Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, as avea nevoie de ceva ajutor:

am gasit sa cumpar un set de jante cu tot cu anvelope de pe Polo-ul 6R cu urmatoarele dimensiuni:

jante: 7J, ET 34, 16 inchi

anvelope: 215/45 - 16 bineinteles

....as vrea sa le pun pe Polo-ul meu 9N3 din 2008, pe care in prezent am ramas tot cu jantele de tabla de 14 - 5J, ET35 si anvelope 175/65 - 14

Am luat si am calculat pe mai toate calculatoarele si totusi nu imi dau seama exact daca sunt potrivite pe masina. Imi poate spune cineva exact daca merg sau daca vor atinge la aripa/amortizor sau altceva? Rau este ca nu le pot proba direct pt ca nu sunt in Bucuresti....

Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta! Drumuri bune!

Modificat de raducu_020
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt un pic cam late.Eu am avut 205/45/16 pe niste jante cu ET30 si erau la nivel cu aripa,pe spate riscam sa atinga daca o incarcam mai consistent.

Alta problema ar fi urmatoarea - dimensiunea cauciucurilor o ai trecuta in talon?Ce model sunt?Mistral?Rivazza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am talon nou si nu scrie nimic despre jante si anvelope in el, desi pe capacul de la rezervor scrie ca maximul este 205/45/16. Sa zicem ca trec peste asta, problema mea era strict despre atinsul la aripi sau altceva.

Din gresala am scris ca sunt roti de Polo 6R, cand defapt stiam clar ca sunt jante de Audi A1, modelul "Demo sau Demos" parca asa se numesc. Specificatiile lor sunt exact cele pe care le-am scris in postul anterior, atat la jante cat si al anvelope.

Chiar crezi ca ar atinge? am vazut ca de la jantele mele 5J, ET 35 ....diferenta la cele pe care vreau sa le iau, calculata pe acele calculatoare de jante este de 21mm spre interior si de 21mm spre exterior. Oare merg, sau ating? urat ca nu pot face o proba cu ele....

Merci mult de ajutor si mai astept pareri!

post-32426-0-82856500-1343209865_thumb.j

post-32426-0-33003900-1343209871_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic,la mine erau cam la limita cu 205 pe spate si pe fata veneau la nivel cu aripa....Cel mai bine rogi pe cineva care are tot Polo sa ti le probeze.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu aveai ET 30 ... astea au ET 35, desi daca anvelopa este mai lata si mai inalta putin s-ar putea sa fie aceiasi treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna caut si eu o janta 6q0601025r,cine are de vanzare sau ma poate ajuta much appreciated :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti dezamagit?Tare asta.Gandeste-te ce s-ar intampla daca in fiecare sectiune cineva ar intreba altceva decat pentru ce e sectiunea aia facuta.Si ar fi un talmes-balmes. Ar trebui sa stai ore intregi ca sa cauti un raspuns la ce ai nevoie.Cum s-ar mai putea ajuta colegii intre ei atunci?

Poti sa faci frumos un topic la CUMPARARI/VANZARI si scrii acolo ce iti doresti si mai mult ca sigur daca va fi cineva care vinde asa ceva acolo o sa intre sa vada daca e cineva interesat de produsul lui,nu pe sectiunea jante si anvelope la Polo 9n.Te asigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrat pe jante/anvelope pentru ca mi se parea logic ca aici trebuie sa intru avand in vedere faptul ca de o janta am nevoie.Am luat-o logic,nu stiam ca exista o alta sectiune de vanzari cumparari,etc.Acum ca mi-ai spus o sa intru acolo,era mai ok dc imi explicai de la inceput decat sa-mi trimiti regulamentul ca sa imi storc eu creierii cu ce-as fi putut deranja pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul jante/anvelope se refera la ce jante si anvelope se pot monta pe Polo.Nu ca eu vreau sa cumpar postez aici.Omul trebuie sa afle de pe acest topic compatibilitatile cu masina lui si alte informatii tehnice referitoare.Subliniez,informatii,nu anunturi de vanzare/cumparare!Cu regulamentul trebuie sa-ti storci creierii inainte sa postezi,asa cum am facut-o toti.Fara suparare.Nu ai deranjat cu nimic decat ca uite se umplu pagini de posturi inutile care nu-si au locul aici.Bafta!

Cred ca ar fi bine sa stearga un moderator posturile mele si ale colegului.Vad ca 2 posturi ce erau inainte au disparut deja.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am cumparat de curand un set de jante de tabla pt Polo-ul meu si nu au vut si pezoanele incluse, intrebarea mea ar fi daca se potrivesc prezoanele de pe jantele de aliaj care le am pe masina sau daca trebuie sa cumpar neaparat prezoane pt jantele de tabla ? Am auzit ca jantele de tabla merg prinse cu prezoanele de la jantele de aliaj , dar nu si invers, si as vrea sa stiu mai sigur si din mai multe surse. Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ambele seturi sunt originale,merg prezoanele si la unele si la altele.Am avut jante originale de Audi 5x100,au mers cu prezoanele de la cele de tabla.Apoi am avut iar montate tablele iar acum am unele de Golf 3 5x100 care merg la fel,cu prezoanele originale.Deci orice set ar fi,atata timp cat e original merge cu prezoanele cu care a venit masina.

,,Am auzit ca jantele de tabla merg prinse cu prezoanele de la jantele de aliaj , dar nu si invers" - aici e vorba de jantele aftermarket aliaj care au nevoie de prezoane mai lungi sau cu alt fel de prindere - tu ai aliaj original pe polo,nu?

Bafta,sper ca m-am facut inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , mersi de raspuns dar din pacate numai "tablele"sunt originale si am verificat prezoanele pt rezerva , care este din tabla , si am vazut ca sunt un pic mai scurte prezoanele si "gulerul" care centreaza janta este mai scurt. Deci trebuie sa fac o sesiune de shopping pt prezoane. Multumesc inca o data!

P.S Am uitat sa precizez ca jantele de aliaj sunt 1000Miglia, deci aftermarket ( asa am luat masina ).

Modificat de 11GXD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,va intreb si eu daca pe Polo Happy motor 1,2 pot sa montez jante si anvelope 195/55 R 15 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le ai trecute in talon sau cartea masinii?

Eu setul de vara asa il am,anvelope pe 15" cu 195 55. Se potrivesc si merg fara probleme,dar sa fi atent sa ai trecute dimensiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti atent/atenta la talon,se pot trece dupa o vizita la RAR,contracost,deci nu este nici o problema!Eu am pe 16 si inca nu am reusit sa ajung la ei dar nici nu s-a luat nimeni de mine,desi multi casca ochii la rotile mele,parca as fi un mic SUV.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut certificate fara nicio marime trecuta. Atunci ce face omul ? Eu am trecut 195/55/15 si am pe masina 195/50/15.

Nici macar nu s-a uitat cineva vreodata la cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar tu vorbesti de taloanele noi,nu?In cartea masinii e obligatoriu trecut deci pui ce ai acolo.Nu e logic?

Si daca vrea politistul poate sa-ti opreasca talonul ca nu ai trecuta dimensiunea...Chiar daca e doar diferenta de la 50 la 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista o hiba in lege. Sau exista probabilitatea sa nu stiu eu legea bine.

Actele pe care trebuie sa le arati cand te opreste militianul cu autoturismul sunt:

1. actul de identitate;

2. permisul de conducere;

3. talonul masinii;

4 asigurare, rovigneta, etc.

Prin urmare nu scrie nicaieri ca trebuie sa arat vreo copie de pe cartea de identitate sau cartea in original.

Concluzia ar fi ca daca nu scrie nicio dimensiune in talon, nu are nea militianu de unde sa stie ce cauciucuri pot sa imi pun eu pe masina.

Banuiesc ca nu este tot vina participantului la trafic ca nu este trecuta nicio dimensiune in talon nu ?

Daca gresesc cu ceva rog completari.

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El poate sa te verifice dupa ce merge cu talonul la masina.Au o baza de date in care te verifica/trimit prin statie datele masinii si verifica altcineva.

Vine se uita si vede ca nu le ai cum trebuie,ti-l retine.Simplu

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o lasam ca tine :)) .

Prin urmare cum zice colegul Adrian_S puneti ce scrie in carte ca daca nu, are politia baza de date cu miile de modele de masini existente si va verifica, si daca nu e ce trebuie va retine talonul.

Just like that ! Simplu !

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te verifica nimeni pana nu ai o problema, gen accident/incident. Verificari or sa se faca si iarna(pentru anvelopele de iarna) si atunci cei de la ARR vor verifica si adancimea profilului, dimensiunile conform cartii/bazei lor de date. Altfel, nenea militianul nu are ce sa zica(sau zice degeaba) in cazul taloanelor noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia de la ARR stiam si eu ca mai au habar dar de politai nu stiam ca te verifica precum zice colegul Adrian_S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te verifica, de vreo 2 ani au baza de date comuna. Rar trimite catre politie in fiecare zi modificarile aparute in cartile masinilor, itp, proprietari si mai nou vor avea si asigurarile am inteles. Exista un proiect in lucru prin care fiecare asigurator trebuie sa trimita nr de polita, nr de inmatriculare si valabilitatea. Fiecare masina va putea fi verificata in baza nr de inmatriculare, in TIMP REAL, adica nu mai da prin statie si asteapta. Baga nr de inmatriculare si ii apar absolut toate datele masinii. Pe mine m-au oprit iarna trecuta ca nu am Itp dar era o greseala intre statia itp si rar. Cand rar a trimis la politie datele, eu nu eram printre ele dar s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumim pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o lasam ca tine :)) .

Prin urmare cum zice colegul Adrian_S puneti ce scrie in carte ca daca nu, are politia baza de date cu miile de modele de masini existente si va verifica, si daca nu e ce trebuie va retine talonul.

Just like that ! Simplu !

Nu e vorba ca ,,sa o lasam ca tine" ...pentru ca,chiar asa este.Nu iti spun din ce am auzit,ci din ce stiu sigur si am ,,patit" !

Nu te verifica nimeni pana nu ai o problema, gen accident/incident. Verificari or sa se faca si iarna(pentru anvelopele de iarna) si atunci cei de la ARR vor verifica si adancimea profilului, dimensiunile conform cartii/bazei lor de date. Altfel, nenea militianul nu are ce sa zica(sau zice degeaba) in cazul taloanelor noi.

Daca dai peste un nene politist care vrea sa te verifice la sange / vrea si el ceva cascaval si nu stie cum sa o spuna(ma scuzati de expresie),o sa te verifice la absolut tot ce poate,inclusiv dimensiunea anvelopelor.Am fost oprit de cateva ori dar nu cu masina mea,ci cu a unui prieten care avea jante pe 17 pe Golf 4,foarte late,mereu sareau in evidenta.De fiecare data au stat sa verifice fiecare cauciuc daca are dimensiunea din talon.Asa ca se verifica,nu trebuie sa ai neaparat o problema.Chiar si cu talon nou,tot are ce sa zica.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!