Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Pentru o masina SH adusa de la DE ,care are taxe achitate, cu nr rosu, dar neinscrisa, ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul?

Se poate verifica in vreun fel ca actele sunt ok , nemanarite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au am nr. rosii si am in masina actu de nr. din germania si hartia pt. nr. provizorii alaturi de RCA provizoriu. dar inca nu are RAR si vama va fi pe leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km inapoi si a mea are, e f. greu sa gasesti sub 9000 euro (cu totul) o masina care sa aiba sub 150000km. Mie mi-a placut ca merge f.f. bine masina si e intretinuta. daca nu o luam a doua zi masina era vanduta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa verifici numarul real de km decit daca ai un sticker de service lipit ....si uitat de meseriasii care au dat km inapoi ...la a mea era rupt dar au uitat de cel ce atirna de joja de ulei pe care scria clar 176.000 km ...iar pe bord 126.000 km :)

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta VW din Ploieste si am facut o verificare. Cu acea ocazie l-am intrebat pe tipul de la ghiseu la care imi facusem programarea daca poate sa-mi spuna nr. de km. A introdus VIN in calculator si mi-a spus ca cu o zi inainte sa plece masina din De, avea 214 000 Km, intrucat facuse o verificare. Pe bord masina avea 106000Km.

Poate nu mergeam cu ea la verificare daca nu imi cloncanea un amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ziceam doar ce mi-a spus el.

normal ca masina are peste 200.000 km. insa e impecabila. ideea e ca a luat si el tzeapa. nu el a dat km inapoi.

stiu ca sunt experti si mi-a aratat masina pe care a dat-o el inapoi.

pt. cum merge e super. oricum nu va face mai mult de 10000km pana la vanzare deci voi obtine un pret bun pe ea.

plus ca masina am vazut-o in momentul in care a intrat in tara, era aproape imposibil sa faca ceva la ea aici (nu ma refer neaparat la km)

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin cu date noi legat de km masinii:

am fost la reprezentanta VW din cluj si dupa verificarea VIN-ului mi-au spus ca masina e ok, cu revizii facute la timp, fara interventii la motor sau caroserie, iar ultima inspectie a fost facuta in martie 2004 la ~120.000 km. eu trag concluzia mai ales din starea masinii ca acei km sunt reali iar stickerul de pe caroserie reprezinta km la care trebuie facuta o anumita inspectie.

acest post a fost scris ca si altele de pe un SPV C500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta VW din Ploieste si am facut o verificare. Cu acea ocazie l-am intrebat pe tipul de la ghiseu la care imi facusem programarea daca poate sa-mi spuna nr. de km. A introdus VIN in calculator si mi-a spus ca cu o zi inainte sa plece masina din De, avea 214 000 Km, intrucat facuse o verificare. Pe bord masina avea 106000Km.

Poate nu mergeam cu ea la verificare daca nu imi cloncanea un amortizor.

ultima data cand am fost in germania sa imi iau golfuletul baietii cu care am fost(se ocupa de mult timp...) si-au luat golfuri diesel la 245 si 285 mii de km.masinile nu aveau nici un fel de probleme->motoarele mergeau la fel de bine ca al meu la 150k,interioarele ca noi.chiar glumeau si spuneau ca vandusera un passat cu 350mii de km si proprietarul ii sunase dupa cateva luni sa le multumeasca pt ce masina ii adusesera.ideea e ca daca masina e intretinuta,a avut numai uleiuri si motorina buna,motorul nu are cum sa aiba probleme(plus ca sunt rulate la km astia doar pe autostrada...).doar sunt VW nu renault...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au fost probleme si de aceea am dus masina inapoi. Avea amortizoarele pe fata bulite, probleme la vaccum si ceva erori in computerul motorului stocate. In plus, a fost o problema de seriozitate in conditiile in care cel care mi-a vandut-o mi-a garantat ca are km reali.

Modificat de Eda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi`am luat acum un VW Bora tdi.. gasita pe mobile.de pot sa spun k sunt foarte multzumit de ea, mashina am cumparat`o de la Hoevel(Reprezentantza BMW`ului).. cu carte service si mi`a oferit garantzie inca un 1an de la cumparare.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mi-am luat un golf din Germania in august la 5800euro si neamtu mi-a cerut sai dau 500 de euro garantie pentru ca sa fie sigur ca masina este scoasa din uniunea europeana si ii voi trimite o foie pe care am stampilato la iestire din HU prin care el isi primeste teveiaul inapoi. E-am lasat cei 500 de euro si mia dat in schimb o foaie care imi garanteza mie ca eu eam dat cei 500 de euro. Am trimis foia inainte de craciun prin posta roman si contul pe care sa-mi puna bani.

--Este careva care a lasat garantie la fel ca mine? Ai primit bani? Si dupa ce a trimis foia in cat timp eai primit?---

Am luat un golf 1.9 tdi pd 116cp, 6viteze, 4geamuri+trapa electrice, esp, 4airbag-uri, scaune fata sport grii met. cu 180.000km din 2000 si am ajuns cu toate taxele la 7700euro. Sunt foarte multumit de ea.

Poate care va sa-mi spuna la ce pret o luam de aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mi se pare bun. Sper sa aiba km reali. Daca avea km mai putini pretul mai crestea putin.

Referitor la garantia lasata la handler este o practica frecventa. Ce nu trebuia sa faci este ca i-ai trimis foaia prin posta. Daca handlerul nu este serios vei ramane fara bani in cont promisi. De obicei foaia aia se da personal, in mana, prin tine sau vreun alt intermediar.

Speram ca totul se va termina cu bine. Macar handlerul ce nationalitate avea: neamt, turc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2003 am luat Laguna din Aalen, si am lasat o garantie de 500 euro, cu o chitanta de la vanzator. Am trimis certificatul de export prin posta romana, cu confirmare si banii mi-au intrat in cont. Au fost ceva probleme cu contul, este bine sa suni dupa ~30 de zile sa-l intrebi daca a ajuns sau nu hartia si daca contul este functional.

Cel care avea autohausul era un turc, dar s-a purtat excelent. In vara am fost in Dessau si acolo erau numai nemti dar s-au purtat mai urat decat turcul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudor_daniel2003

P.S.Adevarul este ca nu scrie nicaieri in brief ce fel de euro este,cu exceptia celor din de. dar in belgia la export sunt obligati sa dea o autenticitate gen rar in care se confirma norma de poluare si este luata in considerare de rar-ul nostru deci vanzatorul nu are cum sa te pacaleasca.Am fost in mai anul trecut prin belgia cu niste baieti care vand masini in targ si am vazut ce acte le dadeau,eu am cumparat un t4(transporter)din austria dar la ei sunt normele mai aspre de ex.,motorul de pe t4 cu cod AJT la noi era trecut ca euro 3 dar la ei avea norma 96/69 eg2 trecuta in talon adica euro2,cei de la rar-voluntari au intrebat vazand masina din austria de talon dar nu l-am aratat si au inceput sa rada dar avantajul este ca pe brieful din austria al masinii gen cartea masini la noi este specificat si codul motor care trebuie sa corespunda cu lista rar,deci depinde de la tara la tara dar ex. cel mai elocvent este in germania unde masini cu d3 trecute in brief la noi conform codului de masina sunt euro3 si daca nu faci constatarea rar inainte sau nu ai cunostinte la rar poti sa te tepuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Handlerul este de nationalitate neamtz. I-am trimis foaia cu comfirmare de primire si mi-am facut si o copie color daca in caz ca se intampla ceva, sper ca nu vor fi probleme.

Km cred ca sunt reali pentru ca am in cartea servis toate schimburile de ulei pana in data cand am cumparato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare : cand ti se preda masina (din Germania) de catre intermediar se semneaza contract de vanzare cumparare, ca in cazul unei cumparari normale a unei masini localnice? Tx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal ii dai imputernicire sa cumpere masina direct pe numele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mi-am luat un golf din Germania in august la 5800euro si neamtu mi-a cerut sai dau 500 de euro garantie pentru ca sa fie sigur ca masina este scoasa din uniunea europeana si ii voi trimite o foie pe care am stampilato la iestire din HU prin care el isi primeste teveiaul inapoi. E-am lasat cei 500 de euro si mia dat in schimb o foaie care imi garanteza mie ca eu eam dat cei 500 de euro. Am trimis foia inainte de craciun prin posta roman si contul pe care sa-mi puna bani.

--Este careva care a lasat garantie la fel ca mine? Ai primit bani? Si dupa ce a trimis foia in cat timp eai primit?---

Am luat un golf 1.9 tdi pd 116cp, 6viteze, 4geamuri+trapa electrice, esp, 4airbag-uri, scaune fata sport grii met. cu 180.000km din 2000 si am ajuns cu toate taxele la 7700euro. Sunt foarte multumit de ea.

Poate care va sa-mi spuna la ce pret o luam de aici?

asa am facut si eu prima data.tot 500 euro am dat garantie.i-am trimis foaia prin UPS(1500.000 am dat dar a ajuns in 2 zile).Mi-am deschis cont in euro la bancpost si am primit banii dupa o saptamana din momentul in care neamtu mi-a zis ca a virat banii(am primit 470EUR ca sunt comisioanele).

De atunci am mai fost de 5 ori in Germania dar ceilalti dealeri nu mi se pareau asa seriosi.Asa ca am rugat un tip care face Germania saptamanal sa imi recupereze MwSt sau garantia.Pt 30 euro dati lui dorm linistit.Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel,e mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pentru 30 euro nu-i mult si tot mai bine este. Ma-m dus la cei de la TNT curier si mi-au cerut 50 sau 59euro pentru un plic trimis in germania(cu 50 euro am mers eu pana in germania cand am luat masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mi-am luat un golf din Germania in august la 5800euro si neamtu mi-a cerut sai dau 500 de euro garantie pentru ca sa fie sigur ca masina este scoasa din uniunea europeana si ii voi trimite o foie pe care am stampilato la iestire din HU prin care el isi primeste teveiaul inapoi. E-am lasat cei 500 de euro si mia dat in schimb o foaie care imi garanteza mie ca eu eam dat cei 500 de euro. Am trimis foia inainte de craciun prin posta roman si contul pe care sa-mi puna bani.

--Este careva care a lasat garantie la fel ca mine? Ai primit bani? Si dupa ce a trimis foia in cat timp eai primit?---

Salut si eu am procedat la fel cand mi-am adus masina din germania,adica prin noiembrie...Numai ca eu i-am lasat tot MwST adica cam 1300 euro si in ungaria mi-au pus stampila ca am iesit din Uniune.Hartia aia am trimis-o cu DHL-u parca si a fost cam 1.500.000.A ajuns acolo in 24 de h si in 3 zile dupa ce am trimis-o am avut banii in cont.Acum tu zici ca ai trimis foaia aia de craciun...gandeste-te ca au si ei liber de sarbatori...Si daca nici pana acum nu ai primit baniii parerea mea este sa suni acolo si sa intrebi ce fac au primit iti trimit si tie banii.Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V Sportline 2.0 TDI la 7500E????? :):):D E mai mult decat teapa :D

Avand in vedere ca pretul CIP al unui astfel de masini e pe la 15.000+ Euro .Personal nu stiu cine o sa creda anuntul cu pricina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multii care baga anunturi aiurea ca sa scada pretul la masini cred sau nau ce face de multe ori gaseam oferte de acestea si nr. de te.l nu era valabil .

Poate masina mai are leasing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit eu dinastia si imi cereau oamenii sa le trimit bani prin western union ca sa imi retina masina...Si cand am ajuns in germania de curiozitate l-am sunat sa vad daca raspunde si bineinteles ca nu raspundea la tel...Asa ca aveti grija mare cu astfel de super ocazii ca nu e chiar asa cum pare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de-obicei numarul de telefon exista, suni acolo si-ti zice ca el n-are nici un anunt... scopul este incarcarea telefonului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!