Jump to content

Poze montaj/demontaj polo 9N si 9N3


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Nu reusesc sa scot mocheta ce acopera roata de rezerva din portbagaj - este prinsa cumva de spatarul banchetei din spate. Am tot tras de ea pana sa-mi dau seama ca e prinsa, aproape ca am rupt curelusa mochetei. 

 

La voi este prinsa la fel? Sa demontez spatarul locurilor din spate sau sa tai pur si simplu mocheta in zona aia unde e prinsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie taiata cu grija ca sa reusesti sa scoti cu totul placajul din portbagaj(exact unde tine/perpendicular).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca dai jos spatarele banchetei spate,tragi spatarele de pe lateral in sus si catre centrul masinii,sau dai clipsurile la o parte  de la spatare si le scoti in lateral catre exteriorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, usa de pe partea soferului nu se mai inchide, nu se mai aprinde beculetul rosu si nici "butonul" nu mai coboara, am vazut unde-va aici pe site ca cine-va a intampinat aceeasi problema i-ar un user a postat un link unde gaseai toate detaliile pentru a desface usa si pentru a reface lipiturile reci, ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut bluegreen!

 

Ca si tine nici eu nu am gasit, dar am mers la o fabricuta de mobila, m-am inteles cu un mester de acolo si pentru 30 de lei mi-a confectionat unul aproape identic, dar dintr-un carton ceva mai subtire decat cel original. Pe cel original l-am inlocuit ca se umflase de la ceva lichid scurs pe el. In fine, pe langa cel inlocuit mi-am cumparat si o tava mare impermeabila pentru a nu repeta patania. Si am retinut codul original al capacului: "6Q6863463P 1BS". Pun si cateva poze.

post-50459-0-65576200-1373538335_thumb.j

post-50459-0-98627900-1373538342_thumb.j

post-50459-0-80393900-1373538350_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Voua cum vi se inchid usile? Ma refer in special la cele spate. Se inchid atat de usor...Adica cum le scapi din mana se si trantesc. Arcurile alea le imprima o viteza sporita... Am masina de cativa ani si m-am cam saturat sa tot le aud trantite de pasageri. De mult ori involuntar.

Aveti ceva idei ? eu ma gandesc sa fac ceva sa inalt chederul interior de pe caroserie, a.i. sa preia si sa amortizeze "tranteala". La mine usile, toate nu calca decat pe chedrerul de pe usa nu si pe cel de pe caroseroie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se inchid alea de spate.La a mea a reusit una sa imi deplaseze inelul de pe caroserie cind a trintit usa de spate.Am crezut ca mi-a dat cineva un pumn in ureche cind a inchis usa.Eu am apelat la metoda blocarii deschiderii de la interior,sub pretextul ca am copil mic si atunci eu trebuie sa le deschid usile eu din exterior.Mai degraba ma deranjez eu decit sa ramin fara geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...e de belea cu ele si nu stiu cum de abia acum mi-a dat prin cap sa gasesc o solutie sa nu se mai inchida asa.

Daca as mai pune un cheder pe partea de caroserie ... unul autoadeziv poate ar fi mai bine. O sa incerc sa vad.

Alte solutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca usa din stanga nu se inchide asa de lejer ca cea din dreapta, a mea e in 2 usi

 

se poate regla usa din balama sau doar din acel inel de pe stalp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal la balamale nu prea ai pentru ce umbla din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe topicul de pasat...parca si pe cel de golf...se gasesc discutii pe tema reglajelor de usa, ca sa nu ne dam cu parerea aiurea. Inchiderea e asemanatoare la toate modelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi puteti explica si mie cum se desface chestiia acea mica rotunda de plastic sau cauciuc ce tine ECU in suportul de plastic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are asa ceva. e tinut doar de clemele de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la ce am incercuit cu rosu, mi se pare ca tine pe loc ecu si nu-l pot socate dintre cleme sau nu stiu eu cum...

post-75511-0-37512700-1378668600_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu umbla la ala. doar departeaza clemele si o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Merci.

 

Pot sa intreb la ce foloseste? L-am invartit sa vad ce e cu el... sper ca nu am bulit ceva... :bom:

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo inauntru e un senzor de presiune barometrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... deci acolo era!

 

Bine ca sunt precaut din fire :bom:

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma scuzati de offtopic ,stie cineva de unde e piesa? m-am trezit cu ea pe bancheta din spate dupa ce am spalat masina.

post-125225-0-97724100-1379792708_thumb.

post-125225-0-02168900-1379792723_thumb.

post-125225-0-72660600-1379792733_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De sub bord stanga sau dreapta. Sunt gurile de ventilatie de la picioare. Uitate pe sub bord, sigur iti vei da seama pe unde lipseste piesa ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca vezi ca politia are baza de date si acolea scrie ce merge pe masina si ce nu. Daca nimeresti pe cineva interesat de subiectul "anvelope" sigur ai probleme. De regula nici nu mai trebuie sa sune sau sa ceara prin statie verificarea. E suficient sa introduca numarul de inmatriculare in statiile noi pe care le au de cativa ani si hop, apare orice vrei despre masina, inclusiv data inspectiei tehnice, iar cu un simplu telefon mobil cu internet poti verifica daca masina este sau nu asigurata. Asa ca mare grija ca, din cate stiu eu, pentru anvelope neconforme nu numai ca primesti amenda da' ramai si fara certificat. :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema. Imi pierd lichidul de parbriz si nu stiu care e motivul. Din cate am vazut imi picura pe la bidon in partea cu motorasul pentru ca m-am uitat prin locasul unde se monteaza proiectorul dar nu stiu daca e ceva furtun fisurat, motorasul defect sau bidonul gaurit. Aveti idee cum pot da acel bidon jos fara a demonta aripa? Sau cum sa pot verifica locul exact pe unde pierd lichidul fara a ajunge la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie demontata bara doar din partea stanga trasa la o parte, cel putin la fabia 1 asa e, eu am gasit sa curga pe la acea supapa de sens care distribuie fata/spate, a trebuit stranse cele 2 jumatati cu un "colier" (sarma)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi doar carena pe stinga si grila proiectorului.Ai spatiu sa vezi pe unde picura.Acolo stau aiurea furtunele,e posibil sa se fi ros unul.Numai daca e nevoie desprinzi bara,de obicei,la schimbarea vasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la grila proiectorului m-am uitat si se vede picurand dar din partea dinspre motoras care este in spate si nu am vizibilitate. Totusi curge undeva in partea de jos pentru ca ramane foarte putin lichid in bidon. O sa incerc sa vad daca pot scoate motorasul prin grila de la proiector sa vad starea furtunaselor dar cred ca trebuie sa fac munca de "ginecolog" pentru ca e cam stramta gaura :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • NuCeTaNu pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!