Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Pai in primul rand trebuie sa dai jos fata de usa.

Dai jos plasticul cu butoane, are 2 suruburi torx acolo apoi pe lateralele fetei sunt clipsuri. Te sfatuiesc sa te duci la cineva care a mai desfacut si stie cum sa traga de clipsuri.

Apoi se trage usor in sus fata de usa pentru a iesi de langa geam si parghia de inchidere centralizata. Apoi vei avea (in functie de dotarea masinii) 2 mufe, una pentru butoanele de la geamuri si una pentru butonul de oglinzi. Le scoti frumos si gata.....fata de usa este libera :D.

Dupa aceste operatiuni vei da de difuzor care dupa cum vezi si in poza....este prins pe un inel de plastic acoperit de un manson de cauciuc ce se scoate usor.

Daca nu ma insel, atat inelul cat si difuzorul sunt prinse in nituri pe tabla interioara. Acolo va fi distractie daca vrei sa le scoti.

Sper ca iti este de ajutor sfatul meu si daca cumva am gresit in pasii deschisi....rog colegii care au mai desfacut usile sa ma corecteze. Bafta.

post-21020-1278312137_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauti suruburile care le ai prin maner si pe jos probabil la tine....le desfaci .... scoti manerul pentru deschis geamul .... daca nu ai geamuri electrice si tragi de fata de usa.

De acolo mai vezi tu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez unde trebuie dar am si eu nevoie de o informatie.

Spuneti-mi si mie cum schimb stergatorul/lama stergatorului de la stergatorul de pe luneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ajung la mecanismul de inchidere al portbagajului masinii din semnatura? Nu se mai inchide. Au sarit niste piese de la locul lor (niste arcuri mici, o tija) si nu se mai inchide mecanismul.

Am vazut ca ar trebui sa scot mai intai plasticul care acopera mecanismul (cel lung de la portbagaj care se intinde la un stop la celalat), dar as vrea sa stiu cum e prins , si dupa ce il scot cum refac mecanismul din piesele alea la loc.

Modificat de silviubil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am facut comanda la reprezentanta vw la suportul de plastic inferior de la oglinda din drapta pt un polo 9n din 2002. stie cineva cum demontez oglinda ca sa inlocuiesc piesa veche, rupta, cu cea noua? daca eventual trebuie sa demontez si partea interioara a portierei. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa va intreb daca a mai avut sau mai are cineva probleme cu greierasii de prin bord, la mine se aude foarte urat pe piatra cubica, la denivelari, la gropi.....parca sa desprins ceva in mislocul bordului, nu stit ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai incearca cele mai simple variante: desfa capacul ala de deasupra de pe bord si vezi ce poti observa pe acolo. Incearca si prin spatele playerului (daca poti sai l scoti afara) si vezi daca nu ating cabluri sau ceva pe acolo. Incearca de asemni si pe sub bord sa dai capacele de la picioare jos si a te uiti in sus cu o lanterna, bagand si mana si miscand sa vezi daca ai ceva care "greiereste" acolo. Incearca si in dosul torpedoului si sub volan. Apoi uita-te si prin capetele bordului dinspre usi, in spatele panourilor laterale (cel care ascunde sigurantele si omologul lui de la pasagerul dreapta). Misca si tu peste tot pe unde poti si verifica si toate suruburile care iti ies in cale si la care ai acces.

PS: eu alergam un greieras prin bord de mult timp. Puneam eu mana se muta in partea cealalta. Punea prietena mana,el venea la mijloc. Si tot asa, pana cand a pus domnisoara mana pe oglina retrovizoare si a iesit greierasul afara :D . Am gresat-o un pic si pace, desi puteam sa bag mana in foc ca bordul face zgomotul. Concluzia: greierasii nu sunt intotdeauna acolo unde ni se pare noua :blah:

LE: pt alte surse de inspiratie si colegi "iubitori de insecte" da un search pe forum si vei gasi in fiecare arie cate un topic cu ... greierasi.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu. mersi mult.Sambata voi organiza o vanatoare de "greierasi" :D.

Imi poti spune cum se poate scoate acel capac de deasupra bordului de care ziceai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se tine in niste cleme. Fie bagi unghile si tragi de el in sus dar din partea dinspre parbriz...fie incerci cu ceva de plastic dar rezistent si ai grija sa nu zgarii nici capacul nici bordul. Iese destul de greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie vreun coleg de pe forum cum se demonteaza ornamentele alea metalice de pe usi care vin in dreapta geamului de la usile din fata. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se fereste chederul si ai 2 suruburi t 20. si se trage intr-o parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

care stie unde vine prins acest senzor de termperatura ? mersi

dsc01080z.jpg

Modificat de brunetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai computer de bord asa sta el acolo, si eu aveam cablul dar nu aveam computer de bord, l`am legat bine de claxon sa nu incurce :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:). in spatele grilei proiector stg trebuie sa ai o tabla prinsa pe bara care are o forma de cerc si se infinge acolo...

@michael.. tu cand l-ai legat bine ai inlocuit si bara nu? sau a fost inlocuita dinainte?

post-68864-1282061482_thumb.jpg

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu ce a fost pe acolo, ideea e ca nu imi era necesar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La torpedou e bine ca exista cateva imagini, si eu m-am chinuit pana l-am desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cum demontez volanul la polo 9n? stie cineva ?eventual scule necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe dos, in partea de jos a volanului, are un loc unde intra o surubelnita. Desfaci si scoti airbagul. Dupa aia, te descurci tu. Decuplezi mufele de pe acolo si folosesti o cheie fixa. Ca sa nimeresti gaura de pe dosul volanului, foloseste o oglinda mica. Cat e scos volanul si mufele decuplate, NU PUNE CONTACT ! Risti sa mergi la laptop cu masina, sa reactiveze airbagul.

Succesuri !

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor;

am observat ca rezervorul de apa pentru parbriz este spart, dar nu stiu unde. Daca il umplu atunci curge cate o picatura insa daca e pe jumatate atunci nu. Stie cineva cum se demonteaza acest rezervor sa vad care ii treaba acolo?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos bara,ii desfaci suruburile alea de 6 si iese.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe dos, in partea de jos a volanului, are un loc unde intra o surubelnita. Desfaci si scoti airbagul. Dupa aia, te descurci tu. Decuplezi mufele de pe acolo si folosesti o cheie fixa. Ca sa nimeresti gaura de pe dosul volanului, foloseste o oglinda mica. Cat e scos volanul si mufele decuplate, NU PUNE CONTACT ! Risti sa mergi la laptop cu masina, sa reactiveze airbagul.

Succesuri !

am in dosul volanului 2 gauri ,m-am uitat cu oglinda dar nu e surub sunt niste agrafe adica vad ca o sarma ce trece pe acolo, si inca o problema , plasticul de deasupra coloanei unde se prinde volanul l-am scos destul de usor dar jumatatea de jos cum o scot ?am gasit acolo 2 suruburi ce tin plasticul de comenzile stergatoare-semnalizare le-am desfacut dar nimica... .puteti sa ma ajutati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa bagi un varf de surubelnita plata si sa misti acea "sarma" ca sa sara de pe locul in care stau acum.

Deci:

- Rotesti de volan pana cand spitele lui orizontale sunt verticale, in asa fel incat una din acele gauri sa fie in partea de sus, in dreptul bordului.

- Reglezi coloana de directie (volanul) in pozitia cea mai iesita spre pasager si cea mai joasa posibila.

- Introdu o surubelnita dreapta de aprox. 5mm in gaura.

- Agata cu varful surubelnitei acea sarma si ridica de manerul surubelnitei in sus, in asa fel incat acea sarma sa gliseze si sa sara de pe suportul pe care sta. Se va auzi un clic si airbag-ul se va ridica un pic, impins de un arc de dedesubt.

- Repeta actiunea si pentru cealalta gaura.

Cat despre plasticul de jos, vezi ca mai este un surub dedesubt, mascat de levierul care regleaza volanul.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!