Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

La mine exista numarul de telefon dar nu raspundea de loc si am sunat de o gramada de ori la toate orele posibile...singurul contact care l-am avut cu respectivul a fost pe mail cand imi cerea sa ii trimit bani ca sa imi "retina" masina...Feriti-va de astfel de chestii si de super ocazii!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

In legatura cu "VW Golf IV SH from Germany", asta vara am incercat sa contactez un vanzator de pe mobile.de. Prima incercare, o Skoda Fabia RS. I-am zis ca ne intalnim in Berlin, mi-a zis sa-i trimit banii prin "www.mobile-zahlungen.com" :D si-mi trimite masina :D :D :D . Site-ul un era un phake ( acum nu mai exista ) asa cum mi-au confirmat si cei de la mobile.de :

"Dear Customer,

the homepage www.mobile-zahlungen.com is a complete fake. It does not come from us. Mobile.de does not take any part in handling sales. Mobile.de receives no information about who is buying a vehicle from whom. All agreements concerning a sale are worked out between buyer and seller.

Please do not hesitate to call us if you have any questions in this respect. Our service hotline is available during working days from 08.00 to 18.00 hours on +49 30 81097-600. You are also welcome to contact us by sending a fax to +49 30 81097-699.

Kind regards,

Your mobile.de team

Nathalie Zschaebitz

Customer service

mobile.de GmbH

Marktplatz 1, D-14532 Europarc Dreilinden

Tel.: +49 30 81097-512; Fax.: +49 30 81097-699

web: http://www.mobile.de; http://www.ebaymotors.de

Dupa ce m-am uitat putin prin headerele de la e-mail-urile primite am observat ca asa zisul vanzator se conecta de pe un IP de ZAPP ( avea adresa de e-mail pe Yahoo si Yahoo-ul trimite in header-ul de e-mail si adresa de la care te-ai conectat ca sa trimiti mail).

In concluzie, mare atentie cu mobile.de ( eu am luat pana la urma de la autohus.de)

ionutc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mobile.de apare in josul paginii "Aktueller Sicherheitshinweis"

si mai e o faza cu transferul de bani prin Western.

unde dati de chestiile respective nici nu va mai pierdeti timpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gata!!! M-am hotarat in martie plec in Germania. Am o cunostiinta acolo dar as vrea sa stiu daca sunt sanse sa gasesc si alte masini care nu sunt pe puse pe net?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu abia ce am venit din Germania cu un Golf TDI 90cp...

... am gasit-o dupa 5 zile de cautari.... dar in primele 4 zile credeam ca o sa plec fara masina ca numai preturi mari gaseam...

Faza e ca daca ai timp sa cauti linistit gasesti, dar daca nu poti sta macar 7-10 zile s-ar putea sa ai ghinion si sa nu dai de nimic acceptabil...

Ar mai fi varianta sa ai un prieten care sa o rezerve si tu doar sa mergi la sigur..dar asta e altceva.

Eu am luat-o de la privat asa ca nu am avut treaba cu TVA-ul.. si in plus am gasit-o foarte ingrijita... a fost 6900 Golf TDI edition negru perla 117 mii ESP full electric etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. :P

Peste cateva luni o sa plec si eu in Germania pentru un Golf 4 TDI :P (preferinte> 90-110cp,'99-'01, 4usi, climatronic, geamuri electrice, @ max 150-170.000 km). De unde e mai bine sa fie luata ? persoana fizica sau dealer? Eu nu prea as vrea sa ma incurc cu VAT-ul si presupun ca exista si o diferenta de pret daca o iei de la persoana fizica.

Pe mobile si alte site-uri de genul asta ma tot uit si am gasit ceva variante pe la 6800-7300 Vat reclamable la dealeri dar la persoane fizice numai tzepe. Stie cineva o zona anume unde e mai bine de mers pentru cumparat?

Astept si ceva sfaturi de la voi in legatura cu ce tip de motor ar fi mai indicat, etc.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-ia-ti motorul de 110 cp, vad ca oricum intra in preferintele atle. dar daca prinzi unu de 116, nu ezita

-nu e musai ca persoana fizica sa vanda mult mai ieftin. iar avand in vedere ca TVA-ul este 16%, de la 7000 de euro in sus valoarea lui e de 1000 de euro si peste, functie de pret. eu zic ca merita sa te incurci cu TVA-ul, mai ales ca handler-ul stie in proportie de 99% sa intocmeasca actele pentru export, pe cand persoana fizica o doare in basca.

-inceraca maxim 150 000 km

-pleaca cu 2-3 masini "proaspete" gasite in zona unde mergi. nu merge chiar la bajbaiala.

-daca vezi una faina, inceraca sa contactezi cumva proprietarul

-99?? atunci asigura-te ca e Euro 3 (parca 90 si 110 nu sint Euro 3 decat din 2000, functie si de tipul motorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare prosteasca probabil pt unii, dar s-au modificat cumva accizele la masinile de import second hand?

ca eu am auzit ca la un motor intre 1.8 si 2L diesel s-a cam facut vreo 11% acciza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Deoarece se apropie plecarea in Germania dupa un G4 1,9 TDI am si eu cateva intrebari la care as dori un raspuns

1. Sunt diferente mari de preturi intre persoane fizice si autohouse-uri, adik cam care ar fi diferenta de pret daca as lua aceeasi masina dintr-un autohouse sau de la persoana fizica.

2. In cazul in care cumpar masina de la persoana fizica ce acte trebuie facute acolo? Exista firme care fac actele? (in cazul in care stiti sigur de aceste firme va rog postati si numele lor sau modalitati de contact)

3. Care ar fi pretul minim la care as putea gasi un Golf 4 TDI, 4 usi, an '99-'01 (binenteles euro 3), km max 150-160.000 , climatronik, geamuri electrice, computer de bord.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferente de pret sunt, cand am cautat eu erau cam de 2-3000 eur pt aceleasi dotari, dar chestia care ii cu pers fizice, din ce ma inteles de la altii care aduc des mashini de dincolo, ii ca se intampla sa iei tzapa, adica;

- ori nu ii mashina care o prezinta ei pe net/sau dotari sau etc.

-sau se intampla ca atunci cand ajungi in germania sa fi dat deja mashina la alticeneva chair daca ti-ai facut rezervarea la mshina

si legat de mashina cautata de tine uite unLINK cu cateva mashini cu dotarile pe care le vrei (am pus max 7000eur)

spor la cautat, eu cel putin am cautat vreo 2 sapt :) pana am gasit ceva ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si legat de mashina cautata de tine uite unLINK cu cateva mashini cu dotarile pe care le vrei (am pus max 7000eur)

spor la cautat, eu cel putin am cautat vreo 2 sapt :) pana am gasit ceva ok

nu stiu daca macar 1 din masinile respective sint ok.

ba cu prbleme la motor, ba cu atentionare vizavi de veridicitatea anuntului, ba lovite, etc.

si la nici unul nu se recupereaza TVA-ul.

eu zic ca cel mai bine cumperi de la un autohaus

-a mai vandut la export 99%

-stie ce acte iti trebuie

-recuperezi TVA

-masina din anunt exista cu siguranta

-daca ai ghinion si s-a vandut, poate gasesti altceva la el in ograda.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Sunt diferente mari de preturi intre persoane fizice si autohouse-uri, adik cam care ar fi diferenta de pret daca as lua aceeasi masina dintr-un autohouse sau de la persoana fizica.

eu cred ca acolo, cand o persoana fizica vrea sa-si vanda masina, merge pe la un autohaus sa-si faca o impresie despre preturi si cere si el la fel. diferenta este ca firmele iti dau posibilitatea sa recuperezi TVA-ul iar persoana fizica nu. adica, in cazul meu, 16% in germania sau 22% in belgia. daca e un autohaus mare iti factureaza direct cu TVA zero si lasi doar o garantie ca-i returnezi declaratia vamala stampilata la iesirea din UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trait "acolo" si iti garantez ca nici daca-ti este frate nu-ti da cu 500-1000 mai "ieftin", poate doar daca are ceva de ascuns in istoricul de reparatii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret intre pers. fizica si autohaus nu prea este. Asta si pentru ca cei care cumpara masinile pt. autohaus sunt f. buni negociatori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pe unde traiti voi... dat io tocmai ce am luat o masina din germania si dupa ce am cautat o sapt prin toate autohaus-urile am gasit cea mai buna oferta tot la un particular..... cel mai ieftin la autohaus am gasut cu 7500 fara TVA iar de la particular am luat-o cu 6900 si am scapat si de complicatia cu recuperarea TVA-ului....

Si in plus chiar nu poti avea incredere in autohaus-urile mici care au preturi bune... sunt multe masini forjate rau si cosmetizate pentru vanzare.... Singurele locuri unde ai garantie ca masina e ok sunt reprezentantele VW care vand S-H... astea sunt verificate si reparate inainte de vanzare si au garantie K lumea, dar si pretul e pe masura... de ex o masina ca a mea la 6900 la ei e cam 8500 - 9000 fara TVA...

De la particular ai sansa sa si cunosti persoana care a condus masina si sa iti dai seama cum a tratat-o... dar asta sta in capacitatea fiecaruia de a citi oamenii etc...

In cocluzie totul sta in priceperea voastra de a cauta si de a studia atent masina si omul care ti-o vinde... plus ca ai nevoie si de ceva noroc...

Si DA! Preturile la Particulari sunt mai mici.... dar ei nu ofera garantie la masina cum ofera autohausu-rile.... dar oricum... garantia e valabila doar pana la radierea masinii.. asa ca nu prea foloseste la nimic dupa ce ati iesit din Germania cu ea....

Asa ca atentie si noroc!

Modificat de TOXIC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar oricum... garantia e valabila doar pana la radierea masinii.. asa ca nu prea foloseste la nimic dupa ce ati iesit din Germania cu ea....

mai exact pana la iesirea din UE. adica eu peste tot pe unde am intrebat (nu la turci, ucrainieni, romani sau alte soiuri de pakistanezi) mi-au spus ca la seconduri se da garantie un an, asta daca o cumpara un "european". daca e pt export se pierde garantia la iesirea de la unguri. pe aceasta idee eu mi-am facut si o vacanta de 4000 de km prin zona ca sa ma asigur ca totul functioneaza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am gasit pe mobile.de si pe autoscout cateva bucati de Seat Cupra R noi (10 km) la pretul in jurul a 19.000 E.

Credeti ca sunt tzeapa? Au ca an de fabricatie 2005.

Stiti cumva vreo firma serioasa de aici ce imi pot aduce masina si sa imi ofere factura pt a o lua in leasing? Oara cat imi cer in plus (partea lor)?

P.S. Sper ca nu sunt :blink: , insa chiar daca e vorba de Seat, ma refer tot la aducerea unei masini din Germania ... Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie masini de test.

Dupa care se rearanjeaza masina,ca si cum ar fi noua, posibil si motor schimbat, si se pune in vanzare cu 0 km, si cu pretul de rigoare.

Am amici care au cumparta astfel de masini pentru ca pretul era mult mai mic ,si in plus garantia de rigoare oferita de Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer ma indoiesc ca se intampla ce ai spus tu cu o masina de test. Eu stiu ca masinile de test se vand exact cum sunt, evident, in stare de functionare 100%, dar nu se schimba motoare sau sa se dea inapoi km. In Germania poate iesi proces mare pt faza cu datul km inapoi, mai ales de catre producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km nu se dau inapoi 100%, cel putin nu oficial!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru tva-ul masinii,a fost cumparata de la audi raffay hamburg

sunt in ro,eu am trimis deja cu stampila de la unguri, cont in valuta, de vreo luna da nimic deocamdata,e posibil sa nu aiba masina tva sau trebuie sa ma duc special sa iau banii,firma a luat masina de la o persoana fizica intradevar,astept lamuriri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca de la persoane fizice e mult mai greu de recuperat TVA-ul, daca nu chiar imposibil. Sincer eu stiu ca nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e de la persoana fizica (chiar daca ai cumparat-o din autohause) TVA nu se recupereaza....e acelasi principiu ca si la noi, TVA fiind un impozit final adica se opreste la persoana fizica, cand o cumperi de la o peroana juridica aceste se ''transmite" mai departe; autohause-ul este doar intermediarul vanzarii nu proprietarul deci nu ai cum sa recuperezi TVA de la ei....asa cred eu ca s-a intamplat...sper sa ma insel pentru tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e cumparata din autohouse ci direct de la audi zentrum hamburg,in actul de vanzare cumparare este intre mine si firma,nu persoana fizica, stiam ca ce trece prin firma e normal sa aiba tva nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!