Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Cand mi-am schimbat eu cablul tot pe partea dreapta nu mi-a dat jos nici un plastic. A desfacut doar putin partea din spate dar nu s-a rupt si nici nu sa stricat nimic la masina.Nu m-am uitat sa vad cum procedeaza cu toate ca am stat langa masina dar cu siguranta daca mecanicul e bun nu va rupe nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde am fost eu mi-au spus ca 2 ore dureaza numai demontatul la plastice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A durat cam o ora si jumatate cu tot cu schimbatul sabotilor de frana pe ambele parti. A desfacut si in interior ornamentul de la frana de mana dintre scaune sa faca legatura si sa regleze cablul(cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuturile longitudinale la Polo nu au nici un clips,se desurubeaza piulitele si se dau jos ambele.Este un pic curbat in fata la lonjeron si are o piulita si scolo de aia nu cade jos.La stringere trebuie precautie pentru ca piulitele pot crapa.O mina fina si se rezolva.La fel si consola centrala se demonteaza foarte usor si nu se rupe nimic.Eu am avut demontat tot interiorul inclusiv mocheta,coloana volan,bordul,scaune,etc.Am scos tot deoarece am completat instalatia electrica cu ce imi lipseste sa nu ma chinui pe viitor.Scuturile longitudinale le-am dat jos sa scot nisipul depus pe acolo de-a lungul timpului.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dan 48. Asta as vrea si eu sa fac. Sa scot pietrele care s-au adunat pe scuturile longitudinale.

Merci de pont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi ai desfacut scuturile ? S-a meritat deranju ?

Modificat de cristi.pirvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum repar maneta care rabateaza bancheta la un polo 9n3?cand ridic in sus maneta se misca in gol si nu elibereaza bancheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva ceva informatii referitoare la cum as putea avea acces la imobilizatorul electronic al masinii??

VW Polo 9n.... an 2002... eventual poze daca aveti sau scheme ar fi de mare ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMMO este in ceasurile de bord. Ce problema ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , de ceva vreme imi tot pierdea ulei si nu stiam pe unde, aseara mi-am facut putin timp si am studiat mai bine motorul si se pare ca imi pierde pe la imbinarea intre "tubul "jojei si blocul motor. Intrebarea mea ar fi daca stie cineva cum pot remedia asta , adica are vreun simering, vreo garnitura ceva acolo ca nu am reusit sa imi dau seama cum e facuta etanseitatea, nici macar cum e prins acel "tub "de blocul motor .

Ceva poze , sau macar explicatii , ar fi mai mult decat bine venite.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba tubul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,cum e prins acel "tub "de blocul motor" : este infiletat.

,,adica are vreun simering" : daca nu a curs pana acum....tu ce zici?

S-ar putea sa fie destul sa strangi usor acel surub de la baza care fixeaza ,,tubul", si sa nu mai curga....in ipoteza ca simti la mana ca poti invarti stanga-dreapta de tub.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este introdus peste p teava ce iese din blocul motor. Trage de tub si o sa iasa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca ne apropiem usor de varianta corecta.....

,,Schimba tubul" : nu are rost sa-l schimbe, e destul de scump....si nu necesita inlocuire.

,,este infiletat" : nu este, imi cer scuze, dar eu asa retineam ca jos la baia de ulei are o piulita....

,,Trage de tub si o sa iasa" : nu o sa iasa veci, o sa intinda tubul ca gatul girafei, :lol: dar no sa iasa.

Fiindca trebuie sa imi repar partea mea de greseala , :icon_redface: procedura corecta: de pe tubul jojei scoti clema de plastic care sustine cablajul electric care merge la injectoare, de tub este sudat un brat care sustine joja sa nu se miste, ei...acest brat are in partea dreapta un surub cu cap imbus care vine infiletat pe blocul motor, desfiletezi, tragi cablajul la o parte, si acum varianta lui Cristian, tragi de tub pana iese afara. In partea de jos a tubului vei gasi un simering, care la tine banuiesc ca este distrus.

Sa fie reparata greseala 100% :

post-25544-0-39288100-1349378720_thumb.j

post-25544-0-69534800-1349378731_thumb.j

post-25544-0-67733700-1349378739_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee daca la polo 9n din 2003 potriveste oglinda electrica in carcasa de neelectrica ??? am gasit in dezmembrari cu 50 de lei electrica si nu as da 200 pe noua originala atata (neelectrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi doar la sticla, da, se potriveste.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea tarziu :) am dat comanda pe originala si "neelectrica" ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pt raspunsuri dar am rezolvat singur intre timp.

Aveti dreptate , tubul este introdus in bloc si asigurat cu un singur surub. La mine se pare ca simeringul pur si simplu nu mai era. Am rezolvat momentan cu silicon special pt inlocuit garnituri care este rezistent la temperaturi mari si la uleiuri. Momentan totul este ok si nu mai sunt scurgeri :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La un Polo 9n cu 3 usi....as dori sa stiu si eu cum se scoate bancheta din spate pentru ca as dori sa bag difuzoare in spate in "usi".....daca este ceva desen sau imi puteti explica....mersi...

Modificat de attyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancheta se scoate tragand din partea din spate a sezutului , chiar de sub spatar si ridici in sus iar pe urma o sa vezi doua tije care le scoti din suportul de pe caroserie tragand de ele una spre alta.Ele sunt aproape de capetele sezutului dar in partea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

daca nu ma insel , trebuie sa dai jos casetofonul sau ce ai pe acolo, dupa care ai acces la acel compartiment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-am comandat termostat ca al meu e lenes, oare pot sa-l schimb fara sa demontez bateria? ce alte probleme as putea intampina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!