Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Sa vad daca am inteles bine, Scuterone: daca masina a fost deja inmatriculata in DE si are peste 12000 km, cand o aduci in tara si e produsa in afara UE, nu mai platesti cei 10% din valoarea facturii?!

Pt. ca pe mine ma interesa o Jetta, model nou si intelesesem ca nu ar fi fabricata in UE... a propos, imi poate spune cineva unde se fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta e fabricata in Mexic (vezi functia search) si se pare ca oricum statul roman a semnat un acord cu cel mexican in privinta taxelor vamale. adica nu se mai platesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vad daca am inteles bine, Scuterone: daca masina a fost deja inmatriculata in DE si are peste 12000 km, cand o aduci in tara si e produsa in afara UE, nu mai platesti cei 10% din valoarea facturii?!

Pt. ca pe mine ma interesa o Jetta, model nou si intelesesem ca nu ar fi fabricata in UE... a propos, imi poate spune cineva unde se fabrica?

daca masina are brieful mare nu se mai platesc cei 10%.

daca masina este noua 0km dar are brief nu se mai platesc cei 10%.

in cazul tau cei 10% au fost platiti la inmatricularea in Germania deci nu ii mai platesti aici.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai aude ceva cu taxa de prima inmatriculare? Vreo reducere ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Se mai aude ceva cu taxa de prima inmatriculare? Vreo reducere ceva ...

toti tac si incaseaza cascaval..mai nou nu stiu ce sa faca cu banii de pe taxa..idiXXXX aia de la Mediu ar trebui sa planteze niste brazi in curte la APIA sau DACIA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NUR F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica??? Poti fii mai explicit?

in Germania unii dealeri de masini rulate nu vor sa dea garantie (si nici nu au posibilitatea) legala de 1 an pt a vinde o masina in Germania asa ca o vand la export.Un procent din aceste masini sunt de o calitate tehnica si/sau optica indoielnica.

regula nu este in general valabila "NUR F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuterone daca masina o cumpar pe firma de afara

imi recuperez tva in tara

ex. masina costa acolo 10000euro fara tva cit e tva in germania unde il platesc unde il recuperez

merci

ca o concluzie merita acum sa-ti aduci masina de afara pentru prima data in viata in cazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:P

Incet - incet acest forum devine un Mirc sadea si vad ca nimeni nu mai zice nimic pe aceasta tema ... Pacat ! :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
tiberiuenache

Mda...problema e ca nu se stie ce am mai putea spune. Insa vin eu cu o intrebare...Am vazut la TV ca nici macar cei de la politie nu erau siguri cu masinile aduse dupa 1 ian 2007 ... nici reportajul nu era prea bine facut cei drept...

...ca urmare...

Se pot inmatricula autovehiculele aduse dupa 1 ianuarie 2007 (daca au actele in regula si TPI platita) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Se pot inmatricula autovehiculele aduse dupa 1 ianuarie 2007 (daca au actele in regula si TPI platita) ?

Pai daca ai toate platite si actele in regula , de ce nu s-ar putea inmatricula ? :lol: :lol:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei balante intre Golf V si Jetta, am ajuns la concluzia ca mai bine m-as indrepta catre un sh, din Germania, in limita a 20.000EUR (poate sensibil mai mult), cu tot cu taxe, drum etc

Optiunile ar fi:

* Passat 2005-2006 - max 30km am vazut ca se invart in jur de 19.000 cu TVA deductibil

* Audi A4 2004 , max 2005 - 70-80.000km cu preturi de maxim 19.000 EUR

* Cred ca ar putea intra in discutie si un A6 in aceleasi limite de pret si an, doar cu mai multi km

Dintre aceste optiuni, ce masina ce mi-ati recomanda? Avand in vedere ca nu sunt dispus sa bag bani in intretinere.

Apropo, are cineva idee cam la cat s-ar ridica inmatricularea cu totul? - taxa de prima inmatriculare fiind undeva de pana in 1000EUR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei balante intre Golf V si Jetta, am ajuns la concluzia ca mai bine m-as indrepta catre un sh, din Germania, in limita a 20.000EUR (poate sensibil mai mult), cu tot cu taxe, drum etc

Optiunile ar fi:

* Passat 2005-2006 - max 30km am vazut ca se invart in jur de 19.000 cu TVA deductibil

* Audi A4 2004 , max 2005 - 70-80.000km cu preturi de maxim 19.000 EUR

* Cred ca ar putea intra in discutie si un A6 in aceleasi limite de pret si an, doar cu mai multi km

Dintre aceste optiuni, ce masina ce mi-ati recomanda? Avand in vedere ca nu sunt dispus sa bag bani in intretinere.

Apropo, are cineva idee cam la cat s-ar ridica inmatricularea cu totul? - taxa de prima inmatriculare fiind undeva de pana in 1000EUR

Adica cum ~cu TVA deductibil?

pt sfaturi cred ca trebuie sa te indrepti spre aria "versus"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pretul indicat contine si cei 19% TVA nemtesc (ca am inteles ca de anul asta au si ei tot 19%). Ma gandesc ca una peste alta se compenseaza cu TVA-ul pe care il voi plati aici - mentionez ca masina o voi cumpara pe firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreival3ntin
In urma unei balante intre Golf V si Jetta, am ajuns la concluzia ca mai bine m-as indrepta catre un sh, din Germania, in limita a 20.000EUR (poate sensibil mai mult), cu tot cu taxe, drum etc

Optiunile ar fi:

* Passat 2005-2006 - max 30km am vazut ca se invart in jur de 19.000 cu TVA deductibil

* Audi A4 2004 , max 2005 - 70-80.000km cu preturi de maxim 19.000 EUR

* Cred ca ar putea intra in discutie si un A6 in aceleasi limite de pret si an, doar cu mai multi km

Dintre aceste optiuni, ce masina ce mi-ati recomanda? Avand in vedere ca nu sunt dispus sa bag bani in intretinere.

Apropo, are cineva idee cam la cat s-ar ridica inmatricularea cu totul? - taxa de prima inmatriculare fiind undeva de pana in 1000EUR

eu mi-am luat un golf V din germania - furth de la reprezentanta ... recomant tuturor sa mearga sa isi cumpere masinai la sh de la reprezentante

am luat masina cu 17 000 si e aproape full si mai e si limited editon "goal" super tare ... a avut 19 800 km la bord si e fabricatie iulie 2006. deci luati-va masina din germania de la reprezentanta. apropo .. am si garantie 2 ani ! :tuktuk: apropo ... e si cu tva

Modificat de andreival3ntin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina daca o cumperi pe firma nu platesti TVA la ei si NU platesti TVA la noi decat daca vrei sa o vinzi mai departe.

Cumnatu meu a fost cu 3 persoane in 2007 sa isi cumpere masini si la un bmw 318D din 2004 si un A8 3.0TDI din 2006 nu au mai platit TVA acolo pentru ca le-au cumparat pe firma si nu au platit TVA nici in tara.

Audi A4 as alege in locul tau ,un TDI din 2004-2005 poti gasi pe la 16.000 euro fara TVA cu mai multe optiuni.

Bafta la cautari si la cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tiberiuenache

A4 dupa 2004 ...la 20000E e aproape nou...si e si mult mai fiabil decat VW (chiar si decat modelul nou), doar ca e mai micutz. Ca motorizare eu unul prefer 1.8T benzina...taxa e f mica ptr Euro4 (aprox900E) si are si 163 CP (daca nu gasesti un model cu 190CP :) !!!) . TDI-urile sunt bune dar cam se intampla sa aibe probleme frecvente cu Pompa de Combustibil si Debitmetrul de aer...in rest ok. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut :rolleyes: stiti cumva daca preturile de pe MOBILE.DE de la dealerii germani inclut si TVA- ul german in caz ca nu se specifica nimic de genul "nur fur export"sau "mwst. ausweisbar" ????? ci doar pur si simplu pretul. Oare TVA-ul se subintelege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta inseamna ca eu daca o cumpar platesc exact cat scrie in anunt? si daca este la dealer cum se poate sa nu aiba TVA deductibil? Am vazut la un dealer golf 5 cu 4 usi la 8000 euro nu-i cam ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania firmele au dreptul sa vanda masini care nu au TVA deductibil provenite de la persoane fizice.Aceste masini se incadreaza la "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost ultima data in Germania, in 2005 sa-mi achizitionez masina din semnatura, preturile de pe mobile.de, autoweb, autobild nu aveau nici o legatura cu preturile reale de la fata locului (deci site-urile specializate nu le-as lua in calcul pana nu as fi la fata locului)- lucru confirmat si de un coleg al meu intors in tara cu 1 luna dupa sosirea mea. Deci mare atentie ! ..... 8000 eur pt. un Golf 5, nu ca e putin, este pret acolo pt. un Golf IV nu foarte stralucit...

...cu e si cu proverbul " Socotela de acasa.....cu cea din targ"

Succes!

Modificat de 91WRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un soft (pe care il au si micii dealeri din Germania care achizitioneaza masini de pe piata si apoi le revand) care atunci cand se publica un nou anunt pe mobile.de iti da pop-up (te instiinteaza). Nu e poveste pentru ca am auzit din f multe surse, acelasi lucru. Stie cineva cum se numeste, sau il are, sau poate da detalii?....

Revin cu update: am luat masina din Germania. Am stat in Bonn o saptamana si 4 zile, pe net, cu un program care cauta la 5 secunde in bazele de date mobile.de autoscout, si inca vreo doua. Criteriile au fost Golf IV Variant, TDI cu AC si ESP, 2000-2001 pana in 5500 eur.

M-am intalnit acolo cu 2 samsari profesionisti. Initial ziceau ei ca voi gasi usor masina asta, dar nu a fost deloc asa. Am auzit un zvon precum ca au fost niste fraude la cateva autohaus-uri, si s-au oprit licitatiile prima saptamana cat am stat acolo. Cert este ca preturile au explodat dupa spusele samsarilor (cam cu 800-1000 eur au sarit).

M-am decis sa urc putin stacheta la pret, ca nu imi permiteam sa mai stau in Germania. La 1 AM a aparut masina mea pe net, (Golf alb 08/2001 - trece pe 2002, 177.000km reali, TDI 90CP, climatronic, tempomat, jante Alu originale, airbag de jur imprejur - cerea 6200) am sunat si rezervat imediat, tocmai in Berlin. Am mers acolo, am inspectat si testat cu VAG-COM initial, dupa care proba in mers pe autobanda, discurile spate trebuiau schimbate in rest OK. am scos masina la 5950 plus un set de roti de iarna ok incluse in pret.

Sunt multumit de masina, dupa schimbarea filtrelor merge super bine. Insa am cheltuit pe ea mai mult decat am crezut. 1700 eur a fost vama la noi, la valoarea de pe catalog (6525), 160 eur schimbat discuri si placute spate in Germania.

Concluzia povestii este ca poti nimeri si in Germania ca la loterie. Noroc sa ai.

Cum se numeste programul care cauta la 5 secunde? Il ai cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!