Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit acel topic inca dar poate te ajuta topicul asta

Saracul 9N...n-a mai ramas nimic din el,oricum ce "monstru" a iesit....super tare.

PS: Tare-mi plac jantele BBS pe care le-a pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Cum se da grila dintre proiectoare jos?

Vw polo 2006, este vb de grila de la radiator din bara.

10cs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am uitat si am senzatia ca e prinsa in cleme,intra prin presare

sper sa nu vorbesc prostii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Imi poate spune si mie cineva ce senzor este cel din imagini?

Scrie pe el PA66 GF35. este situat in partea dreapta pe laga telescop dar in ienteriorul capotei de la motor.

post-60613-1262863043_thumb.jpg

post-60613-1262863071_thumb.jpg

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul senzorului este: 045 907 660 D(chiar deasupra lui PA66-GF35) si reprezinta senzorul de nivel ulei :)

post-10189-1262867812_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Merci de raspuns.

Asa l-am gasit atarnat acolo in partea dreapta pentru ca masina a fost lovita in dreapta, dar baietii de la service nici macar nu s-au sinchisit sa il prinda in urechea care a mai ramas.

Asa se lucreaza la noi :rolleyes: .

Noroc ca, cupla cu firele l-au mentinut in aer.

Cum as putea oare sa stiu daca mai functioneaza?????

Precizez ca este spart intr-o parte, dar nu pare sa fi fost afectata doar partea de plastic.

L-am siliconat eu bine sa nu patrunda apa.

Cum are legatura senzorul asta legatura cu nivelul de ulei???

Astept ceva sugestii din partea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie cum se scoate spatarul banchetei? are o tija pe care o pot desface la capete, dar e prinsa si la mijlocul banchetei si nu gasesc nicio varianta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !!!

Are cineva o schema electrica colorata pt POLO 1.2 47KW 2003, am avut scheme colorate la motociclete si sunt foarte usor de lucrat cu ele.

Merci......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cine stie cum se scoate spatarul banchetei? are o tija pe care o pot desface la capete, dar e prinsa si la mijlocul banchetei si nu gasesc nicio varianta...

nu e complicat, ba chiar f simplu: deci, la capete bangheta e prinsa intr-adevar intr-un inel care da impresia ca nu lasa sa iasa tija: acum, inelul ala are un sant (cant dea-latul). Pune o surubelinta lata in cantul respectiv si trage de ineulul respectiv ca si cand ai vrea sa il rotesti in jurul tijei. De fapt e ca un semicerc in jurul tijei. Si asa eliberezi tija (se ridica putin, pentru ca la apasare, respectivul cerc se trage inapoi peste tija);

Dupa ce ridici de tija (capatul respectiv de bancheta) tragi de celalalt capat, acolo tija de doar 'infipta' intr-un lagar fix.

ATENTIE insa la centura de siguranta (daca ai centura in scaun, cea din mijloc) : se strange tare si la montarea inapoi a banchetei , o sa e cam incurce tragandu-te sau o sa rasucesti bancheta si o sa apara banda centurii rasucita.

Astea le-am testat pe masina din semnatura.

Success

Modificat de ianeh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut... caut si eu poze pentru montajul/demontajul distributiei de pe un polo 9n 1.4 tdi din 2003... pe forumul in germana nu stiu cum sa caut "schimbare distributie"

Multumesc.

Ps: ma interesa si un manual de service pe care sa-l folosesc si la alte operatiuni.

Modificat de alexebog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde se afla modulul de inchidere centralizata la un polo din 2003, ar fi utila si o sechema necesara pentru montarea unei alarme (am incercat ceva dar cu nu prea mare succes :vaidecapulmeu: ) Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la mine modulul confort se afla chiar sub bord langa swich-ul de la pedala de frana, banuiesc ca el comanda inchiderea/deschiderea usilor.

Modificat de microb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DESFACEREA HUSEI SCHIMBATORULUI DE VITEZE pt 9N/9N3

Recent mi-am dat jos husa originala si am inlocuit-o cu una din piele(facuta dupa cea originala)

Aveti nevoie de: surubelnita lata (2-3mm),cleste cu ''cioc'',prenadez/capsator tapitat si de putina rabdare(cine stie ca are 2maini stangi sa se abtina :) )

-se trage de husa dintr-un colt,pana iese husa cu rama din consola si se ridica peste nuca

25042010057.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

-cu surubelnita lata sau cu clestele cu ''cioc'' se va deforma inelul metalic

25042010059.jpg

Uploaded with ImageShack.us

-dupa deformarea inelului se trage de nuca in sus(daca nu iese mai trebuie deformat)

-dupa ce ati scos nuca de pe tija,luati surubelnita si scoateti inelul din plastic negru care tine husa fixata de nuca.in dreptul cusaturilor exista cate o fanta unde trebuie introdusa surubelnita

25042010060.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

-se scot capsele de rama.

-se ia husa din piele ,se introduce nuca in partea de sus a husei apoi se pune plasticul negru(ATENTIE!zimtii de pe plastic trebuie sa prinda pielea)

-se da cu prenadez pe rama si se va pune husa(NU super-glue/picatura/etc pt ca lipitura e casanta)

dupa ce s-a lipit se pune la loc nuca pe tija,se apasa pana se audeun ''clanc'', se strange inelul metalic(nu e ogligatoriu),apoi se fixeaza rama in consola.

toata treaba nu dureaza mai mult de 10min,la sfarsit trebuie sa arate asa:

25042010061.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stie cineva daca e posibil sa imi schimb nuca de polo pe una de golf?se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de golf,sunt unele cu tija subtire si metalica si altele cu tija din plastic groasa

merg sigur cele de seat ibiza 6l,leon 1p,altea,toledo 1p

vezi sa ai si prinderea husei,in caz contrar nu o vei putea prinde

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @TIBI_84 pentru sfaturi si pentru postul de mai sus cu montarea husei;

P.S. abia astept sa vina si sa o montez. Multa Bafta in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !de ceva vreme aveam probleme cu deschiderea portierei de la sofer prin interior. Dupa cum banuiam cablu care actionaeaza deschidea usii din interior este rupt am facut comanda si astept sa vina.....

Intrebare e ca sa il inlocuiesc trebuie sa desfac acea tabla carew acopera cremaliera sau doar clemeticiul de deschidere a usi ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cum e si la golf4/bora sistemul(teoretic) ar trebui sa fie la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. FATA DE PORTIERA----

hai ca incerc eu s iti spun...daca te mai poate ajuta si altcineva cu poze ar fi foarte bine.

se scoate capacul cu butoanele de deschidere geam. e prins prin clipsare. ajutatate de o surubelnita lata sau de o lamela de plasti... se ridica in sus. acolo ai 2 suruburi in cruce le scoti pe alea si mai ai unul sau 2 mici jos., dupa ce le scoti si pe alea. fata de portiera este prinsa in 6 clipsuri 3 pe stanga 3 pe dreaptase scot prin tragerea capitonajului de portiera spre exterior. dupa care ridici un pic in sus sa iasa de pe perie. scoti mufele de la butoanele de geam si oglinda si cablul de la maner daca mai este prins acolo. (ps e posibil sa fi sarit de acolo de asta sa nu mearga daca nu ai demontat-o pana acum sa vezi).

2.---- MACARAUA CU INCUIETOAREA mai intai trebuie sa scoti geamul. cobori geamul pana la nivelul celor 2 gauri cat sa ai acces la cele 2 suruburi de 6 care il tin.. le slabesti, si ridici geamul in sus si ii pui o banda sau il scoti de tot daca il inclini putin...

dai jos cele 2 suruburi cu un m8 de la incuietoare si suruburile de roata imprejur de la macara... dupa care ar trebui sa-ti iasa de acolo... o sa incerc sa pun cateva poze care sa te ajute..

pieasa nr 10... asta ziceai ca trebuie inlocuita

<script src='http://img4.imageshack.us/shareable/?i=cablumaner.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>cablumaner.png</noscript>

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva o schema din ELSA despre cum se ajunge si despre cum se demonteaza motorasul V68 care regleaza clima la 9N cu climatic?Am inteles ca e pe undeva prin stanga bordului si trebuie demontate multe chestii.

Mersi mult

Modificat de mihaitzab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Mihai, daca doresti , dami un id de mess si iti explix ce si cum.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Sunt nou pe acest forum, asa ca sper ca nu s-a mai deschis aceasta discutie altundeva; desi am cautat si nu am gasit.

Daca ma poate ajuta cineva sa desfac panoul central de la climatronic (sau toata); de pe un polo 9n3 2008. Am varsat, din greseala lichid (suc; e aproape de suportul de pahare) si butoanele nu mai functioneaza perfect. Adica se apasa si revin foarte greu. Ma gandeam sa desfac si sa curat cumva tastele de comanda. In rest climatronicul functioneaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!