Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

"Verkauf nur in Export" spune destul de multe. De asta este asa de ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verkauf nur in Export = Sales only in export

http://babelfish.altavista.com pentru tradus din germana in engleza

Ca sa o aduci in Romania se exporta masina.Nu? Deci nu inteleg d ce zici ca e asa de ieftina pentru ca scrie : Verkauf nur in Export

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca alea scrise acolo sunt toate datele..atunci e asa ieftina pentru ca nu are TUV (inspectie) facut, adica e expirat! de obicei scrie vanzare la export pentru a nu se confunda pretul masinii pentru export, cu cel pentru cineva de acolo (adica + TVA)! de asta aici e acelasi pret!

dar asta as paria ca e cam teapa..la banii atsia..din 2002...hmm.greu de crezut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Verkauf nur in Export" sau "Verkauf nur an Handler oder Export" semnifica faptul ca masina nu prezinta garantie pentru a fi vanduta in statele EU. (in traducere ai dreptate, "se vinde DOAR la export")

Asta ar insemna o masina lovita si reparata, sau o masina cu defecte mai ciudate, care apar aleatoriu, oricum, o masina pentru care cel care o vinde nu poate da garantia (care este minim un an la ei (daca nu gresesc)).

Mai sunt astfel de masini aduse din alte tari (in special Italia sau Benelux) care au documentele din acea tara.

La o astfel de masina este bine sa stii ce faci cand o cumperi.

Pentru a indica pretul de export, in anunturi este specificat "Export preis ", sau "brutto".

Si nemtii mai discuta despre asta...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic atentie mare la preturile mult prea bune. Poate fi castana dar si teapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, Rudolf.s zicea ca l-au costat actele in Germ 44+15+85 iar eu i-am dat la neamt pentru chestia asta 180euro pe nr de 2sapt si am fost cu el si 99% sunt sigur ca chiar atat a costat. Poate sa difere de la locatie la locatie ?

@luk: Vad ca te pricepi tare bine la treaba asta cu adus masini si vanat pe net. Oare nu se poate face rost de acel program de "car fishing" prin alte modalitati ca doar suntem in Rom - tara in care nu prea se platesc bani pe soft.

Oare masinile alea care vad ca apar tot mai mult pe net cu persoana fizica de contact,ma refer doar la cazul cu nr de tel. or fi toate tzepe - caci pe tema asta m-am certat cu ceva prieteni care ziceau ca au cumparat masina din Germ. de la persoana fizica si e mult mai ieftin ca la handler cam cu 1000euro.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si iata ca acea bora la 7600 din 2003 s-a vandut deja. Am intrat la ora 10AM azi si inca exista iar acum la ora 12 scria "Das Fahrzeug wurde bereits aus der Datenbank gel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca este la un pret la care sa le permita la altii sa poata sa castige bine din revanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca se vinde... mai ales cei care nu vor sa o tina pentru ei au au un avantaj...

Inca un motiv in plus sa mergi personal sa o cumperi tu de acolo. Macar sa stii ca masina nu corespunde standardelor din De...

Altfel poti sa o cumperi de aici, mandru fiind ca ai masina proaspat adusa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ... degeaba incercam sa ne amagim ... mai bine cumperi una rulata pe aici de al un prieten care sti ce-a facut cu masina aia si cum a ingrijit-o decat sa cumperi tot din RO din piata .... zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu recomand celor care vor sa-si ia masina adusa din germania sa mearga personal sa o ia. sansele sa ia o masina aranjata sunt mult mai mici, aproape zero. iar la bani e posibil sa iasa putin mai ieftin, dar nu semnificativ. se cere un pic de documentare si eventual un insotitor sau chiar o cunostinta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum apare o masina la un pret bun,in max 10 min e vanduta deja.Pt asta exista programul de "car fishing".

Cat despre programul asta ,e facut la comanda de programatori romani,ca am vazut mai multe variante.Deci e foarte greu sa-l gasesti pe gratis.Nimeni nu ti-l da pe gratis.

Firmele de leasing au cerut programu asta direct pt a gasi masinile cum apar pe site.Daca vad o masina ieftina ei suna si fac rezervare pt ea.

Degeaba o vede dupa aia altcneva,ca deja e rezervata,adica ca si vanduta.

Si "plaseaza" rezervarile astea pentru doritori pentru suma de 100-200 EURO.

Deci daca vre cineva o masina,ei iti gasesc direct de pe net,pentru suma de 100-200 EURO

Mare majoritate a masinilor din targurile auto sint luate de pe net le cel mai scazut pret posibil,ca sa o poata vinde aici.

Eu am vazut Bora cu toate dotarile,culoare visinie,TDI din 2002 la pretul de 6250 EURO in Austria la reprezentanta Porsche.Si nu era tzapa.

II drept ca avea km multi 200.000 dar aia se dau inapoi la noi in tzara fara nici o problema si masina se vinde destul de usor aici castigand la ea mai bine de 1000 Euro.

Eu n-am zis ca e tzapa Bora de mai sus.Ca era de la handler.

Nu toate masinile de la persoane fizice sint tzepe.SI da,sint mai ieftine de la pers fizice,ca o cumperi la prima mana si nu de la handler.

Dar in ultima vreme au aparut destul de multi tzapari pe mobile.de.Masinile la un pret incredibil si km putini,tot ce vrei sint 99% tzepe.

Uitati-va la adresa asta :

http://www.rentacoder.com/RentACoder/misc/...ngSortOrderId=1

Approved on: May 16, 2004

11:05:47 PM EDT 

Bidding Closes: May 30, 2004

6:27:53 PM EDT 

Viewed (by coders): 369 times 

Deadline: Wednesday Jun 2, 2004 3:05:16 PM EDT

(14 days after 5/19/2004 3:05:16 PM) 

Deja anul trecut au cerut programu asta de la programatori.

Create a web page update notification

Bid Request Id: 154585

I would like a program that notifies me through SMS when a change is made on the site. The site is: http://www.mobile.de (it is in German, so basic knowledge of it is required). I would like to get update when a new car is added. It should be parameterizable. I mean that it should warn me after a given type of car has been added. My image it as follows:

-I add the parameters through an interface that is similar to the search pages (http://www.mobile.de/cgi-bin/searchPublic.pl?new=1&bereich=pkw&sprache=1 , http://www.mobile.de/cgi-bin/searchPublic....=womo&sprache=1, ...)

-The program will run on a page with non-stop Internet connection, and perform the query every 15minutes (this should be changeable as should be the connection type – I mean the proxy server being used if any). All configurations should be performed in a visual form, not by a configuration file.

-The SMS part will later be added by me, so please create a suitable interface for it (for example the placeholder: function(text, phone-number)

-I would like a basic registration system to be added that is based on an activation scheme (a client-id is sent based on the system configuration and key-code is generated based on it, which is unique for the computer).

I would prefer the program to be made in Delphi.

Modificat de luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din cate am inteles este o metoda prin care poti scapa de plata vamei, adica sa platesti mai putin prin leasing sau ceva. ma poate lumina si pe mine cineva va rog !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt, cand zici "plata vamei" te referi la acciza+tva. de aici acciza e de obicei mai mica (pentru motoare normale, pana pe la 2.0l), 1-5% iar tva-ul e 19%. in total 20-24% din pretul de catalog (ex. g4 2002 tdi e vreo 6000 eur)

Nu stiu exact cu leasing-ul dar daca o iei pe firma, nu mai platesti sau recuperezi tva-ul. deci treaba se reduce la tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu suntem offtopic

de fapt, cand zici "plata vamei" te referi la acciza+tva. de aici acciza e de obicei mai mica (pentru motoare normale, pana pe la 2.0l), 1-5% iar tva-ul e 19%.

<{POST_SNAPBACK}>

da, la asta ma refeream

Nu stiu exact cu leasing-ul dar daca o iei pe firma, nu mai platesti sau recuperezi tva-ul. deci treaba se reduce la tva.

<{POST_SNAPBACK}>

la firme da, se recuperezi TVA-ul, dar stiam ca in sistem leasing vama se aplica la valoarea reziduala (20% din valoarea masinii) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era pe aici o lista cu accizele. La o masina cu motor de 1896 cmc din 2002 se platesc 5.5% accize. La suma obtinuta (pret catalog + accize) se adaoga TVA de 19%. Catalogul si tabelul sunt listate undeva in forum.

Poate ca nu platesti TVA in leasing dar nu uita ca e LEASING si platesti alte lucruri (dobanda) si masina la sfarsit iti va veni mai scumpa decat daca dai toti banii deodata. Ideea e ca iti iei masina in rate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate chei trebuie sa primesti de la o masina din DE?

Daca sunt mai multe variante le puteti enunta ? Evident daca stie cineva.

tx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca s-a mai discutat. din cate stiu eu, sunt 2 chei normale + o cheie de plastic pt service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 chei briceag am primit, plus o cheie neagra, de plastic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 chei briceag am primit, plus o cheie neagra, de plastic!

Pe langa cele 3 chei trebuie sa mai primesti un plastic pe care este scris codul cheii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am primit si un plastic, galben, daca imi amintesc eu bine, pe care scria codul cheii. am uitat sa mentionez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca suntem in regula :) si io tot asa am primit: 2 chei briceag, una de plastic si un plastic cu codul.

p.s. si o borseta de pus cheile bonus de la dealer :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 lucruri am de zis.

1. Golf-ul acela din 2001 la 5550 E .. e teapa sigur.

2. Daca ai 6500-7000E in total pentru masina .. nu prea cred ca gasesti un Golf IV Euro 3 .. decat poate unul accidentat pe care sa il faci aici apoi .. Cred ca un Astra gasesti mai repede la banii astia..

3. Da. Cel mai bine ar fi sa suni .. dar asta dupa ce te-ai uitat pe net la telefoane nume .. date de contact pentru autohausul respectiv. Apoi e bine sa suni daca gasesti o masina buna pe net .. cateva sute de mii in plus la telefon nu mai conteaza .. Vorbesti cu omul de acolo .. il intrebi una alta .. .. Si da .. e bine sa mergi unde sunt mai multe autohausuri, dar sa fie apropiate .. (taxi-ul e cam scump .. :D ) ca sa ai de unde alege ..

Multa bafta !

va salut

apropo de teapa....

imi gasisem un golf 4 1.9tdi 130 de cai din 01 cu 8000 de euro.trimit mail la posesor(nu era de la un autohaus era un neamt) si omu imi raspunde in aceeasi zi .'ca masina e in perfecta stare si ca pretul care il vrea el pt export e 7000 e.io gata il intreb cum vrea sa facem tranzactia si omu imi zice ca daca vreau sa i cumpar masina sa i trimit 2000 e prin western union si restu cand ne vedem(acceptase sa ne vedem la pasau la granita cu austria).omu m a pus sa ma inscriu la www.safe-pay-car.com si sa ne ajute ei.dar io mai precaut am nitrebat la info.mobile.de ce stiu de situ asta cu safe pay.oamenii m au lamurit usor ca situ nu exista e fals si sa nu trimit nicioadta asa banii(situ safe pay arata identic cu cel de la mobile.de si am crezut ca sunt asociati..de asta i am int pe ei.)va dati seama ce ma distram io singur in pasau cu 2 000 euro dati ..+ ca omu a dat totu din el stii mi a oferit cauciucuri de iarna ca i face el inca o revizie la ei...

asa ca MARE grija cu masinile astea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!

Uite si eu m-am dus in Germania ca tot omul :D ...sa-mi iau masina si dupa multe cautari mi-am luat un golf4 1.6 16v din 2001 in doua usi cu climatronic,incalzire in scaune,computer de bord,ESP,spalator faruri la 60.000 km(asta cu km nu stiu sigur desi am carte de service dar nici nu ma intereseaza prea tare atata timp cat masina merge f bine)...Pretul cu drum,asigurare,numere acolo,inscriere,vama,RAR etc este de 8.200...Acum nu stiu eu prea bine dar cred ca este un pret bun nu??Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!