Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

vezi mai sus, in p®ostul meu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles se calculeaza in functie de factura dar daca valoarea facturii este sub valoarea masinii in vama se ia aceasta. Si ca o completare am luat calculatorul de pe http://www.vamamasini.ro si o chestie ciudata mi-a aparut cand am calculat vama la un 1.9TDI din 21.10.2001. Acesta era calculat pentru vama masina din 2002. Tariceanule...

Modificat de TDiFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu sa vezi distractie cu facturile ...discutii, negocieri cu handlerii sa pice pe valorile astora :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare ciudat chiar si pt o tara ca Romania sa se dea o lege de genul daca valoarea trecuta pe factura e mai mare calculam tva si accize la ea daca nu punem la valoarea de catalog. Si in plus nu cred ca s-a schimbat in nici un fel legea doar valoarea de catalog a masinii a fost crescuta un pic, accizele si modul de calculare cred ca au ramas ca si pana acum. Lucrul asta l-am inteles si de la googoo in postul #383 (din cadrul topicului acesta) in care imi oferea un raspuns la intrebarea din #382.

Ii rog inca o data pe cei care lucreaza in domeniu sau pot afla din surse "oficiale" sa ne lamureasca. Oricum maine cred ca o sa dau o fuga pana la vama sa aud cu urechile mele cum se procedeaza.

PS: Vai ce harababura!!!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai bani sa dai pe masina mai mult decit au calculat ei foarte bine fac nene...sa ia dublu ca au de unde ...ei nu trebuie sa piarda nimic

:Driver: astia nu mai stiu cum sa astupe gaurile din buget...

pe care tot ei le fac, aruncind cu banu in stinga/dreapta sus/jos :blush:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat un pe diverse forumuri si se pare ca valoarea de pe factura este considerata ca si valoare de baza la care se aplica tva si accize doar pt persoanele juridice. Acelasi lucru l-am intalnit si in urmatorul articol http://www.desteptarea.ro/articol_3486.shtml (are unele greseli dar ca idee e ok).

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu, legea asta a intrat in vigoare din 4 iulie.Eu in data de 7 iulie m-am prezentat pt. a plati vama pt. masina intrata in tara in 1 iulie.Aveam la mine tabelul cu vechile valori in vama.Functionarul mi-a calculat cit am de platit, evident mai mult cu vreo 800 RON decit calculasem eu.Cerind sa imi arate de unde vine diferenta, omul mi-a aratat tabelul cu noile valori in vama.De factura nu a pomenit nimic(iar eu stiu ca valoarea de pe factura era mai mare decit cea din catalog).Vama a fost calculata la noua valoare din catalog, 5760 eur.Masina are erstzulassung 10.2001, dar ca baza de calcul s-a luat valoarea din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru persoane fizice se iau valorile in vama din tabelul cu valori in vama. Factura nu se ia in calcul.

Pentru persoanele juridice se ia in considerare ca baza de calcul valoarea trecuta IN FACTURA.

Am platit azi vama la Laguna din 06/2001, 1.8 benzina si a fost ~1540 euro. Baza de calcul a fost cea din tabel, cu toate ca in factura suma era cu ~500 de euro mai mare.Masina a fost considerata de 5 ani. Daca este din 08/2001 sau mai noua se considera de 4 ani, deci vama mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat un pe diverse forumuri si se pare ca valoarea de pe factura este considerata ca si valoare de baza la care se aplica tva si accize doar pt persoanele juridice. Acelasi lucru l-am intalnit si in urmatorul articol http://www.desteptarea.ro/articol_3486.shtml (are unele greseli dar ca idee e ok).

Este adevarat.Pt. persoane fizice ramane valoarea de catalog....dar se pare(se pare!!) ca o sa revina la vechile valori..a inceput sa faca UE spume... deja se gandesc baietii din UE la Polonia si Ungaria ca tari care sunt impotriva comertului liber in UE sau ceva de genu--si o sa urmeze si Romania.Polonia si Ungaria au de asemenea taxe mari la importul auto SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh ... ce bine ca mi-ati confirmat. :blink:

Urasc miniuna prin omisiune (sa nu inteleaga B06DAN ca spun ca a mintit el prin postul acela ... cei de la vamamasini.ro sunt vinovati). Tipul asta de dezinformare se practica de catre toata mijloacele media. Acum o sapt se spunea pe la toate posturile de televiziune ca au crescut cu 100% taxele vamale, dar nu mai spuneau ca asta se intampla pt un caz izolat de audi a8 din 2006 cu motor de 4.2L (de ex) si nu la toate masinile.

Am auzit si eu ca noile taxe vamale (nu stiu daca se refereau la cele de la 1 ian 2007 sau cele intrate la 4 iulie 2006) sunt impotriva comertului liber si UE va penaliza acest lucru. Sunt de-a dreptul scarbit de politicienii astia. Cand vorbesc de intrarea in UE ne spun ca trebuie facute sacrificii dar cand vine vorba de afacerile lor si le protejeaza in asa hal incat sunt in totala contradictie cu cele dorite de UE.

Poate ne primim si noi care inmatriculam cu taxele astea enorme banii inapoi retroactiv daca se va face rollback :)) .

Am citit pe un forum ca certificatul EUR1 arata ca masina a mai fost inmatriculata, nu ca ar fi fabricata in Europa. Deci conform teoriei asteia si o Mazda "made in Japan" daca o luam din Germania ar trebui sa aiba certificat EUR1 si ar putea fi inscrisa fara 30% taxe vamale. Cunoaste cineva problema asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici vorba cu EUR1, ala certifica faptul ca bunul importat (poate fi si ata de cusut , nu neaparat masina) este fabricat intr-o tara din spatiul comercial european. La restul se aplica 30% vama.

Cat despre redus valorile in vama, eu zic ca nici gand pana in 2007. dar si atunci, o sa fim norocosi daca astia le lasa asa cum sunt acuma, ma refer la valori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu inteleaga B06DAN ca spun ca a mintit el prin postul acela ... cei de la vamamasini.ro sunt vinovati)

Se pare ca am luat si eu o mica tzeapa. Se pare ca nu m-am informat suficient. De-aia sunt bune forumurile astea...ca sunt si oameni care trec prin asta si stiu exact, si, mai mult decat atat, ii si ajuta pe ceilalti.

multumim de clarificari oamenilor care au fost la fata locului si s-au convins...Mea pulpa!

Iar referitor la UE cum ca ar avea ceva de spus despre asta cu valorile de catalog, eu nu am auzit nimic. Legat de UE si noul cod fiscal, insa, care intra in vigoare la 01.01.2007(cel putin la partea cu taxa de la prima inmatriculare a unui autoturism, fie el nou ori SH) se pare ca aceste prevederi referiotoare la inmatricularea autoturismelor, nu prea sunt conforme cu uzantele lor in acest domeniu, deci reglementarile noastre referitoare la acest subiect nu prea sunt conforme cu ale lor. Pentru asta, statul roman, in cazul in care intra in UE si pastreaza reglementarile respective si se demonstreaza ca ele nu sunt conforme cu normele europene in domeniu, va putea fi amendat de catre Uniunea Europeana(si amenzile nu sunt in puncte si nici nu i se ridica carnetul. ele sunt in zeci/sute de milioane de euro - ghici cine ar urma sa le plateasca...). era un articol intr-un ziar de saptamana trecuta...nu mai stiu care, parca cotidianul(http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6135&art=15197&cHash=d277437ac8)

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate merge cu o masina inmatriculata in Germania pe o firma de leasing?

Asa nu s-ar mai plati accizele si cred ca nici TVA decat la valoarea reziduala. Intreb ca nu stiu exact legislatia pentru masini de import second-hand. Dar trebuie studiata problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti circula cu nr straine mai mult de 90 de zile dintr-o perioada de 1 an. Deci iesitul din tara la 3 luni nu te scapa total de belele. In plus ar trebui sa platesti asigurare si taxe in germania si acolo numai astea nu te duc sub nici o forma sub 1000 de euro pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi problema:recuperare MwST.

Se pare ca arabul nu a binevoit nici pana in ziua de azi sa imi trimita banii (cei 500 EUR), desi dupa multe telefoane ma tot mintea ca o sa ii puna in cont. Cum as putea sa il sperii pe acesta? Ma gandeam sa ii trimit un mail oficial sau ceva de genul asta. De asemenea, exista vreo posibilitate sa anunt politia de acolo, despre aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa se teama de fiscul german ca de dracu. Incearca cu asta sa il sperii, daca nu ai incercat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat. Care este denumirea acestuia in germana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca pe factura ai o valoarea mai mare decat cea din liste, se ia aia in considerare. Daca valoarea din factura e mai mica, atunci se ia valaorea in vama de pe liste. Toate astea in beneficiul consumatorului ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu zisesi mai sus, acum cateva zile, ca la persoane fizice nu se aplica pentru ca ai platit vama la o laguna din 2001 si ti-a calculat la valoarea dee catalog si nu la factura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ne asteptam la schimbari dese si rapide a legislatiei vamale... de la iarna li se taie macaroana si trebuie sa-si faca plinul.

In 3 iulie plateai vama la valorile vechi si in 4 iulie deja o plateai la valorile noi. Ce sa mai fie publicata legea in monitorul oficial si alte chestii de astea...

Eu am platit-o dupa valaorea in vama (lucky me, era cu 500 de euro mai mica decat in factura si cu 600 de euro am platit mai mult decat cu vechile valori), altii o sa o plateasca probabil dupa factura. Toata ideea este sa incaseze ei mai multi bani...

Gandeste-te ca in saptamna 26 iunie -2 iulie multi si-au cumparat masini din Germania si si-au facut planuri realiste ca se incadreaza in buget. Dar daca au ajuns pe finalul saptamanii acasa si programarea la RAR a fost pe 4-5 iulie au platit frumos vama majorata...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care vor informatii reale-ramane stabilit DEOCAMDATA=persoane fizice valoarea catalog,persoane juridice valoare factura si daca factura este mai mica decat valoare catalog atunci=valoare catalog.ma rog cel putin pentru Bucuresti.Rog cei care posteaza info sa se asigure ca sunt reale.

cat despre baietii de la APIA ..ei sunt la originea acestor taxe cu ajutorul statului Roman ..cei care va promit marea cu sarea cand va duceti sa luati o masina noua.prin aceste masuri vor sa contracareze devalorizarea masinilor proprii in comparatie cu piata germana + ca vor sa dezvolte tot ei o piata de second hand interna bazata numai pe masini cumparate tot de la ei ..si tot ei sunt aceia care prin leasing ocolesc plata catre statul roman a taxelor vamale care se platesc la valoarea reziduala a masinii in schimb importatorul de masini second-hand trebuie sa plateasca de cateva ori mai mult.Mai pe scurt baietii vor sa-si creeze o lume numai a lor --dar nu cred ca o sa-i lase UE.Este foarte bine ca cei care vor sa cumpere masini noi trebuie sa stie ca masina lor se devalorizeaza cu 10%-30% in primul an.

Modificat de scuterone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrea sa-si incarce cartela la mobil pe seama ta(daca suni la acel numar)

e TEAPA clara deci nu-ti bate capul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt nou pe aici dar am citit o grmada de posturi pana am ajuns la acesta. Am si eu o intrebare pt voi. Mi-a adus acum o saptamana un amic din Germania o Bora, arata bine, are km reali si sunt multumit. Am adus-o pe firma pe care primeste sotia salariul. Problema este ca TVA si accizele s-au platit la valoarea din factura, dar la valoarea CU TVA a facturii externe :P pentru ca in lege scrie ca TVA si acciza se aplica la valoarea " FACTURATA " pe care cei de la vama au interpretat-o ca fiind valoarea CU TVA din factura externa. Deci am platit TVA si accize la TVA-ul german :Driver: :angry: . Asta a insemnat vreo 400 euro platiti degeaba in plus. Mi se pare o mare magarie ...

Pentru persoane juridice calculele se fac dupa factura dar nu la o valoare mai mica decat valoarea din tabel. Asta este valabil din 17 iulie 2006. Oricum accizele s-au marit pe 4 iulie 2006. Cat or mai tine aceste taxe asa nu se stie.. probabil pana la sfarsitul anului.. sa mai japcuiasca si ei cat mai pot.

Asa ca aveti grija ce va scrie neamtul pe factura. Am auzit ca se poate sa separe factura masinii de factura de TVA. Nu stiu cum exact se poate face dar daca aveti posibilitatea s-ar putea sa foloseasca pentru cei care vor sa bage masina pe firma.

Aveti vreo idee cum pot rezolva sa recuperez banii dati in plus. Am scris acest lucru cuiva de la ministerul finantelor care figura ca persoana de contact pentru relatii cu publicul, dar nu cred ca anul asta voi primi vre-un raspuns.

Mersi,

Daniel

Modificat de Daniel M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!