Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

daca uiti sa stampilezi eu stiu ca singura solutie este sa te intorci in orasul respectiv si sa mergi la vama. sper ca ma insel....

trebuie sa te intorci si cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in belgia toate actele au fost facute fara sa se miste masina din garaj. in franta e la fel. cumnatul meu si-a inmatriculat masina in juma de ora, la prefectura (asa e la ei) si masina era in romania. nu e birocratia de la noi si totul se face pe baza unor declaratii pe proprie raspundere. in germania nu stiu, ar trebui sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa te intorci si cu masina?

<{POST_SNAPBACK}>

In Germania nu iti trebuie masina la Vama. Masina trebuie sa o duci doar la Primarie ca sa vina un constatator sa verifice seriile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a venit agentul vamal si s-a uitat la masina...deci depinde de caz la caz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a fost ca la Romania :P Prima data am fost fara masina si mi-au zis ca trebuie sa o aduc sa o vada. Cand am venit cu ea nici nu s-au mai uitat la ea si mi-au pus stampila :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa stiu in ce masura se poate cumpara o masina in weekend. Se rezolva mai greu treburile, deloc sau la fel? Se pot face acte si in weekend? E cumva mai avantajos sa iau acuma masina sau anul viitor prin ianuarie? In ceea ce priveste vama, va fi mai putin pt. o masina din 2001 in ianuarie 2006?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele firme sambata mai gasesti deschis, de regula pana la 13-14. Duminica este inchis peste tot.

Autoritatile nu lucreaza in week end in Germania. Nu cred ca fac exceptii...

Poti sa afli programul usor de pe net, daca sti exact orasul unde mergi. De regula il afiseaza mai toti...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa stiu in ce masura se poate cumpara o masina in weekend. Se rezolva mai greu treburile, deloc sau la fel? Se pot face acte si in weekend? E cumva mai avantajos sa iau acuma masina sau anul viitor prin ianuarie? In ceea ce priveste vama, va fi mai putin pt. o masina din 2001 in ianuarie 2006?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu poti rezolva nimic in weekend deoarece primaria si vama sunt inchise in weekend. De asemenea vinerea si lunea au program mai scurt. Ai grija ca au si o gramada de sarbatori in care nu se lucreaza. Spre exemplu azi, in Germania, Franta, etc, este zi nelucratoare.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspunsuri... ce mai vreau eu sa stiu: cum trebuie sa arate cartea service la o masina de aprox. 130km ma refer ce trebuia schimbat pana atunci? Taica-meu zicea ca pompa de injectie e scumpa si trebuie avut grija sa fie schimbata? Cati km rezista o pompa? in RO se va circula in regim normal (nu blana) cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint multe firme de leasing care iti fac rezervare de masina pentru 100-200 EURO.Adica iti gassc o masina si pentru asta tu platesti 100-200 EURO.

O sa intrebati de ce sa dai banii astia?

Pentru ca,din experienta,daca nu mergi cu KAUFVERTRAG-ul in mina in Germania si mergi la plezneala si umblii prin parcuri auto,se poate sa cumperi o masina mai scumpa ca si in pietele auto din Romania.

In general in targurile auto,masinile de vanzare au inclus in pret comisionul omului care aduce masini din Germania.

Si ei calculeaza tot in pret,si spaga de 20 euro de la vama,si drumu pana in germania,si motorina pentru intoarcere etc,nu cum am vazut pe cineva care n-a calculat in pretul masinii drumul,noapte la motel si din astea.

Deci ei aduna toate cheltuielile pentru masina respectiva si peste asta isi pun un comision de 700-1000 Euro.

Firmele de leasing si persoanele care aduc masini nu cumpara orice.Ei stiu preturile din pietele auto,si de acasa calculeaza daca se renteaza sa cumpere masina respectiva sau nu.

Va intrebati cum gasesc ei masinile mai ieftin.Raspunsul e simplu:

Au un program care cauta masinile de pe mobile.de la fiecare 10 secunde,si cum apare o masina noua pe site,lor deja le apare pe calculator.

Daca a intrat o masina corespunzatoare ca pret,calitate,dotari etc face rezervarea pentru ea,si in 5 minute e "ocupata" deja.Degeaba o vedeti voi pe net,ca masina e rezervata de altii.

Si chiar daca platiti 100-200 EURO pentru rezervare tot iesiti mai ieftin daca a-ti cauta voi in parcuri din Germania,sau chiar daca a-ti cauta voi pe internet.

Pentru rezervarea asta ei cer 100-200 EURO de la doritori.

Un program din asta de cautare automata costa in jur de 300 EURO.

Opel Astra 1.7 DTI ECO EURO 3 Kategorie: Limousine

 

EUR 4.999

Daten:

140.000 km, 55 kW (75 PS), EZ: 03/01, T

Modificat de luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de 900 de euro dintre cele 2 astre vine de la Klimaanlage si Leichtmetallfelgen. Ce dreaq or fi alea ? Or avea vreo valoare semnificativa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

or fi si ele 900 euro ? eu cred ca as cumpara masina mai scumpa sa iau tzeapa si ii las pe aia cu leasingu' sa cumpere masina mai 'eftina ca ei isi permit, de, daca tu ai fi facut programul ala de selectie ... ( dadeau aia faliment )

Modificat de janvaljan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata!

Mi-am cumparat masina!

Lun i, 7 oct. am urcat in autocar si dupa 21 de ore am fost in Germania. Am mai parcurs vreo 20 km cu masina pana la Handler si acolo, iat-o:

Am inceput sa fac actele, am platit masina 9500 EUR. De la Handler am plecat cu masina la Ratsamt (primarie) pentru talonul provizoriu cu care sa pot pleca din tara. 44 EUR + numerele pe 15 zile 15 EUR. Cartea verde mi-a facut-o o cunostinta 85 EUR. Ajuns inapoi la Handler care astepta intre timp certificatul EUR1 am dat o fuga la Zollamt (Vama) pentru stampila de export. Astea fiind facute masina a fost gata de plecare. Am petrecut o noapte la rude si a doua zi am plecat. Motorina e 1.06 - 1.08 EUR/l. Un plin a fost cam 57 EUR si am consumat cam un rezervor si jumatate pana acasa la viteze de peste 140km/h. Autostrada se plateste 7 EUR in A si 5 eur in HU. Ajuns in vama m-am dus la iun comisionar vamal care mi-a facut hartia de tranzit sa ajung cu masina in orasul unde platesc vama. Mi-au pus stampila la vama si gata. Ajuns acasa am apelat la un prieten cu firma de inmatriculari. Acolo am mai platit 2000EUR din care 61mil accize + T.V.A. si 10mil. inmatricularea in sine. Acum astept sa ma duc cu masina la RAR la identificare si apoi sa vina talonul. Voi incerca sa scanez actele si chitantele sa vada si cei care vor sa-si aduca masini singuri. Eu zic ca merita sa mergi dupa masina.

Traiasca mobile.de ! :))

Poze si detalii cu masina urmeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am mai platit 2000EUR din care 61mil accize + T.V.A. si 10mil. inmatricularea in sine.

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru ce sunt cei 10 mil? Inmatriculare nu e odata ce nu ai fost inca la RAR.

Si cu recuperarea TVA de 16% cum procedezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele 10 mil. sunt incluse toate taxele si prostiile ce se platesc de la RAR la Politie. Voi da o lista intreaga, detaliata cand e gata inmatricularea. TVA nu am platit, am lasat garantie 1000 de EUR pe care ii recuperez cand le trimit hartia inapoi stampilata la iesire din HU. Sper sa o pot scana sa vedeti si voi vum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci prin posta treaba asta? Le trimiti hartia si ei iti trimit banii prin banca etc. ?

Fii atent, nu toti nemtii sunt cinstiti, in clipa in care nu mai ai in mana (pt ca i-ai trimis-o prin posta) declaratia de export stampilata, nu mai nici o putere asupra celor 1000E.

Cunosc caz de inselatorie in felul asta, iar dealerul nu era vreun arab sa alte natii din Munchen sau Nuremberg, era neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am petrecut o noapte la rude si a doua zi am plecat.

daca a fost de fata la tranzactie si o ruda, nu cred ca sint probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rudolf.s a spus ca a dormit peste noapte la rude. Deci este foarte probabil ca acele rude sa ii recupereze garantia. Asta este si recomandarea mea, deoarece am auzit si eu de nemti care au tras tzepe la garantie.

@rudolf.s Eu nu am inteles exact cat ai dat pe masina. 9500 a fost pretul de export?

Banuiesc ca a fost pretul in care era inclus si VAT-ul, nuo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am mai platit 2000EUR din care 61mil accize + T.V.A. si 10mil. inmatricularea in sine.

EU zic ca e invers.Adica 61mil TVA + restu accize.

Pentru ca acciza e : 4.5% din valoarea de catalog

Si TVA-ul e 19% din valoarea de catalog.

Nu?

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

Fa-ti un calcul pe site-ul asta,sa vezi daca ai platit conform tabelului de aici

Pentru recuperarea TVA-ului mai bina cauti pe cineva cine merge in Germania in apropiere de unde trebuie sa-ti recuperezi tu TVA-ul si ii zici sa-ti scoata el personal,si il platesti pentru asta cu 20-50 EURO,depinde la cat te intelegi cu el.

E mai convenabil sa platesti chiar si 50 EURO decat sa pierzi 1000 . Nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am primit tva-ul prin banca, fara sa ma mai duc acolo. dar, am mai zis-o pe forum, am luat masina de la un autohaus mare.

totusi, aspectele negative sunt ca am cheltuit vreo 50 Eur pe telefon si am asteptat vreo 2 luni. in cazul meu, ba erau oamenii in vacanta, ba au mai vrut factura in original, ca sa fie ei siguri ca masina a iesit din .de. Totusi, pana la urma au venit banii, mi-am recuperat tva-ul.

Cu toate astea, daca aveti posibilitatea sa mergeti personal sau sa trimiteti pe cineva e mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca tine de seriozitatea firmei si nu de marimea ei. eu, la unul din bruxelles, am trimis vinerea declaratia vamala prin dhl (parca un milion jumate a fost taxa), lunea am sunat, ajunsese deja dar mai vroiau si un fax cu antetul bancii numarul meu de cont. l-am trimis si pe ala si miercurea aveam mia de euro in cont, minus comisionul de vreo 20 de euro. deci am primit banii inapoi in mai putin de o saptamana de la intrarea in tara si am putut sa-i folosesc la plata accizelor si tva-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema cu persoana care mi-a adus masina. Acest lucru se intampla in urma cu aproximativ doua saptamani. Omul a avut datorita serviciului drum in Germanica si a fost la handler si mi-a recuperat garantia. Toata operatia a durat aprox. o saptamana. Neamtul a fost super corect , in conditiile in care s-a vorbit cu el persoanal. Nu stiu cum ar fi reactionat daca lucram prin servicii de cuierat rapid sau altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tranzactie a participat si nasul meu care a dat initial si avansul la neamt (ma rog, turc). garantia o incaseaza tot nasul meu. Mia care a dat-o la avans acum o ia inpoi ca si garantie. Turcul are nevoie de hartia de export si o copie dupa CIV/talon ca sa vada ca masina a fost inmatriculata in RO. Seriozitatea nu se pune sub semnul intrebarii in cazul meu. Sper... :Driver: :D

Exact cum spuneam: 5.5% accize (nu mai este 4.5) si 19% TVA pe suma obtinuta (val masinii in catalog + accize). total: 61.000.000 LEI Am calculat si eu, au calculat si comisionarii vamali.

Masina pe net era 10800 cu TVA si 9800 fara TVA. Ajuns acolo am mai negociat cu el si mi-a lasat-o la 9500, bani platiti acolo cash.

Am mai invatat o smecherie: turcu' mi-a cerut sa facem factura pe o suma mai mica, pe 6800 EUR. El iese in pierdere cu masina asta, plateste mai putin impozit si mai face ceva bani. Eu am fost de acord si i-am explicat ca atunci si eu trebuie sa castig ceva si asa am mai recuperat 100 EUR. In loc de 9600 cat ne-am inteles prima data (bani pe care i-am si dat) am ajuns la 9500 primind 100 inapoi. puteti incerca si voi sa negociati propunandu-le sa treaca mai putin pe factura sa castige si ei ceva si sa va lase si voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul daca as intalni un dealer ca ala (mai ales turc :Driver: nu cred ca as mai avea incredere sa-l las pe el sa-mi trimita banii inapoi prin transfer bancar. oricum, in cazul tau e altceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!