Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

ce scrie pe factura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe factura este trecuta firma de la care am luat-o si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este specificat clar mehrwesteuer-ul ?? (TVA)

nu era rau sa faci o copie dupa declaratia de export stampilata de catre vamesul ungur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e de la persoana fizica (chiar daca ai cumparat-o din autohause) TVA nu se recupereaza....e acelasi principiu ca si la noi, TVA fiind un impozit final adica se opreste la persoana fizica, cand o cumperi de la o peroana juridica aceste se ''transmite" mai departe; autohause-ul este doar intermediarul vanzarii nu proprietarul deci nu ai cum sa recuperezi TVA de la ei....asa cred eu ca s-a intamplat...sper sa ma insel pentru tine...

Eu nu am platit TVA-ul in 2005 desi am luat masina pe pers fizica / Masina a fost cumparata de la autohouse fara TVA direct / in alte cazuri stiu ca retin o garantie pe care o elibereaza cind le trimiti originalul de la hartiuta din vama (sa faci dovada ca ai iesit cu masina din germania).

Este evitarea dublei impuneri la taxe / practic ai plati TVA si in germania si in Romania cind faci Vama. :)

Ceea ce evident nu este corect si este reglementat prin tratate.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai luat masina pe persoana fizica, nu de la persoana fizica :). Cand o iei de la o persoana fizica nu cred ca poti recupera TVA-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am copie dupa declaratia de la export cu stampila de la unguri si cred ca o sa ma duc in hamburg sa stiu sigur daca da sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat masina de la firma, asa cum spui tu, este normal sa aiba TVA si sa ti-l recuperezi. Eu zic sa le dai intai un telefon sa ii intrebi de ce nu ti-au trimis banii? Poate sunt niste probleme cu contul sau alte maruntishuri, asta inainte sa te duci in Germania.

In mod normal ar trebui sa iti primesti TVA-ul inapoi, atata timp cat ai cumparat masina de la o firma, si una respectabila chiar, dupa cum ii spune numele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johny82 vorbeste de copia declaratiei de export, inseamna ca a cumparat masina fara TVA (pret pentru export) oprindu-i doar o garantie ca iese cu masina din UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am copie dupa foaia aia care le-am trimis-o lor,originalul cu stampila de la unguri,nu aia de transport, m-am exprimat gresit.

asta e problema ca e ditamai firma si ma gandesc sa nu-si fi retras ala banii

am vorbit cu cineva care se ocupa cu asa ceva si mi-a zis ca trebuie sa recuperez sigur banii,cu un avocat ii dai 50$,s-au mai intamplat cazuri d-astea

am sunat a ramas ca se uita, verifica si trimite, daca nu dupa pasti plec sigur

in actul de vanzare nu apare numele al caruia a fost masina,doar firma si eu,numele la german este in talon si carte de identitate a autoveh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am procedat la fel am facut o copie color si am trimis originala si contul in valuta.

Am asteptat o luna si nimica, l-am sunat pe neaamt si mi-a zis ca nu i-am dat contul bine si nu a stiut cum sa ea legatura cu mine(am verificat contul de trei ori inainte de al trimite) i-am dat din nou contul si dupa 3-4 saptamani am primit banii.

Eu recomand la toti care trimit foia, sa o trimita cu confirmare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu iti trebuie avocat pt asa ceva. Te duci la prima sectie de Politie si le spui ce ai patit. Handlerul poate sa intre la puscarie pt asa ceva, asa ca nu isi risca pielea pt o mie de euro. Mai sunt handleri care forteaza nota dar faci si tu putina presiune si se rezolva. Eventual poti sa ii spui ca daca ajungi in Germania vii cu Politia cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: atunci cand cumperi o masina din Germania, ce poti sa faci pentru a fi protejat de un CASCO? Am inteles ca exista posibilitatea sa trimiti prin fax actele (+ foto digitale?) in tara si a doua zi sa ai un contract de CASCO valabil.

Stie cineva detalii? Eventual o firma de asigurari care face asta?

Sau, varianta 2, faci un CASCO la o firma germana?

Multumesc.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ma incurc dar la firma de asigurari unde lucram exista o prevedere clara: nu se asigura masini neinmatriculate in Romania. Oricum faza cu actele si pozele prin fax cred ca e o gluma...asa trimit si eu un act falsificat de S600 si poze...si maine il gasesc in rapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

cand ai platit masina,ai primit o chitanta separat in care era trecuta suma pentru tva sau eventual pentru cautiune?

pe factura ai rubrica speciala pentru tva.daca este completata trebuie sa-ti primesti acea suma.copie dupa factura si declaratia stampilata la iesirea de la unguri si astepti.

daca ai chitanta pentru cautine,copie dupa declaratie la iesirea din ungaria + chitanta originala pentru cautine.le trimiti si astepti.cam trei luni.daca neamtul e de treaba iti vin banii mai repede.daca nu,nu.

daca ajungi cu unul din seturile astea de acte acolo,iti iei banii pe loc

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este trecut pe factura tva,am vorbit cu neamtu la telef si mi-ai zis ca a trimis banii, de ce dureaza atata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius_antonio

pentru ca au si ei hotii lor.prin banca mai mult de o saptamana(5 zile lucratoare)nu are cum sa faca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o luna si jumate a cam trecut,e cam suspect 3 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

Salutare la toata lumea.

Duminica plec in Germania sa cumpar o masina ( am gasit-o deja)

As fi recunoscator daca m-ati ajuta si pe mine cu niste lamuriri in privinta actelor necesare din Germania.

Precizez ca o sa cumpar masina de la un CETATEAN GERMAN si nu de la handler.

Ce nu am inteles foarte clar in urma documentarii pe forum a fost urmatorul lucru:

Cine elibereaza certificatul EUR 1 in cazul cumpararii masinii de la persoana privata .

Certificatul se elibereaza INAINTE sau DUPA cumpararea masinii si eliberarea numerelor de zoll.

Mai trebuie sa fac certificatul acela de export ptr recuperarea TVA ?

In romanica mai am nevoie de factura ? sau este indeajuns actul de vanzare-cumparare ? Persoana fizica nu-mi poate elibera factura ........

Astept orice lamuriri detaliate de la voi

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bladerunner

Daca nu ai factura, din cate stiu eu, nu poti recupera TVA-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

asta mai putin m-ar interesa , problema mea este certificatul EUR 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
1. Cine elibereaza certificatul EUR 1 in cazul cumpararii masinii de la persoana privata .

2. Certificatul se elibereaza INAINTE sau DUPA cumpararea masinii si eliberarea numerelor de zoll.

3. Mai trebuie sa fac certificatul acela de export ptr recuperarea TVA ?

4. In romanica mai am nevoie de factura ? sau este indeajuns actul de vanzare-cumparare ? Persoana fizica nu-mi poate elibera factura ........

1. Trebuie sa contactezi un exportator de acolo sau direct o autoriate vamala. Certificatul EUR1 se emite de catre autoritatile vamale germane, pe baza confirmarii firmei constructoare (am scris pe undeva pe forum cum am procedat eu).

2. Nu conteaza candm EUR 1 nu-ti trebuie in Germania ci in Romania, la vama romaneasca, pentru a nu plati taxe vamale. Nu are nici o legatura cu exportul masinii.

3. Daca vrei sa-ti recuperezi TVA...

4. Nu, nu este nevoie neaparat de factura. Contractul de vanzare cumparare este suficient (la mine a fost suficient).

Toate informatiile sunt pe forum, cauta mai temeinic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

ma intereseaza daca:

1 certificatul EUR 1 se elibereaza dupa vanzare

2 Cetateanul german trebuie sa vina cu mine sau pot obtine aceste certificat numai eu ?

3. Certificatul se elibereaza de la vama germana direct si fara alti mijlocitori / alte acte ?

adica trebuie sa ma duc intai la un exportator sa iau o adeverinta ceva si pe urma sa ma duc cu aia la vama si vama sa-mi elibereze certificatul EUR 1 ?

4 daca se poate o lista completa cu actele cu care eu trebuie sa ajung in vama ( mentionez inca o data ca eu cumpar masina de la o persoana privata )

Imi cer scuze ca cer atatea detalii dar duminic plec si timpul de informare este pe sfarsite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

1. Poti sa-l obti cand vrei, pe baza unei cereri trimise catre firma constructoare. Este un certificat care atesta ca masina a fost fabricata in Europa. Actul are relevanta doar in vama. Daca nu-l ai, platesti vama! Eu l-am obtinut dupa vanzare, am un prieten care la obtinut inainte de vanzare (a conditionat vanzarea de existenta EUR1). Pe certificatul EUR1 se trece doar seria masinii si tara de provenienta, deci nu este legata de vanzarea sau cumpararea ei.

2. Eu l-am obtinut printr-un tert. Intreaba la autoritatea vamala de unde vrei sa-l obti (din Germania).

3. Eu am trimis un fax la VAG (la numarul 05361-922927, nu uita prefixul tarii), cu brieful masinii si rugamintea sa trimita raspunsul la amicul meu pe fax. Cu faxul sa dus la o firma de expeditii si apoi, cu certificatul EUR1 scris de aia, a fost la biroul vamal de unde e el la stamilat si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modchip-guru

o sa cumpar o Skoda Fabia, faxul se trimite tot la nr acela ?

sa inteleg ca forumularul Eur1 l-a luat de la firma de expeditii si la vama decat l-a stampilat ?

cam cat dureaza toata operatiunea asta ? ( trimis fax la VAG ...primit raspuns....mers la vama ...etc ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu! Este vorba de o masina VW.

Da, ai inteles corect.

Cam 2 saptamani a durat la mine, dar tipa dela vama din Germania era cam vraiste.

A, sa nu uiti sa ai la tine si o copie dupa contractul de vanzare cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!