Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

din 2-august vama la persoane FIZICE se plateste dupa valoare facturii.scuze pt intarzierea info.

-atentie valoare de vanzare inscrisa pe documentul de export (sau tva-ul cum se mai spune) trebuie sa fie identica sau cu cel mult 100-200 mai mare decat valoarea de pe factura.in caz contrar factura fiind falsa iar de aici alte probleme.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles foarte bine ce vroiai sa spui cu factura considera falsa. Te rog daca poti sa dai un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prevederea asta nu era inscrisa in codul vamal (cel nou). Stiam ca se ia in calcul valoarea cea mai mare: din factura sau din normativ (valoarea in vama) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles foarte bine ce vroiai sa spui cu factura considera falsa. Te rog daca poti sa dai un exemplu.

Cred ca scuterone vroia sa spuna ca valoarea din documentul de export (cel care se vizeaza la vama ungara si pe baza caruia primesti inpoi TVA-ul) trebuie sa fie aproximativ la fel cu valoarea TVA-ului care s-ar calcula pe baza pretului masinii din factura. Spre exemplu nu ai putea avea 3000 EUR la documentul de export (adica astia ar fi banii/TVA-ul pe care ii recuperezi) si in factura de vanzare sa fie trecut 10000 EUR costul masinii. Daca aplici 16% (cat e TVA-ul la nemti) ar rezulta la 10000 EUR, aproximativ 1600 EUR. Adica pretul masini cu tot cu TVA-ul nemtesc ar fi 11600 EUR. Si nu ai putea in acest caz sa ai un document de export cu valoare de 3000 EUR. Diferenta intre 3000 si 1600 e cam mare. Daca 3000 reprezinta TVA-ul corect (fiind inscris in documentul de export) atunci inseamna ca valoarea din factura (10000) e falsa si mult mai mica decat cea reala (care ar fi undeva pe la 18000 EUR). Rezulta : Factura Falsa.

Sper ca am explicat cat de cat coerent. Scuterone te rog corecteaza-ma daca am gresit

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny

Si mie mi se pare ciudat... Rapier a platit acciza + TVA-ul la valoarea de catalog. Si eu am inteles acelasi lucru... taxele se calculeaza pe valoarea mai mare dintre valoarea de catalog si valoarea de pe factura! :blink:

Si asta se aplica de pe 11 iulie - daca nu ma insel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor,

Ma bag si eu in discutie referitor la valoarea in vama. ASTAZI am sunat la vama Antrepozite precum si la vama Baneasa si mi s-a confirmat ce stiam si anume ca, pentru persoane fizice, valoarea in vama este cea din acele tabele, nu are legatura cu valoarea din factura de vanzare-cumparare chit ca aceasta din urma este mai mare. Culmea este ca pe toate site-urile care calculeaza valoarea in vama aceasta se ia ca un maxim intre valoarea de catalog si factura.

Totusi, fara foc clar nu iese fum...Sper sa fie o greseala de interpretare voita sau nu a celor care fac acele siteuri...

Totusi acel ordin nr. 1076/ 26.06.06 a intrat in aplicare din iulie, chiar nu ne poate da cineva un caz recent concret????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiam ca doar pentru persoane juridice se ia cea mai mare valoare intre cele doua (factura si catalog). Pentru persoane fizice se ia valoarea din catalog. Logica ar fi ca firmele folosesc factura in contabilitate si ar trebui sa deduca cumva suma respectiva. Da sa nu ma bateti daca spun prostii, nu sunt contabil. Da la mine au folosit valoarea de catalog...in 25.07.2006 (Vama din Chitila)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa clarific eu. Am fost azi la vama si am platit, ca persoana fizica, vama la valoarea trecuta pe factura. Mai exact masina am platit approx 74 de mil pt o Astra H 2005 1.6L cu o factura de 9300. Conform catalogului masina era evaluata la 7760 si plateam 1700 de euro nu approx 2100 cum am platit :hainoroc:.

DECI ATENTIE MARE DE ACUM INAINTE SE PLATESTE VAMA SI LA PERSONE FIZICE LA VALOAREA FACTURII!!!

scuterone a avut dreptate, probabil de la 2 august s-a schimbat macazul si pt persoanele fizice. Valorile de catalog sunt acum considerate valori minime sub care daca se scade cu valoarea facturii te iau la intrebari ca de ce a fost masina mai ieftina decat cataloagele lor. Daca nu poti arata de ce a fost mai ieftina, de ex ca a fost avariata, platesti taxe conform catalogului.

Cat de sceptic eram eu ca nici in Romania nu se poate da o lege care pur si simplu sa iti bage mana in buzunar indiferent de situatie se pare ca aici totul este posibil. Asemene legi doar in somn se pot vota.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasiti toate detaliile legate de modul de calculare a taxelor vamale de import auto la adresa:

www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile

Sunt expuse pe scurt modul de calcul, acte necesare, si un calculator online la pagina:

www.autoclick.ro/modules.php?name=Utile&a=calculator

Momentan este singurul calculator online care are valoare de catalog armonizata cu legislatia vamala curenta, valabila din 4 iulie 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca o masina e fabricata in august 2001 are o valoare de catalog mai mica decat una in septembrie 2001,intrebarea mea este ce data se ia in considerare data de intrare in tara a masinii, data care e trecuta in factura, sau daca poti sa mai astepti o luna pana face vechime mai mare de 5 ani sa platesti vama mai mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi...am mai verificat si la vama Targuri si Expozitii si am primit acelasi raspuns, valoarea in vama este data de valoarea de catalog. Pana si exemplele, ce-i drept putine, sustin acest raspuns. Sunt interesat direct pentru ca si eu urmeaza sa-mi aduc o masina a carei valoare de pe factura este mai mare decat cea de catalog. Ordinul nr. 1076/ 26.06.06 privind "Aprobarea valorilor in vama" spune clar la art. 2 ca valorile in vama pentru autovehicule si vehicule folosite sunt cele din niste anexe cu valorile de catalog pe care le stim cu totii. Nimic altceva. Daca sunt amabili cei de la autoclick sa ne ajute cu nr. articolului din regulamentul vamal care spune ca se ia valoarea mai mare dintre cele doua.

Mersi.

Modificat de schirice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.motivul pentru care postez informatii (nu numai eu) este de a ajuta sau de a lamuri persoane care au nevoie de aceste informatii.Am primit de la acest forum info foarte folositoare si la randul meu vreau sa ofer info celor care au nevoie de ele.Ei bine cand o persoana pune la indoiala ce scriem noi aici ca domnul de mai sus singura metoda de a afla adevarul este de a cumpara masina si a afla personal cum se plateste vama si nu sa ne bombardeze cu posturi precum ca a dat un telefon si inca unul si ca adevarul e undeva in pom.

-----

2.cand faceti factura -vorbiti cu dealeru sa va treaca pe factura pretul NETTO adica pretul fara TVA-daca va trece pretul cu TVA o sa platiti vama la pretul cu TVA ceea ce inseamna cateva sute in plus.Pt TVA se poate face factura separat sau o precizare in partea de jos a facturii originale despre suma platita drept TVA --((sa nu fie prezenta pe factura NICI o suma care sa reprezinte pretul masinii cu TVA)).La TVA luati obligat quittung (chitanta) care seamana cu chitanta romaneasca fara antet si trebuie sa aibe stampila dealerului.De asemenea pretul NETTO de vanzare trebuie trecut si pe declaratia de export.

-------

3. binenteles ca cei mai fericiti de noua reglementare vor fi nemtii care sunt foarte bucurosi cand le spui ca vrei o factura cu valoare mai mica (nemtii nu mai sunt ce-au fost odata) pentru ca- normal-romanul va cauta sa aiba factura cat mai mica . neamtul nu poate sa faca factura mai mica decat pretul cu care i-a intrat masina in contabilitate iar pretul NETTO de vanzare este trecut si pe declaratia de export (TVA-ul) asa ca daca va bate gandul sa faceti o factura mai mica decat ce v-a dat neamtul si pretul de pe factura nu corespunde cu pretul de pe declaratia de export atunci factura va fi declarata falsa si valoarea dupa care se va calcula vama va fi aceea din declaratia de export germana+alte probleme.

cateva reguli noi de care trebuie "memorate"

1.Pretul masinii pe factura trebuie sa fie pretul NETTO (fara TVA-ul german)

2.Pretul masinii pe declaratia de export germana(tva-ul) trebuie sa fie NETTO(fara TVA-ul german) si sa fie la fel sau cu 100-200E mai mare decat pretul masinii de pe factura.(mai rar -unele vami din Germania impun ca pretul pe declaratia de export sa fie mai mare cu cel putin 100E fata de pretul pe factura)

3.Daca neamtul poate sa va faca factura mai mica NU o faceti sub valoarea de catalog din vama pt masina respectiva.Deci Factura mai mare decat valoarea de catalog exceptie fac masinile lovite sau cu 780.000km la bord(caz in care km trebuie specificati pe factura) cu motoare sau cutii defecte etc.etc.

4.Neamtul face doua facturi identice una ramane la el in contabilitate si una se duce la cumparator asa ca se poate verifica foarte usor autenticitatea unei facturi asa ca fara "ghidusii".

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny

Important e ca sunam si ca ne interesam ca sa dezbatem o problema. Daca toti am fi de acord ar fi plictisitor... :D

Sa revin on-topic: chiar daca PF-urile vor plati taxe(acciza + TVA) la valoarea mai mare dintre pretul de catalog si pretul de pe factura ... exista posibilitatea de a te intelege cu neamtul sa treaca mai putin pe factura- ceea ce e forte bine. Mai face si el un ban la negru, platesti si tu mai putin la vama, toata lumea e fericita. Nu stiu totusi daca toti nemtii vor fi dispusi la astfel de "combinatii".

Pe de alta parte o sa mai intreb si eu, inca o data o persoana de la vama Brasov cu privire la suma care se ia in considerare. Sa vedem ce imi spune si respectivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea mea este ce data se ia in considerare data de intrare in tara a masinii, data care e trecuta in factura, sau daca poti sa mai astepti o luna pana face vechime mai mare de 5 ani sa platesti vama mai mica?

Se face asa (sa dau un exemplu ca sa fie usor de inteles);

Presupunem ca masina este produsa in 2002, luna August. Data care se ia in considerare este data intrarii in tara (mai precis data in care se face Declaratia Vamala de Import)

Daca intri cu ea in tara intr-una din lunile inainte de August, atunci o considera veche de 3 ani (si iti trece in carte ca e produsa in 2003). Daca intri cu ea in tara dupa luna August, o considera veche de 4 ani (si iti trece in carte anul de fabricatie 2002). Corespunzator, se plateste si vama.

Nu poti sa mai astepti o luna... cel putin nu dupa ce ai intrat in tara cu masina. Vama trebuie platita in aproximativ 7 zile, la punctul vamal de interior specificat la Vama in momentul cand ai intrat cu masina in tara si ti-a fost facuta hartia de tranzit.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e ca sunam si ca ne interesam ca sa dezbatem o problema. Daca toti am fi de acord ar fi plictisitor... :D

Pe de alta parte o sa mai intreb si eu, inca o data o persoana de la vama Brasov cu privire la suma care se ia in considerare. Sa vedem ce imi spune si respectivul.

Normal ca fiecare se poate interesa unde vrea si unde poate dar daca scuterone, care a postat lucruri ce denota ca stie ce vorbeste, si eu care am platit acum 2 zile vama (ca persoana fizica la valoarea facturii :D ), spunem ca vama se plateste la factura si pt persoane fizice nu vad ce mai e de lamurit. Imi pare a am pierdut timpul postand aici informatii care va pot fi utile. Nu are rost sa facem polemica doar de dragul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimabililor,

Observ ca v-a deranjat insistenta mea de a incerca sa lamuresc o problema aparent deja lamurita pentru voi. Pentru mine problema este capitala, inseamna costuri vamale in plus sau nu cu 1000 eur la masina pe care urmeaza sa mi-o aduc, este o problema de a fi sau a nu fi. Nu pun la indoiala experienta lui Scuterone, mi-am permis doar sa afirm ceea ce mi s-a comunicat de catre vama romana. Ma gandeam sa impartasesc comunitatii din care faceti si cred ca fac si eu parte ceea ce am aflat dar cum vad ca deranjeaza sau plictiseste o sa pastrez in continuare doar pentru mine ceea ce aflu.

O zi buna in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rasheedkpenny

Ok, s-a lamurit acum treaba... nu cred ca e vorba de pierdut timpul cu postari de mesaje, este bine ca se posteaza, este bine ca informatia circula liber.

Ridic o alta problema. Mi s-a spus ca poti sa platesti vama (acciza + TVA) la intrarea in tara... si ca astfel scutesti plata comisionarului vamal din vama regionala = ~ 300 RON. Cat adevar e in chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe la Bors si platesti doar 90RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

--schirice te inteleg perfect. ramane valoarea dupa factura. chiar daca incerci sa platesti la valoarea de catalog + spaga tot iti vine recalcularea vamii acasa mai tarziu.succes!

--tranzitul costa 50e la nadlac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca de la 1 septembrie se maresc iarasi accizele pentru masinile SH din import. Asa e? Aveti mai multe informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce mai vor astia sa faca (dar tot posibilul sa creasca acciza!!!)dar pe mine m-au ars la vama pt masina de m-au facut praf. Eu stiam ca se ia valoarea de catalog dar...incepand cu data de 3 august a.c. :P se ia valoarea care este mai mare dintre catalog si factura(in cazul meu factura!!!). Si uite asa am platit vama 245.000.000 ROL in loc de 120.000.000 Rol ,,mama lor de banditi''. Era sa pic sub masa cand mi-a zis cat am de plata functionarul de la vama de interior. Fara comentarii !!!

Modificat de RCS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridic o alta problema. Mi s-a spus ca poti sa platesti vama (acciza + TVA) la intrarea in tara... si ca astfel scutesti plata comisionarului vamal din vama regionala = ~ 300 RON. Cat adevar e in chestia asta?

Nu stiu cat adevar este, dar plata comisionarului vamal depinde de firma prin care ai facut tranzit-ul (nu este o taxa clara in acest sens). Eu de exemplu, am platit la a mea 120 RON. Am intrat pe la Bors

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce mai vor astia sa faca (dar tot posibilul sa creasca acciza!!!)dar pe mine m-au ars la vama pt masina de m-au facut praf. Eu stiam ca se ia valoarea de catalog dar...incepand cu data de 3 august a.c. :( se ia valoarea care este mai mare dintre catalog si factura(in cazul meu factura!!!). Si uite asa am platit vama 245.000.000 ROL in loc de 120.000.000 Rol ,,mama lor de banditi''. Era sa pic sub masa cand mi-a zis cat am de plata functionarul de la vama de interior. Fara comentarii !!!

Exact acelasi lucru l-am patit si eu. Am plecat din tara pe 31 iulie cu ideea clara ca vama o sa o platesc conform catalogului. De asta nici nu m-am tocmit cu neamtul sa imi dea o factura mai mica. Si cand am venit in tara surpriza...in loc sa platesc 1700 de euro vama am platit 2100. Si astia cu televiziunile lor anunta despre toti retardatii care violeaza babe de 90 de ani dar de o schimbare din asta tac malc. Mama lor de banditi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia sunt nebuni la cap..cred ca ai scris gresit RCS ...WTF 7000E vama!??(sau cred ca nu pentru masina din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da man...7000 Euro vama... :( ...la un Audi A4 2.0TFSI an fabricatie iulie 2005 si valoare de factura 25.900 eueo din care s-a scazut tva-ul 3.572 si a ramas net 22.327,59 (la pretul asta am platit vama!!!!). Adevarul este ca nici acum nu mi-am revenit dupa ce le-am dat atatia bani...

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!