Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Eu nu stiu de nicio banca sa faca plati SEPA instant. Maxim ce poti obtine e sa faci plata dimineata sa le intre banii dupamasa, adica in aceeasi zi. Dar nu prea verifica astia numa daca esti f insistent, decat a doua zi dimineata. Daca vrei sa pleci cu masina mai dureaza si actele asigurarea, numerele. Depinde cine se ocupa de ele, tu sau ei.

La 13k eur nu cred ca ar trebui sa ti faci griji cu cash, la bancnote de 500 sau 200eur incap si in portofel... dar si eu as alege varianta de plata cu cardul, decat bataia de cap cu plati, deschis conturi la alte banci si alte complicatiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, EEXCALADE said:

Putini accepta cash (in general turcii ,romanii....etc de la care nu vrei sa cumperi)

Da, asta poate fi adevarat. Intre timp am discutat si cu alt dealer care mi-a zis ca nu poate accepta plati peste 9999 euro in cash din cauza la ceva lege din Germania care implica raportarea la Fisc-ul german la astfel de plati

 

 

1 hour ago, voinea said:

Am dat eu 15.000 cu cardul cand am luat GOLF 6 Cabrio. Eventual daca ai limita pe plata POS o ridici si doi la mana faci din 3 tranzactii plata celor 13.000 

 

Ai avut card de euro ? La ce banca ? Ma intreb daca in general dealerii au POS si accepta plati in valoare asa de mare cu cardul sau a fost o exceptie in cazul tau...

 

 

11 minutes ago, acidone77 said:

Eu nu stiu de nicio banca sa faca plati SEPA instant. Maxim ce poti obtine e sa faci plata dimineata sa le intre banii dupamasa, adica in aceeasi zi.

 

Din cate stiu eu momentat doar Banca Transilvania are implementat SEPA instant in Romania, dar doar pentru a primi bani. In rest cand am mutat eu sume mici de euro dintr-o banca romaneasca in alta banii au intrat de fiecare data in ziua urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confunda plata interna in Euro , cu plata SEPA externa. Banii pot intra extern si in aceeasi zi doar trebuie facuta plata pana in ora 10 sau poate 12... trebuie intrebata banca ta de limitele de timp pt plati.

Intreaba inainte dealerul daca accepta plata cu cardul sau cu transfer bancar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dealerul nu accepta plata cu card/virament, e clar ceva problema de legalitate/insolventa, etc. Nu prea exista asa ceva.

Eu am facut plata din OTP in ceva banca nemteasca, a durat fix 24 de ore. Plata facuta la ora 15, intrat banii a doua zi tot asa tarziu.. Eu zic sa iti iei o zi in plus la cazare si asta e.

Nu m-as duce cu cash, ai un stres in plus. Si de Elvetia mi-ar fi si mai frica, ei sunt mai stricti referitor la orice.

 

PS: nici in Romania nu sunt legale tranzactiile de peste 50.000 Lei in numerar, dar prea putini respecta asta cand e vorba de achizitia de autoturisme SH.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am inteles ca la masinile fabricate incepand cu 2018, RAR-ul din Romania iti cere documentul COC (certificatul de conformitate). Ce se poate face in caz ca masina din Germania nu are acest document ? Se poate obtine de la un dealer VW din Romania ? Cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!