai mergea bine motorul, deci nu ma ingrozesc cand aud km. Eu de ce crezi ca iti spuneam de Belgia ? Acolo lumea nu face asa multi km, cel putin astea de la leasing sunt cu km putini, originali.

"si au numa' 100000-150000 km" daca is reali aia eu ti-i fac pe jos. :)

In targuri vezi masini pe la 90.000km pana la - 150.000km. Cate masini au oare km reali la preturi care sunt aproape sub pretul de dincolo ?! Hai sa fim seriosi.

Fa o chestie pentru curiozitatea ta personala. Copiaza codul sasiului pe o foaie si dute la o reprezentanta vw si cere-le extrasul service-urilor, si ai sa vezi daca "bate" km de la bord cu cel de pe extras.

Auzi, Passaturile au numere de Germania de zoll cu NMS .. . ?! Daca da, masinile au minim 180.000 urcand in sus pana la .... doar Dumnezeu stie. Ca sa stie lumea cat de "profesionisti" sunt ce de la AutoHus, AutoKissin si alte parcuri din zona de nord a Germaniei, Neumunster.

Anul trecut am cunoscut mai multi "samsari" din Galati si din zona Moldovei. Zonele preferate de ei sunt:

Germania - Autohus, Auto Heillbron, David-Automobile, Auto-Popa-Hajer

Belgia - Autohouse-urile din zona Roselaar

Olanda - Autobedriejf Hendrikx, Haverkampf, parcuri din Groningen, Auto Wientjes

Toate aceste parcuri au masini cu km peste 180.000 hai fie 160.000km "trucati", de fapt ele avand peste 250.000km (in marea lor parte) si cu preturi "fff bune".

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in germania si am cumparat masina din semnatura pentru mine.am dat pe ea 8800 euro+200 actele.cautine 700 euro.am vazut ce masini sunt si ce preturi au.

cel putin in galati,vin baietii cu passat la 10000-10500 euro,la vanzare!de unde le iau?si au numa' 100000-150000 km.toate.n-ai vazut asa ceva.din 2001,2002,2003.chiar asa?am vazut passat din 2005 februarie cu 172000 km! passat-uri la pret real in romania sub 12000 sunt(cost+transport+accize+tva+rar autentificare+....) cred ca sunt subpassat-uri.

Ai mare dreptate.... Masina din semnatura am luat-o cu 9.600 acolo, la care se adauga toate celelalte cheltuieli (TVA, accize, drum, inmatriculare, comision adus), plus schimbul de distributie aici, si asa am ajuns la aproape 13.000 de euro. Ma ingrozeste gandul ca ar trebui sa o vand dupa ce am vazut cotatiile din targuri (ar trebui sa pierd 2.000 dupa numai 4 luni)... Asa ca o voi pastra mult si bine, si sa avem multi km fara incidente cu masinile "serioase" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt tare curios de ce aceste firme pe care le numesti de afara "trucheaza" kilometrii cum scrii tu de la 250.000 la 160.000 cand te poti duce la orice reprezentanta VW si poti verifica km reali.De ce ar risca de exemplu Auto-Hus sa trucheze numarul de km cand de fapt acest lucru se poate verifica foarte usor.Iar riscul este enorm --se incadreaza la inselaciune care afara se pedepseste conform legii.

Stiai ca numarul de km ORIGINALI ai masinii la Auto-hus se trece pe factura?chiar daca ii rogi frumos sa nu o faca? nu stiai.

Masinile de la noi au KM schimbati se stie.Ceea ce spui tu despre KM trucati afara nu se leaga deloc ,numarul de km al masinii stabileste pretul acesteia la vanzare iar cu acest lucru nu te joci . iar cu turci.sarbi.polonezi etc singura problema la ei este ca sunt foarte neseriosi in ceea ce priveste starea masinii -cand le dai telefon spun ca masina arata beton-iar cand te duci sa vezi masina arata jalnic si poate "putin" sifonata.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat Autohaus Mayer din Neumunster. Romanii aduc masini de acolo, dar cei de la autohaus nu le modifica kilometrajul. La cele cu kilometraj incert nu se da garantie, merg bine la export, dar nu le vand in Germania.

Am luat Laguna de la un turc in 2003. Nota 10.

Volvo de la un neamt in 2004, reprezentanta Volvo. Nota 10+.

Am luat o alta Laguna in 2005 de la un neamt. Nota 6 cu indulgenta.

O alta Laguna tot in 2005 de la un arab. Nota 2.

Masinile vandute au fost toate ok. Adica nimic ascuns la ele. Notele le-am dat pentru modul in care am fost tratati si in ajutorul oferit la procurarea actelor de export.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu masina din semnatura am luat-o din Munchen de la MAHAG. Am dat-o in cautare cu o saptamana inainte si am fost personal dupa ea. Ajutorul l-am avut de la un samsar de masini care si-a primit ,,prajitura" si care a gasit-o, a rezervat-o. Am luat masina am plecat spre casa., el ajutandu-ma cu actele de tranzit. In tara am dat actele la o firma care s-a ocupat de inmatricularea ei. Masina a ajuns 21000 E, am platit acolo 20800, ei au facut actele, si TVA-ul mi-l aduce inapoi tipul care a fost cu mine.

Vama a fost 73710000, si restul de acte ~ 9 mil cu ,,prajiturile" de rigoare.

Masina are carte de service, autohouse-ul este f serios, nu se discuta de Km dati inapoi sau altele.

Modificat de gynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

aproape toate au carte de service.sunt si carti de service blat,la 150-200 euro.km?nemtii se incurca mai putin spre deloc cu rekilometrarea.romanii sunt tata bordului.iata exemple de passat:http:/www.automobile.com.ro . ramai fara comentarii. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luna trecuta am fost si am cumparat masina din semnatura, din Munchen - Germania, unde am lasat 500 EUR, drept garantie pentru actul de vama. Asa cum mi-a spus, am trimis acel document prin DHL, dar arabul se pare ca nu se sinchiseste sa imi trimita banii inapoi. Lunea trecuta l-am sunat si mi-a spus ca a fost plecat si ca mi-i va trimite, dar acum nici nu mai raspunde la telefon.

Ce pot face in situatia asta? Este vreo posibilitate sa sesizez 'organul' de acolo? Sau ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ti-a fost capul cand ai trimis hartia?

sunt o gramada de baieti care pleaca in germania saptamanal.cu 50E rezolvai problema.acum poate un drum personal sa-ti recuperezi banii,sau cineva care are drum pe acolo si vorbeste bine nemteste sa-l "ameninte"putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!