Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am doua intrebari care poate par banale, dar totusi va cer ajutorul:

1.Vreau sa imi montez un bec deasupra pedalelor (sa lumineze spre ele) si unul la pasager in aceeasi pozitie.

As vrea sa stiu daca a mai facut cineva asta si care ar fi calea cea mai simpla sa trag curent pentru ele.

2.Am avut un beculet la priza(bricheta) care s-a ars.. am demontat azi masca de la schimbator, am ajuns pe dedesubt la el si am incercat sa il scot, dar mi-am batut capul degeaba.. e prins de priza si e greu de manevrat.

Stie cineva cum sa-l scot de acolo sau are cineva o poza care sa ma ajute?

Multumesc :)

Modificat de exozaur.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Chiar mi-a fost de mare ajutor :D

Cel putin cu scrumiera cat mi-am batut capu` azi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Caut de ceva timp si nu am gasit niciunde un ghid pentru demontarea nucii schimbatorului de viteze la Polo. Am incercat prin invartire, atat contrar acelor de ceasornic cat si contrar (asa gasisem undeva pe net). Dar nimic. A incercat cineva sa faca treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Difera la polo fata de golf4(atat forma cat si felul de prindere) .La polo husa este capsata,la golf are un elastic/arc .

Uite aici http://vwforum.vwfor...3/page__st__100 (postul 116) cum se desface husa la polo 9n/9n3

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-am chinuit si eu sa-mi dau jos fata de usa de la sofer si m-am blocat la desfacutul sistemului de deschidere a usii din interior. Are cineva idee cum se da jos? Are ceva cleme, suruburi, ce naiba are acolo?

Tot dupa operatiunea nereusita mi-a ramas tamburusul de blocare a portierei mai jos decat celelalte. Any ideas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chelu daca desfaci usa te rog frumos sa faci poze si sa explici cum ai procedat eu la usa de la sofer am contacte imperfecte si as vrea sa desfac usa dar mi-e teama sa nu rup ceva.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mi-a desfacut mie cineva usa sa imi schimbe geamu, adica imi sparsese masina , iar ca tactica de demontat nu este complicat , toata treaba este sa desfaci toate suruburile, ca sunt destul de multe prinprejurul fetei de usa , dupa care tragi usurel si cu incredere, doarece sunt niste clipsuri. In cazul in care se mai duc , se gasesc in targurile auto de cumparat.

Toata treaba este sa ai surubelnita adecvata + spatula , ceva de genu cu care sa cracanezi fata usii putin , cateputin.

Modificat de cristi.pirvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suruburi sunt 3 sau 4 in partea de jos a fetei de usa. Pe lateral sunt clipsuri, iar sus este pur si simplu infipta garnitura de cauciuc. Asta iese cel mai greu. Dar inainte de toate trebuie demontat modulul de comanda pentru geamuri. Asta are doua cleme metalice in stanga si dreapta (cum te uiti la usa). Bagi o surubelnita lata si usor-usor iese. Asta are 3 mufa parca. Sub plastic o sa gasesti 2 suruburi torx mari (nu stiu sa iti zic de cat sunt). Dupa toate astea eu unul m-am blocat la demontat sistemul de deschidere a usii. Poate ne lumineaza cineva mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ramas cu fata usii in mana ? adica ai reusit sa o detasezi ?

eu am demontat usa de pe spate si banuiesc ca sistemul de deshidere din interior ar trebuii sa fie identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era prinsa fata de usa doar de cablul (sau tija, ce o fi) de deschidere a usii. Acolo m-am blocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ia vezi daca iti dai seama de aici

daca nu , poate iti explic la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut o idee, sper ca in weekend o sa am timp sa o demontez. O sa incerc sa fac si poze in timpul asta. Multam mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acelasi sistem de prindere ca la cea din dreapta. Tija aia este de la actuatorul care iti deschide usa. Are undeva la capat ceva din plastic. Se trage de ea pana ajunge in dreptul unde plasticul se poate scoate. Nu stiu cum sa explic mai detaliat :). Iar ciupercutele alea de plastic in care e prinsa fata de usa poti sa le cumperi de la orice magazin (6-7 lei setul).

Multa bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si eu panoul de la sofer pentru a repara macaraua, insa nu mai pot pune fata de usa cum era inainte; sus intra pe acel cant, imi intra toate ciupercile dar jos e departat cam la 5 mm. Sus in parti e foarte apropiat dar jos nu vrea absolut deloc.

Am asezat ciupercile inainte sa le bag, fiindca ramasasera blocate pe pozitia intrat, deci ce ar putea fi?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu ai inteles sistemul de clipsare al "ciupercilor". De aia nu iti intra pt ca nu le pui cum si unde trebuie, si nu au unde sa intre.

Nu ai ce sa asezi dinainte. Ele au locasurile lor pe panoul de plastic al usii. Acolo trebuie sa le asezi si apoi sa cand le fortezi pe tabla ele ar trebui sa se clipseseze. Premergator, fie le repari pe cele vechi care au ramas fie pe usa fie pe panou, fie pui altele noi.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu zic ca l-am inteles fiindca am scos o ciuperca separat din panou si am testat direct pe gaura si se clipseaza foarte bine, ramane acolo neclintita. Chestia e ca toate intra dar totusi panoul nu se apropie cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele cipercute se strica si decat iti dau impresia ca intra. Vin pe gaura dar se umfla inainte sa se clipseze si raman asa nici intrate nici iesite. Ar fi bine sa le iei pe rand si care nu ti se par OK sa le schimbi. Fata de usa nu se apropie nici cand pui suruburile jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie cum ai reparat macaraua? La mine atunci cand ridic geamul manual (nu este electric) atunci cand ajunge sus, imi da in gol, si si-a format un joc, trebuie sa invart manivela aproape o cursa ca sa coboare sau sa ridice geamul. Ce sa se fi intamplat?

Modificat de ciucuadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, de as putea sa fac rost de un manual complet de genu asta ? mersi de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce te referi?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... as putea sa fac rost de un manual...

Dupa cum stii Skoda Fabia I, imparte aceeasi platforma tehnica cu Polo, prin urmare daca cauti la sectiunea Skoda Fabia I, vei gasi ceea ce te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A demontat cineva scuturile longitudinale de sub Polo 9N? Se tin in niste suruburi de plastic. Dar desi le slabesti nu se desprind. Sunt si clipsate oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu eu vroiam sa imi schimb cablu frana de mana de pe partea dreapta si la service mi-au zis baieti ca trebuie sa demonteze plasticele si multe clipsuri se vor rupe,am renuntat pe moment pana gasesc unde-va sa cumpar clipsuri.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!