Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Factura externa cu siguranta nu contine TVA - a fost export din EU pentru cel care a vandut masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scrise valorile Netto, TVA si Brutto dupa cum se vede in factura scanata atasata.

Modificat de Daniel M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai platit brutto? Daca da, atunci cand duci hartia de export trebuie sa primesti Mwst inapoi. Daca ai platit doar netto nu mai primesti nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai relatie la handler platesti numai netto pt ca stie ca isi primeste actele inapoi, vizate :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea e cu totul alta.

eu zic ca ar trebui sa gasesti un expert (contabil, economist etc) in vamuire la chestii din astea ce tin de accize si TVA.

incearca la un comisionar vamal, eventual chiar la respectivul care ti-a facut actele si vezi ce zice.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TDIFan & Dragos R - Am platit Brutto si o sa imi recuperez MWSt ulterior.

@oaspetele. Este corect ce ai zis tu. Din pacate nu stiu pe nimeni in zona de activitate vama care sa ma ajute. Incerc sa gasesc o varianta sa fac o reclamatie oficiala. Din pacate nici pe la ministerul finantelor nu stiu pe cineva care sa ma indrume. Orice sugestie e binevenita.

Mersi,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a cumparat cineva masina de acolo...ca tot vad oferte..insa nimeni nu zice nimic...sincer mi se par f ieftine(si altor prieteni li s-au parut la fel de ieftine masinile....)

Deci ...astept pareri..a luat cineva masina de la ei... ?

am vazut un A4 full 131cai, 6 trepte, 2004,tot..... la 12.500 parca...

In germania la banii astia de-abia gasesti din 2002, 101 cai si cu 2 geamuri electrice :) ambele pret cip (fara tva si taxe...)

Deci care stie sa-mi zica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masini de la ei din 2004 incoace si o sa cumpar in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gby Bineinteles. Totul de la deplasare/cazare/intocmire acte si pana la intoarcerea in tara.

Tariful este de 150-200Euro dus pana in Brussel si intocmirea actelor o facem impreuna. Cazare aprox 30Euro/noapte la Etap sau Formula1.

Pentru mai multe informatii PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors din germania de vreo 3 zile. Luni cred ca o platesc vama. Am fost azi pana acolo sa vorbesc cu o cunostiinta (care lucreaza la vama dar nu are directa legatura cu vama la masini) si imi spunea ca si la persoane fizice s-ar plati taxe la valoare de pe factura. Situatie foarte dezavantajoasa... cu vreo 300 de euro mai dezavantajoasa. Banii ca banii dar daca stiam ma tiganeam cu neamtul sa imi faca o factura mai mica. Voi ce parere aveti ... tot dupa catalog este? Sa sustin tare si sus ca asa e? Pt ca am auzit ca nu prea se stie cum e corect deci e posibil sa fie loterie. Cine a inmatriculat cel mai de curand o masina pe persoana fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu ce te-ai intors???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am plecat dupa Golf4 si m-am intors cu Astra H GTC...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a inmatriculat cel mai de curand o masina pe persoana fizica?

Eu acum approx 3 saptamani. Am platit la masina din semnatura 2294 EUR la vama (acciza + TVA) adica 81.190.000 lei. Valorile s-au calculat pe baza catalogului nu a facturii (factura era facuta pe 14.000 EUR). Am fost la vama din Chitila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la vama. Situatia nu se arata prea roz...se pare ca si la persoane fizice se considera factura ca si valoare de intrare in vama. Am dat niste mailuri ca sa vad care este pozitia oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine, poate ar fi mai avantajos sa asteptam (daca putem) anul 2007 … :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tot de parerea asta. Pt o masina 2004-2006 cu norma buna de poluare o sa fie cu siguranta mai bine dupa 1 ian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in germania tvaul se va face 19% pe care nu-l mai recuperezi dupa 1 ianurie!! deci masinile se scumpesc cu 19% +taxa de prima inmatriculare =>mai bine iei masina noua si proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit....

TVa-u...se va plati doar odata......fie aici....fie acolo....deci...singurul lucru care ar fi in plus..este taxa de mediu, in conditiile in care se va aplica (exista sanse sa nu se aplice ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxx are dreptate. TVA se plateste o singura data fiind vorba tot de o tara din UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie avantajos sa iei masini private care nu au tva ul returnabil la care nici in momentul de fata nu primesti nimic inapoi.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ..si in acest moment .......preturile la masini sunt mai buna la particulari.

Pana la urma dealer-u ia masina de la particular si intermediaza vanzarea.....adica isi pune partea lui la pretul masini :D

Iar avantajul celui care o vinde este ca primeste bani imediat....si "scapa" repede de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt tot de parerea asta. Pt o masina 2004-2006 cu norma buna de poluare o sa fie cu siguranta mai bine dupa 1 ian.

Nu zic ca nu aveti dreptate dar am facut niste mici calcule si va las pe voi sa judecati.

Masina din semnatura am adus-o in Iulie 2006 (ea fiind fabricata in Mai 2004) si am platit vama pe 25-26.07.06. Suma platita a fost de 81.190.000 lei sau 2294 EUR (am mai scris intr-un post asta). Aceasta suma continea TVA-ul de 19% pentru Romania plus accizele. Calculele le-au facut ei, nu stiu exact cum le-a dat suma asta. Oricum, dupa valoarea de catalog (cea pe care o aveau la asigurari, ca de la vama nu stiu), masina era 34.000 EUR iar in factura era trecut 14.000 EUR (atat cat am dat eu pe ea).

Acum, intr-un post de pe forum, a postat cineva documentul oficial cu modalitatea de calcul valabila de la 1 Ianuarie 2007. Conform acelui document, se va plati asa:

1. nr cm cubi X coeficient de poluare (fctie de capacitate) X coeficient fctie de vechimea masinii.

2. TVA 19%. In cazul in care TVA-ul se plateste afara (ex. Germania) am inteles ca e valabil si nu se mai plateste la noi. Poate insa gresesc aici.

Oricum, pentru masina mea, din Ianuarie as fi platit la punctul 1 de mai sus:

1989 cmc X 0.6 X 2.5 = 2983.5 EUR - mai mult cu 689.5 EUR fata de cat am platit eu acum (si repet, eu in suma platita aveam inclusa si valoarea TVA-ului)

Pai mie imi pare clar ca as plati mult mai mult. Asta presupunand ca documentul respectiv va fi cel valabil.

Deocamdata cred ca nu se prea stie cu siguranta cum va fi. In tarile in care s-au intrdus anumite taxe speciale care defavorizeaza importul de masini second hand (vezi Ungaria, Austria, etc), Comunitatea Europeana a facut scandal si sub amenintarea unor sanctiuni a cerut ridicarea acelor taxe. Deocamdata insa ele sunt in vigoare cu toate amenintarile Comunitatii Europene. Probabil tarile respective prefera sa plateasca "amenzi" la Comunitate decat sa elimine aceste taxe si sa pateasca ca si Polonezii dupa aderare (cand le-au intrat in tara 1.5 milioane de masini SH, majoritatea foarte proaste)

Sper ca informatiile sa fie cu folos si repet, asta este doar experienta mea personala la o singura masina.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform calculatorului de la http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php reiese ca dupa 1 ian va trebui sa platesti 1254 de euro. Deci sensibil mai putin, chiar daca taxa nu contine tva. Acum nu stiu care este corect, calculul facut de tine sau suma oferita de calculator.

Eu zic ca o sa fie mai bine pt ca acum cand cumperi o masina second te uiti sa fie cat mai veche pt ca la una foarte noua sare in sus vama. Pe cand dupa 1 ian cu cat masina este mai noua cu atat platesti mai putin. De ex daca aduci un Golf 5 Gti de cateva luni sau un an vechime acum platesti, conform catalogului, 5253 iar dupa 1 ian vei da sub 1000 de euro. Pana la urma unii castiga si altii pierd ... doar statul e singurul care nu pierde niciodata.

Ii rog pe cei care au relatii la vama sau chiar lucreaza in domeniu sa imi spuna si mie daca platesc vama la valoarea de catalog sau la suma pe de factura (masina in cauza este intrata in tara pe data de 06.08.2006, este evaluata la 7760 pe factura fiind 9300). Multumesc.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dea Domnul sa ai dreptate si informatiile pe care le-am avut eu sa fie gresite. Am spus ca nu sunt sigur de formula. Este doar ce am vazut undeva, intr-un post pe forum, nu lucrez in domeniu. Oricum, pana atunci cred ca se mai schimba de cateva ori. Probabil ca abia atunci se va afla sigur

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!